Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Zbierania drużyny ciąg dalszy Baldurs Gate 3 poradnik, solucja i najlepsze porady - informacje o klasach postaci, ich kreowaniu, zdolnościach i perkach. Pełny opis przejścia zadań głównych i pobocznych. Nie zabrakło też wymagań sprzętowych i opisu sterowania.

Ostatnia aktualizacja: 14 marca 2024

Niniejszy poradnik do gry Baldurs Gate 3 stanowi kompletny przewodnik po świecie Zapomnianych Krain, które w trzeciej części serii padły ofiarą inwazji Łupieżców Umysłu. Skorzystanie z naszego poradnika do BG3 pomoże Wam przede wszystkim w utworzeniu i rozwijaniu najlepszej postaci, zarządzaniu drużyną, wygrywaniu turowych walk, badaniu świata i odkrywaniu mapy świata, skradaniu i ulepszaniu sprzętu. Przygotowaliśmy opis przejścia wszystkich questów głównych, pobocznych i towarzyszy ze wszystkimi ważnymi wyborami, a także rozwiązania zagadek, które mogą prowadzić do różnorakich sekretów i znajdziek. W poradniku są też informacje o tym jak ukończyć Baldurs Gate 3 w 100%, jakie są wymagania sprzętowe gry czy jak odblokować wszystkie trofea.

Baldurs Gate 3: Zawartość poradnika

Nasz poradnik do Baldurs Gate 3 zaczynamy od porad na start, które oferują kilka przydatnych wskazówek na temat często popełnianych błędów, badania otoczenia, unikania walk, zaliczania testów umiejętności i innych ważnych mechanik rozgrywki. Rozdział na temat podstaw BG3 opisuje też m.in. walkę, eksplorację, wszystkie romanse, skradanie, umiejętności i cechy, postacie Multiclass czy kradzież.

Dużo miejsca w poradniku przeznaczyliśmy na temat stworzenia i rozwoju bohatera. Oprócz omówienia kreatora postaci znajdziecie szczegółowe opisy wszystkich klas postaci (wojownik, mag, łotrzyk, łowca, kleryk, czarownik, paladyn, druid, mnich, bard, barbarzyńca, zaklinacz) wraz z ich unikalnymi cechami, specjalizacjami i najlepszymi buildami, a także omówienia wszystkich ras dostępnych w grze. Poradnik nie pomija również tematu zarządzania drużyną. Opisaliśmy przede wszystkim wszystkich towarzyszy (Laezel, Astarion, Posępne Serce, Gale, Wyll, Karlach, Halsin, Minthara i inni), którzy mogą przyłączyć się do bohatera. Dowiecie się ponadto o wydawaniu poleceń, stworzeniu optymalnej drużyny oraz o interakcjach z sojusznikami w obozie drużyny.

Bardzo ważną częścią poradnika do BG3 jest szczegółowa solucja. Nasz opis przejścia dotyczy wszystkich questów głównych, pobocznych i towarzyszy. Dowiecie się jak rozpoczynać zadania, jakie posiadają ważne wybory i konsekwencje, a także jakie unikalne nagrody przewidziano za ich zaliczanie. Główną część solucji uzupełniają rozdział na tematy pojedynków z bossami i rekomendowanych taktyk walki, a także rozwiązania zagadek środowiskowych, które mogą otwierać nowe przejścia czy odblokowywać znajdźki (amulety, rzadki sprzęt, przedmioty questowe itp.).

W rozwiązywaniu problemów z grą pomoże Wam rozdział FAQ z naszego poradnika. Podzieliliśmy go na kategorie tematyczne związane z zaliczaniem kampanii, walką i eksploracją oraz rozwojem postaci i drużyną. Na wybranych stronach możecie dowiedzieć się m.in. jak używać szybkiej podróży, jak szybko gromadzić XP, jak rozbrajać pułapki, jak lokalizować sekretne przejścia, jak rzadziej ginąć, jak leczyć członków drużyny, jak unikać walk, jak rozmawiać ze zmarłymi lub zwierzętami, jaki jest maksymalny poziom bohatera, jak czytać w myślach, jak powtarzać testy umiejętności, jak rozdzielać drużynę, jak zwiększać limit udźwigu, jak zresetować rozwój postaci czy jak uczyć się zaklęć.

Duże rozdziały uzupełnia szereg mniejszych stron. Możecie dowiedzieć się m.in. o wszystkich trofeach, sterowaniu, wymaganiach sprzętowych PC, kooperacji czy o tym ile czasu zajmuje przejście BG3. Opracowaliśmy też osobny rozdział o uniwersum Baldur's Gate, który zawiera streszczenie wydarzeń z BG1 i BG2 oraz informację czy jest wymagana znajomość serii.

