Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4Switch
Okładka Tokyo Dark (PC)

Tokyo Dark

Tokyo Dark: Remembrance

Utrzymana w konwencji horroru gra przygodowa z silnie zarysowanymi elementami visual novel. Główną bohaterką produkcji opracowanej przez japońskie studio Cherrymochi jest detektyw Ayami Ito, która prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczego zaginięcia jej partnera.

Przygodowe | point-and-click | detektywistyczne | horror | 2D | visual novel | crowdfunding | indie

Okładka Tokyo Dark (PC)

data premiery gry:

7wrz2017

PC

7lis2019

Switch

10sty2020

PS4

Tokyo Dark jest grą przygodową utrzymaną w konwencji horroru. Za jej stworzenie odpowiada japońskie studio Cherrymochi, a na komputery osobiste trafiła dzięki firmie Square-Enix. Tytuł został bowiem objęty programem Square Enix Collective, w ramach którego japoński wydawca pomaga niezależnym deweloperom. Ponadto ma on za sobą udaną kampanię crowdfundingową w serwisie Kickstarter.

Fabuła

Historia opowiedziana w Tokyo Dark nawiązuje do miejskiej legendy cieszącej się popularnością wśród mieszkańców stolicy Japonii. Głosi ona, że pod tamtejszym systemem kanałów znajdują się tajemnicze drzwi, a osoba, która przekroczy ich próg, nie wraca już do świata żywych. Główną bohaterką gry jest Ayami Ito – pani detektyw, której partner zaginął w zagadkowych okolicznościach. Protagonistka rozpoczyna śledztwo, jednak sprawy szybko przybierają nieoczekiwany obrót – kobieta musi stawić czoła demonom przeszłości, a także zmagać się z rozsypującą się na oczach gracza psychiką, czego efektem ubocznym są koszmary i halucynacje.

Sposób, w jaki prezentowana jest fabuła, czerpie garściami z dorobku gatunku visual novel. Opowieść prezentowana jest w formie tekstowej narracji i statycznych dwuwymiarowych obrazów ukazujących postacie, jakie biorą udział w poszczególnych wydarzeniach. Całość ma nieliniowy przebieg, a poszczególne rozgałęzienia prowadzą do jednego z jedenastu zakończeń.

Mechanika

W Tokyo Dark akcję obserwujemy z boku. Filar rozgrywki stanowi eksploracja, rozmowy z napotkanymi postaciami niezależnymi, kolekcjonowanie przydatnych przedmiotów oraz rozwiązywanie mniej lub bardziej wymagających zagadek. Na odwiedzenie czekają zróżnicowane lokacje – od ciemnych zaułków tytułowego miasta, systemu metra i podziemnych kanałów, przez malownicze świątynie, skończywszy na szpitalu dla chorych psychicznie.

Otoczenie pełne jest interaktywnych elementów, a odkryte poszlaki pozwalają na formułowanie wniosków i tym samym popchnięcie akcji do przodu. Warto nadmienić, że w trakcie zabawy często jesteśmy stawiani przed koniecznością podejmowania rozmaitych decyzji, nierzadko dysponując jedynie kilkoma sekundami na dokonanie wyboru. Ścieżka, jaką podążymy w takich sytuacjach, determinuje atrybuty i charakter detektyw Ito oraz sposób, w jaki odnoszą się do niej NPC.

Kwestie techniczne

Dwuwymiarowa oprawa graficzna Tokyo Dark została utrzymana w stylistyce anime. Posępny klimat potęguje specjalnie skomponowany soundtrack autorstwa Matta „Bisona” Steeda – lidera trash metalowego zespołu Reign of Fury.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Wymagania sprzętowe Tokyo Dark: Remembrance

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne: AMD Phenom II X2 550 3.1 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT/Radeon HD 3870 lub lepsza, 3 GB HDD, Windows 7 64-bit
PC
PS4
Switch