Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONESwitch
Okładka Oniken (PC)

Oniken

Oniken: Unstoppable Edition

Oldskulowa dwuwymiarowa platformówka, stanowiąca swoisty hołd złożony erze komputerów 8-bitowych i pierwszych konsol do gier.

Akcji | platformówki | 2D | indie | side-scroll

Okładka Oniken (PC)

producent: JoyMasher

wydawca: JoyMasher

Strona oficjalna

data premiery gry:

22cze2012

PC

8lut2019

Switch

paź2019

PS4 XONE

Oniken jest old-schoolową, dwuwymiarową grą platformową, wykorzystującą grafikę z czasów komputerów 8-bitowych. Twórcy gry, niezależne brazylijskie studio JoyMasher, dołożyli wszelkich starań, by w ten sposób oddać hołd klasycznym produkcjom z czasów ośmiobitowców i konsoli NES.

Akcja tytułu rozgrywa się w postapokaliptycznej przyszłości, kiedy ludzkość została niemal całkowicie wyniszczona przez globalne wojny. Nieliczni ludzie, którym udało się przeżyć są uciskani przez cybernetyczną armadę zwaną Oniken. Niewielki ruch oporu, zorganizowany przez generała Żukowa postanowił przeciwstawić się wrogowi, ale wobec nieporównywalnej przewagi liczebnej przeciwnika bunt został szybko stłumiony. Nowa nadzieja pojawia się jednak w chwili, gdy legendarny ninja Zaku, uważany za jedynego, który może przeciwstawić się Oniken, przyłącza się do ruchu Żukowa.

Oniken oferuje nam sześć niebezpiecznych misji, rozgrywanych w trzech różnych sceneriach. Poszczególne etapy przeplatane są szeregiem cut-scenek. Podczas rozgrywki będziemy musieli stawić czoła zarówno pomniejszym przeciwnikom, jak i bardziej wymagającym bossom i mini-bossom. Sama walka rozgrywana jest w klasycznej formule slashera, przypominającej m.in. takie tytuły jak Strider czy Ninja Gaiden.

Pod względem oprawy, zarówno graficznej, jak i dźwiękowej, gra żywo przypomina produkcje z zamierzchłej ery pierwszych komputerów i konsol. Zgodnie z zamysłem autorów gry, dwóch przyjaciół Danilo Diasa i Pedro Paivy, ma ona stanowić swoisty hołd klasycznym produkcjom przeznaczonym na platformy 8-bitowe, na których wychowała się spora część dzisiejszych graczy. Jedynym współczesnym elementem, wprowadzonym przez twórców do formuły rozgrywki jest internetowa tablica wyników poszczególnych graczy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,7 / 10 na podstawie 6 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Oniken

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Oniken: Unstoppable Edition

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 1.6 GHz, 512 MB RAM, 60 MB HDD, Windows XP

Materdea Ekspert 10 lipca 2012

Oniken to bardzo przyjemna próba powrotu do czasów Contry - choć bez co-opa, dzieło JoyMasher naprawdę daje redę i jest świetnie zrealizowane! Z należytą dokładnością i pietyzmem, tak by najdrobniejsze elementy pozwoliły znaleźć się w tamtej epoce!

8.0
PC
Switch
PS4
XONE