Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGANDiOS
Okładka Guardian Codex (AND)
OkładkaGuardian Codex (AND)

Guardian Codex

Opracowana przez wewnętrzne studia koncernu Square Enix mobilna gra RPG z turowym systemem walki. Akcja Guardian Codex toczy się w 2030 roku; nasza planeta podzielona jest za sprawą konfliktu pomiędzy Imperium oraz Ruchem Oporu.

RPG | fantasy | science fiction | turowe

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Guardian Codex Premiera

4lis2016

iOS AND

Guardian Codex to wydana na system AND i iOS mobilna gra RPG korzystająca z modelu darmowego z mikropłatnościami. Projekt opracowała firma Square Enix, a konkretnie jeden z jej japońskich zespołów, który ma na koncie popularne karcianki Guardians Cross oraz Deadman's Cross.

Fabuła

Akcja toczy się w 2030 roku. Zaprezentowana przez autorów wizja przyszłości mocno odbiega od obecnych przewidywań. W świecie Guardian Codex cała planeta jest bowiem podzielona pomiędzy Imperium oraz Ruch Oporu. Druga z tych frakcji jest w ostrej defensywie i postanawia spróbować odmiennej taktyki, wysyłając swoich agentów to tytułowego Kodeksu, czyli wirtualnej wersji dawnych czasów.

To właśnie w tych agentów wcielają się gracze, a ich zadaniem jest odnajdywanie legendarnych istot znanych jako Strażnicy, po to aby przenieść ich do świata rzeczywistego i wykorzystać w walce z Imperium.

Mechanika

Pod względem mechanizmów rozgrywki wydane na system AND i iOS Guardian Codex jest klasycznym mobilnym japońskim RPG. Podczas zabawy zajmujemy się więc wędrówkami po świecie, prowadzeniem rozmów, wypełnianiem zadań, rozwijaniem postaci oraz oczywiście także walką. Nacisk położony został na ostatni z tych elementów, rozgrywany w systemie turowym.

Istotną rolę odgrywa pokonywanie Strażników, co pozwala przyłączać ich do drużyny. Guardian Codex posiada bogatą galerię tego typu istot i niczym w cyklu Pokemon zabawa w dużym stopniu obraca się wokół ich kolekcjonowania oraz rozwijania.

Tryby gry

Gra pozwala na samotną zabawę lub połączenie sił z maksymalnie trzema innymi graczami w kooperacyjnym trybie multiplayer.

Minirecenzja Guardian Codex – ciekawa alternatywa dla Pokemonów

PLUSY:
  1. całkiem fajne, pokemonowe RPG;
  2. ciekawa stylistyka i porządna oprawa graficzna – jest na co popatrzeć.
MINUSY:
  1. gra lubi się sama wyłączyć i ma problemy z połączeniem sieciowym;
  2. system walki sztucznie utrudnia życie.

Square Enix to firma z wieloletnim doświadczeniem w produkcji gier RPG. Japoński deweloper w swoim portfolio ma takie serie jak Final Fantasy, Dragon Quest czy też równie słynne Chrono Trigger. Krótko pisząc, po produkcjach tej firmy można oczekiwać naprawdę wiele, ale Guardian Codex nie do końca spełniło pokładane w niej nadzieje.

Na początek plusy. W grze chodzi głównie o zbieranie tytułowych strażników, czyli postaci używanych podczas walki. Z czasem zyskują one na sile, uczą się nowych zdolności itd. – zupełnie jak w wielu innych tytułach inspirujących się Pokemonami. Choć system ten znamy na wylot i nie zaskakuje właściwie niczym, w praktyce sprawdza się idealnie, a w przypadku Guardian Codex dodatkowo sprawia, że rośnie w nas duma, gdy obserwujemy jak podopieczni stają się powoli prawdziwymi zabijakami. Poza tym gra wygląda naprawdę bardzo dobrze – ma ciekawą stylistkę, szczegółowo wykonane postacie i efekty od których czasami ciężko oderwać wzrok.

Niestety ma też kilka wad. Na początku zabawy problemy sprawia system free-to-play, przez który postacie rozwijamy w dość ślamazarnym tempie, zmagamy się z powoli uzupełniającą się energią itd. Z czasem przeszkadza on coraz mniej, ale start nie należy do najmilszych. Gra ma też dziwny system walki. Niby jest to zwykła turówka, w której odliczane są ruchy do czasu przeprowadzenia ataku przez przeciwnika. Problem w tym, że gdy polegnie jeden, albo kilku naszych towarzyszy, to leżąc na ziemi i nic nie robiąc, i tak wliczają się do tego czasu. Skutkuje to tym, że jeżeli podwinie nam się noga na początku starcia, to właściwie możemy od razu zaczynać od nowa, gdyż nie mamy większych szans na wygraną. Poza tym Guardian Codex cierpi też na pewne problemy z samoczynnym wyłączaniem się aplikacji i przerywaniem połączenia, zwłaszcza gdy otrzymasz kilka zaproszeń od znajomych w tym samym czasie.

Pomimo pewnych niedoróbek najnowsza gra Square Enix i tak ma w sobie coś, co sprawia, że chce się z nią spędzać czas. Jest ładna, a mechanika zabawy daje dużo przyjemności, więc jeżeli szukacie darmowego i przyjemnego RPG-a, to warto sprawdzić Guardian Codex.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-4  

Wymagania wiekowe Guardian Codex: 12+

iOS
AND