Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCX360ANDSwitchPS4XONEPS1iOSGBA
Okładka Doom (1993) (PC)

Doom (1993)

Osadzona w realiach science fiction pierwszoosobowa strzelanina firmy id Software, znanej wcześniej głównie za sprawą cyklu zręcznościówek Commander Keen oraz przełomowego Wolfensteina 3D.

Akcji | FPP | fantasy | science fiction | FPS | multiplayer | reedycje/remastery/remaki | strzelanki

Okładka Doom (1993) (PC)

producent: id Software

wydawca: id Software

data premiery gry:

10gru1993

PC

16lis1995

PS1

28paź2001

GBA

27wrz2006

X360

31paź2009

iOS

26lip2019

PS4 XONE Switch AND

Doom to najsłynniejsza strzelanina w historii komputerowej rozrywki, gra, która choć nie była pierwszym przedstawicielem gatunku FPS, wyniosła go na piedestał i wysoko ustawiła poprzeczkę wszystkim firmom, próbującym rywalizować na tym polu.

W niedalekiej przyszłości, ludzkość poczyniła znaczne postępy w podboju kosmosu, udało się m.in. skolonizować Marsa oraz jego dwie naturalne satelity: Phobos i Deimos. Na powierzchni Czerwonej Planety utworzono placówkę wojskowo-badawczą, która miała przyczynić się do dalszych sukcesów w eksploracji Układu Słonecznego. Kontrolę nad obiektem sprawuje kompania UAC (Union Aerospace Corporation), która na zlecenie armii, po cichu forsuje także inne, super tajne projekty. Biorąc pod uwagę ogromne znaczenie placówki, na Marsie stacjonuje duża liczba żołnierzy, zdolna szybko odpowiedzieć na każde, nawet najbardziej zaskakujące zagrożenie. Gracz wciela się w rolę członka kosmicznego oddziału marines, który na Marsa trafił za karę. Kilka miesięcy wcześniej, żołnierz sprzeciwił się rozkazowi strzelania do cywilów i zaatakował swojego przełożonego. Oficer został wysłany w trumnie do bazy w Pearl Harbor, natomiast Ty, w ramach pokuty, na Czerwoną Planetę.

Kompania UAC od dłuższego czasu eksperymentowała z bramami prowadzącymi do innych wymiarów, które w przyszłości miały znaleźć zastosowanie w dalekich podróżach kosmicznych. Początkowo wszystko przebiegało bez zarzutu i szybko udało się uzyskać satysfakcjonujące wyniki. Pomiędzy Phobos a Deimos zaczęły „podróżować” pierwsze przedmioty, kwestią czasu były podobne eksperymenty z żywą tkanką. Nagle jednak zdarzył się wypadek. Naukowcy z bazy na Phobos przekazali wiadomość, że coś potwornego wydostało się z bramy i wkrótce potem łączność została całkowicie przerwana. Interwencja wojskowych była szybka. W kierunku Phobos został wysłany oddział marines z zadaniem przeprowadzenia rekonesansu i zlikwidowania potencjalnego zagrożenia. Oczywiście, z Tobą na czele…

Zmagania rozpoczynają się w hangarze, stanowiącym wejście do całego kompleksu. Początkowo Twoim zadaniem była ochrona jedynej drogi ucieczki z bazy, ale po kilku godzinach okazało się, że to, co opanowało placówkę wcale nie ma zamiaru jej opuszczać. Stłumione krzyki mordowanych żołnierzy i niekontrolowane strzały z ciężkiej broni były najlepszym znakiem, że coś jest nie tak. Jeśli zamierzasz przeżyć, musisz wkroczyć do środka i przeżyć. Innej drogi nie ma…

