Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Life is Strange - seria gier

Life is Strange to seria gier przygodowych z rozgrywką z perspektywy trzeciej osoby (TPP), wzorowanych na produkcjach firmy Telltale Games. Cykl został stworzony przez francuskie studio DONTNOD Entertainment, a jego wydawcą jest firma Square Enix.

Pierwszy epizod Life is Strange – o podtytule Chrysalis – ukazał się pod koniec stycznia 2015 roku. Każdy następny wychodził po mniej więcej dwóch miesiącach od premiery poprzedniego, a piąty, czyli ostatni, pojawił się na rynku w październiku tegoż roku. „Jedynka”, jako jedyna ze wszystkich części serii, trafiła na aż dziewięć platform: Windows, macOS, Linux, PS 4, PS 3, XOne, X360, Android oraz iOS – ponadto, w ramach wstecznej kompatybilności, działa również na PS5 i XSX|S.

W sierpniu 2017 roku na PC, XOne i PS4 zadebiutował prequel zatytułowany Life is Strange: Before the Storm. Ponieważ zespół DONTNOD zajmował się wówczas tworzeniem pełnoprawnego sequela, opracowanie tej produkcji zostało powierzone studiu Deck Nine Games. Całość składa się z trzech epizodów oraz dodatkowego, czwartego odcinka zatytułowanego Farewell, który jest dostępny jedynie dla nabywców wersji Deluxe Edition. Dwanaście miesięcy później gra ukazała się również na urządzeniach mobilnych z systemami Android i iOS, natomiast w lutym 2022 roku trafiła wraz z „jedynką” do odświeżonego graficznie pakietu Life is Strange Remastered Collection, przeznaczonego na PC, PS5, PS4, XSX, XOne i Switcha.

W czerwcu 2018 roku na komputerach, Xboksie One i PlayStation 4 pojawiła się całkowicie darmowa, jednoodcinkowa gra zatytułowana The Awesome Adventures of Captain Spirit, będąca spin-offem serii. Trzy miesiące później na te same platformy wyszedł zaś pierwszy z pięciu epizodów Life is Strange 2.

W 2021 roku, po ponad trzech latach od tego momentu, ukazała się natomiast trzecia odsłona serii zatytułowana Life is Strange: True Colors. W odróżnieniu od poprzedniczek, produkcja została wydana w całości, a nie w następujących po sobie odcinkach – choć z wyraźnym zachowaniem podziału na rozdziały. Za jej opracowanie odpowiadało studio Deck Nine Games, czyli twórcy ciepło przyjętego prequela Before the Storm, którzy – w ramach pakietu Remastered Collectionodświeżyli również pierwsze odsłony serii. „Trójka” również zebrała bardzo dobre opinie tak wśród branżowych mediów, jak i graczy.

W każdej części cyklu gracz steruje poczynaniami innej postaci. W Life is Strange główną bohaterką jest Max Caufield, która po pięciu latach wraca do rodzinnego Arcadia Bay, fikcyjnego amerykańskiego miasteczka usytuowanego w stanie Oregon. Max, wkraczająca w dorosłość pasjonatka fotografii, mająca rozpocząć naukę w prestiżowej szkole Blackwell Academy, odkrywa, że potrafi cofać czas. Chcąc pomóc Chloe, przyjaciółce z dzieciństwa, w dochodzeniu w sprawie zaginięcia Rachel Amber, wielokrotnie korzysta ze swojej zdolności, jednakże wszystko, co robi, wywołuje efekt motyla. Na tle tych wydarzeń pojawiają się również przesłanki o tajemniczych i nienaturalnych zjawiskach pogodowych.

W Life is Strange: Before the Storm protagonistką zostaje znana z pierwszej części Chloe, a gra skupia się na okolicznościach, w jakich dziewczyna poznała Rachel oraz na łączących je relacjach. Chloe nie może cofać czasu, posiada jednak własną zdolność pokonania rozmówcy w szermierce słownej. Pod tym względem różni się dodatkowy odcinek Farewell, bowiem w nim wcielamy w trzynastoletnią Max Caufield, aby przeżyć ostatni dzień w Arcadia Bay przed opuszczeniem miasta na 5 lat; jest to swoiste pożegnanie z bohaterką pierwszej części.

