Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweXONEPS4PCSwitch
Okładka Unravel Two (XONE)

Unravel Two

Unravel Two to kooperacyjna platformówka 2.5D. Gracze kierują maskotką stworzoną w całości z grubej włóczki. Podczas zabawy testowana jest zarówno zręczność gracza, jak i jego spryt, dzięki często pojawiającym się pomysłowym wyzwaniom logicznym.

Zręcznościowe | platformówki | elementy logiczne | na 2 osoby | 2.5D | kooperacja | podzielony/wspólny ekran | Xbox Game Pass | EA Play

Okładka Unravel Two (XONE)

data premiery gry:

9cze2018

PC PS4 XONE

22mar2019

Switch

Unravel Two to opracowana z myślą o PC, PS4 i XONE platformówka wzbogacona elementami logicznymi. Grę opracowało studio Coldwood Interactive, to samo, które odpowiadała za część pierwszą z 2016 roku.

Fabuła

W Unravel Two ponownie kierujemy sympatyczną maskotką, uplecioną w całości z grubej, czerwonej włóczki. Tym razem nie udaje się ona na przygodę samotnie – towarzyszy jej kolega, także z włóczki, ale niebieskiej.

Podczas zabawy bohaterowie przemierzają lokacje zainspirowane prawdziwymi miejscami z krajów skandynawskich, obejmujące zarówno wioski, jak i lasy i wybrzeża prawie nietknięte obecnością człowieka.

Gra ma bardzo oszczędną fabułę. Zamiast rozbudowanego scenariusza i nagłych zwrotów akcji otrzymujemy prostą historię o podróży oraz bohaterach, którzy musza na sobie polegać, aby radzić sobie z przeciwnościami losu.

Mechanika

Pod względem mechaniki wydane na platformę PC, PS4 i XONE Unravel Two to klasyczna platformówka 2.5D. Oznacza to, że choć grafika jest trójwymiarowa, to sama rozgrywka odbywa się w dwóch wymiarach. Typowo zręcznościowe wyzwania urozmaicane są przez elementy logiczne, wymagające wymyślenia sposobu np. na usunięcie przeszkody z naszej drogi. Fakt, że postacie wykonane są z włóczki, odgrywa kluczową rolę w zabawie. Bohaterowie potrafią rozwijać część sznurka i używać go jak liny, by huśtać się na niej lub ciągnąć za sobą niektóre przedmioty. Wszystkim tym rządzi rozbudowany silnik fizyczny.

W porównaniu z pierwszą odsłoną największą zmianą jest dodanie drugiej postaci. Aby osiągnąć sukces, oba ludziki muszą ze sobą ściśle współpracować – np. trzymać koniec włóczki, by towarzysz mógł się po niej wspiąć. Gra pozwala na zabawę kooperacyjną w dwie osoby, ale możemy również bawić się samotnie – w dowolnym miejscu przełączać się między bohaterami, a gdy nie potrzebujemy akurat pomocy towarzysza, możemy po prostu wziąć go na barana i sterować tylko jednym ludzikiem.

Ponadto rozgrywka stała się bardziej dynamiczna. Pojawia się więcej emocjonujących sekwencji. Natomiast konieczność współpracy między postaciami, jak również fakt, że ich włóczki są ze sobą stale powiązane, zapewnia świeżość łamigłówkom.

Kwestie techniczne

Unravel Two zachowało jedną z największych zalet pierwszej części, czyli wyśmienitą jakość wykonania. Grafika urzeka ślicznym stylem wizualnym, oferując atrakcyjne lokacje i nietypowy klimat. Do tego dochodzi wpadająca w ucho, klimatyczna ścieżka dźwiękowa.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / wspólny ekran     Liczba graczy: 1-2  

Ocena czytelników: 7 / 10 na podstawie 466 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 87,99 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Unravel Two

Klasyfikacja PEGI Unravel Two

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Unravel Two

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-2120 3.3 GHz / AMD FX-4350 4.2 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650 Ti / Radeon R7 250X lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-2300 2.8 GHz / AMD FX-6100 3.3 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 670 / Radeon R9 270 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
Studio Coldwood nie planuje na razie Unravel 3
Studio Coldwood nie planuje na razie Unravel 3

wiadomość3 czerwca 2019

Martin Sahlin, dyrektor kreatywny ze studia Coldwood Interactive, odpowiedzialny za stworzenie serii Unravel, zdradził, że w najbliższym czasie nie jest przewidywana kontynuacja cyklu. Zamiast tego planuje skupić się na nowych projektach, które nie są powiązane z Yarnym.

Demo Unravel Two pojawiło się na konsolach oraz komputerach PC
Demo Unravel Two pojawiło się na konsolach oraz komputerach PC

wiadomość26 czerwca 2018

Electronic Arts opublikowało wersję demonstracyjną gry Unravel Two, która zadebiutowała na początku miesiąca podczas targów E3 2018. Demo udostępnione zostało na komputerach PC oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4.

Ujawniono Unravel Two. Premiera jeszcze dzisiaj
Ujawniono Unravel Two. Premiera jeszcze dzisiaj

wiadomość9 czerwca 2018

Podczas konferencji Electronic Arts wydawca sprawił nam sporą niespodziankę. Firma nie tylko zapowiedziała Unravel Two, czyli kontynuację udanej platformówki sprzed dwóch lat, ale ogłosiła również, że jej premiera odbędzie się dzisiaj.

Unravel 2 w drodze – EA przedłuża kontrakt z twórcami zręcznościowej platformówki
Unravel 2 w drodze – EA przedłuża kontrakt z twórcami zręcznościowej platformówki

wiadomość18 maja 2016

Firma Electronic Arts wyda kolejny projekt twórców logiczno-zręcznościowej platformówki Unravel, którym będzie kontynuacja tamtej gry. Póki co nie mamy jednak żadnych konkretów na temat nowej produkcji studia Coldwood Interactive.

PC
PS4
XONE
Switch