Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePS4PS1PS5PC
Okładka Worms (1995) (PS5)
OkładkaWorms (1995) (PS5)

Worms (1995)

Rozgrywana w systemie turowym gra strategiczno-zręcznościowa, w której naprzeciw siebie stają dwie drużyny tytułowych robali, a celem każdej z nich jest pokonanie przeciwnika poprzez eliminację wszystkich członków jego drużyny.

Strategiczne | turowe | humorystyczne | elementy zręcznościowe | podzielony/wspólny ekran

Worms (1995) Premiera

29lis1995

PC PS1

20cze2023

PS4 PS5

producent: Team17 wydawca: Team17 Strona oficjalna

Worms to rozgrywana w systemie turowym gra strategiczno-zręcznościowa, w której naprzeciw siebie stają dwie drużyny złożone z tytułowych robali. Gra jest debiutanckim dziełem brytyjskiego projektanta Andy’ego Davidsona, które w swej pierwotnej wersji (nazwanej Total Wormage) zainteresowało przedstawicieli firmy Team 17. Finalna produkcja zadebiutowała pod koniec 1995 roku na komputerach PC i Amiga oraz konsolach PlayStation, a następnie została przeniesiona na szereg innych platform sprzętowych.

Mechanika

Mechanika rozgrywki w grze Worms zainspirowana została klasyczną produkcją Scorched Earth, choć względem dosyć minimalistycznego oryginału Davidson znacząco rozwinął koncepcję zabawy. Gracze przejmują kontrolę nad drużyną złożoną z czterech dżdżownic, a ich zadaniem jest pokonanie drużyny przeciwnej poprzez eliminację wszystkich jej członków. Poszczególne robaki wykonują swe ruchy naprzemiennie w turach, w trakcie których mogą przemieszczać się po planszy i atakować rywali. Cała zabawa toczy się na losowo generowanych mapach, umiejscowionych w kilku sceneriach – od lasu i pustyni po Księżyc. Do dyspozycji robali oddano wiele zróżnicowanych broni, zarówno tych rzeczywistych (np. strzelba, bazooka, granaty czy dynamit), jak i całkowicie fikcyjnych, a nierzadko humorystycznych (np. wybuchająca owca czy bomba bananowa). W przypadku niektórych broni uwzględnić musimy dodatkowo takie czynniki, jak zasięg, kąt wystrzału czy kierunek i siłę wiatru. W przemieszczaniu się po planszy pomagają nam też rozmaite akcesoria, takie jak liny, teleportery czy palniki służące do drążenia tuneli.

Tryby gry

Worms pozwala na zabawę w trybie jednego gracza – gdzie rywalizujemy z drużyną kierowaną przez komputerową SI – jednak gra sprawia największą frajdę dopiero podczas rozgrywki wieloosobowej. Tu zaś rywalizować może ze sobą od czterech (czyli po jednym dla każdej drużyny) do szesnastu graczy (wówczas każdy z nich kieruje jedną z dżdżownic).

Kwestie techniczne

Wydana na PC i PS1 gra Worms odznacza się niezwykle barwną grafiką 2D, a poszczególne plansze oglądamy w scrollowanym widoku z boku. Podczas zabawy towarzyszą nam zabawne komentarze robali, a w rozgrywkę wprowadza nas zrealizowane z dużym poczuciem humoru animowane intro.

Ostatnia modyfikacja 21 czerwca 2023

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: gorące krzesło  

Ocena użytkowników: 4 / 10 na podstawie 50 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Worms (1995): Odpowiednia dla każdego wieku.

Worms (1995) Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • 386 DX
  • 4 MB RAM
  • DOS
  • Zalecane:
  • 486 DX-2/66 MHz
  • 8 MB RAM
  • DOS
PC
PS1
PS4
PS5