Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Life is Strange - seria gier

Life is Strange jest serią epizodycznych gier przygodowych z rozgrywką z perspektywy trzeciej osoby (TPP), wzorowanych na produkcjach firmy Telltale Games. Stworzona została przez francuskie studio DONTNOD Entertainment, a jej wydawcą jest Square-Enix.

Pierwszy epizod Life is Strange o tytule Chrysalis pojawił się końcem stycznia 2015 roku. Każdy następny wychodził po mniej więcej dwóch miesiącach od poprzedniego, a piąty, czyli ostatni, pojawił się w październiku tego samego roku. Pierwsze Life is Strange, jako jedyna ze wszystkich części, obsługuje aż dziewięć platform: Windows, macOS, Linux, PlayStation 4, PlayStation 3, Xbox One, Xbox 360, Android oraz iOS. Końcem sierpnia 2017 roku na PC, Xboksie One i PlayStation 4 pojawił się prequel zatytułowany Life is Strange: Before the Storm. Ponieważ zespół DONTNOD zajmował się w tym czasie tworzeniem pełnoprawnej kontynuacji jedynki, za powstanie tej produkcji odpowiedzialne jest studio Deck Nine Games. Składa się ona z trzech epizodów oraz dodatkowego czwartego odcinka zatytułowanego Farewell, dostępnego jedynie dla osób, które zaopatrzyły się w wersję Deluxe Edition. Rok później gra ukazała się również na Androidzie i iOS. W czerwcu 2018 roku na PC, Xboksie One i PlayStation 4 pojawiła się całkowicie darmowa, jednoodcinkowa gra zatytułowana The Awesome Adventures of Captain Spirit, będąca spin-offem serii. We wrześniu tego samego roku ukazał się pierwszy odcinek pełnoprawnej kontynuacji, noszącej tytuł Life is Strange 2. Ta produkcja również skierowana została do posiadaczy PC, PlayStation 4 i Xboksa One.

W każdej z odsłon gracz steruje poczynaniami innej postaci. W Life is Strange główną bohaterką jest Max Caufield, która po pięciu latach wraca do rodzinnego Arcadia Bay, fikcyjnego amerykańskiego miasteczka usytuowanego w stanie Oregon. Max, wkraczająca w dorosłość pasjonatka fotografii, mająca rozpocząć naukę w prestiżowej szkole Blackwell Academy, odkrywa, że potrafi cofać czas. Chcąc pomóc Chloe, przyjaciółce z dzieciństwa, w dochodzeniu w sprawie zaginięcia Rachel Amber, wielokrotnie korzysta ze swojej zdolności, jednakże wszystko, co zrobi wywołuje efekt motyla. Na tle tych wydarzeń pojawiają się również przesłanki o tajemniczych i nienaturalnych zjawiskach pogodowych. W Life is Strange: Before the Storm główną bohaterką zostaje znana z pierwszej części Chloe, a gra skupia się na okolicznościach, w jakich dziewczyna poznała Rachel oraz na łączących je relacjach. Chloe nie może cofać czasu, posiada jednak własną zdolność pokonania rozmówcy w szermierce słownej. Pod tym względem różni się dodatkowy odcinek Farewell, bowiem w nim wcielamy w trzynastoletnią Max Caufield, aby przeżyć ostatni dzień w Arcadia Bay przed opuszczeniem miasta na 5 lat; jest to swoiste pożegnanie z bohaterką pierwszej części. Jednoodcinkowe The Awesome Adventures of Captain Spirit wprowadza nas w klimat drugiej odsłony Life is Strange. Opowiada ono historię z jednego dnia życia dziesięcioletniego chłopca. Mieszkający wraz ze swoim ojcem Chris Eriksen spędza większość czasu na zabawach i fantazjowaniu, a tworząc swoje alter ego, jakim jest tytułowy superbohater Captain Spirit, stara się poradzić sobie ze śmiercią matki. W Life is Strange 2 gracz, wcielając się w szesnastoletniego Seana, kieruje losami jego oraz jego dziewięcioletniego brata, Daniela. Rodzeństwo zmuszone jest do ucieczki po tragicznym incydencie mającym miejsce w Seattle. Ze strachu przed policją bracia kierują się do Meksyku, ukrywając zdobytą w nagłych i niewyjaśnionych okolicznościach moc.

Wszystkie tytuły z tej serii przedstawiają historię z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Ich cechą charakterystyczną jest nieliniowość fabuły, stanowiącej element kluczowy. To właśnie jej podporządkowane są pozostałe elementy rozgrywki – eksploracja świata przedstawionego, interakcje z postaciami niezależnymi czy też ewentualna moc lub umiejętność, którą dysponuje jeden z głównych bohaterów. Istotne jest również podejmowanie decyzji, które niosąc ze sobą konsekwencje, w niebagatelny sposób wpływają zarówno na świat przedstawiony, jak i na bohaterów. W przypadku Life is Strange gracz dzięki mocy cofania czasu ma możliwość przetestowania natychmiastowych skutków swoich decyzji i w związku z tym również dokonania zmian - cokolwiek jednak nie postanowi, będzie musiał zmierzyć się z długofalowymi konsekwencjami.

