Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Fallout 4 - poradnik do gry

Fallout 4 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Skradanie i kradzież kieszonkowa w Fallout 4 | Ważne umiejętności poradnik Fallout 4

Skradanie i kradzież kieszonkowa

Skradanie

Skradanie to specjalna umiejętność, która pozwala ci poruszać się niezauważenie. Oparta jest o punkty Zręczności (Agility), szczególnie mowa tu o umiejętności Skradanie się, za w której otrzymujesz +20% do niewykrywalności. Mechanizm jest dość rozbudowany: należy zwracać uwagę na odległość od przeciwników, hałas, czy ilość światła. Wiele wrogich baz zawiera specjalne reflektory, które automatycznie namierzają wroga (czyli ciebie) i uniemożliwiają efektywne skradanie. Również wszelkie działka obronne dostrzegają cię dużo szybciej niż ludzie i potwory. Odnośnie światła - również latarka Pip-Boya oświetla cię, uniemożliwiając efektywne skradanie.

Skradanie jest aktywowane zaledwie jednym klawiszem, który odpowiada jednocześnie za kucanie. W tym trybie automatycznie poruszasz się wolniej i ciszej, a także wyświetla się pasek na środku ekranu, który przyjmuje kilka stanów: w ukryciu (hidden), zauważono (detected) - nie możesz wtedy kraść, uwaga (caution), gdy zostaniesz wykryty przez przeciwnika oraz zagrożenie (danger) kiedy przeciwnicy już cię widzieli i rozpoczynają atak. Każdy z tych stanów może powoli przejść w stan poprzedni, jeśli jesteś dobrze ukryty i odczekasz chwilę czasu.

Ataki podczas skradania mają dwie pozytywne cechy. Dużo celniej strzelasz, a także otrzymujesz bonus do obrażeń w ataku z zaskoczenia, domyślnie wynoszący 2x ilość zadanych obrażeń. Przy posiadaniu umiejętności Ninja (wymaga Zręczności) mnożnik ten może się zwiększyć.

Kradzież kieszonkowa

Przykładowy ekran przeszukiwania zawartości podczas kradzieży - Skradanie i kradzież kieszonkowa w Fallout 4 | Ważne umiejętności - Fallout 4 - poradnik do gry
Przykładowy ekran przeszukiwania zawartości podczas kradzieży

Kradzież kieszonkowa jest ściśle powiązana ze skradaniem. Dopiero w tym trybie możesz z niej korzystać. Wystarczy podejść do dowolnego NPC, a wyświetli się opcja kradzieży, aktywowana przyciskiem akcji. Gdy próbujesz kradzieży musisz być niewidoczny, gdyż w przeciwnym razie natychmiast możesz zostać zaatakowany. Samo przeglądanie ekwipunku twojego celu nie jest jeszcze niczym złym. Dopiero gdy spróbujesz przywłaszczyć sobie czyjś przedmiot jest to odbierane jako napaść. Nie każdy przedmiot da się wykraść na niskim poziomie Zręczności - celuj wtedy raczej w małe elementy, jak klucze, notatki. W dolnej części ekranu wyświetla się szansa na przywłaszczenie przedmiotu. Kradzieże dodatkowo wspomagane są przez parametr Zręczność.

Podkradanie cudzych przedmiotów dla własnych korzyści materialnych to nie jedyna własność tej umiejętności. W przypadku przeciwników możesz np. wykraść im broń, czy amunicję uniemożliwiając im później skuteczną walkę (szczególnie jeśli mowa o mini-bosach).

Kolejnym dobrodziejstwem kradzieży jest również możliwość dokładania czegoś innym osobom do ekwipunku. Szczególnie mowa tu o granatach czy minach. Nieświadomy niczego przeciwnik może zanieść taką bombę do grupy przeciwników i zrobić spore zamieszanie. Tu możesz dalej pozostać niewykrytym. Trick ten jest wart wykorzystania, szczególnie dlatego, że za jego wykonanie odblokujesz osiągnięcie/trofeum: Ot, psikus (Prankster's Return).