Baldurs Gate 3: Szybkie porady na start

 1. Korzystajcie z manualnych sejwów. W Baldur's Gate 3 łatwo można doprowadzić do śmierci członka drużyny, bądź też zachować się w zły sposób w queście i zablokować sobie jego najlepsze rozwiązanie.
 2. Szukajcie alternatywnych rozwiązań. BG3 premiuje kreatywne podchodzenie do problemów. Możecie np. sprytnie poprowadzić rozmowę i uniknąć trudnej walki, bądź też znaleźć lepsze przejście do strzeżonej lokacji.
 3. Odnajdujcie i rozbrajajcie pułapki. Posiadajcie zawsze w drużynie postać ze zdolnością i sprzętem do neutralizowania pułapek. Aktywowana silna pułapka może doprowadzić do poważnych obrażeń lub zgonów w drużynie.
 4. Próbujcie uzyskać przewagę środowiskową w walkach. Możecie to osiągnąć poprzez rozstawianie członków drużyny przed rozpoczęciem walki, a także poleganie na pułapkach środowiskowych (np. beczki do wysadzenia, plamy do podpalenia).
 5. Zrekrutujcie jak najszybciej pierwszych towarzyszy. Podróżowanie w ramach pełnej drużyny może Wam ułatwić wygrywanie walk i zaliczanie zagadek, bo możecie polegać na umiejętnościach postaci z różnych klas oraz ras.
 6. Wyświetlajcie karty przeciwników. Z ich opisów możecie dowiadywać się m.in. o ich podstawowych atakach, odpornościach, pancerzach czy ogólnych statystykach. Ułatwi to planowanie ich eliminacji.

Bardziej rozbudowane wskazówki znajdziecie na osobnej stronie: Porady na start.

Baldurs Gate 3: Podstawy

 1. Wszystkie romanse - Ze strony dowiecie się z kim można nawiązać romans, a także jakie są najważniejsze wymagania do intymnych relacji z innymi postaciami.
 2. Otwieranie zamków - Na stronie zestawiliśmy wymagania do otwierania zamków w drzwiach czy pojemnikach, a także jak radzić sobie z trudniejszymi zamkami.
 3. Dialogi - Opisaliśmy znaczenie unikalnych opcji dialogowych pojawiających się w niektórych rozmowach oraz wyjaśniliśmy dlaczego dialogi są zablokowane.
 4. Walka - Na stronie znajdują się ogólne porady na temat rozgrywania starć. Dowiecie się m.in. o turowym systemie walki, rodzajach obrażeń czy wykorzystywaniu pola walki.
 5. Skradanie - Przygotowaliśmy porady jak unikać wykrycia, jak gra ostrzega o dostrzeżeniu przez przeciwnika oraz jak używać skradania podczas questów i eksploracji.
 6. Kreacja postaci - Na tej stronie są wszystkie najważniejsze kroki kreatora, który pozwala na stworzenie własnego protagonisty.
 7. Cechy - Strona zawiera listę wszystkich cech z informacjami o ich działaniu. Dowiecie się też o zastosowaniu cech w testach umiejętności i sprawności.
 8. Atuty - Możecie znaleźć zestawienie wszystkich atutów z informacjami o ich wymaganiach i działaniu. Rekomendujemy też najlepsze atuty.
 9. Umiejętności - Strona opisuje wszystkie umiejętności dostępne w grze. Wyjaśniamy też ich powiązania z różnymi cechami oraz ich dostępność dla różnych klas postaci.
 10. Eksploracja - Opracowaliśmy zestaw porad i wskazówek o eksploracji świata. Dowiecie się również o wykorzystywaniu mapy do lepszej nawigacji.
 11. Kradzież - Podpowiadamy jak kraść przedmioty pozostając niewykrytym. Oddzielnie opisaliśmy włamywanie się do skrzyń i pomieszczeń oraz kradzież kieszonkową.
 12. Handlarze - Strona zawiera podstawowe informacje o kupcach. Opisaliśmy m.in. odblokowywanie handlarzy, różnice między handlem i wymianą oraz okradanie kupców.
 13. Multiclass - Wyjaśniamy jak stworzyć postać wieloklasową oraz jakie są zalety i wady sterowania tego typu bohaterem.
 14. Inspiracje - Z tej strony poradnika dowiecie się jak zdobywać punkty inspiracji, potrzebne przy zaliczaniu testów
 15. Interfejs - Z tej strony poradnika dowiecie się wszystkiego o dość skomplikowanym interfejsie w BG3.
 16. Kilka romansów na raz - Na tej stronie wyjaśniamy czy można mieć więcej niż jednego romantycznego partnera oraz co się z tym wiąże.
 17. Enemy of Justice - Z tej strony poradnika dowiecie się jak sobie poradzić ze specyficznym statusem.
 18. Legendarne przedmioty - Stworzyliśmy listę legendarnych przedmiotów wraz z ich statystykami.
 19. Najlepsze moce Illithid - Na tej stronie zawarliśmy informacje na temat tego drzewka umiejętności oraz listę polecanych przez nas perków.

