Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS1
Okładka Tomb Raider: Chronicles (PC)
OkładkaTomb Raider: Chronicles (PC)

Tomb Raider: Chronicles

Tomb Raider 5: Chronicles

Piąta odsłona cyklu trójwymiarowych gier akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby, w którym główną rolę gra piękna archeolog Lara Croft. Chronicles przypomina jej przygody w różnych częściach świata.

Akcji | TPP | przygodowe gry akcji

Tomb Raider: Chronicles Premiera

17lis2000

PS1

21lis2000

PC

producent: Core Design wydawca: Square Enix wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Opracowana przez Core Design, pomysłodawców serii, piąta odsłona przygód dzielnej archeolog Lary Croft. Tytuł jest trójwymiarową grą TPP i bazuje na sprawdzonych mechanikach, wprowadzając jedynie drobne usprawnienia do gry.

Fabuła

Tomb Raider: Chronicles kontynuuje historię przedstawioną w czwartej odsłonie sagi. Lara Croft nie wraca z ekspedycji do Egiptu i zostaje uznana za zmarłą. Przyjaciele spotykają się w rodzinnej rezydencji archeolog, by powspominać dawne przygody podróżniczki. Poszczególne opowieści stają się kanwą poziomów, które może przemierzyć gracz. W ten sposób zyskuje szansę wyruszenia na poszukiwania Kamienia Filozoficznego w Rzymie oraz Włóczni Przeznaczenia, która rzekomo znajduje się na dnie oceanu.

Mechanika

Piąta odsłona serii bazuje na sprawdzonych mechanizmach. To ponownie trójwymiarowa przygodowa gra akcji, w której kamera umieszczona jest za plecami bohaterki. Na kolejnych mapach Lara musi zmierzyć się z kombinacją wyzwań logiczno-zręcznościowych, a także stawić czoła rozmaitym przeciwnikom i pułapkom. Przetrwać pomagają jej umiejętności, w tym choćby stanowiąca nowość w Tomb Raidera możliwość chodzenia po linie, a także zestaw przedmiotów i broni. Do dyspozycji archeolog są dwa pistolety z nieskończoną liczbą pocisków, a także strzelba czy karabin maszynowy.

Twórcy postanowili zwiększyć żywotność gry i na każdym poziomie poukrywali sekrety symbolizowane przez złote róże. Łącznie na znalezienie czeka trzydzieści sześć artefaktów, wymagających doskonałego zmysłu obserwacji i zręczności. Specyficzny sposób przedstawiania historii dodatkowo umożliwił twórcom przygotowanie poziomów bardzo różnych pod względem stylistyki i kładących nacisk na inne elementy zabawy, jak skradanie, rozwiązywanie zagadek czy walka z przeciwnikami.

Kwestie techniczne

Tomb Raider: Chronicles bazuje na tym samym silniku graficznym, który wykorzystano w poprzednich odsłonach serii. Głosu głównej bohaterce użyczyła ponownie Jonell Elliott. Za ścieżkę dźwiękową odpowiada Peter Connelly, który tym razem stworzył nieco mroczniejsze utwory, by dopasować całość do stylistyki przygody.

Ostatnia modyfikacja 27 sierpnia 2015

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 8,1 / 10 na podstawie 1181 głosów czytelników.

Tomb Raider: Chronicles cena w dniu premiery: 139 PLN

Klasyfikacja PEGI Tomb Raider: Chronicles

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Tomb Raider: Chronicles Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium II 300MHz
  • 64MB RAM
  • akcelerator 3D
PC
PS1