Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS4PSV
Okładka Danganronpa 1-2 Reload (PS4)
OkładkaDanganronpa 1-2 Reload (PS4)

Danganronpa 1-2 Reload

Pakiet dwóch odświeżonych i poprawionych części popularnej serii przygodówek z gatunku visual novel, które ukazały się na PSP w 2010 i 2012 roku.

Przygodowe | thriller | detektywistyczne | pakiet | visual novel | elementy zręcznościowe | tytuły ekskluzywne PlayStation

Danganronpa 1-2 Reload Premiera

10paź2013

PSV

10lut2017

PS4

Danganronpa 1-2 Reload to zestaw dwóch części popularnej w Japonii serii przygodówek z gatunku visual novel. Pakiet zawiera gry, która pierwotnie zostały wydane na PSP w 2010 i 2012 roku. Deweloperem oryginałów oraz ich portów jest japońskie studio Spike Chunsoft, które ma spore doświadczenie z podobnymi produkcjami. Jego zawierające elementy logiczne visual novel 999: Nine Hours, Nine Persons, Nine Doors zostało wydane także na Zachodzie i spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem, zarówno wśród graczy, jak i recenzentów. Konwersja wprowadza nowy model sterowania oraz podwyższa rozdzielczość i jakość przerywników filmowych czy oprawy graficznej.

Obie gry przedstawiają podobną historię. Ich bohaterami są kilkunastoletnie chłopaki rozpoczynający naukę w elitarnej szkole średniej. Przyjmuje ona jedynie kandydatów odznaczających się niesamowitymi osiągnięciami na różnych, często dziwnych, polach zainteresowań i specjalizacji. W pierwszej części protagonista wraz ze swoją klasą zostaje niespodziewanie uwięziony w budynku szkolnym. Bohater drugiej odsłony nie może wydostać się natomiast z tropikalnej wyspy, która była celem wycieczki. Dwie grupy szybko dowiadują się z ust elektronicznie sterownej maskotki, przedstawiającej się jako dyrektor akademii, że aby wydostać się z pułapki muszą zamordować kolegę lub koleżankę tak, by nie zostać złapanym przez pozostałych. W przeciwnym razie resztę swego życia spędzą z dala od rodziny i przyjaciół.

Model rozgrywki przypomina popularną serię Ace Attorney. Jak w wielu innych standardowych visual novel akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby i śledzimy dialogi postaci wyświetlane na ekranie, którym towarzyszą dwuwymiarowe portrety mówiących. Wszystkie lokacje przedstawione zostały w trójwymiarze, chociaż nie możemy się po nich swobodnie poruszać. Każdy rozdział gry podzielony został na fazy. W pierwszej rozmawiamy z wybranymi przez nas uczniami, budując z nimi relację oraz zdobywając w ten sposób specjalne umiejętności przydatne w śledztwach. W drugiej dochodzi do morderstwa i przenosimy się na miejsce zbrodni. Możemy wówczas zdobywać zeznania świadków oraz zbierać dowody. W ostatnim dochodzi do procesu, w którym wszyscy uczniowie muszą wyznaczyć wspólnie mordercę. Każdy przedstawia swoje racje i teorie, a gracz dzięki zebranym dowodom ma okazję za pomocą zręcznościowej minigry sprzeciwić się wyrażonym konkluzjom. Jeśli morderca zostanie wybrany poprawnie zostaje on skazany na śmierć przez sędziego w procesie, którą jest wspomniana już maskotka.

Oprawa graficzna jest wyjątkowo kolorowa i surrealistyczna mimo dość ponurej tematyki gry. Projekty postaci są mocno przerysowane i karykaturalne. Jak już zostało wspomniane tytuł łączy trójwymiarowe tła z dwuwymiarowymi statycznymi portretami bohaterów.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 5,9 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Danganronpa 1-2 Reload: Odpowiednia dla każdego wieku.

PSV
PS4