Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Final Fantasy - seria gier

Seria gier jRPG, osadzonych w rozmaitych uniwersach łączących elementy fantasy i science fiction. Cykl został wykreowany przez japońskie studio Square i stanowi jedną z najważniejszych marek w portfolio koncernu wydawniczego Square Enix.

Twórcą serii jest Hironobu Sakaguchi. Pierwsze Final Fantasy zostało wydane w 1987 roku na konsolę Nintendo Entertainment System. Zgodnie z branżową legendą, tytuł Final Fantasy (ang. Finałowa Fantazja) miał wskazywać, że jest to ostatnia gra borykającego się z problemami finansowymi studia Square, a zarazem ostatnia nadzieja na ratunek dla tego zespołu. Sukces komercyjny gry uratował firmę przed bankructwem i jednocześnie pozwolił na rozwinięcie pomysłu, który finalnie przekształcił się w jedną z najdłużej rozwijanych serii w historii gier wideo. Na przestrzeni blisko 40 lat ukazało się nie tylko kilkanaście gier zaliczanych do głównego nurtu (oznaczonych rzymskimi cyframi), lecz również kilkadziesiąt pobocznych odsłon (spin-offów, sequeli, prequeli itd.), a także szereg remasterów i remaków. Cykl zagościł na kilkunastu najpopularniejszych platformach sprzętowych, przy czym najczęściej są to konsole stacjonarne (a od premiery Final Fantasy VII – platformy sygnowane logo PlayStation).

Premiera Final Fantasy VII (1997) była przy tym jednym z najważniejszych wydarzeń w historii nie tylko serii, lecz również całej branży gier wideo. Tytuł odniósł spektakularny sukces artystyczny i komercyjny i jest powszechnie uznawany za jedną z najlepszych produkcji wszech czasów. Kolejnym ważnym momentem była premiera trzynastej odsłony cyklu – Final Fantasy XIII. Wydana w 2009 roku gra otworzyła cykl Fabula Nova Crystallis Final Fantasy, który – choć uwzględniał wiele zróżnicowanych światów i bohaterów – zasadniczo opierał się na wspólnej mitologii, a centralną rolę odgrywał motyw potężnych kryształów powiązanych z konkretnymi bóstwami. Ze względu na jej rozmiary, produkcja została podzielona na trzy oddzielne gry, jednak z wypracowanej bazy kosmogonicznej korzystały także późniejsze odsłony serii.

W 2016 roku ukazała się piętnasta pełnoprawna odsłona serii – Final Fantasy XV. Z jednej strony była to pierwsza produkcja spod tego szyldu przeznaczona na konsole ósmej generacji (Xbox One i PlayStation 4); z drugiej ekipa deweloperska zdecydowała się na wprowadzenie szeregu nowości w mechanice rozgrywki. W omawianej grze uproszczono elementy RPG oraz zrezygnowano z turowego systemu walki (charakterystycznego dla wcześniejszych odsłon ) na rzecz starć o bardziej dynamicznym i zręcznościowym charakterze.

W roku 2020 doczekaliśmy się natomiast pierwszego epizodu remaku siódmej części cyklu, zatytułowanego Final Fantasy VII Remake. Choć celem twórców było zachowanie ducha oryginału (co było możliwe dzięki obsadzeniu najważniejszych stanowisk produkcyjnych twórcami pierwowzoru, z Yoshinorim Kitase na czele), jednocześnie zdecydowali się oni na zastąpienie przestarzałych mechanik (na czele z systemem walki) bardziej aktualnymi rozwiązaniami. Ponadto autorzy nie omieszkali wprowadzić pewnych zmian w fabule. Podzielenie tytułu na kilka epizodów umotywowano chęcią rozwinięcia wszystkich elementów znanych z wersji z 1997 roku, co znacznie wydłużyło proces twórczy.

Na osobną wzmiankę zasługują gry Final Fantasy XI (2003) oraz Final Fantasy XIV Online (2013). Choć główne części serii są produkcjami przeznaczonymi do zabawy w pojedynkę, wyżej wymienione pozycje to pełnoprawne (a przy tym – odnoszące sukcesy) MMORPG-i. Jako ciekawostkę należy dodać, że pierwsza wersja czternastej odsłony cyklu zadebiutowała znacznie wcześniej (2010), jednak ze względu na jej fatalny stan, musiała ona wrócić na stół kreślarski; wprowadzenie niezbędnych usprawnień zajęło twórcom aż trzy lata.

Wspólnym mianownikiem gier z serii Final Fantasy jest mieszanie motywów fantasy z elementami science fiction. Główne gry z cyklu nie są bezpośrednio połączone, przedstawiając całkowicie odrębne światy, historie i bohaterów. Jak przystało na gatunek jRPG, warstwa fabularna bywa bardzo złożona, a wiele wątków i motywów, jakimi kierują się poszczególne postacie, wyjaśnia się dopiero w samej końcówce.

Początkowo gry z serii Final Fantasy odznaczały się prostą, dwuwymiarową grafiką oraz akcją prezentowaną z lotu ptaka. Wraz ze wzrostem możliwości technicznych, pojawiły się w niej bardziej złożone animacje, a z czasem także w pełni trójwymiarowa oprawa wizualna. Jedną z cech rozpoznawczych cyklu stały się liczne prerenderowane przerywniki filmowe, które zwłaszcza w najnowszych odsłonach cyklu sprawiają fotorealistyczne wrażenie.

Marka doczekała się także wielu adaptacji w formie kinowych filmów animowanych (także w technice animacji komputerowej, jak Final Fantasy: The Spirits Within) oraz mangi. Z okazji premiery Final Fantasy XV zorganizowano wyjątkowo dużą akcję medialną: zadebiutowało wówczas anime Brotherhood: Final Fantasy XV oraz wykonany w technice CGI film Kingsglaive: Final Fantasy XV. Obie produkcje poszerzały wątki poruszone w grze, przedstawiając wydarzenia poprzedzające jej kampanię fabularną.

Final Fantasy VII Rebirth
Final Fantasy VII Rebirth

RPG 29 lutego 2024

Final Fantasy VII Rebirth to gra jRPG stanowiąca drugą część trylogii remake’ów Final Fantasy 7. Produkcja odtwarza fabułę pierwowzoru, ale oferuje mocno zmienioną rozgrywkę pozwalając na większą swobodę eksploracji oraz walkę w czasie rzeczywistym.

PS5

Final Fantasy VII Ever Crisis
Final Fantasy VII Ever Crisis

RPG 7 września 2023

Final Fantasy VII Ever Crisis to swego rodzaju spin-off/remake, odtwarzający wydarzenia znane z Final Fantasy VII, a także innych powiązanych gier i filmów takich jak Before Crisis: Final Fantasy VII, Crisis Core, Dirge of Cerberus czy Advent Children.

ANDiOS

Final Fantasy XVI
Final Fantasy XVI

RPG 22 czerwca 2023

Szesnasta główna część bestsellerowej serii japońskich RPG-ów. W Final Fantasy XVI trafiamy do fantastycznego królestwa Valisthea, a głównym bohaterem gry jest Clive Rosfield. Pod względem mechaniki produkcja podąża ścieżką wytyczoną przez piętnastą odsłonę cyklu.