Baldurs Gate 3: FAQ

Kampania

 1. Jak zapisywać grę? - Opisaliśmy dostępność automatycznych i ręcznych sejwów. Znajdziecie też porady kiedy najlepiej zapisać stan gry.
 2. Czy można zmienić poziom trudności? - Podpowiadamy jak i kiedy można ustawić poziom trudności, a także czy można ułatwiać sobie walki z elitarnymi potworami.
 3. Jak odnajdywać lokacje questowe? - Wyjaśniamy jak korzystać z dziennika oraz jak odczytywać znaczniki z mapy okolicy.
 4. Jacy są antagoniści? - Strona ta opisuje głównych przeciwników, z którymi musicie zmierzyć się w kampanii BG3.
 5. Czy są smoki? - Ze strony dowiecie się czy i kiedy można w BG3 zmierzyć się ze smokami zaliczającymi się do najtrudniejszych potworów w grach Baldur's Gate.
 6. Jak zdobyć Infernal Iron? - Ta strona tłumaczy jak znaleźć przedmiot potrzebny do naprawienia Piekielnego Silnika Karlach.
 7. Czym są kości karmiczne? - Jeśli nie wiecie czym jest i czy powinniście mieć włączoną tę mechanikę, przeczytajcie tę stronę.
 8. Kim jest dziwny wół? - Tutaj wyjaśniamy kim jest tajemnicze zwierzę i jak je spotkać.

Eksploracja świata

 1. Czy można powtarzać test umiejętności? - Strona wyjaśnia czym są testy umiejętności oraz czy można ponowić zawalony test.
 2. Jak korzystać z szybkiej podróży? - Zamieściliśmy wyjaśnienia jak funkcjonuje szybka podróż oraz gdzie można się dzięki niej przenosić.
 3. Jak i po co wykonywać skoki? - W BG3 jest opcja wykonywania dalekich skoków i na tej stronie opisaliśmy gdzie można jej używać.
 4. Jak rozpalić pochodnię? - Podpowiadamy jak używać pochodni w lochach i innych ciemnych lokacjach po tym jak zostanie w poprawny sposób podpalona.
 5. Jak rozbrajać pułapki? - Opisaliśmy szczegółowo zasady identyfikowania i rozbrajania pułapek. Dowiecie się o wszystkich wymaganiach i zagrożeniach interakcji z pułapkami.
 6. Jak odnajdywać sekretne przejścia? - W świecie gry są ukryte przejścia, dzięki którym możecie łatwiej docierać do celu podróży. Podpowiadamy jak je lokalizować.
 7. Jak podświetlić obiekty z otoczenia? - Możecie znaleźć ważną poradę jak używać opcji podświetlania interaktywnych obiektów, pomocnej w eksploracji i szukaniu lootu.
 8. Jak rozświetlić ciemności? - W BG3 możecie trafić do bardzo ciemnych lokacji, ale możecie neutralizować ten problem m.in. wykorzystywaniem magii.
 9. Jak rozmawiać ze zmarłymi? - Wyjaśniamy jakie są wymagania do komunikowania się z duszami zmarłych oraz jakie główne zastosowania ma ta mechanika.
 10. Jak rozmawiać ze zwierzętami? - Dowiecie się kto może rozmawiać ze zwierzętami, jak przebiegają takie interakcje i jakie są z nich ewentualne profity.
 11. Jak dostać się do obozu goblinów? - Obóz goblinów to jedna z dużych lokacji z rozdziału 1. Opisaliśmy wszystkie główne wejścia do obozu, w tym te pozwalające na skradanie.
 12. Czy warto dać oko Wiedźmie? - Ciotkę Ethel spotkacie w pierwszym rozdziale i odpowiadamy na pytanie czy warto zgodzić się na jej plan usunięcia pasożyta.
 13. Czy trzeba znać poprzednie części? - Odpowiadamy na pytania czy trzeba znać fabułę BG1 i BG2 oraz być zaznajomionym z mechanikami DnD.
 14. Jak czytać w myślach? - Z opisu dowiecie się jak pozyskać zaklęcie Wykrycie myśli i jak korzystać z niego w trakcie rozmów z NPC-ami.
 15. Jak wejść do Podmroku? - Na tej stronie znajdziecie wszystkie sposoby, dzięki którym dostaniecie się do tej krainy
 16. Jak kraść? - W BG3 dzięki kradzieży możecie pozyskać sporo ciekawego lootu. Na tej stronie poradnika znajdziecie wszystko sposoby kradzieży.
 17. Czy w grze są pająki? - Strona dla osób zmagających się z arachnofobią.
 18. Gdzie znaleźć łopatę? - Ta strona poradnika tłumaczy jak znaleźć ten przydatny przedmiot w grze.
 19. Czym są monety dusz? - Na tej stronie tłumaczymy jak znajdować monety i do czego ich używać.
 20. Jak wydostać się z Biblioteki Enklawy? - Na tej stronie poradnika opisaliśmy sposoby na wydostanie się z tego miejsca w Gaju Druidów.
 21. Jak przechodzić przez rozpadliny? - Ta strona zawiera porady dotyczące przechodzenia przez wąskie szczeliny, które napotkacie podczas eksploracji.
 22. Gdzie jest Szkółka Y'llek? - Przeczytajcie tę stronę, jeśli poszukujecie Szkółki Githyanki w pierwszym akcie.
 23. , Podmrok czy Górska Przełęcz - co wybrać? - Jeśli zastanawiacie się, którą drogę wybrać, na tej stronie opisujemy obie możliwości.

