Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4PS3XONEX360
Okładka Murdered: Soul Suspect (PC)
OkładkaMurdered: Soul Suspect (PC)

Murdered: Śledztwo zza grobu

Murdered: Soul Suspect

Utrzymana w konwencji thrillera przygodowa gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Tytuł wyprodukowany został przez studio Airtight Games (Quantum Conundrum, Dark Void i inne) przy współpracy z firmą Square Enix.

Przygodowe | TPP | detektywistyczne | przygodowe gry akcji

Murdered: Śledztwo zza grobu Premiera

3cze2014

PC X360 PS3 XONE PS4

producent: Airtight Games wydawca: Square Enix wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Gry podobne do Murdered: Śledztwo zza grobu

Zaginięcie Ethana Cartera

Card Shark

Sherlock Holmes: The Devil's Daughter

Murdered: Soul Suspect to oryginalny interaktywny thriller autorstwa Airtight Games, studia odpowiedzialnego za Quantum Conundrum oraz Dark Void, z którym współpracowała firma Square Enix. Gra jest reprezentantem gatunku przygodowych gier akcji, a główny nacisk położono na elementy detektywistyczne.

Miejsce akcji przenosi gracza w objęcia miasteczka Salem, w stanie Massachusetts, kojarzonego przede wszystkim z XVII-wieczną historią dotyczącą czarownic, na które polowano, a następnie bardzo często – w wyniku udowodnienia zakazanych praktyk – palono na stosie. W grze pokuszono się również o stworzenie mistycznego klimatu, z wyeksponowaniem mocy nadnaturalnych. Wcielamy się bowiem w Ronana O’Connora, detektywa, który na początku rozgrywki zostaje zamordowany, a jego postać – niczym w filmie Uwierz w ducha z Patrickiem Swayze’em i Demi Moore w rolach głównych – przeistacza się w ducha. Musimy zmierzyć się ze swoimi demonami, rozwikłać intrygującą zagadkę własnego zabójstwa i odkryć, kto stoi za tym niecnym uczynkiem, tym samym sprowadzając spokój duszy. Studio Airtight Games dużo uwagi poświęciło zrealizowaniu trzymającej w napięciu warstwy fabularnej.

Bohater, przybierając nową formę, otrzymuje zdolności paranormalne, dzięki którym nie tylko jest niewidzialny dla oczu innych, ale również potrafi czytać w umysłach ludzi, przenikać do nich, wykorzystując je do własnych celów, a nawet kontrolować je w ograniczonym stopniu. W trakcie rozgrywki, w życiu „pomiędzy”, napotyka inne, nękane dusze oraz złe demony, głodne rzekomo zbawiających dusz. Za sprawą tych ostatnich twórcy wprowadzili nieco elementów akcji w tej przygodowo-detektywistycznej przygodzie, gdyż stanowią dla Ronana zagrożenie, przed którym uciekamy albo je eliminujemy.

Rozgrywka w Murdered polega głównie na odkrywaniu kolejnych fragmentów śledztwa – jej formuła pod wieloma względami przypomina detektywistyczną produkcję studia Team Bondi – L.A. Noire. Wyciągamy wnioski na podstawie dostępnych poszlak, a gdy bohaterowi uda się zebrać odpowiednią liczbę faktów, doprowadzimy do nieskomplikowanej mini-gry, dzięki której dosłownie odtworzymy przebieg wydarzeń.

Grafika została utrzymana w mrocznym tonie. Akcja rozgrywa się wyłącznie po zmroku, a twórcy starali się uchwycić tajemniczą naturę miasta. Oprawa wizualna, którą generuje zmodyfikowany silnik Unreal 3, prezentuje bogate w detale otoczenie oraz wykonane z dbałością modele postaci. Dużą uwagę poświęcono również muzyce, oddającej przygnębiającą atmosferę Salem, oraz aktorom użyczającym głos. O’Connor komentuje żywo kolejne poczynania i celnie opisuje bieżące wydarzenia, dzięki czemu w większym stopniu utożsamiamy się z bohaterem opowieści.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,2 / 10 na podstawie 1486 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,6 / 10 na podstawie 241 głosów czytelników.

Murdered: Śledztwo zza grobu cena w dniu premiery: 114,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Murdered: Śledztwo zza grobu

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Murdered: Śledztwo zza grobu Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core i7 3.5 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB (GeForce GTX 660 lub lepsza)
  • 12 GB HDD
  • Windows Vista(SP2)/7(SP1)/8
PC
X360
PS3
XONE
PS4