Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Side-scroll - Gry Android

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce side-scroll na platformę Android ułożone według popularności.

Akcji7 Zręcznościowe11
Bijatyki
RPG
Strategiczne4 Przygodowe6
Sportowe
Wyścigi
Symulacje1 Logiczne1
Towarzyskie
MMO
Kingdom: Two Crowns
Kingdom: Two Crowns

Strategiczne kwiecień 2019

Kolejne wcielenie minimalistycznej strategii czasu rzeczywistego z elementami RPG, za którego opracowaniem stoi niezależne studio noio. Podobnie jak w oryginalnym Kingdom znanym z komputerów osobistych i urządzeń mobilnych gracz wciela się tutaj w króla, którego zadaniem jest zadbanie o bezpieczeństwo poddanych i zapewnienie im dobrobytu. W odróżnieniu od pierwowzoru w Kingdom: Two Crowns można bawić się nie tylko w pojedynkę, ale i w towarzystwie drugiego gracza. W trakcie rozgrywki akcję obserwujemy z boku – sam jej schemat oparto natomiast na dwóch filarach, czyli eksploracji (podczas której pozyskujemy złoto, by następnie przekazać je napotkanym osadnikom) oraz rozbudowie oddanej w nasze ręce osady. Drugi z wymienionych aspektów gry objawia się tak poprzez wznoszenie budynków produkcyjnych i tworzenie narzędzi przez poddanych, jak konstruowanie rozmaitych fortyfikacji. Umocnienia przydają się z kolei po zapadnięciu zmroku, kiedy to nasze włości są atakowane przez agresywne trolle; musimy wówczas zwracać szczególną uwagę na koronę, gdyż przejęcie jej przez adwersarzy owocuje zakończeniem zmagań. Na szczęście z pomocą przychodzą rozmaite perki kolekcjonowane w toku kolejnych wypraw. Całość okraszono prostą, aczkolwiek przyjemną dla oka oprawą graficzną zrealizowaną w technice pixel art.

Assassin's Creed Rebellion
Assassin's Creed Rebellion

Strategiczne 21 listopada 2018

Gra strategiczna z elementami RPG, w której zarządzamy fortecą tytułowych Asasynów i prowadzimy do boju własnoręcznie skomponowaną drużynę zabójców. Produkcja została opracowana przez kanadyjski zespół Behaviour Interactive Studio, a jej akcja toczy się w piętnastowiecznej Hiszpanii, gdzie stawiamy czoła Inkwizycji. Bractwo składa się z ponad czterdziestu postaci, wśród których pojawiają się zarówno bohaterowie znani z gier i filmów, jak i dwadzieścia zupełnie nowych osobistości. Oddana w nasze ręce twierdza jest bazą wypadową dla naszych podopiecznych, z której wyruszają oni na kolejne misje w maksymalnie trzyosobowych zespołach. Zdobywając kolejne poziomy, rozbudowujemy ją o nowe pomieszczenia i zaopatrujemy w sprzęty; natomiast realizując określone zadania (co wiąże się z koniecznością posłania do walki bohatera obdarzonego konkretnymi zdolnościami), zdobywamy fragmenty DNA (dzięki nim odblokowujemy kolejnych Asasynów), surowce (służące do ulepszania jednostek) oraz materiały (niezbędne do tworzenia coraz lepszego ekwipunku). Na tle innych gier z serii Assassin’s Creed Rebellion wyróżnia się za sprawą oprawy graficznej, utrzymanej w kreskówkowej stylistyce chibi.