Rozwój postaci i drużyna

 1. Którą klasę wybrać? - Gracie w BG3 p oraz pierwszy i nie wiecie którą z 12 klas wybrać? Ta strona poradnika podpowiada jak dobrać postać do Waszego stylu gry.
 2. Skąd obrażenia Astariona w wodzie? - Ta strona wyjaśnia dlaczego elf Astarion otrzymuje obrażenia w momencie kontaktu z wodą.
 3. Jak zdobywać punkty doświadczenia? - Przygotowaliśmy porady jak szybciej gromadzić XP niezbędne do rozwijania postaci.
 4. Jak sprawdzić poparcie towarzysza? - Utrzymywanie dobrych relacji z członkami drużyny jest istotne i z tej strony poradnika dowiecie się jak je monitorować.
 5. Jak rozdzielić drużynę? - Podzielenie drużyny na mniejsze grupy może być pomocne w zaskakiwaniu wrogów czy zaliczaniu zagadek. Opisaliśmy dokładnie tę mechanikę.
 6. Czy jest limit udźwigu? - Ze strony dowiecie się jak sprawdzić wagę przedmiotów, które obiekty najwięcej ważą i jak przekroczenie limitu udźwigu wpływa na rozgrywkę.
 7. Jak uczyć się zaklęć? - Opisaliśmy czym są zwoje, a także jak doprowadzać do odblokowywania nowych zaklęć.
 8. Kim jest Dark Urge? - Objaśniliśmy założenia unikalnej postaci Dark Urge możliwej do wybrania w kreatorze, a także to jak granie nią wpływa na rozgrywkę.
 9. Czy można zresetować postać? - Znajdziecie szczegółowy opis jak zresetować rozwój postaci bez restartowania całej gry, by rozwinąć inne statystyki i stworzyć inny build.
 10. Kim jest Origin Character? - Wyjaśniamy kim są bohaterowie z narzuconym wyglądem i historią, jak wybrać jednego z nich i jak zmienia to przebieg gry.
 11. Jaki jest maksymalny poziom? - Strona odpowiada na pytanie jaki jest najwyższy poziom doświadczenia możliwy do uzyskania w trakcie przechodzenia BG3.
 12. Jak adoptować psa? -na tej stronie poradnika znajdziecie wszystkie informacje dotyczące przygarnięcia czworonoga.
 13. Jak powrócić do kreatora? - Przez przypadek wyszliście z kreatora za wcześnie? Na tej stronie tłumaczymy jak wrócić do tworzenia postaci.
 14. Jak działa Maska Zmiennokształtnego? - Ta strona tłumaczy jak zdobyć i jak używać ten interesujący przedmiot.
 15. Jak zmienić wygląd postaci? - Zaczęliście już grać, ale macie wątpliwości co do wyglądu Waszej postaci? Na tej stronie odpowiadamy na pytanie czy można zmienić wygląd po zamknięciu kreatora postaci.
 16. Kim jest Strażnik? - Pod koniec procesu tworzenia głównej postaci stanie przed Wami wybór Strażnika. Kim jest i jaką rolę pełni w grze ta postać, przeczytacie na tej stronie poradnika.
 17. Czym są Moce Illithidów? - Na tej stronie znajdziecie wyjaśnienie czym jest ukryte drzewko umiejętności i jakie zdolności wybrać.
 18. Co daje atut Zabijaka? - Z tej strony dowiecie się jak zdobyć atut, który pozwoli Wam zadawać dodatkowe obrażenia bez użycia broni.
 19. Czym jest Boska interwencja? - Na tej stronie opisujemy czym jest jedna z klasowych zdolności Kleryka.
 20. Kim jest Tav? - To tajemnicza postać, która niespodzianie może pojawić się w grze.

