Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 13 kwietnia 2024, 10:00

10 najlepszych gier 1995 roku: Wipeout zasuwa, a Dark Forces pokonuje Dooma mocą Gwiezdnych Wojen

W 1995 roku na wielką scenę wkroczyło pierwsze PlayStation i od razu trochę namieszało w niewzruszonym do tej pory bastionie pecetów. Mocne Pentium nagle zaczęło odstawać grafiką w takich hitach jak Rayman czy Wipeout. A w co jeszcze graliśmy w 1995 roku?

Spis treści

Rok 1995 – okres największej obniżki cen komputerów i gier w historii Polski. Oryginalne wydania staniały z miliona do zaledwie 100 złotych, a przykładowy zestaw pecetowy z Pentium z 45 milionów złotych zszedł do 4500. Ech, marzenia… Tak naprawdę od 1 stycznia 1995 zaczęła obowiązywać denominacja złotego po latach PRL-owskiej hiperinflacji. Każde 10 000 zmieniło się w złotówkę i stąd te różnice w cenach.

Co jeszcze się działo? Wałęsa przegrał wybory prezydenckie z Kwaśniewskim, a do rodzimej motoryzacji wkroczył koncern Daewoo. W kinach i na kasetach VHS rządziły takie filmy jak Siedem, Bad Boys, Braveheart, Apollo 13, Pocahontas, Szklana pułapka 3 i Gorączka. W muzyce zabłysnęła Sheryl Crow ze swoim Strong Enough, słuchaliśmy jeszcze Gangsta’s Paradise, Don’t Speak zespołu No Doubt czy ostatniego studyjnego albumu grupy Queen.

Tak było!Secret Service, archiwum własne autora.

A w branży gier rewolucja! Tyle że jeszcze nie wszyscy zdawali sobie z niej sprawę – zwłaszcza w Polsce. Po nieudanym mariażu z Nintendo Sony wprowadziło na rynek swoją pierwszą konsolę – PlayStation! Choć faktycznie jej premiera nastąpiła w grudniu 1994 roku, dotyczyło to tylko Japonii. Dopiero parę miesięcy później, czyli generalnie w 1995, urządzenie to oficjalnie pojawiło się w Stanach Zjednoczonych i Europie. U nas na razie jedynie najwięksi fani japońszczyzny zacierali ręce, ciesząc się na nowy sprzęt, ale nawet najbardziej zatwardziali pecetowcy musieli przyznać, że gry z PSX-a wyglądały bajecznie. Maszynka Sony w końcu wykorzystała nośnik CD nie do cutscenek FMV, tylko po prostu do świetnych, pięknie prezentujących się gier. A co konkretnie najbardziej utkwiło nam w pamięci z tego roku?

Honorowe wzmianki

„A gdzie gra xxxx???” Tutaj, w honorowych wzmiankach, które funkcjonują jako przedłużenie umownego TOP 10, a nie boczny tor! A jeśli o czymś zapomnieliśmy, dajcie znać w komentarzach!

  1. The Dig
  2. Destruction Derby
  3. Donkey Kong Country 2
  4. Panzer Dragon
  5. Twisted Metal
  6. Phantasmagoria
  7. Hexen
  8. Super Mario World 2: Yoshi’s Island
  9. Tekken 2
  10. Discworld

Steel Panthers – bonusowa wzmianka T-Bone’a

Rok po premierze przełomowej strategii Panzer General także fani gier o mniejszej skali otrzymali coś wybitnego – Steel Panthers autorstwa SSI. To wspaniała gra turowa o drugiej wojnie światowej na heksach, w której do dyspozycji oddano nam gigantyczną ilość sprzętu, scenariuszy oraz potężne generatory kampanii. Pamiętam, że mogliśmy nawet staczać bitwy po stronie Polski, co do dziś jest dość rzadką opcją, nawet w grach strategicznych. Dużym urokiem Steel Panthers było patrzenie na efekt ostrzału; za każdym razem, kiedy czołg strzelał, obserwowaliśmy, jak pocisk leci do celu, i trzymaliśmy kciuki, żeby trafił. W przypadku pojazdów z dużą ilością uzbrojenia oglądanie przeciągającego się ostrzału artylerii potrafiło być nużące, ale w 1995 roku byliśmy zbyt zajęci podziwianiem małych, płonących czołgów w 2D. Steel Panthers to jedna z tych nieśmiertelnych gier – odświeżoną i rozbudowaną wersję zatytułowaną winSPWW2 można kupić nawet dziś.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Lara i Duke wstrząśnięci, nie zmieszani - 10 najlepszych gier 1996 roku
Lara i Duke wstrząśnięci, nie zmieszani - 10 najlepszych gier 1996 roku

Kontynuujemy naszą podróż w czasie po latach 90. Tym razem wracamy do roku 1996 – czasów, w których rządzili Quake, Lara Croft i Duke Nukem, a wszystkie te gry razem wzięte i tak rozstawiał po kątach Mario.

Doomni trzydziestolatkowie - 10 najlepszych gier 1993 roku
Doomni trzydziestolatkowie - 10 najlepszych gier 1993 roku

Trzydzieści lat temu powstały tytuły, które albo wychodzą do dziś w odświeżonej wersji i nadal robią duże wrażenie, albo przywołują same miłe wspomnienia. Oto dziesięć jednych z najlepszych gier, które mają już trzydziestkę na karku.

Otwarcie Wrót Baldura i Valve na tronie - 10 najlepszych gier 1998 roku
Otwarcie Wrót Baldura i Valve na tronie - 10 najlepszych gier 1998 roku

W co jeszcze grało się w roku wydania pierwszej części Baldur’s Gate? Jak pisali o nich recenzenci w ówczesnych czasopismach o grach? Oto kolejna podróż do złotej ery gier w latach 90. – tym razem roku 1998.