Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS1
Okładka Tomb Raider: The Last Revelation (PC)
OkładkaTomb Raider: The Last Revelation (PC)

Tomb Raider: The Last Revelation

Tomb Raider IV: The Last Revelation

Czwarta odsłona kasowej serii o przygodach dzielnej pani archeolog Lary Croft. Produkcja stanowi powrót do korzeni cyklu i pozwala zwiedzić tajemnicze grobowce Egiptu.

Akcji | TPP | platformówki 3D | Egipt | mitologia egipska | przygodowe gry akcji

Tomb Raider: The Last Revelation Premiera

22lis1999

PS1

24lis1999

PC

producent: Core Design wydawca: Square Enix wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Tomb Raider: The Last Revelation to czwarta odsłona popularnego cyklu opowiadającego o przygodach archeolog Lary Croft. Autorzy z Core Design zachowali większość założeń charakteryzujących serię, wracając jednak do korzeni pod względem stylistyki nawiązującej do antycznych cywilizacji i starożytnych skarbów.

Fabuła

Rok 1999. Lara Croft trafia do starożytnego Egiptu, gdzie zagłębia tajemnice grobowca bóstwa Seta. Wprowadzona w błąd przez swojego przewodnika, nieumyślne uwalnia uwięzioną przed wiekami potężną istotę. Na skutek jej działań całemu świata zaczyna zagrażać niebezpieczeństwo zniszczenia. By zapobiec katastrofie, archeolog rozpoczyna podróż po pozostałościach starożytnej cywilizacji. Próbuje znaleźć zbroję Horusa, która stanowi jedyny artefakt zdolny zatrzymać Seta. Z czasem odkrywa, że została wplątana w intrygę, za którą stoi ktoś dobrze jej znany z czasów młodości…

Mechanika

Tomb Raider 4 to trójwymiarowa gra akcji z widokiem z trzeciej osoby. Ponownie gracz przejmuje kontrolę nad Larą Croft, by wraz z nią eksplorować grobowce i piramidy, rozwiązywać zagadki, unikać pułapek i walczyć z przeciwnikami. Twórcy przygotowali wiele rozmaitych wyzwań logiczno-zręcznościowych, sprawdzając zarówno spryt, jak i refleks grających. W trakcie przygody bohaterka może korzystać z przydatnych przedmiotów, od apteczek regenerujących zdrowie, przez latarkę do rozświetlania ciemnych pomieszczeń, po liczne bronie, jak podwójne pistolety, uzi, strzelba, granatnik czy będący nowością w serii rewolwer. Każda z nich przydaje się w potyczkach z przeciwnikami. Na drodze Croft stają m.in. agresywne małpy i krokodyle, żołnierze wrogiej organizacji, ale też ożywieni magią strażnicy piramid.

The Last Revelation wyróżnia większa swoboda działań w porównaniu do poprzednich odsłon. Poszczególne poziomy mogą być ukończone na kilka sposobów, a także odwiedzane ponownie. Inna konstrukcja plansz pozwoliła twórcom dodać też nowe ruchy Larze, która może teraz kołysać się na linach czy wspinać po słupach. Dodatkowo główna bohaterka ma też okazję poprowadzić jeepa po pustynnych obszarach Kairu czy zanurkować w basenach w poszukiwaniu wskazówek.

Kwestie techniczne

Tomb Raider 4: The Last Revelation korzysta ze sprawdzonego silnika graficznego, który wcześniej zastosowano w Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft. Programistom z Core Design udało się jednak wprowadzić w nim szereg modyfikacji, dzięki czemu gra zyskała odrobinę lepszą oprawę wizualną. Głosu głównej bohaterce użyczyła tym razem Jonell Elliott. Z kolei dopasowaną do charakteru przygody i klimatów starożytnego Egiptu muzykę skomponował Peter Connelly.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 8,4 / 10 na podstawie 906 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Tomb Raider: The Last Revelation

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Tomb Raider: The Last Revelation Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium II 266MHz
  • 32MB RAM
  • akcelerator 3D
PC
PS1