Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONE
Okładka The Vanishing of Ethan Carter (PC)

Zaginięcie Ethana Cartera

The Vanishing of Ethan Carter

Zrealizowana w konwencji pierwszoosobowej mroczna przygodówka, stworzona przez polskie studio The Astronauts pod wodzą Adriana Chmielarza – legendy polskiego gamedevu i współzałożyciela grupy People Can Fly.

Przygodowe | FPP | detektywistyczne | polskie | indie | eksploracyjne

Okładka The Vanishing of Ethan Carter (PC)

data premiery gry:

25wrz2014

PC

15lip2015

PS4

19sty2018

XONE

The Vanishing of Ethan Carter to oryginalna gra przygodowa na PC, PS4 i XONE, stworzona przez zespół z warszawskiego studia The Astronauts, pod przewodnictwem zasłużonego dla polskiej branży Adriana Chmielarza. Tytuł jest pierwszym projektem dewelopera, który powstał po tym, jak Chmielarz wraz z kilkoma współpracownikami odszedł ze studia People Can Fly, należącego do amerykańskiego Epic Games.

Fabuła

Źródłami inspiracji dla twórców produkcji były twórczość z nurtu weird fiction, pulpowe horrory oraz opowiadania grozy z początków ubiegłego stulecia (jak chociażby utwory H. P. Lovecrafta). Osią napędową historii jest tytułowe tajemnicze zaginięcie Ethana Cartera, małego chłopca, który najprawdopodobniej został porwany przez bliżej niezidentyfikowanych sprawców. Na jego trop stara się wpaść główny bohater gry – Paul Prospero, prywatny detektyw posiadający zdolności paranormalne. Podążając tropem dziecka, trafia on do Red Creek Valley – pięknej górskiej doliny na środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych – gdzie znajduje potwornie zmasakrowane ciała porywaczy Ethana. Przy pomocy współczesnych narzędzi detektywistycznych oraz własnych zdolności, bohater musi rozwikłać mroczną zagadkę morderstw oraz poznać los zagubionego dziecka.

Mechanika

The Vanishing of Ethan Carter oferuje rozległy, otwarty świat, przeznaczony do swobodnej i niespiesznej eksploracji. Jest ona ważną (choć nieobligatoryjną) częścią zabawy, nagradzającą gracza dodatkowymi wskazówkami na temat dochodzenia oraz ogólnego tła fabularnego. Gra cechuje się dużą dozą nieliniowości – możemy iść dokąd chcemy i nie musimy angażować się w rozwikłanie wszystkich zagadek, jakie twórcy umieszczają na naszej drodze. Warto mieć na uwadze, że choć dolina Red Creek jest malownicza, mamy tu do czynienia z raczej posępnym miejscem, a przygodzie towarzyszy mroczna atmosfera, mogąca niejednokrotnie przyprawić gracza o ciarki na plecach. Niemniej, bohater nie może ponieść śmierci w toku rozgrywki, toteż nie trzeba obawiać się jakichś niebezpieczeństw.

Jeśli chodzi o elementy przygodówkowe (dotyczące głównie rozwiązywania spraw morderstw), to zastosowano tutaj sporo oryginalnych rozwiązań. Kiedy trafiamy na istotny fragment układanki, nie słyszymy głosu bohatera, wyjaśniającego nam, co znaleźliśmy, lecz widzimy wyskakujące na ekranie pojedyncze słowa-klucze, reprezentujące tok myślenia detektywa – np. „świeże, zwierzę, czysta ziemia, kilka dni, wypadek” w odniesieniu do plamy krwi. Pomocą służy również wspomniany wcześniej nadprzyrodzony talent protagonisty. Paul Prospero między innymi komunikuje się ze zmarłymi, ogląda wizje, a także przechodzi przez portale, za którymi widzi alternatywne lub przeszłe wersje rzeczywistości. W ten sposób uzyskujemy pomoc na przykład w odnajdowaniu przedmiotów potrzebnych do wyjaśniania zagadek. Gdy kończymy zbierać poszlaki, odtwarzamy chronologiczny przebieg zdarzeń, numerując zamrożone sceny, ukazywane w świecie gry.

Kwestie techniczne

Tytuł na PC, PS4 i XONE napędza silnik Unreal Engine 4, który na potrzeby gry wzbogacono o nowe elementy i technologie. Zaowocowało to wykreowaniem pięknego, niemal fotorealistycznego świata. Jest to również zasługa techniki znanej jako fotogrametria – polega ona na dokładnym przetwarzaniu zdjęć wykonywanych prawdziwym miejscom w cyfrowe lokacje.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 8,3 / 10 na podstawie 1595 ocen czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8,8 / 10 na podstawie 432 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 74,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Zaginięcie Ethana Cartera

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Zaginięcie Ethana Cartera

PC Windows

Rekomendowane: Core 2 Duo 2.4 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza), 9 GB HDD, Windows XP(SP3)/Vista/7/8

Sony PlayStation 4

Wykorzystuje: PlayStation Network

Microsoft XBOX ONE

Wykorzystuje: Xbox Store

Recenzja gry Zaginięcie Ethana Cartera - piękna eksploracja z Lovecraftem w tle

Recenzja 29 września 2014, 13:41

Takie łamigłówki sprawdzają się jako fajny sposób na stopniowe odkrywanie przebiegu zdarzeń, ale brakuje tu wyraźnego wyzwania. Inaczej sprawa wygląda z resztą zagadek, rządzących się własnymi prawami. Wielkim sukcesem twórców jest to, że stworzyli sekwencje, z których każda wykorzystuje zupełnie nowe mechanizmy, a gracze są w stanie to pojąć bez oczywistego samouczka. Osobiście czułem niezwykłą satysfakcję rozumiejąc, co autorzy próbują mi przekazać czysto wizualnymi komunikatami. Jedna z łamigłówek zdawała się sugerować, że zapomniałem czegoś zrobić i w ostatnim momencie zrozumiałem, jak ciekawie zostały ze sobą powiązane różne podpowiedzi. Tego typu wyzwań nie jest wiele, ale rekompensuje to ich wysoka jakość.

PC
PS4
XONE