Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS1
Okładka Command & Conquer (1995) (PC)

Command & Conquer (1995)

Jedna z najsłynniejszych strategii czasu rzeczywistego, która przedstawia alternatywną wersję świata i historię konfliktu dwóch organizacji. Przygotowana przez studio Westwood produkcja rozwija mechaniki opracowane wcześniej przez twórców na potrzeby innego RTS-a - Dune 2.

Strategiczne | science fiction | RTS | strategiczne wojenne

Okładka Command & Conquer (1995) (PC)

data premiery gry:

15paź1995

PC PS1

Legendarna strategia czasu rzeczywistego, opracowana przez doświadczone amerykańskie studio Westwood, które wcześniej stworzyło m.in. słynną Dune 2. Produkcja przedstawia alternatywą wersję świata, w którym dochodzi do globalnego konfliktu pomiędzy dwiema frakcjami.

Fabuła

W 1995 roku nieopodal rzeki Tyber spada meteoryt zawierający nieznaną substancję. Ze względu na pewne unikalne właściwości szybko zyskuje ona dużą wartość na światowych rynkach. Połowę zasobów materiału w krótkim czasie zdobywa tajemnicza organizacja Brotherhood of Nod, na czele której stoi uważający się za zbawcę cywilizacji Kane. Grupa rośnie w siłę. Gdy Europą wstrząsają kolejne zaplanowane przez Nod ataki terrorystyczne, Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych autoryzuje militarną interwencję wojsk Global Defense Initiative. Wybucha konflikt zbrojny, od którego wyniku zależą losy całego świata. Twórcy gry przygotowali dwie osobne ścieżki fabularne, przedstawiające wydarzenia z perspektywy obu stron.

Mechanika

Command & Conquer to strategia czasu rzeczywistego, pozwalająca wcielić się w rolę dowódcy zarządzającego wojskami wybranej strony konfliktu podczas kolejnych misji. Większość z nich opiera się na określonym schemacie, zgodnie z którym gracze muszą rozbudowywać bazę, wydawać rozkazy podległym jednostkom i zbierać surowce potrzebne do dalszego rozwoju, by w ostatecznym rozrachunku przejąć lub zniszczyć obóz wrogiej frakcji. Sporadycznie założenia są modyfikowane, wymuszając na graczu działanie z ograniczoną liczbą jednostek lub wykonanie konkretnego celu, jak na przykład obrona wskazanego punktu.

Dostępne strony wojny różnią się jednostkami. Nod stawia na ilość i wykorzystuje prototypowe pojazdy, z kolei GDI rzuca do walki dobrze wyposażone i wytrzymałe oddziały. Te różnice wpływają na styl zabawy, motywując graczy do stosowania odmiennych strategii działania.

Kwestie techniczne

Command & Conquer to dwuwymiarowa strategia, w której kamera prezentuje akcję w rzucie izometrycznym. Atutem produkcji jest tło fabularne i wykreowany przez twórców klimat wojny w bliskich nam realiach: walki toczą się m.in. na wschodzie Polski. Postępy w kampaniach zostały wypełnione animowanymi sekwencjami z udziałem aktorów, które w sumie składają się na 40-minutowy film. Wersja na PlayStation 1 zawiera piętnaście misji, które na komputerach wydano w formie dodatku The Covert Operations.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 4  

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 515 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 59 PLN

Gry podobne do Command & Conquer (1995)

Wymagania wiekowe Command & Conquer (1995)

12+

Wymagania sprzętowe Command & Conquer (1995)

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 90MHz
  • 16MB RAM
Petroglyph stworzy remastery Command & Conquer i C&C Red Alert
Petroglyph stworzy remastery Command & Conquer i C&C Red Alert

wiadomość14 listopada 2018

Nad remasterami dwóch pierwszych odsłon serii Command & Conquer pracować będzie studio Petroglyph Games. Wśród deweloperów znaleźli się także twórcy oryginalnych tytułów z cyklu. Zespół ma na koncie wiele dobrze przyjętych RTS-ów, takich jak Star Wars: Empire at War, Grey Goo oraz 8-bit Armies.

Command & Conquer, Red Alert i Tiberian Sun - pobierz trzy pierwsze odsłony cyklu z naszego FTP
Command & Conquer, Red Alert i Tiberian Sun - pobierz trzy pierwsze odsłony cyklu z naszego FTP

wiadomość16 lutego 2014

Jako sposób na miłe spędzenie niedzielnego wieczoru chcemy Wam zaproponować powrót to korzeni gatunku RTS i pobranie pełnych wersji gier Command & Conquer, Command & Conquer: Red Alert i Command & Conquer: Tiberian Sun, czyli trzech pierwszych odsłon kultowego cyklu studia Westwood.

Zapowiedziano Command & Conquer: Generals 2. Pierwszy film i screeny

wiadomość11 grudnia 2011

Krążące od dłuższego czasu plotki okazały się prawdziwe. Podczas tegorocznej gali Spike Video Game Awards ujawniono kolejną odsłonę serii Command & Conquer.

Command & Conquer 4 zaczęło żywot jako azjatycka sieciówka
Command & Conquer 4 zaczęło żywot jako azjatycka sieciówka

wiadomość1 lipca 2010

Serwis Gamereplays.org przeprowadził ciekawy wywiad z byłym pracownikiem Electronic Arts Los Angeles na temat serii Command & Conquer. Padło w nim sporo gorzkich słów, a my dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat wewnętrznych spraw EA.

Najciekawsze modyfikacje drugiej połowy listopada
Najciekawsze modyfikacje drugiej połowy listopada

wiadomość30 listopada 2009

Przedstawiamy wybór najciekawszych modyfikacji jakie ukazały się w ostatnich dwóch tygodniach. Kompletnie nowe gry, dodatkowe misje i przygody, usprawnienia grywalności i grafiki - każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

PC
PS1