Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4Switch
Okładka Trials of Mana (PC)

Trials of Mana

Pełnowymiarowy remake trzeciej odsłony cyklu gier jRPG spod szyldu Mana, która ukazała się w połowie lat 90. na konsoli SNES. W Trials of Mana gracze wyruszają w epicką podróż, której celem jest uratowanie świata przez zagrożeniem płynącym ze strony ośmiu boskich bestii.

RPG | TPP | fantasy | reedycje/remastery/remaki | RPG akcji | jRPG

Okładka Trials of Mana (PC)

data premiery gry:

24kwi2020

Switch PS4 PC

Trials of Mana to kompletny remake trzeciej odsłony jRPG-ów akcji spod szyldu Mana (jap. Seiken Densetsu), za którego produkcję odpowiada japońska firma Square Enix. Cykl rozpoczął życie w 1991 roku na przenośnym Game Boyu jako spin-off serii Final Fantasy, mocno inspirowany grą The Legend of Zelda. Nowa seria osiągnęła szczyt popularności na konsoli SNES, na której ukazały się jej dwie najważniejsze i najlepiej oceniane części – Secert of Mana oraz Trials of Mana.

Wraz z premierą Legend of Mana na pierwszym PlayStation w 1999 roku marka zaczęła popadać w zapomnienie. Po kilkunastu latach, głównie dzięki wiernym fanom, Square Enix zaczął sobie jednak o niej przypominać, oferując mobilne reedycje oraz remaki, takie jak Secret of Mana z 2018 roku na PlayStation 4, PlayStation Vitę i PC.

Fabuła

Trials of Mana zabiera nas do świata, w którym słowo Mana używane jest do określania eterycznej i wszechobecnej energii, stworzonej przez boginię, która wykuwając magiczny miecz, uratowała świat przed ośmioma boskimi bestiami. Po dokonaniu tego heroicznego czynu usnęła i zamieniła się w Drzewo Many. Historia rozgrywa się na długo po tych wydarzeniach, kiedy to do życia budzą się ponownie pokonane monstra, a Mana zaczyna znikać z powierzchni ziemi, kończąc tym samym epokę pokoju i dobrobytu. W trakcie zabawy śledzimy losy kilku różnych bohaterów, których ścieżki krzyżują się ze sobą w niespodziewany sposób.

Mechanika

Trials of Mana jest klasycznym RPG-iem akcji, w którym wydarzenia obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Podczas zabawy kontrolujemy kilku różnych bohaterów dysponujących unikalnymi stylami walki i atakami. Ich umiejętności oraz siła opisane są szeregiem statystyk, na które wpływa ekwipunek. W czasie gry pokonujemy wiele typów przeciwników, w tym potężnych i górujących nad nami bossów.

Kwestie techniczne

W przeciwieństwie do wydanego w 2018 roku remaku Secret of Mana, Trials of Mana dysponuje znacznie większym budżetem, który pozwolił twórcom zaoferować aktorski dubbing postaci, nową ścieżkę dźwiękową, a także wysokiej jakości trójwymiarową oprawę graficzną, starającą się zachować styl i klimat dwuwymiarowego oryginału.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 376 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,6 / 10 na podstawie 18 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 199,00 PLN

Gry podobne do Trials of Mana

Klasyfikacja PEGI Trials of Mana

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Trials of Mana

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3 2.5 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 / Radeon RX 460 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5 2.5 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 1050 Ti / Radeon RX 470 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 8.1/10 64-bit
Recenzja gry Trials of Mana – naiwna podróż w epokę 16-bitów
Recenzja gry Trials of Mana – naiwna podróż w epokę 16-bitów

Recenzja 24 kwietnia 2020, 16:30

Fantastyczna jest również oprawa muzyczna gry. Melodii towarzyszącym wyprawie słucha się z przyjemnością, ale jeśli chcielibyśmy posłuchać ścieżki dźwiękowej oryginału, to w każdej chwili możemy przełączyć odpowiednią opcję w menu. Niestety tego samego nie można powiedzieć o angielskim dubbingu, szczególnie denerwującym w przypadku Charlotte kaleczącej moje uszy wymawianiem „w” w miejscach, gdzie w wyrazie powinna znaleźć się głoska „r”. Można ten problem zniwelować przełączając się na dubbing japoński.

Switch
PS4
PC