Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCiOSPS1AND
Okładka Tomb Raider II: The Dagger of Xian (PC)

Tomb Raider II: The Dagger of Xian

Tomb Raider II

Druga odsłona legendarnej serii, która przedstawia kolejną przygodę dzielnej archeolog Lary Croft. Tomb Raider II: The Dagger of Xian przyniósł usprawnioną grafikę, nowe ruchy postaci i kilka innych pomysłów wprowadzających powiew świeżości do zabawy.

Akcji | TPP | platformówki 3D | przygodowe gry akcji

Okładka Tomb Raider II: The Dagger of Xian (PC)

data premiery gry:

31paź1997

PS1

15lis1997

PC

3gru2014

iOS

28paź2015

AND

Kontynuacja przełomowej przygodówki akcji z 1996 roku, w której prezentowano przygodę atrakcyjnej archeolog Lary Croft. The Dagger of Xian przedstawia jej kolejne perypetie, przynosząc szereg nowości w mechanice zabawy i ulepszoną oprawę audiowizualną.

Fabuła

W starożytnych czasach cesarz Chin posiadał magiczny sztylet Xian, który zapewniał mu potęgę smoka. Dzięki niej jego armia była niezwyciężona, a on mógł bez ograniczeń rozwijać swój kraj, przejmując kolejne tereny. W końcu napotkał na swojej drodze bohaterskich mnichów z Tybetu, którzy zdołali wydrzeć mu sztylet i pokonać w kluczowej bitwie. Artefakt został następnie ukryty za Wielkim Murem i od tamtej pory stał się celem wielu spragnionych potęgi śmiałków. Jednym z nich jest Lara Croft. Podróż do Chin staje się dla pięknej archeolog początkiem niezwykłej przygody, w trakcie której będzie musiała stawić żądnemu władzy włoskiemu mafioso i jego ludziom.

Mechanika

Tomb Raider II to, podobnie jak pierwsza odsłona serii, trójwymiarowa gra akcji, w której kamera prezentuje wydarzenia zza pleców postaci. Tytuł łączy elementy zręcznościowe, logiczne i platformowe, stawiając gracza przed rozmaitymi wyzwaniami. Na kolejnych poziomach Lara Croft musi, korzystając ze swoich niemałych umiejętności, rozwiązywać skomplikowane puzzle, szukać przedmiotów i przejść do niedostępnych miejsc, a także eliminować napotkanych wrogów przy pomocy dostępnych broni, jak pistolety, strzelba, magnum, granatnik, karabin czy harpun.

W kontynuacji Lara nauczyła się nowych ruchów, jak przewrót w powietrzu i otrzymała niedostępne wcześniej elementy ekwipunku, jak flary do rozświetlania pogrążonych w mroku krypt. W kilku momentach archeolog może skorzystać ze znalezionego pojazdu, skutera śnieżnego lub motorówki, by pokonać większy dystans. W Tomb Raider II powracają sekrety na każdej mapie, których znalezienie w komplecie jest premiowane użytecznymi przedmiotami. Znów dostępna jest także, służąca za poziom treningowy, posiadłość Croftów ze specjalnie zaprojektowanym torem przeszkód.

Kwestie techniczne

Tomb Raider II prezentuje wydarzenia w 3D i przynosi usprawnioną oprawę audiowizualną. Wykorzystanie akceleratorów grafiki pozwoliło twórcom na stworzenie bardziej szczegółowych map, a także poprawienie modelu postaci samej Lary, która ma większą liczbę animacji, kilka strojów, w które przebiera się w miarę potrzeby oraz efektownie poruszający się zgodnie z prawami fizyki warkocz. Tytuł doczekał się dodatku Golden Mask, z czterema nowymi poziomami rozgrywającymi się w opuszczonej kopalni na Alasce.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 882 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99 PLN

Klasyfikacja PEGI Tomb Raider II: The Dagger of Xian

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Tomb Raider II: The Dagger of Xian

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 166MHz
  • 32MB RAM
  • akcelerator 3D
Fanowski remake Tomb Raider 2 z nową wersją demo
Fanowski remake Tomb Raider 2 z nową wersją demo

wiadomość10 lutego 2021

Ukazało się demo 1.2 Tomb Raider: The Dagger of Xian, czyli fanowskiego remake’u gry Tomb Raider 2, który powstaje na silniku Unreal Engine 4.

Remastery pierwszych trzech Tomb Raiderów skasowane
Remastery pierwszych trzech Tomb Raiderów skasowane

wiadomość22 marca 2018

Studio Realtech VR nie pracuje już nad odświeżonymi wersjami Tomb Raiderów 1-3. O zakończeniu produkcji twórcy poinformowali za pośrednictwem Twittera. Square Enix wyjaśniło, że stało się tak, ponieważ deweloper nie zatroszczył się o prawa do remasterowania przygód Lary Croft.

Trylogia Tomb Raider zostanie zremasterowana przez studio Realtech VR
Trylogia Tomb Raider zostanie zremasterowana przez studio Realtech VR

wiadomość11 marca 2018

Zespół Realtech VR ma w planach zremasterowanie trzech pierwszych części cyklu Tomb Raider. Zamiast samodzielnych gier dostaniemy darmowe aplikacje, które do działania będą wymagały oryginalnych DOS-owych wersji tych produkcji, kupionych w serwisie Steam.

Demo fanowskiego remake'u Tomb Raidera II dostępne w sieci
Demo fanowskiego remake'u Tomb Raidera II dostępne w sieci

wiadomość1 września 2017

Twórcy fanowskiego remake'u Tomb Raidera II, zatytułowanego Tomb Raider: Dagger of Xian, opublikowali jego grywalną wersję demonstracyjną. Tytuł od podstaw odtwarza oryginał, korzystając z silnika Unreal Engine 4.

Lara Croft - królowa jest tylko jedna
Lara Croft - królowa jest tylko jedna

wiadomość12 września 2015

Premiera nowych przygód Lary Croft zbliża się wielkimi krokami, warto więc cofnąć się nieco w czasie i pochylić nad historią marki Tomb Raider.

PC
iOS
AND
PS1