Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCX360GBA
Okładka Doom (1993) (PC)

Doom (1993)

Osadzona w realiach science fiction pierwszoosobowa strzelanina firmy id Software, znanej wcześniej głównie za sprawą cyklu zręcznościówek Commander Keen oraz przełomowego Wolfensteina 3D.

Akcji | FPP | fantasy | science fiction | FPS | multiplayer | strzelanki

Doom to najsłynniejsza strzelanina w historii komputerowej rozrywki, gra, która choć nie była pierwszym przedstawicielem gatunku FPS, wyniosła go na piedestał i wysoko ustawiła poprzeczkę wszystkim firmom, próbującym rywalizować na tym polu.

W niedalekiej przyszłości, ludzkość poczyniła znaczne postępy w podboju kosmosu, udało się m.in. skolonizować Marsa oraz jego dwie naturalne satelity: Phobos i Deimos. Na powierzchni Czerwonej Planety utworzono placówkę wojskowo-badawczą, która miała przyczynić się do dalszych sukcesów w eksploracji Układu Słonecznego. Kontrolę nad obiektem sprawuje kompania UAC (Union Aerospace Corporation), która na zlecenie armii, po cichu forsuje także inne, super tajne projekty. Biorąc pod uwagę ogromne znaczenie placówki, na Marsie stacjonuje duża ilość żołnierzy, zdolna szybko odpowiedzieć na każde, nawet najbardziej zaskakujące zagrożenie. Gracz wcieli się w rolę członka kosmicznego oddziału marines, który na Marsa trafił za karę. Kilka miesięcy wcześniej, żołnierz sprzeciwił się rozkazowi strzelania do cywilów i zaatakował swojego przełożonego. Oficer został wysłany w trumnie do bazy w Pearl Harbor, natomiast Ty, w ramach pokuty, na Czerwoną Planetę.

Kompania UAC od dłuższego czasu eksperymentowała z bramami prowadzącymi do innych wymiarów, które w przyszłości miały znaleźć zastosowanie w dalekich podróżach kosmicznych. Początkowo wszystko przebiegało bez zarzutu i szybko udało się uzyskać satysfakcjonujące wyniki. Pomiędzy Phobos a Deimos zaczęły „podróżować” pierwsze przedmioty, kwestią czasu były podobne eksperymenty z żywą tkanką. Nagle jednak zdarzył się wypadek. Naukowcy z bazy na Phobos przekazali wiadomość, że coś potwornego wydostało się z bramy i wkrótce potem łączność została całkowicie przerwana. Interwencja wojskowych była szybka. W kierunku Phobos został wysłany oddział marines z zadaniem przeprowadzenia rekonesansu i zlikwidowania potencjalnego zagrożenia. Oczywiście, z Tobą na czele…

Zmagania rozpoczynają się w hangarze, stanowiącym wejście do całego kompleksu. Początkowo Twoim zadaniem była ochrona jedynej drogi ucieczki z bazy, ale po kilku godzinach okazało się, że to, co opanowało placówkę wcale nie ma zamiaru jej opuszczać. Stłumione krzyki mordowanych żołnierzy i niekontrolowane strzały z ciężkiej broni były najlepszym znakiem, że coś jest nie tak. Jeśli zamierzasz przeżyć, musisz wkroczyć do środka i przeżyć. Innej drogi nie ma…

Doom podzielony jest na trzy epizody, składające się z ośmiu poziomów każdy. Razem z ukrytymi etapami daje to w sumie 27 plansz. W każdym poziomie należy odnaleźć wyjście. Często bronią go drzwi, do którego należy wcześniej znaleźć klucz w jednym z trzech kolorów. Nasz bohater wyposażony jest w pokaźny zestaw środków zagłady, wśród których znajdziemy broń palną, rakietową, energetyczną, gołe pięści i piłę łańcuchową. Poza dwoma ostatnimi, wszystkie pozostałe bronie wymagają użycia amunicji, którą można znaleźć wewnątrz kompleksu. Podczas wędrówki, gracz napotka także rozmaite bonusy, zwiększające żywotność i zbroję. Ilość wrogów a także ich zróżnicowany repertuar to niemal wizytówka Dooma. Oprócz zwykłych żołnierzy, którzy na wskutek ingerencji z zewnątrz zmienili się w zombie, znajdziemy tu także bestie z piekła rodem, o wymyślnych kształtach i uzbrojeniu. Na końcu każdego epizodu czeka boss, którego eksterminacja jest konieczna do zakończenia sukcesem całej misji.

