Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneNDS
Okładka Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift (NDS)

Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift NDS

Oficjalna kontynuacja gry "Final Fantasy Tactics Advance". Ponownie odwiedzamy krainę Ivalice, uczestnicząc w dużej ilości walk, rozgrywanych na podzielonych na heksy planszach.

Strategiczne | fantasy | turowe | widok izometryczny | taktyczne | 2D | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Nintendo DS
Okładka Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift (NDS)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji NDS:

24czerwca2008

6sierpnia2008

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Final Fantasy Tactics A2: The Sealed Grimoire jest oficjalną kontynuacją wydanej w 2003 roku gry Final Fantasy Tactics Advance. Oznacza to, iż po raz kolejny mamy okazję ku temu żeby odwiedzić krainę o nazwie Ivalice. Ponownie spotykamy także kilka znanych z pierwszej części postaci. Podstawowa różnica polega na tym, iż The Sealed Grimoire przygotowany został wyłącznie na konsolę Nintendo DS. Oznacza to między innymi ładniejszą grafikę, jak i wykorzystanie wielu unikatowych funkcji tego handhelda, ze szczególnym uwzględnieniem ekranu dotykowego.

W opisywanej grze wcielamy się w postać chłopca o imieniu Luso. Zostajemy w magiczny sposób przeniesieni do wspomnianej już wyżej, przepełnionej magią krainy. Luso postanawia odbyć przygodę życia, zamiast za wszelką cenę starać się powrócić do swojego świata. Główny bohater nie działa naturalnie w pojedynkę. W zabawie towarzyszą nam inne postaci. Jest to między innymi cechujący się niewyjaśnionymi szczegółami ze swojej przyszłości przywódca klanu Gari o imieniu Cid.

Fabuła obfituje w wiele zaskakujących zwrotów akcji, ustępując jednak miejsca innym elementom gry. Mowa tu przede wszystkim o znanych z pierwszej części serii walkach, które rozgrywane są w systemie turowym. Mapa bitwy podzielona została na kilkadziesiąt heksów, pomiędzy którymi możemy się przemieszczać. Należy jednak dodać, iż wykonanie każdej akcji wymaga poświęcenia określonej ilości punktów ruchu. Kolejne posunięcia należy więc starannie planować. Nowością w The Sealed Grimoire jest między innymi to, iż niektórzy więksi przeciwnicy automatycznie okupują kilka sąsiadujących ze sobą heksów. Pomiędzy walkami zajmujemy się odwiedzaniem miast, w których możemy dozbroić się, przyjąć nowe zlecenia, czy też wyleczyć członków drużyny. W walkach może brać udział maksimum siedem postaci.

W opisywanym sequelu do czynienia mamy z siedmioma grywalnymi rasami. Oprócz znanych już z Final Fantasy Tactics Advance ras, dodane zostały dwie nowe, a mianowicie Guria (pół człowiek – pół smok) oraz Shiku. Istoty te po raz pierwszy pojawiły się w grze Final Fantasy XII. Możemy także liczyć na kilkanaście nowych profesji postaci. Przykładowo, piraci są w stanie uzyskiwać dodatkowe profity, ale tylko wtedy gdy na mapie znajdują się jakieś zbiorniki wodne. Sterowani wojownicy w miarę rozwoju zabawy awansują na wyższe poziomy, uzyskując tym samym dostęp do ciekawszych umiejętności.

Akcja w dalszym ciągu obserwowana jest w rzucie izometrycznym. Dolny ekranik DS-a może być wykorzystywany między innymi do wydawania poleceń, czy przemieszczania postaci po planszy. Na uwagę zasługują ładnie wykonane modele bohaterów oraz ciekawe efekty, towarzyszące korzystaniu z niektórych czarów. Producent nie przewidział żadnych trybów multiplayer, gdyż The Sealed Grimoire przygotowany został wyłącznie z myślą o upodobaniach pojedynczego gracza.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,6 / 10 na podstawie 41 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.5 / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 129,90 PLN

Gry podobne do Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
Liege, czyli o tym co się stało z taktycznymi RPG
Liege, czyli o tym co się stało z taktycznymi RPG

wiadomość17 lipca 2013

Wspaniały gatunek taktycznych RPGów zniknął praktycznie zupełnie z konsol stacjonarnych. Dlaczego? I czy gry niezależne mogą temu zaradzić?

Japonia motorem napędowym Square Enix
Japonia motorem napędowym Square Enix

wiadomość8 listopada 2008

Japońska firma Square Enix podzieliła się ze światem swoimi rezultatami finansowymi, osiągniętymi w pierwszym półroczu roku fiskalnego 2008. Wynika z nich, że przyszłość firmy uzależniona jest od powodzenia i renomy, jaką cieszy się ona na terenie Japonii. Tamtejszy rynek jest bowiem zdecydowanie największym odbiorcą gier popularnego producenta tytułów należących do gatunku jRPG (choć nie tylko).

Premiery gier w Polsce (4-8 sierpnia)
Premiery gier w Polsce (4-8 sierpnia)

wiadomość11 sierpnia 2008

W minionym tygodniu po raz kolejny nie mieliśmy do czynienia z wysypem topowych tytułów. Na polskim rynku ukazało się zaledwie siedem nowości, a rodzimi dystrybutorzy postawili na obniżanie cen starszych produktów oraz zapowiadanie następnych reedycji. Nie, żebyśmy nie chcieli skorzystać, ale z utęsknieniem czekamy już na wrzesień.

Wieści ze świata w telegraficznym skrócie (27 czerwca 2008)

wiadomość27 czerwca 2008

Dzisiaj w „Wieściach ze świata w telegraficznym skrócie”: Pięć milionów Xboksów w Europie, premiery echochrome i Final Fantasy Tactics A2, DirectX 10 w Cryostasis, demo Top Spin 3, nowe informacje i Crashu i Spyro, dodatki do Ace Combat i RACE 07, firmware dla PSP, co dalej z White Knight Story i inne. Zapraszamy do lektury.

Imperialistyczne zapędy Square Enix

wiadomość21 maja 2008

Japoński Square Enix, znany doskonale choćby fanom serii Final Fantasy, coraz poważniej próbuje zaznaczyć swoją obecność na międzynarodowym rynku. Plan jest prosty, a zdradził go w rozmowie z agencją Reuters, prezes firmy, Yoichi Wada.