Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS1
Okładka Star Wars: Dark Forces (PC)
OkładkaStar Wars: Dark Forces (PC)

Star Wars: Dark Forces

Pierwsza gra FPS ze stajni LucasArts, osadzona w świecie Gwiezdnych wojen. Gracz wciela się w rolę byłego żołnierza Imperium, obecnie najemnika, którego zadaniem będzie powstrzymanie Dartha Vadera i jego elitarnej armii: Dark Trooperów.

Akcji | FPP | science fiction | Star Wars | FPS | filmy | strzelanki | Xbox Game Pass | EA Play

Star Wars: Dark Forces Premiera

15lut1995

PC

30lis1996

PS1

producent: LucasArts wydawca: LucasArts

Gry podobne do Star Wars: Dark Forces

Doom (1993)

Wolfenstein 3D

Rise of the Triad: Dark War

Star Wars: Dark Forces jest pierwszą pierwszoosobową strzelaniną (FPP) osadzoną w uniwersum Gwiezdnych wojen. Gra została wyprodukowana przez studio LucasArts w 1996 roku. Tytuł próbował zdyskontować sukces niezwykle popularnego w owym okresie Dooma, oferując większe skomplikowanie w budowie lokacji, a także dodając możliwość poruszania trzymaną w ręku bronią w górę i w dół.

Fabuła

Głównym bohaterem gry jest Kyle Katarn, do niedawna żołnierz Imperium, teraz najemnik, przedkładający oferowane wynagrodzenie nad aspekty ideologiczno-polityczne. Katarn, wynajęty przez Sojusz Rebeliantów, udaje się do jednej z baz Imperium, aby wykraść plany stacji bojowej – Gwiazdy Śmierci. W ten sposób nasz protagonista zostaje uwikłany w intrygę, która zahacza o tajny projekt Dartha Vadera o nazwie „Dark Trooper”. Odkrycie, kim lub czym są ci elitarni żołnierze, staje się głównym zadaniem najemnika.

Do czasu przejęcia przez wytwórnię Walta Disneya licencji na markę Gwiezdnych wojen przygody Kyle’a Katarna mieściły się w kanonie tego uniwersum, jednakże po 2012 roku fabuła Star Wars: Dark Forces zmieniła status na Legendę – czyli opowieść alternatywną i niekanoniczną.

Mechanika

Dark Forces składa się z czternastu misji, które dzielą się na pomniejsze zadania. Poza ich wykonywaniem konieczne jest także poszukiwanie kolorowych kart pozwalających odblokowywać następną część danej lokacji. W połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wielu był to popularny sposób na wydłużanie czasu zabawy. Wszystkie misje składają się w logiczną całość, dzięki czemu pierwiastek fabularny w dziele LucasArts jest znacznie silniej zaznaczony niż u ówczesnej konkurencji.

Lokacje przemierzane w grze są bardzo duże. Twórcy poradzili sobie z problemami technicznymi silnika graficznego i stworzyli wielopoziomowe levele, wprowadzające do rozgrywki nowy pierwiastek zabawy – możliwość strzelania do postaci znajdujących się także na niższych lub wyższych piętrach budowli poprzez funkcję wertykalnej manipulacji trzymaną przez bohatera bronią.

Kwestie techniczne

LucasArts, tworząc grę Dark Forces, mogło sięgać do obszernej biblioteki projektów stworzonych przez filmowców – również po muzykę skomponowaną przez Johna Williamsa. Jednak pomimo że tytuł ten dostępny był także na płycie CD, ścieżka dźwiękowa towarzysząca zabawie została przekonwertowana na format midi. Sama gra powstała na nowatorskim silniku graficznym o nazwie Jedi, który pozwalał na budowę wielopoziomowych lokacji oraz spoglądanie przez bohatera zarówno w górę, jak i w dół.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,2 / 10 na podstawie 361 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Star Wars: Dark Forces: 16+

Star Wars: Dark Forces Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • PC 486DX2 66MHz
  • 4MB RAM
  • SVGA
PC
PS1