Gra posiada fenomenalną oprawę audiowizualną. Silnik, choć nie jest w pełni trójwymiarowy, pozwala na wymyślne układy architektoniczne. Duża ilość gustownych tekstur (zarówno tych futurystycznych jak i stricte piekielnych) pozwala na jeszcze lepsze wczucie się w przytłaczającą atmosferę zagłady. Kolejnym plusem jest udźwiękowienie, z sugestywnymi odgłosami broni i potworów, a także świetną, przygnębiającą muzyką. Siłą Doom jest nie tylko rzeź, jaką można czynić na ekranie monitora, ale przede wszystkim klaustrofobiczny klimat, którego pozazdrościłby niejeden survival horror.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 4  

Ocena gry 6,7 / 10 na podstawie 1331 ocen czytelników.

Gry podobne do Doom (1993)

Klasyfikacja PEGI Doom (1993)

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Doom (1993)

PC Windows

Rekomendowane: PC 386, 8MB RAM

Game Boy Advance

Wykorzystuje: link-kabel + dodatkowo (GBA): link-kabel

Microsoft Xbox 360

Wykorzystuje: Xbox Live

U.V. Impaler Ekspert 27 grudnia 2010

Ścisła czołówka mojego prywatnego rankingu jednej z najlepszych gier w dziejach świata, stąd taka, a nie inna ocena. Szczerze polecam, nie znać tego shootera to grzech.

9.5
John Romero zapowiedział SIGIL - megamod do oryginalnego Dooma
John Romero zapowiedział SIGIL - megamod do oryginalnego Dooma

wiadomość10 grudnia 2018

Nikomu, kto interesuje się branżą elektronicznej rozrywki, nie trzeba chyba przedstawiać Johna Romero. Współtwórca Wolfensteina 3D czy Quake'a ma zamiar zaserwować graczom ogromny mod do oryginalnego Dooma, kontynuującego historię z czwartego epizodu.

Wieści ze świata (Doom, Crash Bandicoot N. Sane Trilogy, Kingdom Hearts III) 21/7/2017
Wieści ze świata (Doom, Crash Bandicoot N. Sane Trilogy, Kingdom Hearts III) 21/7/2017

wiadomość21 lipca 2017

Dziś piszemy o tajemnicy, którą Doomguy dzieli z Johnem Romero, gadżecie Atari Speakerhat, arcytrudnym darmowym DLC do Crash Bandicoot N. Sane Trilogy oraz o potencjalnych portach gry Kingdom Hearts III na PC i Switcha. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Wieści ze świata (Brutal Doom, Broken Age, MiniDayZ) 27/4/2015
Wieści ze świata (Brutal Doom, Broken Age, MiniDayZ) 27/4/2015

wiadomość27 kwietnia 2015

Dziś piszemy o dacie premiery najnowszej wersji moda Brutal Doom, drugim epizodzie Broken Age, który został udostępniony darczyńcom oraz o multiplayerze w MiniDayZ. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Ben Affleck nakręci film wzorowany na grach FPS

wiadomość24 sierpnia 2011

Ben Affleck, amerykański aktor i reżyser, nakręci oryginalny film, w którym wydarzenia obserwowane będą oczami głównego bohatera. Produkcja przypominać ma klasyczną grę FPS.

id Software - początki twórców Quake'a i Dooma w filmowej pigułce

wiadomość14 marca 2011

Wielbiciele wszelakiej maści retrospekcji nie mogą ostatnio narzekać na brak materiałów. W ubiegłym tygodniu firma Blizzard wypuściła film dokumentujący jej historię. Natomiast dzisiaj zapraszamy Was do obejrzenia materiału podsumowującego działalność id Software – kolejnego zasłużonego producenta gier komputerowych.

PC
GBA
X360