Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCSwitch
Okładka 9 Years of Shadows (PC)
Okładka9 Years of Shadows (PC)

9 Years of Shadows

Metroidvania zrealizowana w konwencji platformowej gry akcji. W 9 Years of Shadows trafiamy do opuszczonego sierocińca. Przemierzamy go jako wojowniczka imieniem Europa, a naszym zadaniem jest rozwikłanie tajemnicy zaginionych sierot oraz rozprawienie się z siłami zła.

Akcji | fantasy | platformówki | 2D | metroidvania | crowdfunding | indie | side-scroll

Kolekcja gier
Obserwuj grę

9 Years of Shadows Premiera

gru2021

PC Switch

9 Years of Shadows jest produkcją typu metroidvania, zrealizowaną w konwencji platformowej gry akcji. Tytuł został opracowany przez niezależny meksykański zespół Halberd Studios, a jego powstanie było możliwe między innymi dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter. Wśród źródeł inspiracji dla twórców prym wiodą kultowe pozycje, jak Castlevania: Symphony of the Night, Super Metroid oraz Mega Man Zero.

Fabuła

9 Years of Shadows zabiera nas w podróż do fantastycznego uniwersum pozbawionego kolorów przez mroczną klątwę. Główną bohaterką gry jest wojowniczka imieniem Europa, która bada tajemnice Talosa – olbrzymiego mechanicznego zamku pełniącego niegdyś rolę sierocińca. Zadaniem protagonistki jest rozwikłanie tajemnicy zaginionych sierot, a także stawienie czoła siłom ciemności czyhającym w cieniach.

Mechanika

W 9 Years of Shadows akcję ukazano z boku. Przemierzając niezliczone korytarze i pomieszczenia zamku, skaczemy po platformach, unikamy pułapek oraz stawiamy czoła różnorodnym adwersarzom, na czele z potężnymi bossami. Oprócz Talosa na odwiedzenie czekają miejsca związane ze wspomnieniami zaginionych sierot; poprzez przedstawiające je malowidła możemy przenieść się między innymi do orientalnych krain lub ogarniętego rewolucją miasta Meksyk.

Starcia są dynamiczne, a w ich trakcie należy nie tylko wykazać się zręcznością i refleksem (by na przykład w porę wykonać unik i wyprowadzić kontratak), lecz również umiejętnie wykorzystywać zdolności protagonistki. Europa walczy przy pomocy broni białej, jednak potrafi również wyprowadzać magiczne ataki dystansowe. W miarę postępów wojowniczka zdobywa liczne ulepszenia (zwiększające jej potencjał bojowy i zapewniające dostęp do wcześniej zablokowanych lokacji) oraz pancerze, które potrafi zmieniać „w locie”, zyskując dodatkowe moce. Na osobną wzmiankę zasługują znajdźki w postaci nut; w zamian za nie dwóch kompozytorów może wydłużyć paski życia i magicznej mocy protagonistki, a także uraczyć nas melodiami utrzymanymi w częstotliwości 432 Hz.

Kwestie techniczne

9 Years of Shadows posiada klimatyczną, mroczną grafikę wykonaną w technice pixel art. Zabawie towarzyszy soundtrack, pod którym podpisały się takie sławy, jak Michiru Yamane, Manami Matsumae (serie Castlevania i Mega Man) oraz Norihiko Hibino (cykl Metal Gear Solid).

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe 9 Years of Shadows: 12+

PC
Switch