Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4X360XONEPS3
Okładka Murdered: Soul Suspect (PC)

Murdered: Śledztwo zza grobu

Murdered: Soul Suspect

Utrzymana w konwencji thrillera przygodowa gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Tytuł wyprodukowany został przez studio Airtight Games (Quantum Conundrum, Dark Void i inne) przy współpracy z firmą Square Enix.

Przygodowe | TPP | detektywistyczne | przygodowe gry akcji

Okładka Murdered: Soul Suspect (PC)

data premiery gry:

3cze2014

PC X360 PS3 XONE PS4

Murdered: Soul Suspect to oryginalny interaktywny thriller autorstwa Airtight Games, studia odpowiedzialnego za Quantum Conundrum oraz Dark Void, z którym współpracowała firma Square Enix. Gra jest reprezentantem gatunku przygodowych gier akcji, a główny nacisk położono na elementy detektywistyczne.

Miejsce akcji przenosi gracza w objęcia miasteczka Salem, w stanie Massachusetts, kojarzonego przede wszystkim z XVII-wieczną historią dotyczącą czarownic, na które polowano, a następnie bardzo często – w wyniku udowodnienia zakazanych praktyk – palono na stosie. W grze pokuszono się również o stworzenie mistycznego klimatu, z wyeksponowaniem mocy nadnaturalnych. Wcielamy się bowiem w Ronana O’Connora, detektywa, który na początku rozgrywki zostaje zamordowany, a jego postać – niczym w filmie Uwierz w ducha z Patrickiem Swayze’em i Demi Moore w rolach głównych – przeistacza się w ducha. Musimy zmierzyć się ze swoimi demonami, rozwikłać intrygującą zagadkę własnego zabójstwa i odkryć, kto stoi za tym niecnym uczynkiem, tym samym sprowadzając spokój duszy. Studio Airtight Games dużo uwagi poświęciło zrealizowaniu trzymającej w napięciu warstwy fabularnej.

Bohater, przybierając nową formę, otrzymuje zdolności paranormalne, dzięki którym nie tylko jest niewidzialny dla oczu innych, ale również potrafi czytać w umysłach ludzi, przenikać do nich, wykorzystując je do własnych celów, a nawet kontrolować je w ograniczonym stopniu. W trakcie rozgrywki, w życiu „pomiędzy”, napotyka inne, nękane dusze oraz złe demony, głodne rzekomo zbawiających dusz. Za sprawą tych ostatnich twórcy wprowadzili nieco elementów akcji w tej przygodowo-detektywistycznej przygodzie, gdyż stanowią dla Ronana zagrożenie, przed którym uciekamy albo je eliminujemy.

Rozgrywka w Murdered polega głównie na odkrywaniu kolejnych fragmentów śledztwa – jej formuła pod wieloma względami przypomina detektywistyczną produkcję studia Team Bondi – L.A. Noire. Wyciągamy wnioski na podstawie dostępnych poszlak, a gdy bohaterowi uda się zebrać odpowiednią liczbę faktów, doprowadzimy do nieskomplikowanej mini-gry, dzięki której dosłownie odtworzymy przebieg wydarzeń.

Grafika została utrzymana w mrocznym tonie. Akcja rozgrywa się wyłącznie po zmroku, a twórcy starali się uchwycić tajemniczą naturę miasta. Oprawa wizualna, którą generuje zmodyfikowany silnik Unreal 3, prezentuje bogate w detale otoczenie oraz wykonane z dbałością modele postaci. Dużą uwagę poświęcono również muzyce, oddającej przygnębiającą atmosferę Salem, oraz aktorom użyczającym głos. O’Connor komentuje żywo kolejne poczynania i celnie opisuje bieżące wydarzenia, dzięki czemu w większym stopniu utożsamiamy się z bohaterem opowieści.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 1432 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,6 / 10 na podstawie 241 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 114,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Murdered: Śledztwo zza grobu

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Murdered: Śledztwo zza grobu

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core i7 3.5 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB (GeForce GTX 660 lub lepsza)
  • 12 GB HDD
  • Windows Vista(SP2)/7(SP1)/8
Recenzja gry Murdered: Śledztwo zza grobu - marne L.A. Noire w Salem
Recenzja gry Murdered: Śledztwo zza grobu - marne L.A. Noire w Salem

Recenzja 3 czerwca 2014, 08:38

Sam Ronan zaś jest mało interesującą postacią. Nie usłyszymy z jego ust zapadających w pamięć onelinerów, autorzy nie dają szansy wykazać mu się jakąś szczególną cechą charakteru. Ciepłe kluchy, którego nie wystarczy sportretować jako typa nie wyciągającego papierosa z kącika ust. Humpreyem Bogartem to on zdecydowanie nie jest. Przy okazji warto dodać, że twórcy wyraźnie starają się inspirować również klimatem noir, ale szczerze mówiąc, wychodzi im to beznadziejnie.

PC
X360
PS3
XONE
PS4