Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS1PCPSPANDiOSPS3PSVGBANDS
Okładka Rayman (PC)
OkładkaRayman (PC)

Rayman

Kolorowa platformówka, która dała początek popularnej serii z Raymanem w roli głównej. Nasz sympatyczny bohater wyrusza na pomoc mieszkańcom Krainy Snów, uwięzionym przez podstępnego Mr. Darka.

Zręcznościowe | platformówki | 2D | side-scroll | PSOne Classics

Rayman Premiera

1wrz1995

PS1

30kwi1996

PC

11cze2001

GBA

29maj2008

PS3 PSP

7gru2009

NDS

28sie2012

PSV

18lut2016

iOS

17mar2016

AND

producent: Ubisoft wydawca: Ubisoft

Kolorowa side-scrollowa platformówka, w której, kierując sympatycznym Raymanem, ratujemy Krainę Snów przed potężnym i złowrogim Panem Złym. Wykreowana przez Michela Ancela i wydana przez Ubisoft produkcja, dała początek jednej z najdłuższych i najwyżej ocenianych serii zręcznościowych w historii. Gra zadebiutowała we wrześniu 1995 roku na konsolach PS One i Atari Jaguar, skąd została przeniesiona na szereg innych platform sprzętowych.

Wspomniany Pan Zły (w oryginale Mr. Dark) podstępnie zaatakował baśniowy świat naszego bohatera i porwał jego mieszkańców – Electoonów, czyniąc ich swoimi niewolnikami. Ukradł też Wielkiego Protona, dzięki któremu na świecie panował ład i porządek, doprowadzając do chaosu i upadku całej krainy. Nie bacząc na czekające go niebezpieczeństwa, nasz protoplasta – sympatyczny stworek imieniem Rayman – wyrusza by pomóc uwięzionym mieszkańcom Krainy Snów i pokonać zagrażających światu przeciwników.

W grze przyjdzie nam przemierzyć sześć różnych krain: Las Marzeń, Muzyczną Krainę, Niebieskie Góry, Obrazkowe Miasto, Jaskinie Skorpiona i Ciasteczkowy Zamek. Każda z nich podzielona jest na szereg etapów, w których prócz typowych przeszkód i pomniejszych przeciwników, czekają na nas również potężni bossowie – słudzy Pana Złego. Rayman przemierza rozmaite zakątki baśniowego świata, ratując pozamykanych w klatkach mieszkańców. W tej niebezpiecznej podróży pomocą naszemu bohaterowi służą napotykane postacie niezależne, które w zamian za pomoc obdarowują go rozmaitymi specjalnymi zdolnościami. Podczas gry Rayman nie tylko biega i skacze, lecz także wyprowadza super-mocne ciosy, fruwa przy pomocy pełniących rolę śmigiełka włosów, bądź też sadzi szybko-rosnące rośliny, odcinające drogę przeciwnikom.

Pod względem technicznym mamy do czynienia z klasyczną side-scrollową platformówką. Dwuwymiarowa oprawa graficzna gry jest bajecznie kolorowa i wprost zalewa nas masą pastelowych barw i ogromem detali. Ścieżka dźwiękowa gry, stworzona w większości przez francuskiego muzyka Rémi Gazela uprzyjemnia zabawę i doskonale pasuje do klimatu rozgrywki.

W 1997 roku Ubisoft wydał ulepszoną wersję gry Rayman Gold, w której wprowadzono szereg zmian w mechanice rozgrywki, dodając m.in. timer i konieczność zebrania 100 niebieskich kropek przed ukończeniem etapu. Prócz 24 oryginalnych poziomów gracze otrzymali zaawansowany edytor o nazwie Rayman Designer, pozwalający projektować własne levele i dzielić się nimi w internecie. Rok później ukazał się Rayman Forever, zawierający wersję Gold oraz pakiet 40 dodatkowych poziomów, stworzonych przez graczy.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 7,7 / 10 na podstawie 494 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Rayman: Odpowiednia dla każdego wieku.

Rayman Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Zalecane:
 • 486 33 MHz
 • 4 MB RAM
 • 700 MB RAM
 • DOS/Windows 95
Sony PlayStation 3

PlayStation 3

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PlayStation Portable

PlayStation Portable

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PlayStation Vita

PlayStation Vita

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PC
GBA
PS3
PSP
PSV
iOS
AND
PS1
NDS