Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS1
Okładka Command & Conquer (1995) (PC)
OkładkaCommand & Conquer (1995) (PC)

Command & Conquer (1995)

Jedna z najsłynniejszych strategii czasu rzeczywistego, która przedstawia alternatywną wersję świata i historię konfliktu dwóch organizacji. Przygotowana przez studio Westwood produkcja rozwija mechaniki opracowane wcześniej przez twórców na potrzeby innego RTS-a - Dune 2.

Strategiczne | science fiction | RTS | strategiczne wojenne | Game Pass | EA Play

Command & Conquer (1995) Premiera

15paź1995

PC PS1

Gry podobne do Command & Conquer (1995)

Dune 2000

Command & Conquer: Red Alert

KKND 2: Krossfire

Legendarna strategia czasu rzeczywistego, opracowana przez doświadczone amerykańskie studio Westwood, które wcześniej stworzyło m.in. słynną Dune 2. Produkcja przedstawia alternatywą wersję świata, w którym dochodzi do globalnego konfliktu pomiędzy dwiema frakcjami.

Fabuła

W 1995 roku nieopodal rzeki Tyber spada meteoryt zawierający nieznaną substancję. Ze względu na pewne unikalne właściwości szybko zyskuje ona dużą wartość na światowych rynkach. Połowę zasobów materiału w krótkim czasie zdobywa tajemnicza organizacja Brotherhood of Nod, na czele której stoi uważający się za zbawcę cywilizacji Kane. Grupa rośnie w siłę. Gdy Europą wstrząsają kolejne zaplanowane przez Nod ataki terrorystyczne, Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych autoryzuje militarną interwencję wojsk Global Defense Initiative. Wybucha konflikt zbrojny, od którego wyniku zależą losy całego świata. Twórcy gry przygotowali dwie osobne ścieżki fabularne, przedstawiające wydarzenia z perspektywy obu stron.

Mechanika

Command & Conquer to strategia czasu rzeczywistego, pozwalająca wcielić się w rolę dowódcy zarządzającego wojskami wybranej strony konfliktu podczas kolejnych misji. Większość z nich opiera się na określonym schemacie, zgodnie z którym gracze muszą rozbudowywać bazę, wydawać rozkazy podległym jednostkom i zbierać surowce potrzebne do dalszego rozwoju, by w ostatecznym rozrachunku przejąć lub zniszczyć obóz wrogiej frakcji. Sporadycznie założenia są modyfikowane, wymuszając na graczu działanie z ograniczoną liczbą jednostek lub wykonanie konkretnego celu, jak na przykład obrona wskazanego punktu.

Dostępne strony wojny różnią się jednostkami. Nod stawia na ilość i wykorzystuje prototypowe pojazdy, z kolei GDI rzuca do walki dobrze wyposażone i wytrzymałe oddziały. Te różnice wpływają na styl zabawy, motywując graczy do stosowania odmiennych strategii działania.

Kwestie techniczne

Command & Conquer to dwuwymiarowa strategia, w której kamera prezentuje akcję w rzucie izometrycznym. Atutem produkcji jest tło fabularne i wykreowany przez twórców klimat wojny w bliskich nam realiach: walki toczą się m.in. na wschodzie Polski. Postępy w kampaniach zostały wypełnione animowanymi sekwencjami z udziałem aktorów, które w sumie składają się na 40-minutowy film. Wersja na PlayStation 1 zawiera piętnaście misji, które na komputerach wydano w formie dodatku The Covert Operations.

Ostatnia modyfikacja 8 marca 2024

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 4  

Nośnik: 2 CD

Ocena użytkowników: 8 / 10 na podstawie 540 głosów czytelników.

Command & Conquer (1995) cena w dniu premiery: 59 PLN

Wymagania wiekowe Command & Conquer (1995): 12+

Command & Conquer (1995) Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 90MHz
  • 16MB RAM
PC
PS1