Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneNDS
Okładka Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift (NDS)
OkładkaFinal Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift (NDS)

Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift NDS

Oficjalna kontynuacja gry "Final Fantasy Tactics Advance". Ponownie odwiedzamy krainę Ivalice, uczestnicząc w dużej ilości walk, rozgrywanych na podzielonych na heksy planszach.

Strategiczne | fantasy | turowe | widok izometryczny | taktyczne | 2D | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift Premiera NDS

24czerwca2008

pudełko PL

6sierpnia2008

producent: Square Enix wydawca: Square Enix wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift

Disciples II: Dark Prophecy

Might & Magic: Clash of Heroes

Fire Emblem: Shadow Dragon

Final Fantasy Tactics A2: The Sealed Grimoire jest oficjalną kontynuacją wydanej w 2003 roku gry Final Fantasy Tactics Advance. Oznacza to, iż po raz kolejny mamy okazję ku temu żeby odwiedzić krainę o nazwie Ivalice. Ponownie spotykamy także kilka znanych z pierwszej części postaci. Podstawowa różnica polega na tym, iż The Sealed Grimoire przygotowany został wyłącznie na konsolę Nintendo DS. Oznacza to między innymi ładniejszą grafikę, jak i wykorzystanie wielu unikatowych funkcji tego handhelda, ze szczególnym uwzględnieniem ekranu dotykowego.

W opisywanej grze wcielamy się w postać chłopca o imieniu Luso. Zostajemy w magiczny sposób przeniesieni do wspomnianej już wyżej, przepełnionej magią krainy. Luso postanawia odbyć przygodę życia, zamiast za wszelką cenę starać się powrócić do swojego świata. Główny bohater nie działa naturalnie w pojedynkę. W zabawie towarzyszą nam inne postaci. Jest to między innymi cechujący się niewyjaśnionymi szczegółami ze swojej przyszłości przywódca klanu Gari o imieniu Cid.

Fabuła obfituje w wiele zaskakujących zwrotów akcji, ustępując jednak miejsca innym elementom gry. Mowa tu przede wszystkim o znanych z pierwszej części serii walkach, które rozgrywane są w systemie turowym. Mapa bitwy podzielona została na kilkadziesiąt heksów, pomiędzy którymi możemy się przemieszczać. Należy jednak dodać, iż wykonanie każdej akcji wymaga poświęcenia określonej ilości punktów ruchu. Kolejne posunięcia należy więc starannie planować. Nowością w The Sealed Grimoire jest między innymi to, iż niektórzy więksi przeciwnicy automatycznie okupują kilka sąsiadujących ze sobą heksów. Pomiędzy walkami zajmujemy się odwiedzaniem miast, w których możemy dozbroić się, przyjąć nowe zlecenia, czy też wyleczyć członków drużyny. W walkach może brać udział maksimum siedem postaci.

W opisywanym sequelu do czynienia mamy z siedmioma grywalnymi rasami. Oprócz znanych już z Final Fantasy Tactics Advance ras, dodane zostały dwie nowe, a mianowicie Guria (pół człowiek – pół smok) oraz Shiku. Istoty te po raz pierwszy pojawiły się w grze Final Fantasy XII. Możemy także liczyć na kilkanaście nowych profesji postaci. Przykładowo, piraci są w stanie uzyskiwać dodatkowe profity, ale tylko wtedy gdy na mapie znajdują się jakieś zbiorniki wodne. Sterowani wojownicy w miarę rozwoju zabawy awansują na wyższe poziomy, uzyskując tym samym dostęp do ciekawszych umiejętności.

Akcja w dalszym ciągu obserwowana jest w rzucie izometrycznym. Dolny ekranik DS-a może być wykorzystywany między innymi do wydawania poleceń, czy przemieszczania postaci po planszy. Na uwagę zasługują ładnie wykonane modele bohaterów oraz ciekawe efekty, towarzyszące korzystaniu z niektórych czarów. Producent nie przewidział żadnych trybów multiplayer, gdyż The Sealed Grimoire przygotowany został wyłącznie z myślą o upodobaniach pojedynczego gracza.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,6 / 10 na podstawie 41 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.5 / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift cena w dniu premiery: 129,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.