Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS2X360
Okładka Final Fantasy XI (PC)
OkładkaFinal Fantasy XI (PC)

Final Fantasy XI

Jedenasta już część słynnej serii firmy SquareSoft - Final Fantasy, dedykowana rozgrywce tysięcy graczy w sieci Internet. Europejska wersja Final Fantasy XI zawiera oba opublikowane dotąd dodatki do gry - Rise of the Zilart oraz Chains of Promathia.

RPG | MMO

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Final Fantasy XI Premiera

28paź2003

PC

23mar2004

PS2

18kwi2006

X360

producent: Square Enix wydawca: Ubisoft wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Gry podobne do Final Fantasy XI

Lineage II

Asheron's Call

Dark Age of Camelot

Jedenasta już część słynnej serii firmy SquareSoft - Final Fantasy. Różni się ona diametralnie od wszystkich swych poprzedniczek, które ukazały się zarówno na konsole jak i komputery klasy PC (część VII i VIII), za sprawą trybu rozgrywki. Jak do tej pory wszystkie części Final Fantasy były grami z gatunku cRPG przeznaczonymi dla pojedynczego gracza, tym razem mamy do czynienia z pełnoprawną produkcją MMOcRPG, podobną do takich sławnych gier jak: EverQuest, Anarchy Online, Asheron’s Call czy Dark Age of Camelot. Akcja Final Fantasy XI rozgrywa się w świecie fantasy zwanym Vana'Diel łączącym zarówno elementy magiczne jaki techniczne. Warto również zaznaczyć, że europejska wersja Final Fantasy XI zawiera dwa dodatki do gry - Rise of the Zilart oraz Chains of Promathia.

Fabuła gry przedstawia się następująco - Pokojowo nastawieni mieszkańcy stają w obliczu odradzającej się plagi okrutnych monstrów, która przed kilkunastoma laty spustoszyła cały świat. Czas stawić czoło zagrożeniu...

Podobnie jak w innych grach MMOcRPG, tak i tu istotą rozgrywki jest kreacja i rozwój swojego bohatera. Tworząc postać mamy wybór między płcią oraz kilkoma rasami: Człowiek, Elf, Tarutaru, Mithra oraz Galkal. Wybór określonej rasy i płci ma bardzo duży wpływ na dalszą grę, ponieważ decyduje o tym, czy będziemy postacią silną, zwinną, czy też niezwykle łatwo przyswajającą sobie czary. Oczywiście możemy też wybrać różne elementy budowy ciała, jak: twarz, kolor skóry i włosów. Kolejnym istotnym krokiem kreacji jest rozdzielnie współczynników bohatera, takich jak siła, zręczność i inteligencja; oraz określenie jego profesji. Możemy wybrać m.in. z takich specjalizacji jak: bard, wojownik, mnich, złodziej, biały mag, czarny mag i czerwony mag. W odróżnieniu od wielu podobnych produkcji, tu istnieje możliwość przekwalifikowania postaci w trakcie gry.

Świat Vana'Diel podzielony jest na trzy wielkie królestwa Republic of Bastok, Federation of Windurst oraz Kingdom of San D'oria. Gracz decyduje w szeregach którego królestwa chce się znaleźć, a później może wpływać na jego rozwój i ekspansję. Mapa świata podzielona jest na szereg krain, zdobycie każdego terytoriom polega na zabiciu występujących tam potworów i NPCtów, a co za tym idzie zdobyciu specjalnych kryształów charakteryzujących siły natury i siły świata. Każde zwycięstwo zwiększa liczbę specjalnych punktów „podboju” państwa, czyniąc go silniejszym, porażka zaś odwrotnie. Rozgrywka w FFXI to również wykonywanie licznych questów, zwiedzanie najodleglejszych zakątków świata Vana'Die, interakcja z graczami i łączenie się w zorganizowane grupy oraz, co już wspominałem powyżej, zdobywanie doświadczenia i rozwijanie postaci. Nic nie stoi też na przeszkodzie by handlować, czy też uczyć się wykonywania określonego rzemiosła, np. wykonywania strzał i łuków. W produkcji tej nie można zabijać innych graczy.

Na terytorium Stanów Zjednoczonych i Europy gra została pierwotnie wydana wraz z pierwszym dodatkiem Final Fantasy XI: Rise of the Zilart. Dlatego też dodatek ten nie był sprzedawany jako oddzielny produkt.

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: tysiące  

Nośnik: 2 CD

Ocena użytkowników: 8,1 / 10 na podstawie 399 głosów czytelników.

Final Fantasy XI cena w dniu premiery: 239,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy XI

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Final Fantasy XI Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Zalecane:
 • Pentium 4 1.6 GHz
 • 256 MB RAM
 • karta grafiki 64 MB (GeForce FX 5200 lub lepsza)
 • 6 GB HDD
 • Windows XP
Sony PlayStation 2

PlayStation 2

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci 8 MB
 • Network Adaptor
Microsoft Xbox 360

Xbox 360

 • Wykorzystuje:
 • Xbox Live
PC
PS2
X360