Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPSVPS4
Okładka Zero Escape: The Nonary Games (PC)
OkładkaZero Escape: The Nonary Games (PC)

Zero Escape: The Nonary Games

Kompilacja zremasterowanych wersji dwóch przygodówek opracowanych przez japońskie studio Spike Chunsoft – 999: Nine Hours, Nine Persons, Nine Doors z 2009 roku oraz wydanego trzy lata później Zero Escape: Virtue's Last Reward.

Przygodowe | thriller | pakiet | visual novel | reedycje/remastery/remaki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Zero Escape: The Nonary Games Premiera

24mar2017

PC PSV PS4

Zero Escape: The Nonary Games to wydana na platformę PC, PS4 i PSV kolekcja zawierająca zremasterowane wersje dwóch przygodówek japońskiego studia Spike Chunsoft - 999: Nine Hours, Nine Persons, Nine Doors z 2009 roku oraz wypuszczonego trzy lata później Zero Escape: Virtue's Last Reward. Produkcje te stanowią dwie pierwsze odsłony cyklu Zero Escape, którego ojcem jest Kotaro Uchikoshi. Twórca ten wcześniej wyprodukował kilka popularnych pozycji typu visual novel, takich jak Never 7: The End of Infinity, Ever 17: The Out of Infinity czy 12Riven: The Psi-Climinal of Integral.

Fabuła

Zero Escape: The Nonary Games w pełni rekonstruuje fabuły obu gier, bez żadnych zmian czy dodatków. Pierwsza część serii, czyli 999: Nine Hours, Nine Persons, Nine Doors, opowiada historię studenta imieniem Junpei, który wraz z ośmioma innymi nieszczęśnikami zostaje porwany przez tajemniczego sadystę znanego jako Zero i zmuszony do wzięcia udziału w brutalnej grze, gdzie porażka kończy się śmiercią. Akcja toczy się na pokładzie luksusowego statku wycieczkowego, który powoli idzie na dno, co dodatkowo wymusza na bohaterach pośpiech.

Z kolei w Zero Escape: Virtue's Last Reward znany z poprzedniej części Zero porywa inną grupę dziewięciu osób i organizuje dla nich nową wersję swojej chorej gry. Tym razem postacie są uwięzione w wypełnionym pułapkami kompleksie magazynów przemysłowych.

Fabuła obu gier jest ze sobą mocno powiązana, dlatego lepiej jest je rozegrać w chronologicznej kolejności, gdyż inaczej Zero Escape: Virtue's Last Reward może zepsuć wiele z najciekawszych niespodzianek i nagłych zwrotów akcji z poprzedniczki.

Mechanika

Gry wchodzące w skład wydanego na platformę PC, PS4 i PSV Zero Escape: The Nonary Games oferują bardzo podobne mechanizmy zabawy. W obu przypadkach rozgrywka składa się z rozgrywanych naprzemiennie faz. Pierwsza z nich to sekwencje fabularne zrealizowane w stylu znanym z visual novel, w których gracz śledzi fabułę i co pewien czas podejmuje decyzje mające istotny wpływ na dalszy rozwój historii.

Druga to sekcje przygodówkowe. Toczą się one w trójwymiarowych lokacjach, które eksplorujemy z perspektywy pierwszoosobowej, a naszym zadaniem jest rozwiązywanie zagadek logicznych, w większości wymagających wymyślenia sposobu na wydostanie się zamkniętych pomieszczeń.

Kwestie techniczne

W porównaniu z oryginalnymi wersjami gier, Zero Escape: The Nonary Games oferuje typowe dla remasterów ulepszenia. Autorzy poprawili interfejsy oraz podrasowali oprawy wizualne, zarówno elementów 2D, jak i trójwymiarowych. Dużą różnicę widać zwłaszcza w przypadku 999: Nine Hours, Nine Persons, Nine Doors, które pierwotnie ukazało się na Nintendo DS i oferowało grafikę w bardzo niskiej rozdzielczości. Remaster tej gry objął również udźwiękowienie kwestii dialogowych, w oryginale występujących jedynie jako tekst.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Zero Escape: The Nonary Games

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Zero Escape: The Nonary Games Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-530 2.9 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560 lub lepsza
  • 4 GB HDD
  • Windows 7
PC
PSV
PS4