Oddmar
Oddmar

Zręcznościowe maj 2019

Barwna, dwuwymiarowa platformówka, opracowana z myślą o użytkownikach mobilnych przez tureckie studio Mobge Games. z Utrzymana w lekkim klimacie produkcja opowiada o codziennym życiu oraz obyczajach wikingów, a podczas zabawy – jak na platformówkę przystało – czeka nas eksploracja 25 zróżnicowanych poziomów z całą masą skakania, wspinania się, a także sporą liczbą pułapek, znajdziek i przeciwników do pokonania. Istotne znaczenie dla przebiegu rozgrywki mają tytułowe grzyby, które zgodnie z tradycją spożywane były przez skandynawskich wojów celem nabycia nadludzkich mocy. Podobnie wygląda to w grze, gdzie każdy z wielu gatunków grzybów daje naszych bohaterom dostęp do szeregu przydatnych zdolności. Viking Mushroom odznacza się kolorową oprawą graficzną, przypominającą serię Rayman, a na szczególne wyróżnienie zasługuje fakt, że zarówno fabuła gry, jak i niektóre mechaniki rozgrywki zostały dość mocno zakorzenione w tradycji wikingów i poparte studiami na temat ich kultury.

Night in the Woods
Night in the Woods

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Narracyjna gra przygodowa z elementami zręcznościowymi, stworzona przez niezależne studio Infinite Fall. Gracz wciela się w rolę Mae – dwudziestoletniej kotki (wszyscy bohaterowie gry to humanoidalne zwierzęta), która porzuciła studia i wróciła do rodzinnego miasteczka Possum Springs, by cieszyć się towarzystwem dawnych przyjaciół. Miejsce to podupadło po zamknięciu ostatniej kopalni, dającej pracę jego mieszkańcom, a na domiar złego okoliczny las zdaje się kryć pewną mroczną tajemnicę. Produkcja koncentruje się na przedstawieniu powolnego umierania prowincjonalnego miasteczka, a na jego tle - codzienności i lęków młodych ludzi. Rozgrywka polega na obfitującej w przeskakiwanie po platformach eksploracji oryginalnego środowiska i rozwiązywaniu prostych zagadek środowiskowych, lecz większość czasu opływa na rozmowach z napotkanymi postaciami niezależnymi, a także na oddawaniu się czynnościom pokroju gry na gitarze czy zabawy ze znajomymi. Cechą charakterystyczną Night in the Woods są świetnie napisane, pełne humoru dialogi, utrzymana w oryginalnej stylistyce oprawa graficzna będąca dziełem Scotta Bensona oraz unikalna ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Aleca Holowkę.

Kingdom: Classic
Kingdom: Classic

Strategiczne prace wstrzymane

Minimalistyczna strategia z elementami RPG, będąca komercyjną wersją przeglądarkowej flashówki o tym samym tytule, opracowanej przez holenderskie studio noio. W grze wcielamy się w rolę króla, który przemierzając świat, rozdaje osadnikom złoto, pozyskując w ten sposób kolejnych poddanych. W zamian za to, nowo zwerbowani ludzie budują i rozwijają kolejne wioski, tworząc narzędzia, broń i fortyfikacje niezbędne do obrony przed atakującymi nasze włości trollami. W porównaniu z pierwotną, flashową wersją Kingdom, świat gry stał się znacznie większy i bardziej rozbudowany. Pojawiło się także więcej metod obrony oraz losowo generowane wyzwania, czekające na graczy w okolicznych lasach. W grze wprowadzono też zmienne warunki pogodowe oraz ogień, które mogą oddziaływać na nasze królestwo zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny. Cechą charakterystyczną Kingdom pozostała jednak pixel-artowa oprawa graficzna oraz brak jakiegokolwiek interfejsu użytkownika.

Kingdom: New Lands
Kingdom: New Lands

Strategiczne 11 marca 2017

Ulepszona wersja oldskulowej, minimalistycznej strategii Kingdom, opracowanej w 2015 roku przez dwóch niezależnych deweloperów o pseudonimach noio i Licorice. Podobnie jak w pierwowzorze, w grze wcielamy się w rolę króla, który podróżując po świecie zjednuje sobie za pomocą złota kolejnych poddanych i systematycznie powiększa swoje włości. W miarę postępów rozgrywki otrzymuje on do dyspozycji kolejnych rzemieślników oraz nowe typy budynków produkcyjnych i obronnych, a jego zadaniem jest zapewnienie swym poddanym dobrobytu oraz bezpieczeństwa. W porównaniu do pierwotnej wersji gry, w Kingdom: New Lands celem zabawy jest odnalezienie i odbudowanie łodzi, dzięki której przepłyniemy na nowe tereny, gdzie cała zabawa zaczyna się praktycznie od początku. Prócz tego w grze znalazła się cała masa nowości, takich jak znacznie większe tereny do eksploracji, zmieniający się cykl pór roku, a także niedostępne wcześniej możliwości, narzędzia i ulepszenia.

