Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS2PCX360
Okładka Final Fantasy XI (PS2)

Final Fantasy XI

Jedenasta już część słynnej serii firmy SquareSoft - Final Fantasy, dedykowana rozgrywce tysięcy graczy w sieci Internet. Europejska wersja Final Fantasy XI zawiera oba opublikowane dotąd dodatki do gry - Rise of the Zilart oraz Chains of Promathia.

RPG | MMO

Gra przestała działać 1 kwietnia 2016

Okładka Final Fantasy XI (PS2)

data premiery gry:

28paź2003

PC

23mar2004

PS2

18kwi2006

X360
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Jedenasta już część słynnej serii firmy SquareSoft - Final Fantasy. Różni się ona diametralnie od wszystkich swych poprzedniczek, które ukazały się zarówno na konsole jak i komputery klasy PC (część VII i VIII), za sprawą trybu rozgrywki. Jak do tej pory wszystkie części Final Fantasy były grami z gatunku cRPG przeznaczonymi dla pojedynczego gracza, tym razem mamy do czynienia z pełnoprawną produkcją MMOcRPG, podobną do takich sławnych gier jak: EverQuest, Anarchy Online, Asheron’s Call czy Dark Age of Camelot. Akcja Final Fantasy XI rozgrywa się w świecie fantasy zwanym Vana'Diel łączącym zarówno elementy magiczne jaki techniczne. Warto również zaznaczyć, że europejska wersja Final Fantasy XI zawiera dwa dodatki do gry - Rise of the Zilart oraz Chains of Promathia.

Fabuła gry przedstawia się następująco - Pokojowo nastawieni mieszkańcy stają w obliczu odradzającej się plagi okrutnych monstrów, która przed kilkunastoma laty spustoszyła cały świat. Czas stawić czoło zagrożeniu...

Podobnie jak w innych grach MMOcRPG, tak i tu istotą rozgrywki jest kreacja i rozwój swojego bohatera. Tworząc postać mamy wybór między płcią oraz kilkoma rasami: Człowiek, Elf, Tarutaru, Mithra oraz Galkal. Wybór określonej rasy i płci ma bardzo duży wpływ na dalszą grę, ponieważ decyduje o tym, czy będziemy postacią silną, zwinną, czy też niezwykle łatwo przyswajającą sobie czary. Oczywiście możemy też wybrać różne elementy budowy ciała, jak: twarz, kolor skóry i włosów. Kolejnym istotnym krokiem kreacji jest rozdzielnie współczynników bohatera, takich jak siła, zręczność i inteligencja; oraz określenie jego profesji. Możemy wybrać m.in. z takich specjalizacji jak: bard, wojownik, mnich, złodziej, biały mag, czarny mag i czerwony mag. W odróżnieniu od wielu podobnych produkcji, tu istnieje możliwość przekwalifikowania postaci w trakcie gry.

Świat Vana'Diel podzielony jest na trzy wielkie królestwa Republic of Bastok, Federation of Windurst oraz Kingdom of San D'oria. Gracz decyduje w szeregach którego królestwa chce się znaleźć, a później może wpływać na jego rozwój i ekspansję. Mapa świata podzielona jest na szereg krain, zdobycie każdego terytoriom polega na zabiciu występujących tam potworów i NPCtów, a co za tym idzie zdobyciu specjalnych kryształów charakteryzujących siły natury i siły świata. Każde zwycięstwo zwiększa liczbę specjalnych punktów „podboju” państwa, czyniąc go silniejszym, porażka zaś odwrotnie. Rozgrywka w FFXI to również wykonywanie licznych questów, zwiedzanie najodleglejszych zakątków świata Vana'Die, interakcja z graczami i łączenie się w zorganizowane grupy oraz, co już wspominałem powyżej, zdobywanie doświadczenia i rozwijanie postaci. Nic nie stoi też na przeszkodzie by handlować, czy też uczyć się wykonywania określonego rzemiosła, np. wykonywania strzał i łuków. W produkcji tej nie można zabijać innych graczy.

Na terytorium Stanów Zjednoczonych i Europy gra została pierwotnie wydana wraz z pierwszym dodatkiem Final Fantasy XI: Rise of the Zilart. Dlatego też dodatek ten nie był sprzedawany jako oddzielny produkt.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: tysiące  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,6 / 10 na podstawie 399 głosów czytelników.

Gry podobne do Final Fantasy XI

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy XI

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Final Fantasy XI

PC Windows

PC Windows

 • Rekomendowane:
 • Pentium 4 1.6 GHz
 • 256 MB RAM
 • karta grafiki 64 MB (GeForce FX 5200 lub lepsza)
 • 6 GB HDD
 • Windows XP
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci 8 MB
 • Network Adaptor
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

 • Wykorzystuje:
 • Xbox Live
Final Fantasy XI - zapowiedź
Final Fantasy XI - zapowiedź

Przed premierą 8 listopada 2002, 10:41

Od strony graficznej walki zapowiadają się wyśmienicie. Do naszej dyspozycji przygotowuje się kamerę, która pozwoli na zbliżenia i zmiany kąta, pod jakim obserwujemy zmagania walczących. To ma zwiększyć dynamikę i atrakcyjność walk.

PC
PS2
X360