PCPS5

Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion
Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion

RPG 13 grudnia 2022

Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion to odświeżona wersja popularnego RPG-a akcji z konsoli przenośnej PSP. Gra wiernie odtwarza fabułę i mechanizmy rozgrywki pierwowzoru, a jednocześnie oferuje znacznie lepszą oprawę graficzną, z nowymi modelami oraz teksturami.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin
Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin

RPG 18 marca 2022

RPG akcji będący spin-offem głównej serii Final Fantasy, opowiadający o wydarzeniach ściśle powiązanych z historią pierwszej odsłony cyklu. Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin zostało stworzone przez współpracujące ze Square Enix studio Team Ninja.

PCPS5XSXPS4XONE

Final Fantasy VII: The First Soldier
Final Fantasy VII: The First Soldier

Akcji 17 listopada 2021

Trzecioosobowa sieciowa gra akcji typu battle royale, a zarazem swego rodzaju prequel Final Fantasy VII. Firma Square Enix pozwala nam wziąć udział w starciu wielu graczy przy wykorzystaniu magii oraz broni białej i palnej.

ANDiOS

Final Fantasy Pixel Remaster
Final Fantasy Pixel Remaster

RPG 28 lipca 2021

Kompilacja sześciu pierwszych odsłon legendarnej serii jRPG, Final Fantasy. Pixel Remaster odświeża klasyczne odsłony cyklu pozwalając na ich ponowne doświadczenie, oferując nowy pixel-art oraz rozmaite usprawnienia.

PCPS4SwitchANDiOS

Final Fantasy: Crystal Chronicles - Remastered Edition
Final Fantasy: Crystal Chronicles - Remastered Edition

RPG 27 sierpnia 2020

Odświeżona wersja pierwszej odsłony pobocznego cyklu serii Final Fantasy. Crystal Chronicles - Remastered Edition oferuje wszystkie atrakcje pierwowzoru i garść nowości. Gracze trafiają do świata zamieszkanego przez cztery rasy, który od tysiąca lat opanowany jest przez truciznę.

PS4SwitchANDiOS

Final Fantasy VII Remake: Intergrade
Final Fantasy VII Remake: Intergrade

RPG 10 kwietnia 2020

Nowa wersja jednej z najpopularniejszych gier jRPG wszech czasów, opracowana przez Square Enix. By uniknąć pominięcia czegokolwiek z oryginalnej produkcji zdecydowano się na wydanie Final Fantasy VII Remake w kilku częściach. Nowością jest hybrydowy system walki łączący walkę w czasie rzeczywistym z taktycznymi elementami znanymi z turowego systemu oryginału.

PCPS5PS4

War of the Visions: Final Fantasy Brave Exvius
War of the Visions: Final Fantasy Brave Exvius

Strategiczne 14 listopada 2019

Taktyczna, turowa gra RPG, będąca kolejną produkcją osadzoną w uniwersum Lapis, znanym z Final Fantasy: Brave Exvius. Tytuł jest też częścią znanej serii RPG, której korzenie sięgają lat 80. ubiegłego stulecia. Za opracowanie War of the Visions: Final Fantasy Brave Exvius odpowiada japońska firma Square Enix.

ANDiOS

Final Fantasy VIII: Remastered
Final Fantasy VIII: Remastered

RPG 3 września 2019

Odświeżone wydanie gry Final Fantasy VIII przeznaczone na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne. Tytuł Final Fantasy VIII: Remastered oferuje wszystkie atrakcje kultowego oryginału z pierwszego PlayStation wraz z odświeżoną oprawą audiowizualną.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Chocobo's Mystery Dungeon: Every Buddy!
Chocobo's Mystery Dungeon: Every Buddy!

RPG 20 marca 2019

Nietypowa gra jRPG, w której gracz kontroluje dwunożnego ptaka, znanego z serii Final Fantasy – tzw. chocoba. Produkcja stanowi spin-off słynnego cyklu oraz kontynuację wydanego w 2008 roku na Wii Final Fantasy Fables: Chocobo’s Dungeon.

PS4Switch

Final Fantasy XV Multiplayer: Comrades
Final Fantasy XV Multiplayer: Comrades

Akcji 13 grudnia 2018

Samodzielna wersja rozszerzenia dla Final Fantasy XV zatytułowanego Comrades, które wprowadziło do gry zupełnie nowy tryb kooperacyjnej zabawy wieloosobowej. Akcja rozgrywa się przed finałem podstawowej wersji gry.

PS4XONE

World of Final Fantasy Maxima
World of Final Fantasy Maxima

RPG 6 listopada 2018

Ulepszona wersja spin-offa serii Final Fantasy, wydanego w latach 2016-2017 na PC, PlayStation 4 oraz PlayStation Vita. Produkcja jest klasyczną grą z gatunku jRPG, powracającą do wielu starych pomysłów i rozwiązań. Tytuł został stworzony przez firmę Square-Enix.

PCPS4XONESwitch

Final Fantasy XV: Royal Edition
Final Fantasy XV: Royal Edition

RPG 6 marca 2018

Final Fantasy XV to kolejna część legendarnego cyklu jRPG. Gra odznacza się wyjątkowo szybkim i zręcznościowym systemem walki oraz interesującym światem i stanowi rozszerzoną wersję pierwotnej edycji.

PCPS4XONE

Final Fantasy XV: Pocket Edition
Final Fantasy XV: Pocket Edition

RPG 8 lutego 2018

Final Fantasy XV: Pocket Edition to mobilne jRPG. Gra adaptuje na nowy format konsolowe Final Fantasy XV, oferując tę samą kampanię, ale prezentując ją w lżejszej stylistyce, z karykaturalnymi postaciami oraz uproszczonym systemem rozgrywki.

PCPS4XONESwitchANDiOS

World of Final Fantasy: Meli Melo
World of Final Fantasy: Meli Melo

RPG 11 grudnia 2017

Prosta gra RPG, oparta na World of Final Fantasy znanym z konsol i komputerów. Gracze trafiają do fantastycznej krainy Valgallan, gdzie czeka na nich niezliczona ilość starć z przeciwnikami. Oprócz zabawy w pojedynkę, produkcja pozwala na rozgrywkę w towarzystwie innych osób, w ramach trybu współpracy.

ANDiOS

Monster of the Deep: Final Fantasy XV
Monster of the Deep: Final Fantasy XV

Zręcznościowe 21 listopada 2017

Spin-off gry Final Fantasy XV wydanej w 2016 roku na konsolach PlayStation 4 i Xbox One, przeznaczony dla gogli rzeczywistości wirtualnej PlayStation VR. Odpowiedzialne za nią studio Square Enix przygotowało swego rodzaju symulator wędkarstwa, w którym bohaterowie podstawki – Noctis Lucis Caelum, Gladiolus Amicitia, Ignis Stupeo Scientia i Prompto Argentum – przemierzają świat Eos w poszukiwaniu tytułowego potwora z głębin. Zabawa w Monster of the Deep: Final Fantasy XV polega oczywiście na łowieniu, więc do naszych obowiązków należy zarzucanie przynęty oraz walka z rybą starającą się zerwać żyłkę. Oprócz tego możemy też skanować jeziora specjalnym urządzeniem, pozwalającym wykrywać warte uwagi stworzenia. Po udanych łowach da się odpocząć przy ognisku i zjeść świeżo przyrządzoną rybę, przy okazji wsłuchując się w rozmowy prowadzone przez postacie.