Jednoodcinkowe The Awesome Adventures of Captain Spirit wprowadza nas w klimat drugiej odsłony Life is Strange. Opowiada ono historię jednego dnia z życia dziesięcioletniego chłopca. Mieszkający wraz ze swoim ojcem Chris Eriksen spędza większość czasu na zabawach i fantazjowaniu, a tworząc swoje alter ego, jakim jest tytułowy superbohater Captain Spirit, stara się poradzić sobie ze śmiercią matki.

W Life is Strange 2 gracz kieruje natomiast poczynaniami szesnastoletniego Seana oraz jego dziewięcioletniego brata, Daniela. Rodzeństwo zmuszone jest do ucieczki po tragicznym incydencie mającym miejsce w Seattle. Ze strachu przed policją bracia kierują się do Meksyku, ukrywając zdobytą w nagłych i niewyjaśnionych okolicznościach moc.

Life is Strange: True Colors pozwala z kolei wcielić się w posiadającą nadnaturalną moc Alex Chen. Bohaterka przybywa do położonego w Kolorado górniczego miasteczka Haven Springs na krótko przed śmiertelnym wypadkiem swojego brata. Alex coś się jednak nie zgadza w tej historii, wobec czego dziewczyna rozpoczyna własne dochodzenie. Wykorzystując swoją zdolność – umożliwiającą odczytywanie i absorpcję emocji odczuwanych przez innych ludzi oraz manipulowanie nimi – wchodzi ona w coraz bliższe relacje z mieszkańcami Haven Springs, jednocześnie odkrywając ich tajemnice. Każdy krok przybliża ją do poznania prawdy na temat losu brata.

Cechą charakterystyczną wszystkich tytułów z tej serii jest nieliniowość fabuły. To właśnie jej podporządkowane są pozostałe elementy rozgrywki – eksploracja świata przedstawionego, interakcje z postaciami niezależnymi czy też ewentualna moc lub umiejętność, którą dysponują protagoniści. Istotne jest również podejmowanie niosących konsekwencje decyzji, które w niebagatelny sposób wpływają zarówno na otoczenie, jak i bohaterów. W pierwszym Life is Strange – dzięki mocy cofania czasu – istnieje możliwość przetestowania natychmiastowych skutków swoich wyborów, a co za tym idzie – dokonania zmian. Cokolwiek jednak Max nie postanowi, będzie musiała zmierzyć się z długofalowymi konsekwencjami.

Każda odsłona serii Life is Strange może pochwalić się charakterystyczną oprawą graficzną, przywodzącą na myśl wykonane pastelami rysunki. Pierwsza część wykorzystuje ulepszoną wersję silnika Unreal Engine 3, Before the Storm stworzone zostało przy użyciu Unity, natomiast The Awesome Adventures of Captain Spirit, Life is Strange 2 i Life is Strange: True Colors powstały na Unreal Engine 4.

W maju 2017 roku DONTNOD Entertainment pochwaliło się swoim kamieniem milowym, jakim było sprzedanie 3 milionów kopii pierwszej odsłony Life is Strange. Z kolei w marcu roku 2021 pojawiły się pierwsze plotki o czwartej pełnoprawnej części cyklu, która miała wówczas być na bardzo wczesnym etapie produkcji.

Life is Strange: Aftermath
Life is Strange: Aftermath

Przygodowe 3 marca 2022

Darmowa produkcja typu visual novel, będąca nieoficjalną kontynuacją gry Life is Strange. W Life is Strange: Aftermath śledzimy dalsze losy Max Caufield, która po dokonaniu niezwykle trudnego wyboru próbuje ułożyć sobie życie na nowo.

