Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCANDiOS
Okładka Kingdom: Classic (PC)

Kingdom: Classic

Kingdom

Minimalistyczna strategia z elementami RPG, będąca komercyjną wersją przeglądarkowej flashówki o tym samym tytule, opracowanej przez holenderskie studio noio.

Strategiczne | fantasy | elementy RPG | 2D | indie | side-scroll

Okładka Kingdom: Classic (PC)

producent: noio

wydawca: Raw Fury Games

Strona oficjalna

data premiery gry:

anulowana

iOS AND

21paź2015

PC

Kingdom to minimalistyczna gra strategiczna z elementami RPG, będąca komercyjną wersją przeglądarkowej flashówki o tym samym tytule. Za powstanie gry odpowiada jednoosobowe holenderskie studio noio, założone przez niejakiego Thomasa van den Berga, który otrzymał wsparcie finansowe od firmy Nordic Games, w ramach programu promowania twórców niezależnych. Projekt tworzony był od początku jako tytuł cross-platformowy, przeznaczony dla użytkowników komputerów PC/Mac oraz urządzeń mobilnych z systemem iOS i Android.

W grze wcielamy się w rolę króla, który przemierzając świat pozyskuje złoto, a następnie rozdaje napotkanym osadnikom, pozyskując w ten sposób nowych poddanych. W zamian za to nowo zwerbowani ludzie budują i rozwijają kolejne wioski, tworząc narzędzia, bronie i fortyfikacje, niezbędne do obrony przed niebezpieczeństwem. Każdej nocy nasze włości atakują bowiem złowrogie trolle, próbujące przejąć królewską koronę. A jak wiadomo bez korony nie ma króla ani królestwa, tak więc jej utrata oznacza koniec zabawy.

W porównaniu z pierwotną, flashową wersją Kingdom, w grze wprowadzono całą masę ulepszeń i modyfikacji. Świat gry stał się większy i bardziej zróżnicowany, a zamieszkujące go postaci nie pozostają bez wpływu na przebieg rozgrywki. Pojawiło się także znacznie więcej metod obrony naszych poddanych przed niebezpieczeństwami. W otaczających nasze włości lasach na króla czeka spora liczba niespodzianek, począwszy od losowo generowanych potyczek z przeciwnikami, po rozmaite przydatne perki wspomagające rozwój naszego królestwa. Wprowadzono też takie elementy jak pogoda, która wpływa np. na tempo wzrostu upraw i pasterzy opiekujących się stadami zwierząt, a także ogień, który może oddziaływać na nasze królestwo zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Kingdom w wersji na komputery PC odznacza się nieco podrasowaną względem pierwowzoru, lecz nadal utrzymaną w oldskulowej, piksel-artowej stylistyce oprawą graficzną. Cechą charakterystyczną gry jest także brak jakiegokolwiek interfejsu, kursora czy przycisków poleceń. Całość zrealizowana została w nietypowym dla gatunku widoku z boku, przypominającym klasyczne platformówki oraz współczesne sandboksy pokroju Terrarii.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 179 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Kingdom: Classic

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Kingdom: Classic

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Dual Core 2 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT lub lepsza, 1 GB HDD, Windows 10
Minimalne: Dual Core 2 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT lub lepsza, 512 MB HDD, Windows 10

Darmowe Kingdom Classic i DLC do Kingdom: New Lands
Darmowe Kingdom Classic i DLC do Kingdom: New Lands

wiadomość20 grudnia 2017

Kolejna darmowa produkcja czeka na graczy – tym razem mowa o Kingdom: Classic, czyli side-scrollowej grze strategicznej, która zadebiutowała w 2015 roku (jako po prostu Kingdom). Na tym jednak nie koniec. Bezpłatnego DLC doczekała się ponadto ulepszona wersja tej produkcji, zatytułowana Kingdom: New Lands.

PC
iOS
AND