Każda odsłona serii Life is Strange może pochwalić się charakterystyczną oprawą graficzną, przywodzącą na myśl wykonane pastelami rysunki. Pierwsza część wykorzystuje ulepszoną wersję silnika Unreal Engine 3, Before the Storm stworzone zostało przy użyciu Unity, natomiast The Awesome Adventures of Captain Spirit i Life is Strange 2 powstały na Unreal Engine 4.

W maju 2017 roku DONTNOD Entertainment pochwaliło się swoim kamieniem milowym jakim było sprzedanie 3 milionów kopii pierwszej odsłony Life is Strange.

Life is Strange Remastered Collection
Life is Strange Remastered Collection

Przygodowe 1 lutego 2022

Zestaw remasterów zawierający odświeżone wersje gier Life is Strange i Life is Strange: Before the Storm. Na tle pierwowzorów produkcje tworzące Life is Strange Remastered Collection wyróżniają się głównie za sprawą gruntownie odświeżonej grafiki.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Life is Strange: True Colors
Life is Strange: True Colors

Przygodowe 9 września 2021

Trzecia główna część popularnej serii epizodycznych przygodówek. Life is Strange: True Colors zostało stworzone przez studio Deck Nine, autorów Life is Strange: Before the Storm, i wydane przez sprawującą pieczę nad marką firmę Square Enix.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Life is Strange 2
Life is Strange 2

Przygodowe 27 września 2018

Druga odsłona cyklu epizodycznych przygodówek tworzonych przez studio Dontnod Entertainment. Głównymi bohaterami Life is Strange 2 są Sean i Daniel Diaz, którzy zostają zmuszeni do opuszczenia rodzinnego Seattle i ucieczki przed wymiarem sprawiedliwości. W drodze do meksykańskiego Puerto Lobos protagoniści muszą nie tylko unikać konfrontacji z policją, lecz także ukrywać tajemniczą, nadprzyrodzoną moc.

PCPS4XONE

The Awesome Adventures of Captain Spirit
The Awesome Adventures of Captain Spirit

Przygodowe 25 czerwca 2018

The Awesome Adventures of Captain Spirit to przygodówka opracowana z myślą o pecetach. Tytuł jest darmową produkcją, opowiadającą odrębną historię osadzoną w uniwersum cyklu Life is Strange. Gracz kieruje dziesięcioletnim chłopcem o bujnej wyobraźni, któremu wreszcie udaje się przeżyć prawdziwą przygodę.

PCPS4XONE

Life is Strange: Before the Storm
Life is Strange: Before the Storm

Przygodowe 31 sierpnia 2017

Prequel Life is Strange – epizodycznej gry przygodowej opracowanej przez zespół DONTNOD Entertainment. Produkcja jest dziełem studia Deck Nine Games, a gracze wcielają się w niej w znaną z pierwowzoru Chloe Price. Fabuła koncentruje się na okolicznościach, w jakich protagonistka poznała Rachel Amber oraz na relacjach łączących obie nastolatki. Warto nadmienić, że główna bohaterka nie została obdarzona żadnymi nadnaturalnymi zdolnościami, zatem wyborów dokonanych w toku przygody nie można w żaden sposób cofnąć. Zabawa w Life is Strange: Before the Storm po raz kolejny polega na podejmowaniu rozmaitych decyzji mających istotny wpływ na przebieg historii. To właśnie tym aspektom podporządkowano pozostałe elementy rozgrywki, na czele z eksploracją, wchodzeniem w interakcję z napotkanymi postaciami oraz rozwiązywaniem zagadek. Podobnie jak pierwsza gra z serii, tytuł przyciąga uwagę za sprawą wyrazistej, pastelowej oprawy graficznej.

PCPS4XONEANDiOS

Life is Strange
Life is Strange

Przygodowe 30 stycznia 2015

Opracowana przez znane z gry Remember Me francuskie studio DONTNOD epizodyczna gra przygodowa, wzorowana na produkcjach firmy Telltale Games. Jej bohaterką jest osiemnastoletnia Max Caulfield, która po latach powraca do rodzinnego miasteczka Arcadia Bay w Oregonie. Wraz z dawną przyjaciółką Chloe podejmuje śledztwo w sprawie tajemniczego zniknięcia Rachel Amber, co staje się początkiem serii niewytłumaczalnych zdarzeń. Kluczową rolę w grze pełni fabuła, zaś sama mechanika zabawy bazuje na sprawdzonej formule studia Telltale, łącząc możliwość swobodnej eksploracji świata z koniecznością podejmowania wyborów, mających swe konsekwencje w dalszym toku rozgrywki. W odróżnieniu od gier twórców The Walking Dead, tutaj gracz jest wręcz zachęcany do zmieniania dokonywanych wyborów - Max dysponuje mocą cofania czasu, co pozwala testować różne warianty wydarzeń bez konieczności wielokrotnego przechodzenia danego epizodu. Od strony technicznej gra stoi na wysokim poziomie; twórcy postawili na wyrazistą, pastelową oprawę graficzną i niezwykle klimatyczną ścieżkę dźwiękową.

PCPS4XONEX360PS3ANDiOS