Seria Final Fantasy - seria gier
Seria gier z gatunku jRPG osadzonych w rozmaitych uniwersach łączących elementy fantasy i science fiction. Cykl wykreowany został przez japońskie studio Square i stanowi jedną z najważniejszych marek w portfolio koncernu wydawniczego Square Enix.
Twórcą serii Final Fantasy jest Hironobu Sakaguchi. Pierwsza część cyklu wydana została w 1987 roku na konsolę Nintendo Entertainment System. Tytuł Finałowa Fantazja miał wskazywać, że jest to ostatnia gra borykającego się z problemami finansowymi studia Square. Sukces komercyjny gry uratował firmę przed bankructwem i jednocześnie pozwolił na rozwinięcie pomysłu. Na przestrzeni ponad 30 lat ukazało się piętnaście gier zaliczanych do głównego nurtu (oznaczonych rzymskimi cyframi) i kilkadziesiąt pobocznych odsłon (spin-offów, sequeli, prequeli itd.). Cykl zagościł na kilkunastu najpopularniejszych platformach sprzętowych, przy czym najczęściej są to konsole produkowane przez koncerny Sony i Nintendo.
Ważnym wydarzeniem w historii serii była jej trzynasta pełnoprawna odsłona – Final Fantasy XIII. Wydana w 2009 roku gra otworzyła cykl Fabula Nova Crystallis Final Fantasy, który – choć uwzględniał wiele zróżnicowanych światów i bohaterów – zasadniczo opierał się na wspólnej mitologii, a centralną rolę odgrywał motyw potężnych kryształów powiązanych z konkretnymi bóstwami. Produkcja ze względu na swoje rozmiary została podzielona na trzy oddzielne gry, jednak z wypracowanej bazy kosmogonicznej korzystały także późniejsze odsłony serii.
W 2016 ukazała się piętnasta pełnoprawna odsłona serii – Final Fantasy XV. Z jednej strony była to pierwsza produkcja przeznaczona na konsole ósmej generacji (Xbox One i PlayStation 4), z drugiej ekipa deweloperska zdecydowała się na spore zmiany w mechanice rozgrywki. Uproszczono elementy RPG, a walka nabrała bardziej dynamicznego i zręcznościowego charakteru. Zrezygnowano przy tym turowego modelu walki charakterystycznego dla wcześniejszych odsłon serii.
W roku 2020 doczekaliśmy się pierwszego epizodu odnowionej wersji siódmej części cyklu o tytule Final Fantasy VII Remake. Celem twórców było jak najwierniejsze oddanie ducha oryginału, co było możliwe dzięki obsadzeniu najważniejszych stanowisk produkcyjnych twórcami pierwowzoru, z Yoshinorim Kitase na czele. Jednocześnie przestarzałe mechaniki, jak np. system walki, zastąpiono aktualniejszymi rozwiązaniami. Podzielenie tytułu na kilka epizodów umotywowano chęcią rozwinięcia wszystkich elementów znanych z wersji z 1997 roku, co znacznie wydłużyło proces twórczy.
Wspólnym mianownikiem gier z serii Final Fantasy jest łączenie motywów fantasy z elementami science fiction. Główne gry z cyklu nie są bezpośrednio połączone, przedstawiając całkowicie odrębne światy, historie i bohaterów. Jak przystało na gatunek jRPG, warstwa fabularna bywa bardzo zagmatwana, a wiele wątków i motywów, jakimi kierują się poszczególne postaci, wyjaśnia się dopiero w samej końcówce.
Początkowo gry z serii Final Fantasy odznaczały się prostą, dwuwymiarową grafiką z widokiem top-down. Wraz ze wzrostem możliwości technicznych docelowych platform sprzętowych pojawiły się bardziej złożone animacje, a z czasem także w pełni trójwymiarowa oprawa wizualna. Jedną z cech rozpoznawczych cyklu stały się liczne prerenderowane przerywniki filmowe, które zwłaszcza w najnowszych odsłonach cyklu sprawiają fotorealistyczne wrażenie.
O popularności cyklu Final Fantasy najlepiej świadczą wyniki sprzedaży. Z danych ujawnionych przez koncern Square Enix wynika, że do marca 2019 roku w rękach graczy znalazło się 144 mln egzemplarzy gier z tej serii. Marka doczekała się także wielu adaptacji w formie kinowych filmów animowanych (także w technice animacji komputerowej) i komiksów manga. Z okazji premiery Final Fantasy XV zorganizowano wyjątkowo dużą akcję medialną: na światowych rynkach zadebiutowało wówczas anime Brotherhood: Final Fantasy XV oraz wykonany w technice CGI film Kingsglaive: Final Fantasy XV. Obie produkcje poszerzały wątki poruszone w produkcie cyfrowym, przedstawiając wydarzenia poprzedzające kampanię fabularną.