Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS1ANDiOS
Okładka Tomb Raider II: The Dagger of Xian (PC)
OkładkaTomb Raider II: The Dagger of Xian (PC)

Tomb Raider II: The Dagger of Xian

Tomb Raider II

Druga odsłona legendarnej serii, która przedstawia kolejną przygodę dzielnej archeolog Lary Croft. Tomb Raider II: The Dagger of Xian przyniósł usprawnioną grafikę, nowe ruchy postaci i kilka innych pomysłów wprowadzających powiew świeżości do zabawy.

Akcji | TPP | platformówki 3D | przygodowe gry akcji

Tomb Raider II: The Dagger of Xian Premiera

31paź1997

PS1

15lis1997

PC

3gru2014

iOS

28paź2015

AND

producent: Core Design wydawca: Square Enix wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Kontynuacja przełomowej przygodówki akcji z 1996 roku, w której prezentowano przygodę atrakcyjnej archeolog Lary Croft. The Dagger of Xian przedstawia jej kolejne perypetie, przynosząc szereg nowości w mechanice zabawy i ulepszoną oprawę audiowizualną.

Fabuła

W starożytnych czasach cesarz Chin posiadał magiczny sztylet Xian, który zapewniał mu potęgę smoka. Dzięki niej jego armia była niezwyciężona, a on mógł bez ograniczeń rozwijać swój kraj, przejmując kolejne tereny. W końcu napotkał na swojej drodze bohaterskich mnichów z Tybetu, którzy zdołali wydrzeć mu sztylet i pokonać w kluczowej bitwie. Artefakt został następnie ukryty za Wielkim Murem i od tamtej pory stał się celem wielu spragnionych potęgi śmiałków. Jednym z nich jest Lara Croft. Podróż do Chin staje się dla pięknej archeolog początkiem niezwykłej przygody, w trakcie której będzie musiała stawić żądnemu władzy włoskiemu mafioso i jego ludziom.

Mechanika

Tomb Raider II to, podobnie jak pierwsza odsłona serii, trójwymiarowa gra akcji, w której kamera prezentuje wydarzenia zza pleców postaci. Tytuł łączy elementy zręcznościowe, logiczne i platformowe, stawiając gracza przed rozmaitymi wyzwaniami. Na kolejnych poziomach Lara Croft musi, korzystając ze swoich niemałych umiejętności, rozwiązywać skomplikowane puzzle, szukać przedmiotów i przejść do niedostępnych miejsc, a także eliminować napotkanych wrogów przy pomocy dostępnych broni, jak pistolety, strzelba, magnum, granatnik, karabin czy harpun.

W kontynuacji Lara nauczyła się nowych ruchów, jak przewrót w powietrzu i otrzymała niedostępne wcześniej elementy ekwipunku, jak flary do rozświetlania pogrążonych w mroku krypt. W kilku momentach archeolog może skorzystać ze znalezionego pojazdu, skutera śnieżnego lub motorówki, by pokonać większy dystans. W Tomb Raider II powracają sekrety na każdej mapie, których znalezienie w komplecie jest premiowane użytecznymi przedmiotami. Znów dostępna jest także, służąca za poziom treningowy, posiadłość Croftów ze specjalnie zaprojektowanym torem przeszkód.

Kwestie techniczne

Tomb Raider II prezentuje wydarzenia w 3D i przynosi usprawnioną oprawę audiowizualną. Wykorzystanie akceleratorów grafiki pozwoliło twórcom na stworzenie bardziej szczegółowych map, a także poprawienie modelu postaci samej Lary, która ma większą liczbę animacji, kilka strojów, w które przebiera się w miarę potrzeby oraz efektownie poruszający się zgodnie z prawami fizyki warkocz. Tytuł doczekał się dodatku Golden Mask, z czterema nowymi poziomami rozgrywającymi się w opuszczonej kopalni na Alasce.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 8,5 / 10 na podstawie 896 głosów czytelników.

Tomb Raider II: The Dagger of Xian cena w dniu premiery: 99 PLN

Klasyfikacja PEGI Tomb Raider II: The Dagger of Xian

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Tomb Raider II: The Dagger of Xian Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 166MHz
  • 32MB RAM
  • akcelerator 3D
PC
iOS
AND
PS1