Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikBijatykiPS2
Okładka Tekken 5 (PS2)

Tekken 5 PS2

Kolejna odsłona jednej z najbardziej znanych serii bijatyk w historii gier wideo, której wydawcą od lat jest firma Bandai Namco Entertainment. W piątym Turnieju Żelaznej Pięści występuje szereg znanych wojowników oraz troje nowych: Asuka, Raven oraz Feng.

Bijatyki | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 2
Okładka Tekken 5 (PS2)

data premiery gry w wersji PS2:

24lutego2005

24czerwca2005

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

„Tekken 5” to kolejny przedstawiciel jednej z najbardziej znanych serii bijatyk, jakie kiedykolwiek ujrzały światło dzienne. Wbrew pozorom nie jest to piąta edycja Turnieju Żelaznej Pięści (na co mógłby wskazywać tytuł), lecz siódma, jeśli prócz trzech gier na konsolę Sony PlayStation, dwóch na PS2 („Tekken Tag Tournament” oraz „Tekken 4”) weźmiemy pod uwagę pozycję wydaną na konsolę GameBoy Advance, zatytułowaną „Tekken Advance”. „Tekken 5”, podobnie jak i wcześniejsze wersje, został wyprodukowany przez firmę Namco.

W piątym Turnieju Żelaznej Pięści, jak zwykło się nazywać zawody prezentowane w serii „Tekken”, występuje szereg znanych wojowników. Są to: Marduk, Lee, Jin, Kazuya, Lei, Paul, Law, Julia, Christie, Jack-5, Nina, Hwoarang, King, Steve, Bryan, Xiaoyu oraz Yoshimitsu. Poza nimi oddano do naszej dyspozycji trzy nowe postaci, którymi są Asuka, Raven oraz Feng. Zmian natomiast nie zauważymy w systemie walki – w dalszym ciągu jest to rewelacyjnie sprawujący się rozkład „silna-słaba ręka, silna-słaba noga”, idealnie rozplanowany po geometrycznych przyciskach. Wielkie wrażenie robią w pełni trójwymiarowe areny, które zgodnie z panującą modą posiadają kilka interaktywnych elementów, które z kolei można wykorzystać w walce (ściany, kolumny, posągi itp.).

W „Tekken 5” oprócz głównego trybu rozgrywki uświadczymy takie opcje, jak: tryb versus, trening, a także tryb przygodowy, który pojawił się już w przypadku trzeciej części „Tekkena”. Naszym zadaniem jest przedzieranie się w jednym określonym kierunku oraz „klepanie” setek nadbiegających przeciwników.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 5102 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 239 PLN

Klasyfikacja PEGI Tekken 5

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Tekken 5

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Tekken 5 - recenzja gry
Tekken 5 - recenzja gry

Recenzja 15 lipca 2005, 12:42

Kolejnym mocnym punktem jest tryb Arcade, przeniesiony z *jakże popularnych w Polsce* (jest choć jeden?) automatów. W oryginale gracze mieli możliwość wyrobienia specjalnych kart pamięci, które zawierały kompletne dane na temat prowadzonych przez nas postaci, z których główną rolę odgrywają: ranga oraz wybrane schematy kolorów/gadżetów. Na konsoli wszystko jest oczywiście zapisywane automatycznie. Rangi oparte są na systemie bliźniaczo podobnym do tego znanego z VF4 (najpierw 10-1 kyu, potem 1-10 dan itd.). Za każdą wygraną w arcade’dzie walkę dostajemy określoną (z czasem coraz większą) sumę pieniędzy, które służą nam do wykupywania ze ‘sklepiku’ atrakcyjnych gadżetów wizualnych dla naszego walczącego alter-ego. Tutaj wybór jest niemały, począwszy od tak drobnych korekt, jak dodanie okularów przeciwsłonecznych, a skończywszy na 100% wymianie modelu postaci (np. metamorfoza Christie w Eddy’ego, chwyt z T4). Wszystko gra, cud miód i orzeszki. Szkopuł jest tylko jeden. Gdyby autorzy zdecydowali się zaimplementować sieciowy tryb multiplayer, mielibyśmy w zasadzie grę z oceną niebezpiecznie bliską 100%. A tak, niestety, wszystkie nasze okupione potem i odciskami osiągnięcia pokażemy co najwyżej kumplom, jeśli zdecydujemy się zabrać na konsolowe party własną memorkę.