Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPSPNDSPS2X360GCNXBOXGBA
Okładka Tomb Raider: Legend (PC)
OkładkaTomb Raider: Legend (PC)

Tomb Raider: Legenda

Tomb Raider: Legend

Siódma pełnoprawna odsłona cyklu Tomb Raider, której opracowanie – po nieco słabszym przyjęciu ostatnich części serii – powierzono zupełnie nowemu deweloperowi, studiu Crystal Dynamics, mającemu w swych szeregach oryginalnego twórcę marki, Toby’ego Garda.

Akcji | TPP | platformówki 3D | przygodowe gry akcji

Tomb Raider: Legenda Premiera

7kwi2006

PC PS2 XBOX X360

9cze2006

PSP

10lis2006

GBA NDS

14lis2006

GCN

Tomb Raider: Legend – oto i wielki, wyczekiwany przez wielu fanów powrót Lary Croft. Podobnie jak i w przypadku wcześniejszych części, mamy do czynienia z pełną akcji i zagadek pozycją przygodową, w której słynna pani archeolog jest zmuszona ratować niebywale cenne przedmioty. Tomb Raider: Legend wyprodukowało studio Crystal Dynamics, wydawcą z kolei jest Eidos Interactive.

W Tomb Raider: Legend główne postawione przed nami zadanie stanowi odnalezienie pewnego angielskiego artefaktu, wywiezionego za granicę bez wiedzy najwyższych władz państwowych. Co ciekawsze człowiekiem odpowiedzialnym za taki rozwój wypadków jest stary znajomy Lary Croft, który... od lat był uważany za zmarłego! Tomb Raider: Legend jest niewątpliwie powrotem do korzeni serii. Podążając za skradzionym dziełem sztuki zwiedzamy szereg państw, a przygody przeżywamy wędrując głównie przez mroczne jaskinie lub zwiedzając zapomniane i zarośnięte świątynie bądź pałace.

Postać Lary została poddana widocznemu na pierwszy rzut oka liftingowi, to samo można także powiedzieć o jej umiejętnościach i wyposażeniu. Oprócz kilku dodatkowych (używanie liny do dostania się do trudniej położonych lokacji, wodzenie wzrokiem za interesującym przedmiotem lub miejscem, walka wręcz aktywująca się przy bliskim kontakcie z przeciwnikiem, możliwość odebrania wrogiej broni i wiele innych) lub znacznie poprawionych ruchów (skradanie, turlanie się), mamy okazję pobawić się różnymi gadżetami ułatwiającymi nam rozgrywkę (wspomniana lina, latarka używana w ciemnych pomieszczeniach bądź specjalne okulary na podczerwień). Nowości te zostały oczywiście uzupełnione o najlepsze elementy pochodzące z pierwszych, najbardziej udanych gier z serii, np. używanie dwóch potężnych pistoletów, strzelb, karabinów w walce z ludźmi i dzikimi zwierzętami, ciekawe zagadki oraz aspekty wspinaczkowe.

Oprawa graficzna stoi na bardzo wysokim poziomie, co jest zasługą m.in. świetnego silnika graficznego i fizycznego. Przedkładają się one na rewelacyjny efekt ognia i wody, a także na wielką interakcję z otaczającym nas światem. Bardzo dobre wrażenie robi także inteligencja wrogów oraz wszelkie rozbrzmiewające odgłosy.

Ostatnia modyfikacja 25 kwietnia 2016

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 8,5 / 10 na podstawie 7008 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,3 / 10 na podstawie 210 głosów czytelników.

Tomb Raider: Legenda cena w dniu premiery: 129,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Tomb Raider: Legenda

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Tomb Raider: Legenda Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Zalecane:
 • Pentium 4 2 GHz
 • 512 MB RAM
 • karta graficzna 256MB (Geforce 5900 lub lepsza)
 • 9.9 GB HDD
 • Windows 2000/XP
Sony PlayStation 2

PlayStation 2

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci
PlayStation Portable

PlayStation Portable

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci
Nintendo GameCube

GameCube

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci
PC
PS2
XBOX
PSP
X360
GCN
GBA
NDS