Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPSP
Okładka Final Fantasy (PSP)

Final Fantasy PSP

Final Fantasy to konwersja gry z gatunku jRPG o tej samej nazwie, będącej równocześnie pierwszą odsłoną bestsellerowego i klasycznego cyklu. Niniejszy tytuł w 1987 roku został zadedykowany popularnemu w tamtym czasie systemowi NES.

RPG | fantasy | turowe | 2D | reedycje/remastery/remaki | jRPG | tytuły ekskluzywne PlayStation

PlayStation Portable
Okładka Final Fantasy (PSP)

wydawca PL: Cenega S.A.

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PSP:

26czerwca2007

29lutego2008

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Final Fantasy to konwersja gry z gatunku jRPG o tej samej nazwie, będącej równocześnie pierwszą odsłoną bestsellerowego i klasycznego cyklu. Niniejszy tytuł w 1987 roku został zadedykowany popularnemu w tamtym czasie systemowi NES. Dwadzieścia lat po tym wydarzeniu firma Square Enix postanowiła odświeżyć ową pozycję i zaproponować ją posiadaczom przenośnej konsoli ze stajni Sony.

Fabuła nie uległa zmianie w stosunku do pierwowzoru. Rozpoczynając zabawę w pierwszej kolejności należy stworzyć czteroosobową drużynę, której zadanie polega na ujarzmieniu kryształów, odpowiadających poszczególnym żywiołom oraz przywróceniu porządku w świecie, opanowanym przez chaos i szerzące się zło. Bohaterom nie tylko nadaje się imiona, ale również przyporządkowuje się ich do jednej z dostępnych klas (m.in. wojownik, adept sztuk walki, biały i czarny mag). W miarę sukcesywnego zaliczania kolejnych zadań dana postać rozwija posiadane przez siebie umiejętności oraz zdobywa szereg nowych.

Stosunkowo mało skomplikowana rozgrywka w głównej mierze sprowadza się do ciągłego przemierzania lokacji, wśród których znajdują się liczne miasta krasnoludów, elfów i ludzi, wielkie pałace, ciemne lochy i mroczne lasy. Wszędzie tam spotyka się szerokie spektrum rozmaitych oponentów z włochatymi stworami i szkieletami na czele. Przeciwko nim wykorzystuje się broń w postaci miecza czy topora oraz rozbudowany wachlarz zaklęć. Poszczególnymi czarami można atakować wrogów lub regenerować utracone punkty życia towarzyszy. Za każdą wygraną walkę, toczoną w naprzemiennych turach, otrzymuje się punkty doświadczenia oraz zarabia się pieniądze. Zdobyte środki finansowe pozwalają na zakup niezbędnych elementów wyposażenia w pojawiających się co jakiś czas sklepach. Nieodzowne okazuje się też unikanie pułapek i rozwiązywanie stosunkowo prostych zadań logicznych.

W zabawie pojawia się sporo nowości i tak na przykład od podstaw stworzono podobizny głównych bohaterów. Poza tym niejednokrotnie trafia się do niewystępującego wcześniej miejsca, gdzie spotyka się chmarę groźnych przeciwników bądź znajduje się ciekawe skarby. Jednak największe novum stanowi oprawa wizualna, dostosowana do wymogów stawianych przez konsolę PlayStation Portable (m.in. wyświetlacz o wymiarach 16:9).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 UMD

Ocena czytelników: 7,6 / 10 na podstawie 77 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 129,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Final Fantasy

PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 32 MB
Imperialistyczne zapędy Square Enix

wiadomość21 maja 2008

Japoński Square Enix, znany doskonale choćby fanom serii Final Fantasy, coraz poważniej próbuje zaznaczyć swoją obecność na międzynarodowym rynku. Plan jest prosty, a zdradził go w rozmowie z agencją Reuters, prezes firmy, Yoichi Wada.

Square Enix ogłosił europejskie daty premier Final Fantasy i Final Fantasy II w wersji na PSP

wiadomość20 grudnia 2007

Japońska firma Square Enix jest doskonałym przykładem na to, jak prowadzić interesy w ten sposób, aby nawet gry, które powstały przed dwudziestoma laty nadal przynosiły całkiem spory dorobek do kasy wydawcy.

Dwie gry z serii Final Fantasy już wkrótce w Europie
Dwie gry z serii Final Fantasy już wkrótce w Europie

wiadomość4 listopada 2007

Mamy dobre wieści dla tych użytkowników konsoli PlayStation Portable, którzy oczekują europejskiej premiery gier Final Fantasy i Final Fantasy II. Obie produkcje zadebiutują na Starym Kontynencie w przyszłym roku.

Square Enix uruchomi sklep dla fanów
Square Enix uruchomi sklep dla fanów

wiadomość19 czerwca 2007

Japońska korporacja Square Enix pracuje nad internetowym sklepem dla fanów. Już niebawem zostaną utworzone japońskie i amerykańskie oddziały, ale przedstawiciele firmy myślą też o Europie.

Wiemy więcej na temat Dissidia: Final Fantasy
Wiemy więcej na temat Dissidia: Final Fantasy

wiadomość10 maja 2007

Nie tylko o trójwymiarowej wersji Final Fantasy IV dla Nintendo DS można przeczytać w najnowszym numerze japońskiego magazynu Shonen Jump. Znalazło się tam bowiem także nieco informacji, dotyczących ujawnionej przedwczoraj gry pt. Dissidia: Final Fantasy dla PlayStation Portable. Warto zauważyć, że Square Enix zapowie oficjalnie oba powyższe produkty dopiero w najbliższy weekend.