PS4

Final Fantasy Dimensions II
Final Fantasy Dimensions II

RPG 31 października 2017

Kontynuacja popularnego spin-offa serii Final Fantasy. Tym razem gracze wcielają się w Morrowa, który bierze na swoje barki odpowiedzialność za dalsze losy fantastycznej krainy Eidola. Protagonista nie jest jednak sam, gdyż w podróży towarzyszy mu Aemo, czyli dziewczyna z przyszłości, a także sprzymierzeńcy napotykani w toku przygody.

ANDiOS

Final Fantasy XII: The Zodiac Age
Final Fantasy XII: The Zodiac Age

RPG 11 lipca 2017

Odświeżona wersja dwunastej odsłony popularnej serii gier jRPG, przygotowana na bazie rozszerzonej edycji Final Fantasy XII International Zodiac Job System. Akcja Final Fantasy XII: The Zodiac Age rozgrywa się w fantastycznym świecie o nazwie Ivalice, targanym ciągłą wojną pomiędzy dwoma mocarstwami. W tym zamieszaniu próbuje odnaleźć się kilkunastoletni Vaan, sierota marzący o karierze powietrznego pirata. Na skutek zbiegu okoliczności bohater przyłącza się do lokalnego ruchu oporu i wyrusza w podróż, której stawką są losy świata. W Final Fantasy XII: The Zodiac Age akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby i przemierzamy duże, trójwymiarowe lokacje. Walki z napotkanymi przeciwnikami odbywają się w czasie rzeczywistym, ale gra oferuje aktywną pauzę, w trakcie której wydajemy rozkazy bohaterowi i jego towarzyszom. W grze znalazł się też oryginalny system rozwoju postaci, oparty na tzw. licencjach na używanie konkretnych umiejętności. Odświeżona wersja kultowej dwunastki oferuje unowocześnioną oprawę graficzną oraz nagraną na nowo ścieżkę dźwiękową.

PCPS4XONESwitch

Final Fantasy XV: A New Empire
Final Fantasy XV: A New Empire

Strategiczne 28 czerwca 2017

Strategia ekonomiczna opracowana przez studio Machine Zone, której akcja została osadzona w Eos – fantastycznym świecie powołanym do życia na potrzeby wydanej w 2016 roku gry Final Fantasy XV. Fabuła nie odgrywa tu większej roli, ustępując miejsca sieciowej rozgrywce – jej przebieg kształtowany jest przez decyzje graczy. Zabawa koncentruje się na rozbudowie królestwa. W toku zmagań stawiamy budynki, gromadzimy surowce i prowadzimy badania nad nowymi technologiami. Choć trzon gry stanowi prosty system ekonomiczny, pojawia się w niej również aspekt wojenny: gracz musi werbować wojowników i wystawiać ich do rozgrywanych w czasie rzeczywistym starć z siłami kontrolowanymi przez sztuczną inteligencję. Pomimo że naszą armię wspierają bohaterowie znani z konsolowego RPG-a, na czele z Noctisem i Cindy, zabawa w pojedynkę nie jest najlepszym pomysłem – w Final Fantasy XV: A New Empire znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest stworzenie gildii lub dołączenie do już istniejącej i współpraca z innymi graczami.

ANDiOS

Final Fantasy: Awakening
Final Fantasy: Awakening

RPG 14 grudnia 2016

Nastawione na grę wieloosobową jRPG akcji, które zabiera graczy do fantastycznej krainy Orience, rozdartej przez konflikt pomiędzy czterema zwaśnionymi nacjami. W Final Fantasy Awakening wcielamy się we własnoręcznie wykreowanego herosa, którego prowadzimy do boju w kampanii fabularnej i multiplayerowych trybach rozgrywki opartych na zasadach PvP oraz PvE. Tytuł jest dystrybuowany w modelu free-to-play.

ANDiOS

A King's Tale: Final Fantasy XV
A King's Tale: Final Fantasy XV

RPG 29 listopada 2016

Side-scrollowa gra akcji będąca prequelem piętnastej odsłony cyklu Final Fantasy. Fabuła A King’s Tale: Final Fantasy XV została zaprezentowana w formie retrospekcji. Król Regis opowiada swemu synowi historię sprzed lat, o tym, jak złowrogie monstra zaatakowały stolicę królestwa Lucis. W obliczu zagrożenia młody wówczas Regis wraz z trójką przyjaciół stanął w obronie królestwa. Rozgrywka w A King's Tale: Final Fantasy XV opiera się na dwóch filarach: nieustannym podążaniu w prawo oraz na walce z hordami napotkanych przeciwników. Starcia toczą się w czasie rzeczywistym, a w ich trakcie da się korzystać z wielu indywidualnych i drużynowych ataków. W potyczkach możemy zrobić użytek zarówno z broni białej, jak i z opartej na żywiołach magii, a w sytuacjach podbramkowych warto skorzystać z pomocy tak zwanych Summonów – potężnych istot siejących spustoszenie w szeregach wroga. A King’s Tale: Final Fantasy XV utrzymano w stylu klasycznych, 16-bitowych produkcji, co osiągnięto za pomocą techniki pixel art.

PS4XONE

Final Fantasy XV
Final Fantasy XV

RPG 29 listopada 2016

Gra z gatunku jRPG stanowiąca kolejną odsłonę bestsellerowej marki Final Fantasy. Dewelopingiem Final Fantasy XV zajęło się wewnętrzne studio Square Enix 1st Production Department pod kierunkiem Hajimego Tabaty. Akcja gry ma miejsce w magicznym świecie Eos. Gracze kierują poczynaniami księcia Noctisa Lucisa Caeluma, który próbuje odzyskać rodzime miasto-państwo Lucis z rąk Imperium Niflheim. W konfrontacji z przeciwnikami bohater może posługiwać się magią, specjalnymi umiejętnościami, a także bogatym asortymentem magicznej broni białej. Rozgrywka prezentowana jest z perspektywy trzeciej osoby (TPP), a walka oraz eksploracja dużych, otwartych lokacji odbywają się w czasie rzeczywistym.