Symmetry GO
Symmetry GO

Przygodowe 19 listopada 2018

Opracowana przez niezależne studio Sleepless Clinic z Bielska-Białej dwuwymiarowa gra przygodowa z elementami survivalu. Fabuła Symmetry opowiada o losach ekipy badawczej, która rozbija się na obcej, skutej lodem planecie. Zadaniem graczy jest zaś pomóc rozbitkom przetrwać w niegościnnych warunkach, a także naprawić statek, aby umożliwić im powrót do domu. Rozgrywka nastawiona jest głównie na czynnik survivalowy, a podczas zabawy musimy przede wszystkim dbać o naszych ludzi, narażonych na cały szereg niebezpiecznych czynników. Aby utrzymać ich w dobrej kondycji, zapewnić wyżywienie, odpoczynek i zdrowie psychiczne, konieczne jest organizowanie kolejnych niebezpiecznych wypraw, w trakcie których zdobywamy jedzenie, surowce oraz rozmaite przedmioty, potrzebne do naprawy statku. Kiedy sytuacja wymyka się spod kontroli, a nam brakuje kluczowych surowców, niejednokrotnie musimy też dokonywać trudnych wyborów moralnych, które mogą zaważyć na dalszych losach naszych podopiecznych.

Distraint 2
Distraint 2

Przygodowe kwiecień 2019

Kontynuacja ambitnej, dającej do myślenia przygodówki z 2015 roku. Gracz ponownie wciela się w młodego człowieka o imieniu Price. Tym razem motywem przewodnim gry są poczucie winy i odkupienie. Gra została stworzona przez fińskiego producenta niezależnego, Jessego Makkonena.

Vector 2
Vector 2

Zręcznościowe 18 maja 2016

Kontynuacja oryginalnej gry platformowej z gatunku auto runnerów, będącej pierwszym większym sukcesem w dorobku niezależnego rosyjskiego studia Nekki. Fabuła Vector 2 kontynuuje wątki zapoczątkowane w pierwowzorze i przenosi nas ponownie do ponurego świata przyszłości, w którym oko Wielkiego Brata śledzi wszystkie poczynania ludzi. Znany z jedynki bohater został w końcu pojmany przez siły porządkowe, jednak zamiast go zgładzić, postanowiono wykorzystać jego umiejętności do testowania nowego sprzętu w tajnym laboratorium badawczym. W porównaniu z pierwowzorem mechanika rozgrywki nie zmieniła się znacząco, a zabawa sprowadza się ponownie do pokonywania kolejnych etapów z użyciem stopniowo przyswajanych, parkourowych sztuczek. Tym razem jednak poszczególne poziomy generowane są proceduralnie, a każda śmierć jest tu ostateczna. W grze wprowadzono też całkiem nowe lokacje oraz przeciwników, nowe typy przeszkód i pułapek, a także spory zestaw dodatkowych gadżetów do odblokowania.

