Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePS4PCiOSSwitchANDXONE
Okładka Kingdom: New Lands (PS4)

Kingdom: New Lands

Ulepszona wersja oldskulowej, minimalistycznej strategii Kingdom. W Kingdom: New Lands wcielamy się w rolę króla, który podróżując po świecie zjednuje sobie za pomocą złota kolejnych poddanych i powiększa swoje włości.

Strategiczne | fantasy | elementy RPG | 2D | indie | side-scroll

Okładka Kingdom: New Lands (PS4)

producent: noio

wydawca: Raw Fury Games

Strona oficjalna

data premiery gry:

9sie2016

PC XONE

10mar2017

iOS

11mar2017

AND

14wrz2017

Switch

16sty2018

PS4

Kingdom: New Lands to wydana na platformie PC, Switch itd. minimalistyczna, side-scrollowana strategia 2D z elementami RPG, będąca ulepszoną wersją wydanej w październiku 2015 roku gry Kingdom. Podobnie jak w przypadku pierwowzoru, gra jest efektem współpracy dwóch niezależnych deweloperów z Holandii i Islandii, ukrywających się pod pseudonimami noio oraz Licorice. Produkcja udostępniona została za darmo wszystkim posiadaczom pierwotnej wersji gry (tylko PC), ta zaś w dniu premiery Kingdom: New Lands została wycofana ze sprzedaży.

Fabuła

W grze Kingdom: New Lands wcielamy się w króla, który przemierza konno świat i pozyskuje kolejnych poddanych, stopniowo rozwijając oraz poszerzając swe włości. Kluczem do zjednywania sobie przychylności napotkanych ludzi jest królewska sakiewka, która jednak dość szybko się wyczerpuje, zmuszając króla do jej nieustannego uzupełniania. Problem w tym, że choć w dzień nasi poddani ochoczo pracują, w pocie czoła realizując swoje obowiązki, nocą królestwo atakowane jest przez hordy przeciwników, którzy ostrzą sobie zęby na naszą koronę (dosłownie). Rolą władcy jest więc zapewnienie poddanym nie tylko pracy, ale i bezpieczeństwa.

Mechanika

Kingdom: New Lands to pod względem mechaniki dość nietypowa gra strategiczna – akcję obserwujemy w klasycznej perspektywie z boku, poruszając się wyłącznie w lewo lub w prawo. Początkowo zabawa sprowadza się do szukania poddanych, którzy automatycznie stają się budowniczymi lub myśliwymi i za odpowiednią opłatą oddają nam swoje wyroby. W miarę rozwoju królestwa otrzymujemy dostęp do kolejnych rzemieślników oraz budynków, generujących odpowiedni dochód. Te stawiane mogą być w losowo wybranych miejscach, stopniowo coraz dalej od budynku głównego. Jako że nocą nasze włości narażone są na ataki, musimy też zadbać o odpowiednie struktury obronne, takie jak wieże strażnicze oraz mury, w pobliżu których stacjonują wojska, gotowe odeprzeć najeźdźców.

W porównaniu do pierwotnej wersji gry, w której naszym celem było wyłącznie poszerzanie królestwa, w Kingdom: New Lands staje przed nami nieco poważniejsze zadanie. Musimy bowiem odnaleźć wrak statku, a następnie zrekonstruować go celem odpłynięcia do kolejnej krainy, gdzie cała zabawa rozpoczyna się właściwie od początku. Prócz tego w grze znalazła się cała masa nowości, z których znakomitą większość oparto na sugestiach graczy zgłaszanych pod adresem oryginalnego Kingdom. Otrzymaliśmy zatem m.in. nowe i znacznie większe tereny do eksploracji, cykl pór roku, a także niedostępne wcześniej możliwości, narzędzia i ulepszenia.

Kwestie techniczne

Pod względem oprawy, wydana na platformie PC, Switch itd. gra Kingdom: New Lands niczym nie różni się od swego pierwowzoru, oferując oldskulową i mocno rozpikselowaną grafikę 2D oraz równie staromodną ścieżkę dźwiękową, za którą ponownie odpowiada artysta ukrywający się pod pseudonimem ToyTree. Oprócz muzyki znanej z pierwotnej wersji gry, w New Lands znalazło się 9 całkiem nowych utworów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 840 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Klasyfikacja PEGI Kingdom: New Lands

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Kingdom: New Lands

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Dual Core
  • 1 GB RAM
  • 1 GB HDD
  • Windows XP
  • Rekomendowane:
  • Intel Dual Core
  • 4 GB RAM
  • 1 GB HDD
  • Windows 7
Amnesia: A Machine for Pigs od dziś za darmo w Epic Games Store [Aktualizacja]
Amnesia: A Machine for Pigs od dziś za darmo w Epic Games Store [Aktualizacja]

wiadomość15 października 2020

Dziś w Epic Games Store udostępnione za darmo zostaną dwie gry - Amnesia: A Machine for Pigs oraz Kingdom: New Lands. Tytuły będzie można przypisywać do swoich kont na tej platformie do 22 października.

Kingdom: New Lands od dziś za darmo w Epic Games Store (aktualizacja)
Kingdom: New Lands od dziś za darmo w Epic Games Store (aktualizacja)

wiadomość6 czerwca 2019

Od dzisiaj klienci Epic Games Store mogą zdobyć za darmo następną produkcję. Tym razem padło na Kingdom: New Lands, czyli minimalistyczną strategię z 2016 roku. Wiemy też, jaki tytuł dostaniemy bezpłatnie za tydzień.

Darmowe Kingdom Classic i DLC do Kingdom: New Lands
Darmowe Kingdom Classic i DLC do Kingdom: New Lands

wiadomość20 grudnia 2017

Kolejna darmowa produkcja czeka na graczy – tym razem mowa o Kingdom: Classic, czyli side-scrollowej grze strategicznej, która zadebiutowała w 2015 roku (jako po prostu Kingdom). Na tym jednak nie koniec. Bezpłatnego DLC doczekała się ponadto ulepszona wersja tej produkcji, zatytułowana Kingdom: New Lands.

PC
XONE
iOS
Switch
AND
PS4