PS4XONE

World of Final Fantasy
World of Final Fantasy

RPG 25 października 2016

Przygotowana przez firmę Square Enix poboczna odsłona popularnej serii jRPG, stworzona z myślą o młodszych odbiorcach. Akcja World of Final Fantasy osadzona została w krainie Grimoire – zupełnie nowym uniwersum, w którym jednak pojawiają się postaci i stworzenia znane ze wszystkich wcześniejszych odsłon cyklu. Co ciekawe, świat ów podzielony jest na dwa wymiary: w jednym z nich bohaterowie wyglądają normalnie, podczas gdy w drugim przybierają słodką formę chibi. Głównymi bohaterami opowieści są bliźnięta Rain i Lon, które wypełniają swoje przeznaczenie, przeżywając rozmaite przygody. W ogólnych założeniach produkcja przypomina starsze odsłony serii, oferując typowe elementy eksploracji oraz potyczki z przeciwnikami toczone w trybie turowym przy użyciu systemu Active Time Battle. Całość została jednak w odpowiednim stopniu uproszczona, aby nie odstraszyć młodszych graczy. Istotną rolę w grze odgrywa również oswajanie rozmaitych stworzeń, które następnie pomagają nam w starciach.

PCPS4PSV

Final Fantasy: Brave Exvius
Final Fantasy: Brave Exvius

RPG 22 października 2015

Mobilna odsłona jednej z najpopularniejszych serii japońskich RPG-ów, wykorzystująca model darmowy z mikropłatnościami. Final Fantasy: Brave Exvius osadzone jest w świecie Lapsis, w którym występują magiczne kryształy. Dzięki nim cywilizacja ludzka wkroczyła na ścieżkę dobrobytu i pokojowego rozwoju. Niestety, do krainy przybywają siły ciemności usiłujące zniszczyć kryształy. Kampania opowiada o przygodach dwóch rycerzy, którzy wraz z innymi bohaterami znanymi z serii Final Fantasy stają się ostatnią linią obrony przed zagładą. Sednem gry są turowe bitwy, podczas których dowodzimy kilkuosobową drużyną postaci o zróżnicowanych zdolnościach i wyposażeniu. Gra posiada rozbudowany system magii, umożliwiający łączenie ataków między towarzyszami broni w potężne kombinacje. Pomiędzy bitwami zajmujemy się eksploracją świata, prowadzeniem rozmów, odwiedzaniem sklepów oraz rozwojem umiejętności. Poszczególne misje wymagają najczęściej przedarcia się przez zastępy nieprzyjaciół i pokonania bossa. Przygody są stosunkowo krótkie, dzięki czemu nawet kilkuminutowe sesje zabawy mają sens.

ANDiOS

Final Fantasy Grandmasters
Final Fantasy Grandmasters

RPG 30 września 2015

Mobilna odsłona jednej z najpopularniejszych serii japońskich gier RPG, zaprojektowana i wydana wyłącznie w Japonii przez firmę Square Enix. Pod względem fabularnym Final Fantasy Grandmasters jest poboczną odsłoną cyklu. Jej akcja rozgrywa się w krainie Vana'diel, znanej z Final Fantasy XI – pierwszej gry MMO w historii marki. Fabułę Final Fantasy Grandmasters można poznać samotnie lub w towarzystwie innych graczy, z którymi da się rozmawiać dzięki wbudowanemu komunikatorowi. Zgodnie z kanonem gatunku, rozgrywka w Final Fantasy Grandmasters polega na eksplorowaniu świata, toczeniu walk z potworami, rozwiązywaniu misji zlecanych przez postacie niezależne i kolekcjonowaniu coraz lepszego ekwipunku. Starcia z przeciwnikami zrealizowano w typowym dla serii systemie turowym, a podczas walk wydajemy polecenia grupie herosów. W Final Fantasy Grandmasters nie zabrakło też rozbudowanego systemu rozwoju postaci – wraz z awansem na wyższe poziomy ulepszamy statystyki bohaterów i odblokujemy nowe umiejętności.

ANDiOS

Mobius Final Fantasy
Mobius Final Fantasy

RPG 4 czerwca 2015

Poboczna odsłona popularnej serii jRPG od firmy Square Enix, wydana na pecety i urządzenia mobilne w formacie free-to-play. W Mobius Final Fantasy wcielamy się w rolę bohatera dotkniętego amnezją, który najprawdopodobniej jest przepowiedzianym w proroctwie Wojownikiem Światła. Protagonista udaje się w niebezpieczną podróż, aby dowieść swojej wartości i ocalić świat przed złem. Głównym elementem zabawy są następujące jedno po drugim starcia z grupami przeciwników, rozgrywane w systemie turowym. Kolejność misji jest liniowa, ale przed każdą z nich da się wybrać preferowany zestaw umiejętności. W potyczkach korzystamy zarówno z różnych broni i zdolności, jak i z ciosów specjalnych opartych na żywiołach, które należy odpowiednio dobierać do konkretnych przeciwników. Z czasem gracz zdobywa coraz lepszy ekwipunek oraz rozwija umiejętności postaci i zyskuje nowe. Mobius Final Fantasy rozgrywa się w trójwymiarowym środowisku, a zabawie towarzyszy muzyka oraz w pełni udźwiękowione dialogi.

PCANDiOS

Final Fantasy Type-0 HD
Final Fantasy Type-0 HD

RPG 17 marca 2015

Stworzona z myślą o pecetach i konsolach ósmej generacji, odświeżona wersja gry Final Fantasy Type-0, która ukazała się pierwotnie w 2001 roku na PlayStation Portable, wyłącznie w Japonii. Akcja gry toczy się w fantastycznej krainie Orience, którą po okresie pokoju ponownie wstrząsa wojna. Opowieść koncentruje się wokół 12 adeptów magicznej akademii, oddelegowanych do obrony granic ojczyzny. Stanowiąca część większej całości (Final Fantasy XIII) gra, posiada wszystkie typowe cechy serii macierzystej. Zastosowany w grze model walki łączy system turowy z mechanizmami właściwymi grom akcji. Do dyspozycji graczy oddano zaś rozległy świat, pełen bohaterów niezależnych oraz głównych i pobocznych zadań do wykonania. Do wyboru mamy 12 zróżnicowanych bohaterów, z których każdy odznacza się odmiennym charakterem, indywidualnym stylem walki oraz innymi zdolnościami specjalnymi. Największą różnicę w porównaniu z oryginałem z PSP stanowi podrasowana do rozdzielczości HD oprawa graficzna.

PCPS4XONE

Final Fantasy Explorers
Final Fantasy Explorers

RPG 18 grudnia 2014

RPG akcji autorstwa firmy Square Enix, będący zręcznościowym spin-offem serii Final Fantasy. Gracz przejmuje kontrolę nad grupą odkrywców pragnących odnaleźć wszystkie fragmenty Wielkiego Kryształu. Pod względem mechaniki rozgrywki tytuł stanowi kombinację Final Fantasy: Crystal Chronicles oraz cyklu Monster Hunter. Do zabawy można przystąpić samodzielnie lub też w towarzystwie trzech przyjaciół, na co pozwala sieciowy tryb kooperacji. Twórcy przygotowali dwudziestu bohaterów do wyboru, charakteryzujących się nie tylko odmiennym wyglądem, ale i profesją; pokaźny bestiariusz, wzorowany na poprzednich grach z serii Final Fantasy, a także ogromną liczbę wyzwań i zadań. W efekcie produkcja zapewnia wiele godzin zabawy na wysokim poziomie, a jej dodatkową zaletą jest rozbudowany system rozwoju postaci, pozwalający odblokowywać nowe umiejętności i pozyskiwać zróżnicowane wyposażenie. Obrazu całości dopełnia dopracowana, trójwymiarowa szata graficzna.

