Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS1
Okładka Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft (PC)
OkładkaTomb Raider III: Adventures of Lara Croft (PC)

Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft

Trzecia część przebojowego cyklu przygodowych gier akcji studia Core Design, opowiadającego o perypetiach nieustraszonej archeolog Lary Croft. Tym razem wyrusza ona na poszukiwania potężnych artefaktów stworzonych z części meteorytu, który uderzył w Ziemię przed milionami lat.

Akcji | TPP | platformówki 3D | elementy logiczne | przygodowe gry akcji

Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft Premiera

15lis1998

PC

20lis1998

PS1

producent: Core Design wydawca: Square Enix wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Gry podobne do Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft

Severance: Blade of Darkness

Drakan: Order of the Flame

Heavy Metal F.A.K.K. 2

Kolejna odsłona słynnego cyklu gier TPP o losach poszukiwaczki skarbów Lary Croft. Produkcja przynosi ulepszoną oprawę audiowizualną i stawia w nieco większym stopniu na zagadki logiczne niż elementy zręcznościowe. Pod tym względem bliżej jej do części pierwszej niż drugiej serii.

Fabuła

Podczas jednej ze swoich wypraw Lara Croft poznaje współpracującego z korporacją RX Tech naukowca, doktora Willarda, który opowiada jej o czterech niezwykłych artefaktach stworzonych z części meteorytu. Zachęcona opowieściami o ich mocy, zgadza się pomóc w poszukiwaniach skarbów. Wskazówki prowadzą ją m.in. do Londynu i Stanów Zjednoczonych. Z czasem wychodzi na jaw, że napotkany badacz nie powiedział jej całej prawdy…

Mechanika

Podobnie jak poprzednie odsłony serii, Tomb Raider III jest trójwymiarową grą akcji, w której kamera prezentuje wydarzenia zza pleców postaci. Na kolejnych planszach Lara musi wykazywać się refleksem i zręcznością, by unikać pułapek i odnajdować drogę do celu, rozwiązywać rozmaite łamigłówki, a także walczyć z napotkanymi wrogami. Tradycyjnie do dyspozycji bohaterki są pistolety z nieskończoną ilością amunicji, a także mocniejsze rodzaje broni, w rodzaju uzi, desert eagle’a, karabinu MP5, granatnika czy harpuna. Nowinką w trzeciej odsłonie jest nieliniowość zabawy. W pewnym momencie od decyzji gracza zależy, w jakiej kolejności kierowana przez niego Brytyjka odwiedzi rejony z artefaktami.

Przygodę urozmaicają sekwencje, w których Croft musi skradać się, unikając przeciwników lub korzystać z dostępnych środków lokomocji. Tym razem może zasiąść za sterami kajaka, quada czy terenówki, pokonując większe dystanse. Tomb Raider III premiuje uważne przeczesywanie terenów, na których poukrywane są pomagające w eksploracji apteczki, flary, zapasy amunicji do potężniejszych broni czy kryształy umożliwiające zapis stanu gry.

Kwestie techniczne

Tomb Raider III przynosi kolejne usprawnienia oprawy graficznej. Lepsze wykorzystanie silnika graficznego pozwoliło autorom m.in. na stworzenie bardziej skomplikowanych struktur oraz wykorzystanie efektów świetlnych do lepszej prezencji postaci i miejsc. Głosu Larze Croft ponownie użyczyła Judith Gibbins.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 8,1 / 10 na podstawie 616 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 166MHz
  • 32MB RAM
  • akcelerator 3D
PC
PS1