Walka

 1. Jak rzadziej ginąć? - Ta strona zawiera zestaw praktycznych porad jak rzadziej tracić członków drużyny i minimalizować ryzyko zgonu.
 2. Jak uzdrowić bohaterów? - Zestawiliśmy wszystkie techniki leczenia postaci wykorzystujące m.in. mikstury, magię, umiejętności czy obiekty z otoczenia.
 3. Jak odczytywać statusy postaci? - W grze pojawiają się pozytywne i negatywne stany wpływające na statystyki bohaterów i podpowiadamy gdzie ich szukać.
 4. Czy można uniknąć śmierci bohatera? - Strona wyjaśnia czym są tzw. rzuty przeciw śmierci oraz jak wykorzystywać zwój ożywienia do przywracania postaci do życia.
 5. Czy można uniknąć walki? - Na tej stronie odpowiadamy na pytanie czy są sposoby na pomijanie walk np. poprzez inne poprowadzenie rozmowy czy ominięcie wrogów.
 6. Czym są bonusowe akcje? - Wyjaśniamy jak odczytywać bonusowe akcje oraz jak rozróżniać te oznaczone czerwonymi i niebieskimi kolorami.
 7. Jak rzucać przedmiotami? - Opisaliśmy krok po kroku jak wykonać rzut obiektem i jakie może to mieć potencjalne zastosowanie w trakcie gry.
 8. Jak i po co zanurzać broń? - Wyjaśniamy czy jest dodatkowa akcja z zanurzania broni oraz co można dzięki niej potencjalnie zyskać.
 9. Jak i po co pozbawiać przytomności? - Dowiecie się czy można ogłuszać postacie zamiast zabijania ich oraz jakie może to mieć praktyczne zastosowania.
 10. Jak rzucić postacią? - W BG3 możliwe jest rzucanie wybranymi członkami drużyny i przeciwnikami. Wyjaśnimy jak używać tej opcji i jakie ma najważniejsze zas.tosowania.
 11. Jak ocucić postać? - Nie wiecie jak przywrócić do drużyny bohatera, którego wcześniej zknockautowaliście? Na tej stronie poradnika wyjaśniamy jak to zrobić

Baldurs Gate 3: Wszystkie klasy postaci

Klasa Wojownik

 1. Poradnik - zestawiliśmy dostępne style, zdolności oraz specjalizacje dla klasy Wojownik.
 2. Najlepszy build postaci - ta strona zawiera porady jak zbudować optymalny build Wojownika i jakie są jego najważniejsze cechy.

Klasa Mag

 1. Poradnik - na tej stronie znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące tej kalsy postaci.
 2. Czary - przygotowaliśmy zestawienie czarów, którymi można operować grając klasą Mag.
 3. Najlepsze rasy - na tej stronie przygotowaliśmy zalecane rasy postaci dla klasy Mag.
 4. Najlepszy build postaci - ta strona zawiera porady jak przygotować optymalny build Maga i jakie są jego najważniejsze cechy.

Klasa Łotrzyk

 1. Poradnik - jeśli zastanawiacie się nad wyborem tej klasy, warto przeczytać stronę, na której zawarliśmy jej najważniejsze cechy.
 2. Najlepsze rasy - na tej stronie przygotowaliśmy polecane rasy postaci dla klasy Łotrzyk.
 3. Najlepszy build postaci - ta strona zawiera porady jak stworzyć optymalny build Łotrzyka i jakie są jego najważniejsze cechy.

Klasa Łowca

 1. Poradnik - ta strona opisuje m.in. najlepsze pochodzenie, rasy i podklasy dla tej postaci.
 2. Czary - przygotowaliśmy listę czarów, którymi można operować grając klasą Łowca.
 3. Najlepsze rasy - na tej stronie przygotowaliśmy zalecane rasy postaci dla klasy Łowca.
 4. Najlepszy build postaci - ta strona zawiera porady jak stworzyć dobry build Łowcy i jakie są jego najważniejsze cechy.