3DS

Final Fantasy: Record Keeper
Final Fantasy: Record Keeper

RPG 24 września 2014

Final Fantasy: Record Keeper to wyprodukowane przez firmę Square-Enix japońskie RPG z turowym systemem walki. Podczas zabawy podróżujemy po światach z poprzednich odsłon serii, spotykamy słynnych bohaterów oraz gromadzimy wspomnienia najważniejszych wydarzeń z każdej krainy.

ANDiOS

Lightning Returns: Final Fantasy XIII
Lightning Returns: Final Fantasy XIII

RPG 11 lutego 2014

Osadzona w realiach fantasy trzecioosobowa gra jRPG, zamykająca zapoczątkowaną w 2009 roku trylogię Final Fantasy XIII. Mimo iż akcja tytułu rozpoczyna się kilkaset lat po finale poprzedniej odsłony, w grze spotykamy ponownie znane nam już postacie – na czele z powracającą główną bohaterką Lightning. Opisywane wydarzenia toczą się w niewielkim archipelagu Navus Partus, a nasza protagonistka zostaje wybrana przez boginię Bhunivelze, by w ciągu 13 dni ocalić świat i swoich dawnych sprzymierzeńców przed nieuchronną zagładą. Ważnym elementem rozgrywki jest upływający czas, zgodnie z którym jeden dzień w grze odpowiada 2 godzinom czasu rzeczywistego. Aby cofnąć wskazówki zegara, musimy rozwiązywać zlecane nam zadania i walczyć z rozmaitymi potworami. W porównaniu z dwoma wcześniejszymi odsłonami trylogii, autorzy unowocześnili nieco system walki i ograniczyli sterowanie tylko do postaci samej Lightning. Dodatkowo wprowadzono też znacznie większe zróżnicowanie ekwipunku.

PCX360PS3

Final Fantasy X HD
Final Fantasy X HD

RPG 26 grudnia 2013

Zremasterowana wersja dziesiątej odsłony kultowego cyklu jRPG Final Fantasy, która zadebiutowała w 2001 roku na konsolach PlayStation 2. Za odświeżenie gry, przygotowanej pierwotnie przez japońskie studio Square, odpowiada wewnętrzny zespół deweloperski studia Square Enix. Fabuła tytułu przenosi nas do fantastycznego świata Spiry, a głównym bohaterem opowieści jest obiecujący sportowiec Tidus, którego rodzinne miasto zostaje zaatakowane przez potężną istotę zwaną Sin. Bohater odnajduje się w nieznanym sobie otoczeniu, próbując zrozumieć, co się stało i jak wrócić do domu. Wkrótce dołącza do młodej kapłanki imieniem Yuna, której celem jest pokonanie Sin. Final Fantasy X HD nie oferuje żadnych zmian w samej mechanice rozgrywki. Produkcja odznacza się jednak poprawionymi teksturami oraz modelami, przystosowanymi do wyświetlania w wysokich rozdzielczościach. W grze podniesiono również jakość przerywników filmowych.

PCPS4XONESwitchPS3PSV

Final Fantasy X-2 HD
Final Fantasy X-2 HD

RPG 26 grudnia 2013

Odświeżona edycja klasycznej gry jRPG Final Fantasy X-2, będącej bezpośrednią kontynuacją rozbitej na dwie części, dziesiątej odsłony popularnego cyklu firmy Square (obecnie Square Enix). Fabuła tytułu rozpoczyna się dwa lata po wydarzeniach ukazanych w poprzedniczce, a jej głównymi bohaterkami są znane z "dziesiątki" Yuna i Riku, a także zupełnie nowa postać o imieniu Pain. Trójka dziewczyn trafia w sam środek narastającego konfliktu pomiędzy frakcjami i ideologiami, które pojawiły się w świecie Spiry po zniszczeniu Sin. Mechanika rozgrywki nie odbiega w sposób znaczący od bliźniaczego Final Fantasy X HD, a jedyną różnicę stanowi ograniczenie liczby członków drużyny – przez całą grę kierujemy wyłącznie wspomnianymi bohaterkami. Podobnie jak poprzedniczka, Final Fantasy X-2 HD może jednak pochwalić się odświeżonymi teksturami i modelami w wysokiej rozdzielczości, podrasowanymi przerywnikami filmowymi oraz obsługą osiągnięć/trofeów.

PCPS4XONESwitchPS3PSV

Final Fantasy XIV Online
Final Fantasy XIV Online

RPG 27 sierpnia 2013

Czternasta odsłona legendarnej serii jRPG, zrealizowana w formie gry MMO. W Final Fantasy XIV Online wcielamy się w bohaterów ruszających na ratunek krainie Eorzea, która podnosi się z kolan po spustoszeniu wywołanym przez demona Bahamuta. Wykorzystując drzemiącą w nas moc, musimy uporać się z licznymi konfliktami wewnętrznymi, wywołanymi przez rywalizujące ze sobą frakcje. Gra pojawiła się pierwotnie w 2010 roku, ponosząc potężną klęskę komercyjną. Trzy lata później autorzy wydali nową wersję tytułu, poprawiając błędy poprzedniczki i zmieniając szereg jej pierwotnych założeń.

PCPS5XSXPS4PS3

Final Fantasy Dimensions
Final Fantasy Dimensions

RPG 31 sierpnia 2012

Poboczna część serii Final Fantasy, w której gracze przejmują kontrolę nad dwiema grupami bohaterów starających się przywrócić dawny ład i porządek w krainie rozdartej na dwie części. W tym celu przemierzają kolejne lokacje, wykonują zlecane im po drodze zadania oraz walczą z napotkanymi przeciwnikami, stopniowo zwiększając swój potencjał bojowy.

ANDiOS

Final Fantasy XIII-2
Final Fantasy XIII-2

RPG 15 grudnia 2011

Oficjalna kontynuacja wydanego pierwotnie w 2009 roku Final Fantasy XIII, opowiadająca o dalszych losach poznanych tam bohaterów. Akcja gry toczy się kilka lat po oswobodzeniu Cocoon, kiedy główna bohaterka, Lightning, znika w niewyjaśnionych okolicznościach. W jej śmierć nie wierzy jednak siostra, która w towarzystwie podróżnika w czasie imieniem Noel wyrusza, by wyeliminować zagrażające światu anomalie czasowe i odnaleźć zaginioną Lightning. Istotnym elementem rozgrywki są także liczne podróże w czasie, możliwe do osiągnięcia dzięki sieci powiązanych ze sobą portali. Model walki zrealizowany został w niemal identyczny sposób jak w poprzedniczce, lecz dzięki uwzględnieniu uwag fanów fabuła gry stała się bardziej nieliniowa, odwiedzane lokacje znacznie rozleglejsze, zaś zachowania ich mieszkańców bardziej realistyczne. Oprawa gry nie uległa zmianie, choć autorzy postarali się o mocno zróżnicowaną ścieżkę dźwiękową.

