Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS1
Okładka Star Wars: Dark Forces (PC)

Star Wars: Dark Forces

Pierwsza gra FPS ze stajni LucasArts, osadzona w świecie Gwiezdnych wojen. Gracz wciela się w rolę byłego żołnierza Imperium, obecnie najemnika, którego zadaniem będzie powstrzymanie Dartha Vadera i jego elitarnej armii: Dark Trooperów.

Akcji | FPP | science fiction | Star Wars | FPS | filmy | strzelanki | Xbox Game Pass | EA Play

Okładka Star Wars: Dark Forces (PC)

producent: LucasArts

wydawca: LucasArts

data premiery gry:

15lut1995

PC

30lis1996

PS1
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Star Wars: Dark Forces jest pierwszą pierwszoosobową strzelaniną (FPP) osadzoną w uniwersum Gwiezdnych wojen. Gra została wyprodukowana przez studio LucasArts w 1996 roku. Tytuł próbował zdyskontować sukces niezwykle popularnego w owym okresie Dooma, oferując większe skomplikowanie w budowie lokacji, a także dodając możliwość poruszania trzymaną w ręku bronią w górę i w dół.

Fabuła

Głównym bohaterem gry jest Kyle Katarn, do niedawna żołnierz Imperium, teraz najemnik, przedkładający oferowane wynagrodzenie nad aspekty ideologiczno-polityczne. Katarn, wynajęty przez Sojusz Rebeliantów, udaje się do jednej z baz Imperium, aby wykraść plany stacji bojowej – Gwiazdy Śmierci. W ten sposób nasz protagonista zostaje uwikłany w intrygę, która zahacza o tajny projekt Dartha Vadera o nazwie „Dark Trooper”. Odkrycie, kim lub czym są ci elitarni żołnierze, staje się głównym zadaniem najemnika.

Do czasu przejęcia przez wytwórnię Walta Disneya licencji na markę Gwiezdnych wojen przygody Kyle’a Katarna mieściły się w kanonie tego uniwersum, jednakże po 2012 roku fabuła Star Wars: Dark Forces zmieniła status na Legendę – czyli opowieść alternatywną i niekanoniczną.

Mechanika

Dark Forces składa się z czternastu misji, które dzielą się na pomniejsze zadania. Poza ich wykonywaniem konieczne jest także poszukiwanie kolorowych kart pozwalających odblokowywać następną część danej lokacji. W połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wielu był to popularny sposób na wydłużanie czasu zabawy. Wszystkie misje składają się w logiczną całość, dzięki czemu pierwiastek fabularny w dziele LucasArts jest znacznie silniej zaznaczony niż u ówczesnej konkurencji.

Lokacje przemierzane w grze są bardzo duże. Twórcy poradzili sobie z problemami technicznymi silnika graficznego i stworzyli wielopoziomowe levele, wprowadzające do rozgrywki nowy pierwiastek zabawy – możliwość strzelania do postaci znajdujących się także na niższych lub wyższych piętrach budowli poprzez funkcję wertykalnej manipulacji trzymaną przez bohatera bronią.

Kwestie techniczne

LucasArts, tworząc grę Dark Forces, mogło sięgać do obszernej biblioteki projektów stworzonych przez filmowców – również po muzykę skomponowaną przez Johna Williamsa. Jednak pomimo że tytuł ten dostępny był także na płycie CD, ścieżka dźwiękowa towarzysząca zabawie została przekonwertowana na format midi. Sama gra powstała na nowatorskim silniku graficznym o nazwie Jedi, który pozwalał na budowę wielopoziomowych lokacji oraz spoglądanie przez bohatera zarówno w górę, jak i w dół.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 333 głosów czytelników.

Gry podobne do Star Wars: Dark Forces

Wymagania wiekowe Star Wars: Dark Forces

16+

Wymagania sprzętowe Star Wars: Dark Forces

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • PC 486DX2 66MHz
  • 4MB RAM
  • SVGA
Deweloper z Obsidianu przenosi Star Wars: Dark Forces na UE4
Deweloper z Obsidianu przenosi Star Wars: Dark Forces na UE4

wiadomość18 marca 2019

Ponad 24 lata minęły od premiery Star Wars: Dark Forces – pierwszego FPS-a osadzonego w uniwersum Gwiezdnych wojen. Jak się okazuje, produkcja ta od kilku lat powstaje na nowo za sprawą jednego z deweloperów firmy Obsidian Entertainment, który zdecydował się przenieść grę na silnik Unreal Engine 4.

Druga fala gier ze świata Gwiezdnych Wojen na GOG.com
Druga fala gier ze świata Gwiezdnych Wojen na GOG.com

wiadomość21 stycznia 2015

Sklep GOG.com rozszerzył swoją ofertę o sześć tytułów z uniwersum Gwiezdnych Wojen, w tym X-Wing vs TIE Fighter oraz Knights of the Old Republic II. Kolejna szóstka ma zostać udostępniona w najbliższym czasie, a „to dopiero początek”.

Star Wars: Dark Forces powróci na PSP i PS3?
Star Wars: Dark Forces powróci na PSP i PS3?

wiadomość6 kwietnia 2010

Serwis Joystiq zauważył wpis w katalogu instytucji ratingowej ESRB, który najwyraźniej jest zwiastunem rychłego powrotu gry Star Wars: Dark Forces, wydanej 1995 roku na komputerach i nieco później na konsoli PlayStation. Wygląda na to, że wpływowa produkcja, będąca początkiem dla słynnego Jedi Knighta, zostanie w przyszłości wydana na PlayStation 3 i PSP.

Seria Jedi Knight trafi na Steama
Seria Jedi Knight trafi na Steama

wiadomość12 września 2009

Firma Lucasarts poinformowała, że Jedi Knight, czyli jedna z najlepszych serii gier rozgrywających się w świecie Gwiezdnych wojen, trafi do sprzedaży w dystrybucji cyfrowej. Już w przyszłym tygodniu na Steamie będzie można kupić wszystkie produkcje z sagi, począwszy od tytułu Dark Forces, który został wydany w 1995 roku. Wraz z grami powróci charyzmatyczny Kyle Katarn.

Dziesiąte urodziny Star Wars: Dark Forces
Dziesiąte urodziny Star Wars: Dark Forces

wiadomość17 lutego 2005

Określało się ją mianem „pogromcy Dooma”. Była pierwszą strzelaniną z perspektywy pierwszej osoby, która nawiązywała do kultowej trylogii filmowej George’a Lucasa o nazwie „Gwiezdne Wojny”. Gra będąca pierwszą odsłoną serii podobnych produktów, bez której nie wyobrażalibyśmy sobie dzisiaj gatunku FPS. Panie i panowie – oto Dark Forces.

PC
PS1