Klasa Kleryk

 1. Poradnik - strona opisuje główne warianty klasy Kleryk, a także jej właściwości i umiejętności.
 2. Najlepsze czary - przygotowaliśmy zestawienie czarów, które warto wybrać grając tą postacią.
 3. Najlepsze rasy - na tej stronie przygotowaliśmy rekomendowane rasy postaci dla klasy Kleryk.
 4. Najlepszy build postaci - ta strona zawiera porady jak stworzyć przydatny build Kleryka i jakie są jego najważniejsze cechy.

Klasa Czarownik

 1. Poradnik - ta strona opisuje m. in. najlepsze rasy, podklasy i punkty zdolności dla Czarownika.
 2. Czary - przygotowaliśmy listę czarów, którymi można operować grając klasą Czarownik.
 3. Najlepsze rasy - na tej stronie przygotowaliśmy najlepsze rasy postaci dla klasy Czarownik.
 4. Najlepszy build postaci - ta strona zawiera porady jak stworzyć optymalny build Czarownika i jakie są jego najważniejsze cechy.

Klasa Paladyn

 1. Poradnik - wybraliśmy najlepszą rasę, czary, cechy i pochodzenie dla paladyna, a także rekomendowany styl walki paladynem. Dowiecie się też o głównych podklasach paladyna i o najlepszym buildzie dla klasy Paladyn.
 2. Najlepszy build - z tej strony poradnika poznacie nasze sugestie co do tego, jak zbudować postać Paladyna w czasie gry.

Klasa Druid

 1. Poradnik - informujemy o najlepszej rasie, zdolnościach i pochodzeniu druida. Dowiecie się też o najlepszych podklasach i formach druida oraz o rekomendowanym buildzie dla klasy Druid.
 2. Najlepsze czary - na tej stronie znajdziecie nasze autorskie zestawienie polecanych czarów, jakie możecie wybrać grając tą postacią.
 3. Najlepszy build - podpowiadamy jak rozwinąć postać druida na dalszych etapach rozgrywki.

Klasa Mnich

 1. Poradnik - przygotowaliśmy najlepsze pochodzenie, zdolności i rasę mnicha. Oprócz tego znajdziecie informacje o polecanym stylu walki mnichem, rekomendowanych czarach i podklasach oraz o najlepszym buildzie dla klasy Mnich.
 2. Najlepszy build - ta strona, to kompletny przewodnik po tym jak stworzyć idealnego Mnicha.

Klasa Bard

 1. Poradnik - ta strona to kompleksowy opis najważniejszych cech postaci z tej klasy.
 2. Najlepsze czary - jeśli nie wiecie które z wielu czarów dostępnych dla Barda wybrać, to na tej stronie poradnika znajdziecie wybrane przez nas najlepsze zaklęcia dla tej postaci.
 3. Najlepszy build - jeśli chcecie wiedzieć jak rozwinąć Barda w czasie gry w BG3 czytajcie naszą stronę poradnika.

Klasa Barbarzyńca

 1. Poradnik - na stronie wybraliśmy najlepszą rasę, pochodzenie i zdolności dla barbarzyńcy. Dowiecie się też m.in. czy wymagane jest noszenie pancerza, a także jakie są najlepsze podklasy, akcje klasowe i build klasy Barbarzyńca.
 2. Najlepszy build - z tą stroną poradnika zbudujecie idealnego Barbarzyńcę w BG3.

Klasa Zaklinacz

 1. Poradnik - wybraliśmy najlepszą rasę, zdolności i pochodzenie zaklinacza. Dodatkowo znajdziecie podpowiedzi o najlepszych podklasach i czarach, a także o rekomendowanym buildzie dla rozwijania postaci z klasy Zaklinacz.
 2. Najlepszy build - z tej strony poradnika dowiecie się jak rozwijać swojego Zaklinacza.

