Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGGCN
Okładka Final Fantasy: Crystal Chronicles (GCN)
OkładkaFinal Fantasy: Crystal Chronicles (GCN)

Final Fantasy: Crystal Chronicles GCN

Japońska gra Roleplaying należąca do legendarnego cyklu Final Fantasy.

RPG | TPP | fantasy | kooperacja | jRPG | podzielony/wspólny ekran | tytuły ekskluzywne Nintendo

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Final Fantasy: Crystal Chronicles Premiera GCN

9lutego2004

pudełko PL

2kwietnia2004

producent: Square-Enix / Eidos wydawca: Nintendo wydawca PL: Lukas Toys Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Final Fantasy: Crystal Chronicles

The Legend of Zelda: The Wind Waker

The Sims 2

Tales of Symphonia

Ta gra bardzo odbiega swą ogólna formą od tego, do czego zdążyli już przyzwyczaić się fani serii „Final Fantasy” . Mamy do czynienia z grą RPG, lecz z elementami czystej akcji. Tak charakterystyczne dla „Final Fantasy” motywy jak wzywanie summonów, czy turowy system walki odeszły w zapomnienie.

„Crystal Chronicles” to pierwsza odsłona na GameCube, nastawiona w dużej mierze na rozgrywkę typu multiplayer. Samotny Gracz także znajdzie tu porcje zabawy dla siebie, lecz taka gra charakteryzuje się już innym interface’em i nieco zmienionymi zasadami gry. W wiodącym prym kooperacyjnym trybie wieloosobowym może grać od dwóch do czterech osób jednocześnie, tworząc drużynę. Jest to jedna z najbardziej innowacyjnych gier tego typu. Graczom w ciągu pewnej części gry przypadają różne zadania w ramach działania dla dobra drużyny. Jeśli np. po wygranej walce z przeciwnikiem jeden z graczy zdobędzie zdolność uzdrawiania, jest odpowiedzialny za leczenie całej drużyny, przynajmniej do czasu pojawienia się kolejnego czaru tego typu. Takich zależności jest bardzo dużo i udanie tworzą one system kooperacji, zarazem jednak wprowadzając pewna zdrową rywalizacje o pojawiające się czary, czy przedmioty.

Gra wykorzystuje też połączenie z Game Boy Advance i tak np. gracz będący w posiadaniu malej konsolki pełni role przewodnika drużyny w pewnych momentach rozgrywki. Niektóre poziomy potrafią być całkiem rozległe, przy czym cześć z nich można powtarzać po kilka razy, ale za każdym razem zwiększa się ich trudność, przedmioty do zdobycia, bonusy itp. Po wygranych walkach Gracze mogą polepszać statystyki swoich postaci, tworzyć nowe bronie, zbroje itp., korzystając ze sporej ilości „składników”. Znajduje się także specjalne artefakty, które dają określone, choć ograniczone czasowo efekty dla postaci, która je akurat zdobyła. Pod koniec poziomu gracze maja okazje wybrać w kolejnych turach rodzaj artefaktu spośród znalezionych przez cala drużynę, który przypadnie im permanentnie. Gra ta ukazuje pełną swoja wartość w trybie dla wielu osób, dla samotnego Gracza będąc mocno uproszczona wersja tej samej zabawy.

Tryb gry: single / multiplayer  

Ocena użytkowników: 7,3 / 10 na podstawie 51 głosów czytelników.

Final Fantasy: Crystal Chronicles cena w dniu premiery: 199 PLN

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy: Crystal Chronicles

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Final Fantasy: Crystal Chronicles Wymagania sprzętowe

Nintendo GameCube

GameCube

  • Wykorzystuje:
  • link-kabel GCN-GBA