Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS1
Okładka Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft (PC)

Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft

Trzecia część przebojowego cyklu przygodowych gier akcji studia Core Design, opowiadającego o perypetiach nieustraszonej archeolog Lary Croft. Tym razem wyrusza ona na poszukiwania potężnych artefaktów stworzonych z części meteorytu, który uderzył w Ziemię przed milionami lat.

Akcji | TPP | platformówki 3D | elementy logiczne | przygodowe gry akcji

Okładka Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft (PC)

data premiery gry:

15lis1998

PC

20lis1998

PS1

Kolejna odsłona słynnego cyklu gier TPP o losach poszukiwaczki skarbów Lary Croft. Produkcja przynosi ulepszoną oprawę audiowizualną i stawia w nieco większym stopniu na zagadki logiczne niż elementy zręcznościowe. Pod tym względem bliżej jej do części pierwszej niż drugiej serii.

Fabuła

Podczas jednej ze swoich wypraw Lara Croft poznaje współpracującego z korporacją RX Tech naukowca, doktora Willarda, który opowiada jej o czterech niezwykłych artefaktach stworzonych z części meteorytu. Zachęcona opowieściami o ich mocy, zgadza się pomóc w poszukiwaniach skarbów. Wskazówki prowadzą ją m.in. do Londynu i Stanów Zjednoczonych. Z czasem wychodzi na jaw, że napotkany badacz nie powiedział jej całej prawdy…

Mechanika

Podobnie jak poprzednie odsłony serii, Tomb Raider III jest trójwymiarową grą akcji, w której kamera prezentuje wydarzenia zza pleców postaci. Na kolejnych planszach Lara musi wykazywać się refleksem i zręcznością, by unikać pułapek i odnajdować drogę do celu, rozwiązywać rozmaite łamigłówki, a także walczyć z napotkanymi wrogami. Tradycyjnie do dyspozycji bohaterki są pistolety z nieskończoną ilością amunicji, a także mocniejsze rodzaje broni, w rodzaju uzi, desert eagle’a, karabinu MP5, granatnika czy harpuna. Nowinką w trzeciej odsłonie jest nieliniowość zabawy. W pewnym momencie od decyzji gracza zależy, w jakiej kolejności kierowana przez niego Brytyjka odwiedzi rejony z artefaktami.

Przygodę urozmaicają sekwencje, w których Croft musi skradać się, unikając przeciwników lub korzystać z dostępnych środków lokomocji. Tym razem może zasiąść za sterami kajaka, quada czy terenówki, pokonując większe dystanse. Tomb Raider III premiuje uważne przeczesywanie terenów, na których poukrywane są pomagające w eksploracji apteczki, flary, zapasy amunicji do potężniejszych broni czy kryształy umożliwiające zapis stanu gry.

Kwestie techniczne

Tomb Raider III przynosi kolejne usprawnienia oprawy graficznej. Lepsze wykorzystanie silnika graficznego pozwoliło autorom m.in. na stworzenie bardziej skomplikowanych struktur oraz wykorzystanie efektów świetlnych do lepszej prezencji postaci i miejsc. Głosu Larze Croft ponownie użyczyła Judith Gibbins.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 608 głosów czytelników.

Gry podobne do Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft

Klasyfikacja PEGI Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 166MHz
  • 32MB RAM
  • akcelerator 3D
Remastery pierwszych trzech Tomb Raiderów skasowane
Remastery pierwszych trzech Tomb Raiderów skasowane

wiadomość22 marca 2018

Studio Realtech VR nie pracuje już nad odświeżonymi wersjami Tomb Raiderów 1-3. O zakończeniu produkcji twórcy poinformowali za pośrednictwem Twittera. Square Enix wyjaśniło, że stało się tak, ponieważ deweloper nie zatroszczył się o prawa do remasterowania przygód Lary Croft.

Trylogia Tomb Raider zostanie zremasterowana przez studio Realtech VR
Trylogia Tomb Raider zostanie zremasterowana przez studio Realtech VR

wiadomość11 marca 2018

Zespół Realtech VR ma w planach zremasterowanie trzech pierwszych części cyklu Tomb Raider. Zamiast samodzielnych gier dostaniemy darmowe aplikacje, które do działania będą wymagały oryginalnych DOS-owych wersji tych produkcji, kupionych w serwisie Steam.

Lara Croft - królowa jest tylko jedna
Lara Croft - królowa jest tylko jedna

wiadomość12 września 2015

Premiera nowych przygód Lary Croft zbliża się wielkimi krokami, warto więc cofnąć się nieco w czasie i pochylić nad historią marki Tomb Raider.

Wieści ze świata (Tomb Raider, Final Fantasy XIII, World of Warcraft) 15/02/10
Wieści ze świata (Tomb Raider, Final Fantasy XIII, World of Warcraft) 15/02/10

wiadomość15 lutego 2010

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dzisiaj w menu: urodziny Lary Croft, mistrzostwa Metal Gear Online, pierwszy dodatek do World of Warcraft z zielonym światłem w Chinach i inne. Zapraszamy do lektury.

Lara Croft sześciokrotnie wyróżniona w Księdze Rekordów Guinnessa
Lara Croft sześciokrotnie wyróżniona w Księdze Rekordów Guinnessa

wiadomość22 stycznia 2010

Mamy doskonałą wiadomość dla wszystkich fanów Lary. W najnowszym, trzecim już wydaniu Księgi Rekordów Guinnessa dla graczy, które opublikowane zostało 21 stycznia 2010, panna Croft okazała się bezkonkurencyjna w aż sześciu kategoriach.

PC
PS1