Baldurs Gate 3: Wszystkie rasy

 1. Elf - Na stronie są informacje o cechach rasowych elfów, podrasach oraz najlepszych klasach postaci dla grania elfem.
 2. Półelf - Strona skrywa informacje o cechach rasowych półelfów, podrasach oraz optymalnych klasach postaci dla grania półelfem.
 3. Niziołek - Na stronie znajdziecie informacje o cechach rasowych niziołków, podrasach oraz zalecanych klasach postaci dla grania niziołkiem.
 4. Diabelstwo - Strona zawiera informacje o cechach rasowych diabelstw, podrasach oraz rekomendowanych klasach postaci dla grania diabelstwem.
 5. Drow - Strona zawiera informacje o cechach rasowych drowów, podrasach oraz najlepszych klasach postaci dla grania drowem.
 6. Githyanki - Przygotowaliśmy informacje o cechach rasowych githyanki, podrasach oraz najlepszych klasach postaci dla grania githyanki.
 7. Krasnolud - Możecie znaleźć informacje o cechach rasowych krasnoludów, podrasach oraz najlepszych klasach postaci dla grania krasnoludem.
 8. Człowiek - To najbardziej klasyczny wybór. Dowiecie się o cechach rasowych ludzi, podrasach oraz najlepszych klasach postaci dla grania człowiekiem.
 9. Drakon - Na tej stronie znajdziecie wszystkie podrasy i zdolności rasowe tych jaszczurokształtnych stworzeń.
 10. Półork - Ta silna rasa ułatwi Wam walkę. Przeczytajcie o rasowych umiejętnościach i z jaką klasą najlepiej je połączyć.

Baldurs Gate 3: Drużyna

 1. Wszyscy towarzysze - Przygotowaliśmy listę wszystkich bohaterów, których można przyłączyć do drużyny wraz z informacjami o miejscach ich odnajdywania.
 2. My - Dowiecie się jak zrekrutować pożeracza intelektu w prologu oraz czy gadający mózg może pomagać w walkach.
 3. Laezel - Podpowiadamy jak przyłączyć githyanki w prologu oraz w akcie 1, jak zyskiwać aprobatę kobiety i jakie są główne statystyki Laezel.
 4. Astarion - Wyjaśniamy gdzie przebywa wampir i jak przyłączyć go do drużyny, a także jakie są unikalne i ważne statystyki tego elfa.
 5. Posępne Serce - Dowiecie się o odnalezieniu kleryczki na pokładzie statku lub w akcie 1, o zrekrutowaniu kobiety i o podstawowych statystykach Posępnego Serca.
 6. Gale - Zamieściliśmy instrukcje jak zrekrutować czarodzieja w pierwszym akcie, jak zwiększać jego aprobatę oraz jakie Gale posiada statystyki i wyposażenie.
 7. Wyll - Opisaliśmy przyłączenie czarnoksiężnika z Gaju Druidów z aktu 1, jak również poprawianie relacji z mężczyzną i najważniejsze statystyki Wylla.
 8. Karlach - Wyjaśniamy gdzie ukrywa się diabelstwo w akcie 1, jak pomóc Karlach i przyłączyć towarzyszkę oraz jakie posiada podstawowe statystyki.
 9. Halsin - Z opisu dowiecie się gdzie jest więziony druid, jak go uwolnić i zrekrutować, jak budować dobre relacje i jakie statystyki i umiejętności posiada Halsin.
 10. Minthara - Ta strona opisuje kobietę-drowa z obozu goblinów z aktu 1. Dowiecie się jak przyłączyć Mintharę dzięki poprawnym decyzjom i jakie ma statystyki.
 11. Zarządzanie drużyną - Opracowaliśmy praktyczne porady jak dowodzić kilkuosobową drużyną, jak rozwijać bohaterów, jak wydawać polecenia i jak przeglądać inwentarze.
 12. Kompozycja drużyny - Na stronie znajdują się jak dobrać najlepszy skład drużyny w oparciu m.in. o klasy, przydatność w walce czy możliwość leczenia i rzucania czarów.
 13. Obóz - Strona kompleksowo opisuje obóz drużyny. Dowiecie się jak przenosić się do obozu i jak go opuszczać, a także jakie są dostępne interakcje z towarzyszami w obozie.

Baldurs Gate 3: Wszystkie romanse

 1. Halsin - Na tej stronie poradnika znajdziecie informacje o tym jak zacząć romans ze zmiennokształtnym druidem.
 2. Karlach - Ta strona poradnika opisuje jak odblokować romantyczną relację z barbarzynką.
 3. Karlach - Musicie zrekrutować diabelstwo w pierwszym rozdziale kampanii.
 4. Gale - Tematem romansu możecie zająć się po zrekrutowaniu go w pierwszym rozdziale.
 5. Posępne Serce - Nawiązanie relacji z nią jest możliwe po zrekrutowaniu jej przy ruinach.
 6. Lae'zel - Musicie uratować ją w rozdziale 1 oraz zachowywać się po jej myśli.
 7. Wyll - To postać, którą spotkacie w Gaju Druidów w pierwszym rozdziale.
 8. Minthara - To drow-NPC i możecie ją spotkać w Obozie goblinów w rozdziale 1.
 9. Astarion - Z tym elfem-wampirem możecie budować relacje od rozdziału 1.

