Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS1
Okładka Parasite Eve (PS1)

Parasite Eve PS1

Pierwsza produkcja autorstwa studia Squaresoft, która została skierowana do dorosłych odbiorców. Parasite Eve w nowatorski sposób łączy elementy horroru z mechaniką znaną z gier akcji i RPG-ów.

Akcji | survival horror | horror | elementy RPG

Sony PlayStation 1
Okładka Parasite Eve (PS1)

producent: Square Soft

wydawca: Square Soft

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS1:

29marca1998

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Pierwsza gra studia Squaresoft przeznaczona dla osób pełnoletnich. Parasite Eve to połączenie gry akcji i RPG-a utrzymane w klimacie horroru.

Fabuła

Rok 1997, Nowy Jork. Młoda policjantka Aya Brea podczas wizyty w operze jest świadkiem zagadkowego samospalenia wszystkich obecnych w budynku. Z życiem uchodzą tylko ona oraz solistka Melissa Pearce. Artystka zaraz potem mutuje w bestię i ucieka do systemu kanalizacji. Funkcjonariuszka rozpoczyna śledztwo, w którym pomaga jej partner Daniel. Musi powstrzymać tajemniczą Eve przed kolejnymi atakami wymierzonymi w bezbronnych mieszkańców metropolii. Z czasem odkrywa zaskakujące informacje na swój temat…

Mechanika

Parasite Eve wykorzystuje elementy kojarzące się do tej pory głównie z japońskimi RPG-ami. Podczas prowadzonego śledztwa bohaterka odwiedza różne rejony Nowego Jorku, gdzie m.in. toczy losowe potyczki z przeciwnikami. Walki odbywają się w znanym z innych produkcji Squaresoft systemie Active Time Bar. Gracze mogą swobodnie poruszać się Ayą po obszarze starcia, ale czas zatrzymuje się, gdy decydują się na wybór jednej z akcji. Każda komenda zeruje pasek, który musi się ponownie wypełnić, nim będzie można wykonać kolejne działanie. Brea ma do swojej dyspozycji nie tylko kilka typów broni palnej, ale również rozmaite przedmioty oraz specjalne umiejętności zużywające punkty PE (Parasite Energy). Poszczególne pistolety i karabiny gracze mogą modyfikować i ulepszać, dodając im rozmaite efekty.

Po zakończeniu gry odblokowywany jest specjalny tryb „EX game”. To trudniejsza wariacja standardowego modułu, w której napotkani przeciwnicy są dużo silniejsi. Gracze mogą jednak od początku korzystać z ekwipunku, który zabrali na finałową potyczkę w podstawowym trybie, a także używać wzmocnionych wersji broni i zbroi. Unikalnym elementem „EX game” jest budynek Chryslera – 77. piętrowa konstrukcja, w której czeka szereg wyzwań.

Kwestie techniczne

Parasite Eve to pierwsza produkcja Squaresoft przeznaczona dla dorosłych odbiorców. Umiejętnie budujący nastrój grozy i niepozbawiony brutalnych scen tytuł jest często porównywany do serii Resident Evil, choć oferuje o wiele bardziej skomplikowaną od niego mechanikę. W zespole autorów gry znaleźli się m.in. twórcy odpowiedzialni za takie hity, jak Final Fantasy, Chrono Trigger czy Front Mission, m.in. Hironobu Sakaguchi i Tetsuya Nomura. Grę wyróżnia znakomita ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Yoko Shimomurę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 41 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Parasite Eve

18+

Square Enix zarejestrowało markę Parasite Eve w Europie
Square Enix zarejestrowało markę Parasite Eve w Europie

wiadomość25 listopada 2018

Jeżeli pamiętacie jeszcze czasy pierwszego PlayStation, to ta wiadomość powinna Was ucieszyć. Firma Square Enix zdecydowała się zarejestrować znak towarowy Parasite Eve w Europie. Oznacza to remaster dwóch zakurzonych części czy ponowne otwarcie serii? Tego jeszcze nie wiemy, ale marki nie rejestruje się bez powodu.