Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 lutego 2012, 12:05

autor: Hed

Karateka powróci - autor Prince of Persia tworzy remake swojej pierwszej gry

Twórca serii Prince of Persia pracuje nad odświeżoną wersją swojej pierwszej gry, czyli Karateka, która zadebiutowała w 1984 roku na komputerach Apple II. Producent zamierza wydać ją w tym roku w dystrybucji cyfrowej na Xboksie 360 i PlayStation 3.

Karateka powróci - autor Prince of Persia tworzy remake swojej pierwszej gry - ilustracja #1

Jordan Mechner, twórca serii Prince of Persia, ujawnił nad czym pracował przez ostatni rok. Okazuje się, że deweloper postanowił wrócić do początków swojej kariery i pierwszej gry, jaką stworzył: Karateka. Mocno odświeżona wersja tego klasycznego tytułu zostanie wydana w dystrybucji cyfrowej na Xboksie 360 oraz PlayStation 3 jeszcze w tym roku. Mechner nie kryje chęci przeniesienia go także na inne popularne dzisiaj platformy.

Karateka powróci - autor Prince of Persia tworzy remake swojej pierwszej gry - ilustracja #2

Jordan Mechner to amerykański twórca gier, pisarz, scenarzysta i filmowiec. Jego przygoda z rozrywką elektroniczną zaczęła się właśnie od gry Karateka, wydanej w 1984 roku na komputer Apple II. Pięć lat później producent wypuścił swój największy hit: Prince of Persia, który doczekał się wielu kontynuacji.

Producent wyjaśnił, że nowy Karateka nie będzie tak radykalnym odświeżeniem koncepcji, jakim niewątpliwie była gra Prince of Persia: The Sands of Time w porównaniu do pierwszego Prince of Persia. Dostaniemy jednak coś więcej niż tylko prostą konwersję z poprawioną grafiką (w stylu Prince of Persia Classic z Xbox LIVE Arcade). Produkcja będzie zarówno przeróbką, jak i świeżym podejściem do tematu w kontekście specyfiki oraz możliwości dzisiejszych konsol.

Mechner dodał, że w nowej grze eksperymentuje z paroma pomysłami, które nie były możliwe na poprzednich generacjach konsol, a już na pewno na sprzęcie z lat 80. XX wieku (kiedy powstał oryginał). Deweloper wybrał model dystrybucji cyfrowej, bo sama produkcja jest mniejszym tytułem, opierającym się na prostych zasadach. Autor chce pokazać przez to, że gry nadal mogą być proste, a jednocześnie opowiadać emocjonalną, klimatyczną historię. Niewątpliwą inspiracją dla twórcy są sukcesy takich hitów jak Limbo oraz Braid.

Karateka to jeden z prawdziwych klasyków – produkcja została wydana 27 lat temu i rozpoczęła karierę człowieka, który później dał światu serię Prince of Persia. Zapowiedź odświeżonej wersji tytułu jest ważna z jednego prostego powodu. Mamy pewność, że Jordan Mechner nie rezygnuje z tworzenia gier. Producent nie zajmował się żadnym poważnym projektem tego typu od czasów wspomnianego Prince of Persia: The Sands of Time, który został wydany w 2003 roku. Zamiast tego, Mechner poświęcał się swoim innym pasjom, czyli między innymi scenariuszom i produkcjom filmowym oraz pisarstwu.