Jenny LeClue: Detectivu
Jenny LeClue: Detectivu

Przygodowe 2019

Detektywistyczna przygodówka point-and-click, opracowana przez amerykańskie studio Mografi w osobie samodzielnego dewelopera Josepha Russa. W Jenny LeClue wcielamy się w postać młodej pani detektyw, której matka została oskarżona o zamordowanie uwielbianego przez lokalną społeczność dyrektora szkoły. Nie wierząc w winę swojej rodzicielki, bohaterka podejmuje się rozwikłania zagadki odkrywając, że cała sprawa jest w rzeczywistości znacznie bardziej skomplikowana, niż się wydawało. Podczas zabawy zajmujemy się głównie odwiedzaniem kolejnych lokacji, zbieraniem dowodów i prowadzeniem rozmów, zaś dzięki możliwości manipulowania kamerą możemy przyglądać się postaciom w poszukiwaniu dodatkowych wskazówek ich prawdomówności. Całość opowiadana jest z punktu widzenia autora kryminałów, będącego jednocześnie narratorem, opowiadającym o przygodach swojej bohaterki. Całość rozwija się w sposób nieliniowy, a podejmowane przez nas decyzje mają wpływ nie tylko na rozwój fabuły, ale także i losy narratora.

She Wants Me Dead
She Wants Me Dead

Zręcznościowe 12 maja 2016

Humorystyczna gra zręcznościowa z elementami platformówki oraz gry rytmicznej, przygotowana przez szwedzkie studio Hello There. She Wants Me Dead opowiada historię niejakiego Maksa, który do tego stopnia wkurzył swoją kotkę Lulę, że ta postanowiła się go pozbyć. W akcie zemsty przygotowała liczne śmiercionośne pułapki, których Max będzie musiał unikać, aby przeżyć. Akcja gry ukazana została w typowym dla klasycznych platformówek, side-scrollowym widoku 2D, a głównym elementem zabawy jest pokonywanie kolejnych wypełnionych niebezpieczeństwami etapów o rosnącym stopniu trudności. Z uwagi na fakt, że wszystkie pułapki w grze zsynchronizowane zostały z przewodnim motywem muzycznym, wiodącą rolę w zabawie pełni właśnie muzyka. Żeby unikać przeszkód, gracz musi wyczuć właściwy rytm gry i planować wszelkie działania w oparciu o towarzyszącą rozgrywce ścieżkę dźwiękową. Całość uzupełniają liczne wizualne modyfikacje bohatera, odblokowywane wraz z postępami rozgrywki.

Red Game Without a Great Name
Red Game Without a Great Name

Zręcznościowe 24 lipca 2017

Utrzymana w lekko steampunkowym klimacie dwuwymiarowa gra zręcznościowa autorstwa krakowskiego studia iFun4All (będącego spółką-córką innego polskiego dewelopera, studia Bloober Team). Akcja Red Game Without a Great Name osadzona została w przyszłości, w której jednak wciąż korzysta się z przestarzałych metod komunikacji, takich jak tradycyjna poczta. Z uwagi na trudności zwykłych doręczycieli w dotarciu do wszystkich rejonów, część przesyłek dostarczana jest przez stworzone do tego celu mechaniczne ptaki. Nad jednym z nich kontrolę przejmują gracze, a ich zadaniem jest przemierzanie rozmaitych i niezbyt przyjaznych lokacji, celem bezpiecznego doręczenia przesyłki i zebrania wszystkich rozsianych po planszy kółek zębatych. Kierowany przez nas ptak nie jest jednak całkowicie bezbronny i posiada m.in. zdolność teleportacji oraz korzystania z rozmaitych power-upów, co pozwala mu wychodzić cało z kolejnych opresji i na różne sposoby radzić sobie z napotykanymi przeszkodami.

Mayhem Combat
Mayhem Combat

Akcji 13 lipca 2018

Stworzona z myślą o urządzeniach mobilnych drużynowa gra akcji autorstwa polskiego studia Vivid Games, znanego m.in. z serii Real Boxing. W Metal Fist: Urban Domination wcielamy się w rozmaite postaci, dysponujące unikalnymi atakami i umiejętnościami, które walczą ze sobą o dominację w kilku trybach zabawy single i multiplayer. Sama mechanika zabawy zbudowana została na stosunkowo prostych zasadach i nie wymaga od graczy jakiś wyjątkowych umiejętności, jednak do sukcesu w grze wymagane jest wypracowanie własnego stylu walki oraz ciągły trening, pozwalający na systematyczne rozwijanie naszej postaci. W rozwoju tym pomaga nam zaś 100 rodzajów broni, przedmiotów oraz skilli, wpływających zarówno na wygląd, jak i umiejętności naszego podopiecznego. Gra napędzana jest popularną technologią Unreal Engine 4 i może pochwalić się wysokiej jakości grafiką 2.5D oraz cieszącymi oko szczegółami i efektami specjalnymi.

