Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS1ANDiOS
Okładka Tomb Raider (1996) (PC)
OkładkaTomb Raider (1996) (PC)

Tomb Raider (1996)

Tomb Raider I

Trzecioosobowa przygodowa gra akcji opowiadająca o dokonaniach przebojowej archeolog Lary Croft. Produkcja wyznaczyła kierunek rozwoju gatunku i przyniosła wiele rewolucyjnych w momencie premiery rozwiązań.

Akcji | TPP | platformówki 3D | przygodowe gry akcji

Tomb Raider (1996) Premiera

3lis1996

PC

14lis1996

PS1

17gru2013

iOS

1kwi2015

AND

producent: Core Design wydawca: Square Enix wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Przygotowana przez studio Core Design pierwsza odsłona kultowego cyklu przygód atrakcyjnej archeolog Lary Croft. Tytuł jest grą akcji z licznymi elementami platformowymi, w którym kamera prezentuje wydarzenia zza pleców postaci.

Fabuła

Archeolog Lara Croft otrzymuje zlecenie znalezienia tajemniczego artefaktu o nazwie Scion w grobowcu w peruwiańskich górach. Podróżniczka wyrusza na niełatwą wyprawę, którą kończy z sukcesem. Niespodziewanie zostaje zdradzona przez swoją zleceniodawczynię. Wplątana w intrygę właścicieli potężnej korporacji Natla Technologies, rozpoczyna pełną niebezpieczeństw wędrówkę. W jej trakcie odwiedza m.in. Egipt i Atlantydę, starając się powstrzymać zamiary bogatych szaleńców.

Mechanika

Tomb Raider to trzecioosobowa gra akcji, w której kamera prezentuje wydarzenia zza pleców głównej bohaterki. Tytuł stawia graczy przed interesującym połączeniem wyzwań zręcznościowych, platformowych i logicznych. Kierując Larą, muszą oni rozwiązywać kolejne skomplikowane zagadki, szukać potrzebnych przedmiotów i ukrytych przejść, a także walczyć z napotkanymi przeciwnikami. Na drodze heroiny stają dzikie zwierzęta, ale też uzbrojeni bandyci i efekty mutacji genetycznych. W pojedynkach z nimi archeolog może wykorzystać dwa pistolety z nieskończoną liczbą pocisków lub strzelbę, dwa magnumy bądź uzi. Dodatkowym zagrożeniem dla Croft są śmiercionośne pułapki, których nie brakuje w odwiedzanych przez nią starożytnych grobowcach i świątyniach. Na każdej z piętnastu przygotowanych plansz obecne są również sekrety do odkrycia, które zwiększają żywotność tytułu i zachęcają do szczegółowej eksploracji poszczególnych map.

Kwestie techniczne

Tomb Raider to trójwymiarowa produkcja, którą wyróżnia przede wszystkim bardzo szczegółowa, jak na czas premiery, animacja głównej bohaterki. Twórcy stworzyli ponad pięć tysięcy klatek animacji Lary Croft. Atutem gry jest świetnie budująca klimat ścieżka dźwiękowa autorstwa Nathana McCree.

Ostatnia modyfikacja 17 lutego 2015

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1CD

Ocena użytkowników: 8,6 / 10 na podstawie 1469 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Tomb Raider (1996)

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Tomb Raider (1996) Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 90MHz
  • 16MB RAM
  • akcelerator 3D
PC
iOS
AND
PS1