PCX360PS3

Final Fantasy Type-0
Final Fantasy Type-0

RPG 27 października 2011

Trzynasta odsłona Final Fantasy w wersji na przenośnej konsoli firmy Sony. W roli studenta magii musimy odeprzeć armię nieprzyjaciela, która najechała królestwo. Ważnym aspektem Agito jest rozbudowany tryb sieciowy, w którym możemy sprzymierzyć się z innymi miłośnikami gry.

PSP

Final Fantasy VI
Final Fantasy VI

RPG 20 kwietnia 2011

Cyfrowa reedycja szóstej części kultowego cyklu Final Fantasy, wydanej pierwotnie w 1994 roku na konsoli SNES. Fabuła gry skupia się na konflikcie pomiędzy podbijającym świat Imperium, a buntowniczą frakcją rebeliantów, określających siebie jako Returners. Tytuł oferuje największą w historii serii liczbę grywalnych bohaterów (łącznie 14) i oprócz typowych cech fantasy, wprowadza także po raz pierwszy elementy nurtu steampunk.

PCPS3ANDiOSPSPPSV

Final Fantasy V
Final Fantasy V

RPG 6 kwietnia 2011

Cyfrowa reedycja piątej odsłony popularnej serii gier jRPG. W grze stajemy na czele 4-osobowej drużyny bohaterów, aby chronić kryształy mocy przed zniszczeniem przez złego czarnoksiężnika Exdeatha, który za ich pomocą pragnie zdobyć władzę nad światem. Największą nowością w grze jest rozwinięty system prac (łącznie 22), pozwalający rozwijać bohaterów dysponujących różnymi kombinacjami umiejętności.

PCPS3ANDiOSPSPPSV

Final Fantasy XIII
Final Fantasy XIII

RPG 17 grudnia 2009

Trzynasta pełnoprawna odsłona jednej z najdłuższych i najpopularniejszych serii jRPG, Final Fantasy. Akcja gry toczy się w futurystycznym mieście Cocoon, którego władcy terroryzują ludność całej krainy. Naprzeciw nich staje była członkini armii, a teraz rebeliantka o imieniu Lightning, która w towarzystwie sprzymierzonych żołnierzy wypowiada wojnę tyranii i rusza na ratunek swej porwanej siostry. Rozgrywka ukazana jest w perspektywie TPP, zaś jej nieodłącznym elementem jest walka z hordami przeciwników. Autorzy postawili tym razem na tempo i dynamikę rozgrywki, proponując model walki łączący elementy nowoczesne z klasycznymi rozwiązaniami cyklu, jak system Active Time Battle. Opiera się on na typowych atakach fizycznych oraz użyciu magii i akcjach specjalnych, dostępnych po naładowaniu odpowiedniego wskaźnika. Final Fantasy XIII jest pierwszą pełnoprawną odsłoną cyklu wydaną na konsolach siódmej generacji, co przełożyło się na znakomitą oprawę audio-wizualną tytułu.

PCX360PS3

Final Fantasy Crystal Chronicles: The Crystal Bearers
Final Fantasy Crystal Chronicles: The Crystal Bearers

RPG 12 listopada 2009

Kolejna odsłona japońskiego RPG akcji z cyklu Final Fantasy. Wcielamy się w fantastycznych bohaterów, przemierzających krainę pełną przygód i potworów. Nowością w grze jest m. in. system telekinezy, który nie raz wyciągnie nas z opresji. W grze brakuje rozwiniętego systemu postaci, ale tytuł nadrabia to urzekającym klimatem.

Wii

Final Fantasy: The 4 Heroes of Light
Final Fantasy: The 4 Heroes of Light

RPG 29 października 2009

Spin-off serii Final Fantasy autorstwa Matrix Software będący powrotem do korzeni zarówno w kwestii fabuły, jak i mechaniki gry. Gra oferuje mało skomplikowany turowy system walki, a kontrolować potyczki możemy za pomocą rysika. Obecny jest również podział na klasy postaci.

NDS

Final Fantasy Crystal Chronicles: My Life as a Darklord
Final Fantasy Crystal Chronicles: My Life as a Darklord

RPG 17 lipca 2009

Kolejna odsłona serii Crystal Chronicles. Tym razem wcielamy się w postać negatywną, która musi obronić swoją mroczną wieżę przed hordami śmiałków i podróżników.

Wii

Final Fantasy IV: The After Years
Final Fantasy IV: The After Years

RPG 1 czerwca 2009

Final Fantasy IV: The After Years to kontynuacja gry Final Fantasy IV, wydana uprzednio na telefony komórkowe. Tytuł opowiada o przygodach Ceodore’a, który jest synem pary znanej z poprzedniczki.

PCWii

Final Fantasy Crystal Chronicles: Echoes of Time
Final Fantasy Crystal Chronicles: Echoes of Time

RPG 29 stycznia 2009

Następna część z mini-serii FF Crystal Chronicles. Gra z gatunku RPG oferuje możliwość wspólnej zabawy w sieci użytkownikom obu konsol Nintendo, na które została wydana.

WiiNDS

Final Fantasy Fables: Chocobo's Dungeon
Final Fantasy Fables: Chocobo's Dungeon

RPG 8 lipca 2008

Gra z gatunku jRPG, w której duży nacisk położono na ukazanie tytułowych Chocobo, czyli obdarzonych magicznymi mocami przerośniętych ptaków. Eksplorujemy świat gry, rozwiązujemy questy i pokonujemy potwory.

Wii

Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift
Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift

Strategiczne 24 czerwca 2008

Oficjalna kontynuacja gry "Final Fantasy Tactics Advance". Ponownie odwiedzamy krainę Ivalice, uczestnicząc w dużej ilości walk, rozgrywanych na podzielonych na heksy planszach.

NDS

Final Fantasy Crystal Chronicles: My Life as a King
Final Fantasy Crystal Chronicles: My Life as a King

RPG 12 maja 2008

Gra stanowiąca połączenie japońskiego RPG-a oraz strategii ekonomicznej. Wcielamy się w postać króla Leo, dążąc do odbudowania utraconego wcześniej królestwa.

Wii

Final Fantasy XI: 2008 Edition
Final Fantasy XI: 2008 Edition

RPG 15 kwietnia 2008

Final Fantasy XI: Vana'diel Collection 2008 jest kolejną kompilacją spod znaku FFXI. Zawiera ona wersję podstawową gry oraz cztery dodatki - Rise of the Zilart, Chains of Promathia, Treasures of Aht Urhgan i Wings of the Goddess.

PCX360

Crisis Core: Final Fantasy VII
Crisis Core: Final Fantasy VII

Akcji 25 marca 2008

Crisis Core: Final Fantasy VII jest częścią sporego przedsięwzięcia o nazwie Compilation of Final Fantasy VII, skupiającego gry wirtualne (m.in. Dirge of Cerberus: Final Fantasy VII dla PS2), filmy (np. Final Fantasy VII: Advent Children) i powieści, związane z siódmą odsłoną kultowej sagi Final Fantasy, wydaną oryginalnie w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku z myślą o pierwszej generacji konsol z rodziny PlayStation.