Doom podzielony jest na trzy epizody, składające się z ośmiu poziomów każdy. Razem z ukrytymi etapami daje to w sumie 27 plansz. W każdym poziomie należy odnaleźć wyjście. Często bronią go drzwi, do którego należy wcześniej znaleźć klucz w jednym z trzech kolorów. Bohater wyposażony jest w pokaźny zestaw środków zagłady, wśród których znajdziemy broń palną, rakietową, energetyczną, gołe pięści i piłę łańcuchową. Poza dwoma ostatnimi, wszystkie pozostałe bronie wymagają użycia amunicji, którą można znaleźć wewnątrz kompleksu. Podczas wędrówki, gracz napotka także rozmaite bonusy, zwiększające żywotność i zbroję. Ilość wrogów a także ich zróżnicowany repertuar to niemal wizytówka Dooma. Oprócz zwykłych żołnierzy, którzy na wskutek ingerencji z zewnątrz zmienili się w zombie, znajdziemy tu także bestie z piekła rodem, o wymyślnych kształtach i uzbrojeniu. Na końcu każdego epizodu czeka boss, którego eksterminacja jest konieczna do zakończenia sukcesem całej misji.

Gra posiadała swego czasu fenomenalną oprawę audiowizualną. Silnik, choć nie jest w pełni trójwymiarowy, pozwala na wymyślne układy architektoniczne. Duża ilość gustownych tekstur (zarówno tych futurystycznych jak i stricte piekielnych) pozwala na jeszcze lepsze wczucie się w przytłaczającą atmosferę zagłady. Kolejnym plusem jest udźwiękowienie, z sugestywnymi odgłosami broni i potworów, a także świetną, przygnębiającą muzyką. Siłą Dooma jest nie tylko rzeź, jaką można czynić na ekranie monitora, ale przede wszystkim klaustrofobiczny klimat, którego pozazdrościłby niejeden survival horror.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 4  

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 1596 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Doom (1993)

Klasyfikacja PEGI Doom (1993)

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Doom (1993)

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • PC 386
  • 8MB RAM
Game Boy Advance

Game Boy Advance

  • Wykorzystuje:
  • link-kabel
  • dodatkowo (GBA): link-kabel
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live

U.V. Impaler Ekspert 27 grudnia 2010

Ścisła czołówka mojego prywatnego rankingu jednej z najlepszych gier w dziejach świata, stąd taka, a nie inna ocena. Szczerze polecam, nie znać tego shootera to grzech.

9.5
Doom i Skyrim uruchomione na teście ciążowym
Doom i Skyrim uruchomione na teście ciążowym

wiadomość7 września 2020

Użytkownik Twittera o pseudonimie foone postanowił w niecodzienny sposób wykorzystać test ciążowy. Użył go do uruchomienia dwóch gier – Dooma i Skyrima.

Doom oraz Doom 2 doczekały się potężnej aktualizacji po latach
Doom oraz Doom 2 doczekały się potężnej aktualizacji po latach

wiadomość5 września 2020

Jak się okazuje, nawet prawie trzydziestoletnie tytuły mogą doczekać się dużych łatek. Studio id Software przygotowało bowiem dla gier Doom oraz Doom II spore aktualizacje, które dotykają zarówno aspektów technicznych, jak i samej rozgrywki.

Premiera Doom Eternal. W grze ukryto dwie pierwsze części serii
Premiera Doom Eternal. W grze ukryto dwie pierwsze części serii

wiadomość20 marca 2020

Na rynku zadebiutowała strzelanka Doom Eternal. Okazuje się, że ukryto w niej pełne wersje dwóch pierwszych odsłon cyklu, czyli gier Doom oraz Doom II: Hell on Earth. Ponadto z okazji premiery firmy Nvidia i AMD wypuściły zaktualizowane sterowniki dla kart graficznych GeForce i Radeon.

Doom odpalony na kasie z McDonalda
Doom odpalony na kasie z McDonalda

wiadomość2 października 2019

19-latkowi udało się uruchomić Dooma z 1993 roku na elektronicznej kasie z McDonalda. Zrobił to w kilku prostych krokach i teraz planuje odpalić na urządzeniu grę Sonic Adventure 2.

Wymuszone logowanie w nowych portach Dooma wkrótce będzie opcjonalne
Wymuszone logowanie w nowych portach Dooma wkrótce będzie opcjonalne

wiadomość28 lipca 2019

Logowanie do serwisu Bethesdy w nowych portach Dooma sprawia, że fani grania na urządzeniach przenośnych nie są w stanie cieszyć się grą bez połączenia z internetem.

PC
GBA
X360
iOS
PS4
XONE
Switch
AND
PS1