Hungry Shark Evolution
Hungry Shark Evolution

Akcji 12 grudnia 2012

Piąta odsłona znanej serii mobilnej, po raz pierwszy udostępniona także użytkownikom Windows 8.1. W grze wcielamy się w skórę tytułowego, wiecznie głodnego rekina, a naszym celem jest wykonywanie kolejnych misji zręcznościowych, przy jednoczesnym dbaniu o zawartość naszego żołądka.

Hungry Dragon
Hungry Dragon

Akcji 30 sierpnia 2018

Zręcznościowa gra akcji, w której wcielamy się w tytułowego smoka zjadającego niemal wszystko, co stanie mu na drodze. W Hungry Dragon na splądrowanie czekają zróżnicowane lokacje; oprócz bezbronnych owiec czy ptaków, na pożarcie czekają między innymi trolle, wiedźmy i rycerze. Ci jednak nie poddadzą się bez walki – na szczęście nasza bestia może używać przeciwko nim nie tylko zębów, lecz również ognistego podmuchu. Dzieło firmy Ubisoft jest dystrybuowane w modelu free-to-play.

Clouds & Sheep 2
Clouds & Sheep 2

Symulacje 17 września 2015

W Clouds & Sheep 2 gracz dostaje pod swoją opiekę stado owiec, a jego zadaniem jest zapewnienie im spokojnego i przyjemnego życia. Produkcja jest kontynuacją Clouds & Sheep z 2011 roku. Za jej stworzenie odpowiada studio HandyGames, a wydaniem zajęła się firma Headup Games.

Super Meat Boy Forever
Super Meat Boy Forever

Zręcznościowe 2019

Kontynuacja bestsellerowego Super Meat Boy'a, za którego stworzeniem stoi studio Team Meat. Podobnie jak miało to miejsce w poprzedniku, akcja toczy się w dwuwymiarowym środowisku. Tym razem jednak nie mamy bezpośredniej kontroli nad tytułowym bohaterem – protagonista sam biegnie przed siebie, a nasza rola ogranicza się do pomagania mu w omijaniu niezliczonych przeszkód i pułapek; od czasu do czasu heros musi także zmierzyć się z jednym z mocarnych bossów. Oprócz pełnoprawnej kampanii dla pojedynczego gracza, którą podzielono na sześć rozdziałów, Super Meat Boy: Forever oferuje tryb Endless, gdzie staramy się dotrzeć jak najdalej – uzyskane wyniki możemy porównać z osiągnięciami innych graczy dzięki internetowym rankingom. Całość okraszono kreskówkową oprawą graficzną i doprawiono solidną dawką czarnego humoru. Ponadto w grze znalazło się miejsce na liczne nawiązania do innych produkcji – czekające na odblokowanie elementy obejmują między innymi bohaterów innych gier niezależnych.

Gunslugs 3: Rogue Tactics
Gunslugs 3: Rogue Tactics

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Trzecia odsłona serii dwuwymiarowych strzelanek. Podczas zabawy w Gunslugs 3 kontrolujemy zróżnicowane postacie, pokonując kolejne plansze i strzelając do wszystkiego, co stanie nam na drodze. Grę stworzyło i wydało studio OrangePixel.