PSP

Final Fantasy Crystal Chronicles: Ring of Fates
Final Fantasy Crystal Chronicles: Ring of Fates

RPG 11 marca 2008

Kolejny przedstawiciel mini-serii "FF Crystal Chronicles". Na uwagę zasługuje obecność pełnoprawnego multiplayera. W tego typu zmaganiach może uczestniczyć nawet czterech graczy.

NDS

Final Fantasy IV
Final Fantasy IV

RPG 20 grudnia 2007

Odświeżona wersja czwartej części kultowej sagi jRPG, której pierwsze wydanie pojawiło się w 1991 roku na konsoli SNES. Remake bazuje na trójwymiarowej wersji gry, przygotowanej 16 lat później i prócz nowej oprawy oraz zmienionego wyglądu postaci oferuje rozbudowaną fabułę i nieobecny w pierwowzorze pełny dubbing aktorski.

PCANDiOSPSPNDS

Final Fantasy XII: Revenant Wings
Final Fantasy XII: Revenant Wings

RPG 20 listopada 2007

Kontynuacja opowieści przedstawionej w grze "Final Fantasy XII". "Revenant Wings" łączy w sobie elementy jRPG-a oraz prostej strategii czasu rzeczywistego.

NDS

Final Fantasy Tactics: The War of the Lions
Final Fantasy Tactics: The War of the Lions

Strategiczne 5 października 2007

Udoskonalona wersja klasycznej starategii turowej (z elementami typowego RPG-a). Zmiany objęły zarówno jakość oprawy audiowizualnej, jak i dodanie dwóch zupełnie nowych klas postaci (onion knight i dark knight).

ANDiOSPSP

Final Fantasy XII International Zodiac Job System
Final Fantasy XII International Zodiac Job System

RPG 9 sierpnia 2007

Final Fantasy XII International Zodiac Job System to rozszerzona wersja dwunastej odsłony bestsellerowego cyklu jRPG, który stworzony został przez firmę Square Enix. Producenci poprawili interfejs graficzny, wprowadzili trzy nowe tryby gry, a także znacząco zmodyfikowali system rozwoju postaci.

PS2

Final Fantasy II
Final Fantasy II

RPG 24 lipca 2007

Final Fantasy II to konwersja gry z gatunku jRPG o tej samej nazwie, będącej częścią bestsellerowego i klasycznego cyklu. Niniejszy tytuł pierwotnie wydano w 1988 roku i zadedykowano popularnemu w tamtym czasie systemowi NES. Dziewiętnaście lat po tym wydarzeniu firma Square Enix postanowiła odświeżyć ową pozycję i zaproponować ją posiadaczom przenośnej konsoli ze stajni Sony.

PSP

Final Fantasy
Final Fantasy

RPG 26 czerwca 2007

Final Fantasy to konwersja gry z gatunku jRPG o tej samej nazwie, będącej równocześnie pierwszą odsłoną bestsellerowego i klasycznego cyklu. Niniejszy tytuł w 1987 roku został zadedykowany popularnemu w tamtym czasie systemowi NES. Dwadzieścia lat po tym wydarzeniu firma Square Enix postanowiła odświeżyć ową pozycję i zaproponować ją posiadaczom przenośnej konsoli ze stajni Sony.

PSP

Final Fantasy Fables: Chocobo Tales
Final Fantasy Fables: Chocobo Tales

Akcji 3 kwietnia 2007

Final Fantasy Fables: Chocobo Tales to tytuł o charakterze przygodowym, będący kolejnym spin-offem niezwykle popularnego cyklu gier jRPG. Omawiana gra to doskonała rozrywka zwłaszcza dla młodszych użytkowników m.in. ze względu na nieskomplikowaną fabułę, zawierającą bajki Ezopa i braci Grimm, intuicyjny interfejs i kreskówkową oprawę graficzną.

NDS

Final Fantasy VI Advance
Final Fantasy VI Advance

RPG 5 lutego 2007

Final Fantasy VI Advance to już trzeci, po FFIV i FFV, remake klasycznego tytułu z japońskiej serii cRPG na konsolę Nintendo GBA. Konwersji gry, która na całym świecie rozeszła się w liczbie trzech milionów egzemplarzy, dokonało niezawodne studio Square Enix.

GBA

Final Fantasy III
Final Fantasy III

RPG 14 listopada 2006

Odświeżona wersja gry Final Fantasy III, opowiadającej o czwórce sierot, które otrzymały od tajemniczego kryształu magiczną moc i polecenie przywrócenia porządku na świecie.

PCPS3ANDiOSPSPWiiNDSPSV

Final Fantasy XI: Vana'diel Collection 2007
Final Fantasy XI: Vana'diel Collection 2007

RPG 7 listopada 2006

Final Fantasy XI: Vana'diel Collection 2007 jest specjalnym zestawem, przygotowanym z okazji trzeciej rocznicy wejścia jedenastej części "Ostatecznej Fantazji" na rynek północnoamerykański. Niniejszy pakiet udostępniono wyłącznie posiadaczom PeCetów.

PC

Final Fantasy V Advance
Final Fantasy V Advance

RPG 6 listopada 2006

Final Fantasy V Advance to kolejna odsłona kultowej sagi japońskich gier z gatunku cRPG. Zgodnie z polityką firmy Square Enix także i w tym przypadku zdecydowano się na konwersję hitu z 1992 roku na przenośną konsolkę Nintendo – GBA.

GBA

Final Fantasy XII
Final Fantasy XII

RPG 31 października 2006

Final Fantasy XII to dwunasta odsłona bestsellerowego cyklu jRPG, który stworzony został przez firmę Square Enix. Producenci gry odrzucili wiele stałych elementów serii, oferując nowy system walki, unikalny sposób rozwoju bohaterów, a także ogromny i fantastycznie wyglądający trójwymiarowy świat.

PS2

Dirge of Cerberus: Final Fantasy VII
Dirge of Cerberus: Final Fantasy VII

Akcji 15 sierpnia 2006

Dirge of Cerberus: Final Fantasy VII jest przygodową grą akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), wchodzącą w skład kompilacji Final Fantasy VII. Fabuła przedstawia zmagania rewolwerowca Vincenta Valentine'a, który usiłuje przeciwstawić się niebezpiecznej, tajnej organizacji Deep Ground Soldiers. Rozgrywka łączy widowiskową walkę z elementami skradanki oraz zagadkami logicznymi.

PS2

Final Fantasy IV Advance
Final Fantasy IV Advance

RPG 12 grudnia 2005

W czwartej części Final Fantasy - będącej odświeżoną wersją FFIV na SNES-a z 1991 roku - zwiedzamy osiemnaście miast i zamków, spotykamy się z mnóstwem zaklęć, setkami potworów, rodzajów broni i przedmiotów.

