Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPSP
Okładka Final Fantasy (PSP)
OkładkaFinal Fantasy (PSP)

Final Fantasy PSP

Final Fantasy to konwersja gry z gatunku jRPG o tej samej nazwie, będącej równocześnie pierwszą odsłoną bestsellerowego i klasycznego cyklu. Niniejszy tytuł w 1987 roku został zadedykowany popularnemu w tamtym czasie systemowi NES.

RPG | fantasy | turowe | 2D | reedycje/remastery/remaki | jRPG | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Final Fantasy Premiera PSP

26czerwca2007

pudełko PL

29lutego2008

producent: Square Enix wydawca: Square Enix wydawca PL: Cenega S.A.

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Final Fantasy to konwersja gry z gatunku jRPG o tej samej nazwie, będącej równocześnie pierwszą odsłoną bestsellerowego i klasycznego cyklu. Niniejszy tytuł w 1987 roku został zadedykowany popularnemu w tamtym czasie systemowi NES. Dwadzieścia lat po tym wydarzeniu firma Square Enix postanowiła odświeżyć ową pozycję i zaproponować ją posiadaczom przenośnej konsoli ze stajni Sony.

Fabuła nie uległa zmianie w stosunku do pierwowzoru. Rozpoczynając zabawę w pierwszej kolejności należy stworzyć czteroosobową drużynę, której zadanie polega na ujarzmieniu kryształów, odpowiadających poszczególnym żywiołom oraz przywróceniu porządku w świecie, opanowanym przez chaos i szerzące się zło. Bohaterom nie tylko nadaje się imiona, ale również przyporządkowuje się ich do jednej z dostępnych klas (m.in. wojownik, adept sztuk walki, biały i czarny mag). W miarę sukcesywnego zaliczania kolejnych zadań dana postać rozwija posiadane przez siebie umiejętności oraz zdobywa szereg nowych.

Stosunkowo mało skomplikowana rozgrywka w głównej mierze sprowadza się do ciągłego przemierzania lokacji, wśród których znajdują się liczne miasta krasnoludów, elfów i ludzi, wielkie pałace, ciemne lochy i mroczne lasy. Wszędzie tam spotyka się szerokie spektrum rozmaitych oponentów z włochatymi stworami i szkieletami na czele. Przeciwko nim wykorzystuje się broń w postaci miecza czy topora oraz rozbudowany wachlarz zaklęć. Poszczególnymi czarami można atakować wrogów lub regenerować utracone punkty życia towarzyszy. Za każdą wygraną walkę, toczoną w naprzemiennych turach, otrzymuje się punkty doświadczenia oraz zarabia się pieniądze. Zdobyte środki finansowe pozwalają na zakup niezbędnych elementów wyposażenia w pojawiających się co jakiś czas sklepach. Nieodzowne okazuje się też unikanie pułapek i rozwiązywanie stosunkowo prostych zadań logicznych.

W zabawie pojawia się sporo nowości i tak na przykład od podstaw stworzono podobizny głównych bohaterów. Poza tym niejednokrotnie trafia się do niewystępującego wcześniej miejsca, gdzie spotyka się chmarę groźnych przeciwników bądź znajduje się ciekawe skarby. Jednak największe novum stanowi oprawa wizualna, dostosowana do wymogów stawianych przez konsolę PlayStation Portable (m.in. wyświetlacz o wymiarach 16:9).

Ostatnia modyfikacja 11 lutego 2008

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 UMD

Ocena użytkowników: 7,6 / 10 na podstawie 79 głosów czytelników.

Final Fantasy cena w dniu premiery: 129,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Final Fantasy Wymagania sprzętowe

PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 32 MB