Green Game: TimeSwapper
Green Game: TimeSwapper

Logiczne 24 lipca 2017

Kolejna gra logiczno-zręcznościowa polskiego studia iFun4All, będąca kontynuacją wydanej kilka miesięcy wcześniej produkcji Red Game Without a Great Name. Pod względem mechaniki tytuł wykorzystuje jednak tylko ogólny koncept pierwowzoru, zaś cała zabawa opiera się na zupełnie innych zasadach. W Green Game: TimeSwapper wcielamy się ponownie w mechanicznego ptaka, którego zadaniem jest bezpieczne dotarcie do celu. W grze nie mamy jednak bezpośredniej kontroli nad samym bohaterem, wykorzystując jedynie moc władania nad czasem oraz manipulowania otoczeniem i jego różnorodnymi mechanizmami. Istota zabawy polega na takim wpływaniu na ruchy ptaka, aby ten dotarł do celu w jednym kawałku. Rozgrywka składa się z kilkudziesięciu zróżnicowanych poziomów, utrzymanych zgodnie z tytułem gry w różnych odcieniach zieleni. Zabawę uatrakcyjnia zaś znana z pierwowzoru opcja zbierania kółek zębatych oraz możliwość wykorzystania rozmaitych przedmiotów, zapewniających przydatne bonusy.

Ayo: A Rain Tale
Ayo: A Rain Tale

Zręcznościowe 30 stycznia 2018

Ayo: A Rain Tale to platformówka 2D, w której akcję obserwujemy z boku, z perspektywy side-scrollowej. Opowieść przedstawiona w grze rozgrywa się w pobliżu Sahary. Główną bohaterką jest Ayo – młoda dziewczyna, która, podobnie jak wiele swoich rówieśniczek, pomaga w szukaniu życiodajnej wody dla swojej rodziny.

Behind the Screen
Behind the Screen

Przygodowe kwiecień 2019

Przygodówka z elementami skradanki i gry akcji, w której śledzimy losy bohatera oskarżonego o zabójstwo ojca w Tajwanie z lat 70. XX wieku. W Behind the Screen nie tylko rozwiązujemy zagadki logiczne i środowiskowe, lecz także ukrywamy się i uciekamy, a od czasu do czasu – walczymy.

Vector
Vector

Zręcznościowe 9 lutego 2013

Dynamiczny platformowy endless runner, w którym przenosimy się do totalitarnej rzeczywistości gdzie obywatele nieustannie kontrolowani są przez władzę, a jedynymi zdolnymi przeciwstawić się uciskowi są specjalizujący się w parkourze biegacze. W grze uciekamy przed goniącymi nas agentami, wykorzystując rozmaite karkołomne ewolucje wzorowane na prawdziwych ruchach najlepszych parkourowców.

ATOMIK: RunGunJumpGun
ATOMIK: RunGunJumpGun

Akcji 11 listopada 2016

Dynamiczna zręcznościówka, w której wcielamy się w bohatera przemierzającego pełne niebezpieczeństw poziomy i pozyskującego tak zwane Atomiki, czyli podstawowy surowiec występujący w układzie planetarnym Extax. Cechą charakterystyczną gry ATOMIK: RunGunJumpGun jest proste sterowanie – w trakcie zabawy korzystamy zaledwie z dwóch przycisków.

ICEY
ICEY

Akcji 24 października 2017

Oryginalna, dwuwymiarowa bijatyka autorstwa chińskiej firmy Shanghai FantaBlade Network Technology. Fabuła ICEY koncentruje się na losach tytułowej wojowniczki, która, prowadzona przez tajemniczego narratora, przemierza pełen wrogów świat. Pod względem mechaniki produkcja stanowi dość klasyczną, chodzoną bijatykę z rozbudowanym systemem combosów oraz elementami RPG. Podstawę zabawy stanowi więc odpowiednie wykorzystanie poszczególnych zdolności bohaterki, która nie tylko wyprowadza potężne ataki, ale dzięki swej zwinności potrafi także skakać, wykonywać ślizgi itp., co bardzo pomaga jej zwłaszcza w pojedynkach przeciwko bardziej wymagającym bossom. Urozmaicenie rozgrywki stanowi jednak wspomniana osoba narratora, która z niewiadomych przyczyn wskazuje nam drogę i naprowadza na kolejnych przeciwników. Co ciekawe, możemy jednak ignorować te porady, co z jednej strony irytuje opowiadającego, jednak z drugiej pozwala nam odkrywać rozmaite sekrety, skrywane przez kolejne lokacje.