GBA

Final Fantasy I & II: Dawn of Souls
Final Fantasy I & II: Dawn of Souls

RPG 29 listopada 2004

„Final Fantasy I & II: Dawn of Souls” jest konwersją dwóch pierwszych gier z serii Final Fantasy wydanych kilkanaście lat temu na konsolę NES (Nintendo Entertainment System). Równocześnie jest to druga pozycja powiązana ze światem FF wydana przez Square Enix na przenośną konsolę GameBoy Advance (pierwszą jest rewelacyjny taktyczny RPG – Final Fantasy Tactics Advance).

GBA

Final Fantasy X-2
Final Fantasy X-2

RPG 19 lutego 2004

Japońska gra Roleplaying będąca bezpośrednią kontynuacją wątków z Final Fantasy X. Dzięki niej możemy się dowiedzieć, co stało się z bohaterami tej produkcji. R rozgrywka uległa znacznej zmianie w stosunku do poprzedniej odsłony. Walka nabrała pewnego taktycznego charakteru, a kampania zyskała na nieliniowości.

PS2

Final Fantasy: Crystal Chronicles
Final Fantasy: Crystal Chronicles

RPG 9 lutego 2004

Japońska gra Roleplaying należąca do legendarnego cyklu Final Fantasy. Całość pozwala na tradycyjną samotną zabawę, ale w rzeczywistości prym wiedzie tryb kooperacyjny, pozwalający grać od dwóm do czterem osobom jednocześnie, które tym sposobem tworzą drużynę poszukiwaczy przygód

GCN

Final Fantasy XI
Final Fantasy XI

RPG 28 października 2003

Jedenasta już część słynnej serii firmy SquareSoft - Final Fantasy, dedykowana rozgrywce tysięcy graczy w sieci Internet. Europejska wersja Final Fantasy XI zawiera oba opublikowane dotąd dodatki do gry - Rise of the Zilart oraz Chains of Promathia.

PCX360PS2

Final Fantasy Tactics Advance
Final Fantasy Tactics Advance

Strategiczne 8 września 2003

Taktyczne gry RPG wciagaja niesamowicie. Jesli dobry system walki owiany jest niezla fabula, okraszony porzadna grafika i efektami walk – mozna liczyc na hit. Final Fantasy Tactics pokazuje, jak powinno sie robic takie gry.

GBA

Final Fantasy X
Final Fantasy X

RPG 19 lipca 2001

Oto pierwsza czesc serii, która pojawila sie na PlayStation 2. Choc nie wnosi wielu przelomowych rozwiazan, to jednak w pelni korzysta z mozliwosci konsoli, na której mozna w nia zagrac.

PS2

Final Fantasy Chronicles
Final Fantasy Chronicles

RPG 29 czerwca 2001

Kompilacja dwóch japońskich RPG-ów wydanych w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku na Super Nintendo. Umieszczone w Chronicles wersje Final Fantasy IV i Chrono Trigger zostały uzupełnione o kilka dodatków.

PS1

Final Fantasy IX
Final Fantasy IX

RPG 7 lipca 2000

Dziewiąta pełnoprawna odsłona kultowej serii jRPG fantasy, która pojawiła się pierwotnie w roku 2000 na konsoli PlayStation, a dopiero kilkanaście lat później została przeniesiona na popularne pecety. Po kilku częściach cyklu, utrzymanych w lekko cyberpunkowym klimacie, Final Fantasy IX stanowi powrót do korzeni serii, a podczas zabawy ponownie towarzyszą nam rycerze, księżniczki i smoki. Gracze wcielają się w postać młodego złodzieja, który do spółki z innymi bohaterami stawia czoła złej królowej Brahne, odpowiedzialnej za wybuch wielkiej wojny. Okazuje się jednak, że królowa jest tylko pionkiem w rękach znacznie bardziej niebezpiecznego przeciwnika. Pod względem mechaniki, gra stanowi połączenie sprawdzonych rozwiązań cyklu z kilkoma nowościami, takimi jak odmieniony system profesji oraz tryb ATE (Active Time Event), który pozwala zobaczyć co w danej chwili robią inni członkowie drużyny, a dzięki temu rozwijać liczne wątki poboczne i pozyskiwać różne przydatne przedmioty.

PCPS4XONESwitchPS3ANDiOSPS1PSPPSV

Final Fantasy Anthology
Final Fantasy Anthology

RPG 30 września 1999

Kompilacja dwóch klasycznych jRPG-ów, Final Fantasy V i Final Fantasy VI, które oryginalnie ukazały się na konsoli Super Nintendo. Edycje umieszczone w Anthology zawierają kilka dodatkowych elementów.

PS1

Final Fantasy VIII
Final Fantasy VIII

RPG 11 lutego 1999

Ósma odsłona popularnego cyklu japońskich gier RPG. Tym razem jej bohaterem jest Squall Leonhart - kadet akademii wojskowej, zamieszany w działania wojenne z sąsiednim państwem Galbadia. Walka rozgrywana jest w systemie turowym, a gra kładzie nacisk przede wszystkim na rozbudowaną warstwę fabularną.

PCPS3PS1PSPPSV

Final Fantasy Tactics
Final Fantasy Tactics

RPG 28 stycznia 1998

Opracowany przez Squaresoft taktyczny jRPG osadzony w realiach fikcyjnego średniowiecznego świata. Tytuł przedstawia historię grupy bohaterów wplątanych w wojenną intrygę.

PS1

Final Fantasy VII
Final Fantasy VII

RPG 31 stycznia 1997

Siódma odsłona niezwykle popularnej serii japońskich gier RPG tworzonych przez firmę Square Enix. Produkcja zasłynęła jako jedna z najbardziej kultowych części cyklu, oferując chwytającą za serce fabułę i wiele rozwiązań przyjętych później na stałe do gatunku. Tytuł opowiada o losach Clouda Strife’a i grupy jego przyjaciół walczących z potężną korporacją Shinra.

PCPS4XONESwitchPS3ANDiOSPS1PSPPSV

Final Fantasy Type-0 Online
Final Fantasy Type-0 Online

RPG prace wstrzymane

Opracowana wspólnymi siłami firm Square Enix oraz Perfect World gra jRPG, nastawiona na sieciowe rozgrywki multiplayer. Akcja Final Fantasy Type-0 Online toczy się w dysponującej zaawansowaną technologią krainie fantasy o nazwie Orience, która jest areną wojny pomiędzy czterema potężnymi nacjami. Gracze wcielają się w nastoletnich uczniów szkoły specjalizującej się w rozwijaniu zdolności magicznych i przygotowaniu młodych magów do zadań bojowych. Ogólne mechanizmy rozgrywki stanowią rozwinięcie pomysłów z trybu multiplayer gry Final Fantasy Type-0. Otrzymujemy więc wieloosobowe RPG akcji, w którym niewielkie grupy graczy eksplorują pełne potworów i potężnych bossów mapy, a całość koncentruje się głównie na pojedynkach toczonych za pomocą mocno zręcznościowego systemu walki. Pomiędzy wyprawami wojownicy odpoczywają w szkole, rozwijając przyjaźnie z innymi uczniami i biorąc udział w lekcjach oraz różnych minigrach, pozwalających nauczyć się nowych umiejętności.

PCANDiOS