
Data wydania: 22 czerwca 2012
Oldskulowa dwuwymiarowa platformówka, stanowiąca swoisty hołd złożony erze komputerów 8-bitowych i pierwszych konsol do gier. Rozgrywka, przypominająca klasyczne tytuły w stylu Ninja Gaiden, sprowadza się do przejścia szeregu niebezpiecznych etapów i pokonania złowieszczej armady Oniken, uciskającej resztki ludzkości na Ziemi.
Gracze
Steam
Oniken jest old-schoolową, dwuwymiarową grą platformową, wykorzystującą grafikę z czasów komputerów 8-bitowych. Twórcy gry, niezależne brazylijskie studio JoyMasher, dołożyli wszelkich starań, by w ten sposób oddać hołd klasycznym produkcjom z czasów ośmiobitowców i konsoli NES.
Akcja tytułu rozgrywa się w postapokaliptycznej przyszłości, kiedy ludzkość została niemal całkowicie wyniszczona przez globalne wojny. Nieliczni ludzie, którym udało się przeżyć są uciskani przez cybernetyczną armadę zwaną Oniken. Niewielki ruch oporu, zorganizowany przez generała Żukowa postanowił przeciwstawić się wrogowi, ale wobec nieporównywalnej przewagi liczebnej przeciwnika bunt został szybko stłumiony. Nowa nadzieja pojawia się jednak w chwili, gdy legendarny ninja Zaku, uważany za jedynego, który może przeciwstawić się Oniken, przyłącza się do ruchu Żukowa.
Oniken oferuje nam sześć niebezpiecznych misji, rozgrywanych w trzech różnych sceneriach. Poszczególne etapy przeplatane są szeregiem cut-scenek. Podczas rozgrywki będziemy musieli stawić czoła zarówno pomniejszym przeciwnikom, jak i bardziej wymagającym bossom i mini-bossom. Sama walka rozgrywana jest w klasycznej formule slashera, przypominającej m.in. takie tytuły jak Strider czy Ninja Gaiden.
Pod względem oprawy, zarówno graficznej, jak i dźwiękowej, gra żywo przypomina produkcje z zamierzchłej ery pierwszych komputerów i konsol. Zgodnie z zamysłem autorów gry, dwóch przyjaciół Danilo Diasa i Pedro Paivy, ma ona stanowić swoisty hołd klasycznym produkcjom przeznaczonym na platformy 8-bitowe, na których wychowała się spora część dzisiejszych graczy. Jedynym współczesnym elementem, wprowadzonym przez twórców do formuły rozgrywki jest internetowa tablica wyników poszczególnych graczy.
Autor opisu gry: Krzysztof Brandys
Platformy:
PlayStation 4 24 marca 2020Angielskie napisy i dialogi
Xbox One 24 grudnia 2019Angielskie napisy i dialogi
PC Windows 22 czerwca 2012Angielskie napisy i dialogi
Nintendo Switch 8 lutego 2019Angielskie napisy i dialogi
Wymagania sprzętowe gry Oniken:
PC / Windows
Rekomendowane wymagania sprzętowe:
Pentium 4 1.6 GHz, 512 MB RAM, 60 MB HDD, Windows XP.
Średnie Oceny:
Średnia z 19 ocen gry wystawionych przez użytkowników i graczy z GRYOnline.pl.
"Bardzo pozytywne"
Średnia z 635 ocen gry wystawionych przez użytkowników STEAM.
anubis2342 Centurion
Jakie wymagania do tej gry hahahaha :) Grafa jak na pegazusie