Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCiOSSwitchPS4XONEAND
Okładka Night in the Woods (PC)

Night in the Woods

Narracyjna gra przygodowa z elementami zręcznościowymi, stworzona przez niezależne studio Infinite Fall.

Przygodowe | 2D | elementy zręcznościowe | crowdfunding | indie | side-scroll | eksperymentalne/artystyczne | Xbox Game Pass

Okładka Night in the Woods (PC)

data premiery gry:

anulowana

AND

21lut2017

PC PS4

13gru2017

XONE

1lut2018

Switch

lip2021

iOS

Night in the Woods: Weird Autumn Edition to wydana na PC, PS4 itd. pełna nostalgii gra przygodowa z elementami platformówki, szczególny nacisk kładąca na fabułę, eksplorację i postacie bohaterów. Została opracowana przez niezależne studio Infinite Fall pod wodzą Aleca Holowki – współtwórcy zręcznościówki Aquaria i autora muzyki do TowerFall: Ascension. Koszty produkcji w znacznej mierze pokryła udana kampania crowdfundingowa w serwisie Kickstarter, która osiągnęła sukces w zaledwie 26 godzin.

Gra początkowo ukazała się w 2017 roku jako po prostu Night in the Woods. Potem, w grudniu 2017, została zastąpiona rozszerzoną edycją nazwaną Night in the Woods: Weird Autumn Edition. Wszystkie wprowadzone przez nią zmiany i całą nową zawartość udostępniono posiadaczom podstawowej wersji w formie darmowej aktualizacji.

Fabuła

Akcja gry toczy się w niewielkim górniczym miasteczku Possum Springs, które podupadło po zamknięciu ostatniej kopalni, dającej zatrudnienie sporej części mieszkańców. Wcielamy się w postać niepokornej i pozbawionej szacunku do autorytetów kotki imieniem Mae, która porzuciła studia, by powrócić w rodzinne strony i odnowić kontakty z paczką znajomych. Wśród nich spotykamy m.in. lubującą się w gotyckich klimatach krokodylicę Beę, marzących o wyrwaniu się z miasta Gregga i Angusa, oraz chadzającego własnymi ścieżkami dziwaka Germa. Protagonistka szybko zdaje sobie sprawę, że podczas jej nieobecności czas nie stał w miejscu – zarówno miasto, jak i jej dawni kompani bardzo się zmienili i nic nie jest już takie samo jak kiedyś. Na dodatek kilka miesięcy temu zaginął jej szkolny kolega, a w lesie czai się coś, co bez wątpienia ma wrogie zamiary.

Rozszerzone wydanie Weird Autumn Edition wprowadza nowe segmenty rozgrywki do podstawowej gry. Ponadto zawiera także samodzielne przygody Longest Night oraz Lost Constellations, które wypuszczone zostały za darmo przed premierą gry.

Mechanika

Sama rozgrywka korzysta z mechanik eksploracyjnych przygodówek z typowymi elementami platformowymi – chodzimy więc, skaczemy i rozmawiamy z postaciami niezależnymi. Podczas dialogów często możemy wybrać jeden z kilku wariantów odpowiedzi, a podjęte w ten sposób decyzje mają wpływ nie tylko na to, jak reagują nasi znajomi, ale także w jaki sposób spędzimy wieczór danego dnia. Otwiera nam to bowiem dostęp do unikalnych sekwencji, które pozwalają lepiej poznać towarzyszącego nam akurat przyjaciela (np. ujawniają niektóre szczegóły z jego przeszłości), ale też zająć się wieloma innymi aktywnościami, jak granie na gitarze basowej (zrealizowane w formie rytmicznej minigierki) czy konstruowanie robota z części.

Te banalne z pozoru czynności służą za tło dla fabuły i stawiania całej masy ważkich pytań natury egzystencjalnej, jakie nierzadko zadawał sobie pewnie niejeden z nas. Autorzy poruszają m.in. temat kończenia pewnych etapów w życiu i tęsknoty za tym, co bezpowrotnie minęło. Niepokojący klimat i dziwne wydarzenia nękające Possum Springs nasuwają nieodparte skojarzenia z kultowym Miasteczkiem Twin Peaks Davida Lyncha. Poważny ton produkcji nieco łagodzą świetnie napisane dialogi z dużą dawką czarnego humoru oraz fakt, że wszyscy bohaterowie to sympatycznie wyglądające zwierzęta.

Kwestie techniczne

Pod względem oprawy Night in the Woods w edycji na PC, PS4 itd. wpisuje się w nurt charakterystyczny dla produkcji niezależnych, oferując stylizowaną, ręcznie wykonaną szatę graficzną. Jest ona dziełem rysownika oraz animatora Scotta Bensona i choć stanowi jego debiut w branży gier wideo, nosi wyraźne ślady jego charakterystycznej kreski. Za klimatyczną ścieżkę dźwiękową gry odpowiada zaś sam Alec Holowka. Rozszerzone wydanie Weird Autumn Edition posiada kilka dodatkowych utworów muzycznych tego kompozytora.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 266 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,1 / 10 na podstawie 87 głosów czytelników.

Gry podobne do Night in the Woods

Klasyfikacja PEGI Night in the Woods

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania sprzętowe Night in the Woods

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Dual Core 2.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 8 GB HDD
  • Windows 7
Sony PlayStation 4

Sony PlayStation 4

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
Microsoft XBOX ONE

Microsoft XBOX ONE

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Store
Recenzja gry Night in the Woods – Twin Peaks spotyka Cartoon Network
Recenzja gry Night in the Woods – Twin Peaks spotyka Cartoon Network

Recenzja 25 lutego 2017, 13:00

Twórcy nie boją się poważnych tematów, a bieda, odrzucenie, śmierć, samotność i strach to tylko niektóre z nich. Całość splata się w bogatą mozaikę emocji, nie tylko tych dołujących, ale też często pozytywnych. Oczyszczających. Problematykę ładnie powiązano z osobowościami bohaterów, nie czyniąc ich jednocześnie głosicielami konkretnych idei. Po prostu są, jacy są. Takie mamy życie, tacy jesteśmy – zdają się mówić. I to jest piękne.

PC
PS4
AND
iOS
XONE
Switch