Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCNDSPSPGBA
Okładka Earthworm Jim (PC)
OkładkaEarthworm Jim (PC)

Earthworm Jim

Tryskająca absurdalnym humorem, sidescrollowana platformówka 2D, stworzona przez studio deweloperskie Shiny Entertainment. Tytułowy bohater to odziana w kosmiczny kombinezon dżdżownica, która próbuje uratować księżniczkę „Jak jej na imię” przed grożącym jej niebezpieczeństwem.

Zręcznościowe | platformówki | 2D

Earthworm Jim Premiera

anulowana

PSP

30lis1995

PC

10cze2001

GBA

10maj2010

NDS

Earthworm Jim to pierwsza odsłona cyklu zwariowanych platformówek 2D. Produkcja powstała jako odpowiedź firmy Playmates Toys na popularność serii Sonic. Autorem pomysłu na grę jest Doug TenNapel, natomiast produkcją zajęło się studio Shiny Entertainment pod kierunkiem Davida Perry'ego. Pierwotnie tytuł ukazał się w wersji na konsolę Sega Mega Drive, jednak z czasem doczekał się wielu portów.

Fabuła Earthworm Jim obfituje w absurdalny humor. Tytułowy bohater to dżdżownica imieniem Jim. Spokojne robaka życie legło w gruzach, gdy pewnego dnia znalazł kosmiczny kombinezon. Wpełzając do wnętrza skafandra Jim zyskał zupełnie nowe zdolności, w tym przede wszystkim możliwość używania rąk i nóg. Niestety, kombinezonem zainteresowane są również złe siły, które na dodatek zagrażają księżniczce „Jak jej na imię”. Dzielny robak musi więc stawić czoła przeciwnikom i uratować damę z opresji.

Rozgrywka utrzymana jest w stylu klasycznych zręcznościowych platformówek typu „run & gun”. Zadaniem gracza, który kontroluje poczynania Jima, jest przedostać się do końca przesuwającej się w prawo (sidescroll) planszy, na której natknąć się można na wiele przeszkód, pułapek i przeciwników. Bohater może przy tym posługiwać się pistoletem, a także korzystać ze specjalnych umiejętności takich jak chwytanie mackowatą głową haków czy okładanie nią wrogów. W większości przypadków na końcu poziomu heros musi zmierzyć się z bossem (Psy-Crow, Queen Slug-for-a-Butt, Evil the Cat, Bob the Killer Goldfish, Major Mucus oraz Professor Monkey-For-A-Head i inni). Warto zauważyć, że mechanika niektórych plansz odbiega od utartego schematu. Pojawiają się takie elementy jak wyścigi, bijatyki, labirynty, a nawet skoki na bungie.

Earthworm Jim wyróżnia się kreskówkową stylistyką oprawy wizualnej. Twórcy zastosowali typową dla platformówek grafikę 2D, którą okraszono sporą ilością humorystycznych animacji. Uwagę zwraca również dynamiczny podkład dźwiękowy z muzyką elektroniczną.

Ostatnia modyfikacja 4 lipca 2013

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,6 / 10 na podstawie 51 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Earthworm Jim: Odpowiednia dla każdego wieku.

Earthworm Jim Wymagania sprzętowe

PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 32 MB
Nintendo DS

Nintendo DS

  • Wykorzystuje:
  • DSi Ware
PSP
GBA
PC
NDS