Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCPSVPS4XONEX360SwitchANDPS3iOS
Okładka Limbo (PC)

Limbo

Niezwykle oryginalna, dwuwymiarowa gra platformowa autorstwa niezależnego duńskiego studia PlayDead. W grze wcielamy się w postać małego chłopca, który wyrusza w niebezpieczną podróż, aby uratować swą siostrę.

Zręcznościowe | platformówki | 2D | indie

Okładka Limbo (PC)

producent: PlayDead

wydawca: PlayDead

Strona oficjalna

data premiery gry:

21lip2010

X360

19lip2011

PS3

2sie2011

PC

4cze2013

PSV

3lip2013

iOS

5gru2014

XONE

11lut2015

AND

24lut2015

PS4

28cze2018

Switch

Limbo na PC, Switch itd. to bardzo ciekawie zrealizowana platformówka z nurtu gier niezależnych pokroju Braid oraz Super Meat Boy. Za stworzenie tytułu odpowiada małe studio PlayDead, mieszczące się w Kopenhadze. Pomysł na grę zrodził się w umyśle twórcy Arnta Jensena pod koniec 2006 roku. Produkcja zdobyła szereg nagród, w tym dwie jeszcze przed rynkowym debiutem, na Independent Games Festival 2010 (w ramach imprezy Game Developers Conference).

Fabuła

Wcielamy się w małego chłopca, który wyrusza w niebezpieczną podróż, żeby uratować swoją siostrę. Bohater przemierza surrealistyczne, czarno-białe krainy, pełne elementów groteskowych i makabrycznych. Oczywiście na drodze napotyka wiele śmiercionośnych zagrożeń, takich jak sidła, grząskie bagna czy spadające głazy. W ślad za chłopcem podąża tez niestrudzenie monstrualny pająk...

Mechanika

Twórcy postawili na rozbudowany model rozgrywki, operujący wieloma świeżymi pomysłami i koncepcjami znanymi z innych gier. Sednem zabawy jest złożony system fizyki, który odpowiada za większość zagadek logicznych. Podczas przeprawy musimy też uważać na wiele dobrze zamaskowanych pułapek. Niejednokrotnie trzeba działać bardzo szybko, co sprawia, że gra nie należy do najłatwiejszych.

Kwestie techniczne

Zdecydowanie najciekawszym elementem wydanej na PC, Switch itd. Limbo jest niezwykle tajemniczy klimat, który twórcy uzyskali dzięki specyficznej oprawie artystycznej, operującej tylko odcieniami szarości oraz bardzo skąpym udźwiękowieniem (muzyki w grze praktycznie nie ma), przez co gra przypomina dokonania niemieckiego ekspresjonizmu filmowego z początków XX wieku. To sprawia, że cała przygoda jest głęboko niepokojąca, nawet mimo braku wyraźnie zarysowanych elementów fabularnych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 2972 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,7 / 10 na podstawie 31 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Limbo

Klasyfikacja PEGI Limbo

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Limbo

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

Wykorzystuje: Xbox Live

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Core 2 Duo 2 GHz, 512 MB RAM (1GB RAM - Vista/7), karta grafiki 128 MB (GeForce 6600 lub lepsza), 150 MB HDD, Windows XP/Vista/7

Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

Wykorzystuje: PlayStation Network

Microsoft XBOX ONE

Microsoft XBOX ONE

Wykorzystuje: Xbox Live

Sony PlayStation 4

Sony PlayStation 4

Wykorzystuje: PlayStation Network

Nintendo Switch

Nintendo Switch

Wykorzystuje: PlayStation Network

Limbo - recenzja gry
Limbo - recenzja gry

Recenzja 22 lipca 2010, 13:59

Dwuwymiarowe gry platformowo-logiczne wracają do łask za sprawą takich usług jak Xbox Live Arcade i PlayStation Network. Dawno temu, w czasach komputerów 8- i 16-bitowych, gatunek ten był dominujący i wtedy prawie każda nowinka przełamująca schematy była traktowana jako osobna jakość. W erze kart voodoo i innych akceleratorów proporcje się odwróciły. Dominowały produkcje 3D, różnego rodzaju strzelaniny FPP. Dziś można powiedzieć, że historia znowu zatoczyła koło, tyle tylko, że różne gatunki gier wydają się egzystować na tym samym rynku i każdy z nich może liczyć na swoich fanów. Oczywiście nie ma co porównywać ich sprzedaży, ale niezależni deweloperzy chyba powinni być zadowoleni z zaistniałej sytuacji. Przynajmniej tak wydaje się na pierwszy rzut oka, bez wgłębiania się w szczegóły. Wtedy okazuje się, że nie jest już tak różowo.

X360
PC
PS3
PSV
XONE
iOS
PS4
AND
Switch