PCiOS

Life is Strange Remastered Collection
Life is Strange Remastered Collection

Przygodowe 1 lutego 2022

Zestaw remasterów zawierający odświeżone wersje gier Life is Strange i Life is Strange: Before the Storm. Na tle pierwowzorów produkcje tworzące Life is Strange Remastered Collection wyróżniają się głównie za sprawą gruntownie odświeżonej grafiki.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Life is Strange: True Colors
Life is Strange: True Colors

Przygodowe 9 września 2021

Trzecia główna część popularnej serii epizodycznych przygodówek. Life is Strange: True Colors zostało stworzone przez studio Deck Nine, autorów Life is Strange: Before the Storm, i wydane przez sprawującą pieczę nad marką firmę Square Enix.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Life is Strange 2
Life is Strange 2

Przygodowe 27 września 2018

Druga odsłona cyklu epizodycznych przygodówek tworzonych przez studio Dontnod Entertainment. Głównymi bohaterami Life is Strange 2 są Sean i Daniel Diaz, którzy zostają zmuszeni do opuszczenia rodzinnego Seattle i ucieczki przed wymiarem sprawiedliwości. W drodze do meksykańskiego Puerto Lobos protagoniści muszą nie tylko unikać konfrontacji z policją, lecz także ukrywać tajemniczą, nadprzyrodzoną moc.

PCPS4XONESwitch

The Awesome Adventures of Captain Spirit
The Awesome Adventures of Captain Spirit

Przygodowe 25 czerwca 2018

The Awesome Adventures of Captain Spirit to przygodówka opracowana z myślą o pecetach. Tytuł jest darmową produkcją, opowiadającą odrębną historię osadzoną w uniwersum cyklu Life is Strange. Gracz kieruje dziesięcioletnim chłopcem o bujnej wyobraźni, któremu wreszcie udaje się przeżyć prawdziwą przygodę.

PCPS4XONE

Life is Strange: Before the Storm
Life is Strange: Before the Storm

Przygodowe 31 sierpnia 2017

Prequel Life is Strange – epizodycznej gry przygodowej opracowanej przez zespół DONTNOD Entertainment. Produkcja jest dziełem studia Deck Nine Games, a gracze wcielają się w niej w znaną z pierwowzoru Chloe Price. Fabuła koncentruje się na okolicznościach, w jakich protagonistka poznała Rachel Amber oraz na relacjach łączących obie nastolatki. Warto nadmienić, że główna bohaterka nie została obdarzona żadnymi nadnaturalnymi zdolnościami, zatem wyborów dokonanych w toku przygody nie można w żaden sposób cofnąć. Zabawa w Life is Strange: Before the Storm po raz kolejny polega na podejmowaniu rozmaitych decyzji mających istotny wpływ na przebieg historii. To właśnie tym aspektom podporządkowano pozostałe elementy rozgrywki, na czele z eksploracją, wchodzeniem w interakcję z napotkanymi postaciami oraz rozwiązywaniem zagadek. Podobnie jak pierwsza gra z serii, tytuł przyciąga uwagę za sprawą wyrazistej, pastelowej oprawy graficznej.

PCPS4XONEANDiOS

Life is Strange
Life is Strange

Przygodowe 30 stycznia 2015

Opracowana przez znane z gry Remember Me francuskie studio DONTNOD epizodyczna gra przygodowa, wzorowana na produkcjach firmy Telltale Games. Jej bohaterką jest osiemnastoletnia Max Caulfield, która po latach powraca do rodzinnego miasteczka Arcadia Bay w Oregonie. Wraz z dawną przyjaciółką Chloe podejmuje śledztwo w sprawie tajemniczego zniknięcia Rachel Amber, co staje się początkiem serii niewytłumaczalnych zdarzeń. Kluczową rolę w grze pełni fabuła, zaś sama mechanika zabawy bazuje na sprawdzonej formule studia Telltale, łącząc możliwość swobodnej eksploracji świata z koniecznością podejmowania wyborów, mających swe konsekwencje w dalszym toku rozgrywki. W odróżnieniu od gier twórców The Walking Dead, tutaj gracz jest wręcz zachęcany do zmieniania dokonywanych wyborów - Max dysponuje mocą cofania czasu, co pozwala testować różne warianty wydarzeń bez konieczności wielokrotnego przechodzenia danego epizodu. Od strony technicznej gra stoi na wysokim poziomie; twórcy postawili na wyrazistą, pastelową oprawę graficzną i niezwykle klimatyczną ścieżkę dźwiękową.

PCPS4XONEX360PS3ANDiOS