Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONESwitchPS4
Okładka Oniken (PC)
OkładkaOniken (PC)

Oniken

Oniken: Unstoppable Edition

Oldskulowa dwuwymiarowa platformówka, stanowiąca swoisty hołd złożony erze komputerów 8-bitowych i pierwszych konsol do gier.

Akcji | platformówki | 2D | indie | side-scroll

Oniken Premiera

22cze2012

PC

8lut2019

Switch

24gru2019

XONE

24mar2020

PS4

producent: JoyMasher wydawca: JoyMasher Strona oficjalna

Oniken jest old-schoolową, dwuwymiarową grą platformową, wykorzystującą grafikę z czasów komputerów 8-bitowych. Twórcy gry, niezależne brazylijskie studio JoyMasher, dołożyli wszelkich starań, by w ten sposób oddać hołd klasycznym produkcjom z czasów ośmiobitowców i konsoli NES.

Akcja tytułu rozgrywa się w postapokaliptycznej przyszłości, kiedy ludzkość została niemal całkowicie wyniszczona przez globalne wojny. Nieliczni ludzie, którym udało się przeżyć są uciskani przez cybernetyczną armadę zwaną Oniken. Niewielki ruch oporu, zorganizowany przez generała Żukowa postanowił przeciwstawić się wrogowi, ale wobec nieporównywalnej przewagi liczebnej przeciwnika bunt został szybko stłumiony. Nowa nadzieja pojawia się jednak w chwili, gdy legendarny ninja Zaku, uważany za jedynego, który może przeciwstawić się Oniken, przyłącza się do ruchu Żukowa.

Oniken oferuje nam sześć niebezpiecznych misji, rozgrywanych w trzech różnych sceneriach. Poszczególne etapy przeplatane są szeregiem cut-scenek. Podczas rozgrywki będziemy musieli stawić czoła zarówno pomniejszym przeciwnikom, jak i bardziej wymagającym bossom i mini-bossom. Sama walka rozgrywana jest w klasycznej formule slashera, przypominającej m.in. takie tytuły jak Strider czy Ninja Gaiden.

Pod względem oprawy, zarówno graficznej, jak i dźwiękowej, gra żywo przypomina produkcje z zamierzchłej ery pierwszych komputerów i konsol. Zgodnie z zamysłem autorów gry, dwóch przyjaciół Danilo Diasa i Pedro Paivy, ma ona stanowić swoisty hołd klasycznym produkcjom przeznaczonym na platformy 8-bitowe, na których wychowała się spora część dzisiejszych graczy. Jedynym współczesnym elementem, wprowadzonym przez twórców do formuły rozgrywki jest internetowa tablica wyników poszczególnych graczy.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 4,4 / 10 na podstawie 10 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Oniken

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy.

Oniken Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 1.6 GHz
  • 512 MB RAM
  • 60 MB HDD
  • Windows XP
PC
Switch
PS4
XONE