Baldurs Gate 3: Wszyscy bossowie

 1. Matka Rodu Pająków Fazowych - Dowiecie się jak dotrzeć w rozdziale 1 do podziemnej lokacji z wielkim pająkiem.
 2. Gruda Oświecony - Jest to jeden z ogrów napotykanych w pierwszym rozdziale. Podpowiadamy jak przygotować się do starcia z ogrami i jak wykorzystać otoczenie.
 3. Ciotka Ethel (Zielona Wiedźma) - Opisaliśmy sposób dotarcia do wiedźmy w rozdziale 1 oraz przejścia przez tunel prowadzący do legowiska bossa.
 4. Sowodźwiedź - Wyjaśniamy gdzie spotkać tę kreaturę w pierwszym rozdziale i jakie poczynić przygotowania przed starciem z bestią.

Baldurs Gate 3: Rozwiązania wszystkich zagadek

 1. Myrnath i gadający mózg - Nautiloid - To zagadka z prologu z Myrnathem, na którym dokonywana jest operacja. Opisaliśmy wszystkie dostępne testy i ich wymagania oraz odblokowanie pożeracza intelektu My.
 2. Zamknięta skrzynia - Nautiloid - To prosta zagadka ze skrzynią z prologu. Dowiecie się gdzie znaleźć skrzynię na pokładzie statku Nautiloid, gdzie jest klucz i jakie skarby skrywa pojemnik.
 3. Przerośnięte Ruiny - Odblokowanie wejścia to ruin jest jedną z ważniejszych zagadek rozdziału 1. Opisaliśmy wszystkie główne techniki na dostanie się do lochu.
 4. Skrzynia, legowisko sowoniedźwiedzia - Strona wyjaśnia jak dotrzeć do legowiska w rozdziale 1 oraz jak bezpiecznie otworzyć pozłacaną skrzynię, która jest chroniona przez magię.
 5. Zagadka z runami w Szmaragdowym Gaju - Opisaliśmy szczegółowo założenia zagadki z kamiennymi płytami z runami, którą możecie rozwiązać w pierwszym rozdziale.
 6. Więźniowie w kapsułach - Nautiloid - Wyjaśniamy gdzie znaleźć więźniów na statku Nautiloid, jakie działanie mają 3 przyciski oraz jak zachować się w stosunku do więzionej Posępne Serce.
 7. Drzwi w kryjówce wiedźmy - Z naszego opisu dowiecie się jak dotrzeć do siedziby wiedźmy w pierwszym rozdziale oraz jakie są wymagania do otwarcia zdeformowanych drzwi.
 8. Zagadka księżycowa - Strona opisuje zagadkę z panelami ukazującymi fazy księżyca z rozdziału 1. Dowiecie się jak poprawnie przesuwać panele.
 9. Księga nekromancji i pułapki - Zamieściliśmy opis jak bezpieczne zabrać księgę nekromacji z piwnicy badanej w pierwszym rozdziale i jak uniknąć aktywacji pułapek.
 10. Nettie i antidotum - Podpowiadamy jak zachować się w sprawie lekarstwa Nettie z Gaju Druidów, a także jak pozyskać antidotum.
 11. Zagadka piwnicy budynku paladynów - Na tej stronie odpowiadamy jak znaleźć i otworzyć tajemne przejście w budynku poborcy podatkowego.
 12. Zdobione lustro - W piwnicy pod Opuszczoną Wiosną natkniecie się na Zdobione lustro - dowiedzcie się, jak z nim rozmawiać.

Baldurs Gate 3: Opis przejścia

Prolog

 1. Ucieczka z Piekła - To quest z wprowadzenia do kampanii rozgrywanego na latającym statku Nautiloid. Wyjaśniamy jak dotrzeć na mostek kapitański i sabotować statek.

Akt 1

 1. Usunięcie pasożyta - Opisaliśmy ten nadrzędny quest związany z pozbyciem się pasożyta z ogranizmu głównego bohatera.
 2. Zapomniane ruiny - Na stronie są lista wszystkich wejść do ruin oraz omówienie rozmowy z zakapturzoną postacią.
 3. Sądzone dziecko - Z solucji dowiecie się jak uratować Arabellę, a także gdzie poszukać jej rodziców.
 4. Lea'zel w klatce - Nasz opis przejścia zestawia wszystkie warianty konfrontacji z githyanki oraz informacje jak zrekrutować Lea'zel.
 5. Uczennica druida - Na stronie znajdziecie informacje gdzie znaleźć Nettie, a także jak pozyskać antidotum na truciznę.
 6. Wiekowa zielarka - To ważniejszy quest z wizyty na moczarach oraz odwiedzania wiedźmy - ciocie Ethel.
 7. Łut szczęścia - To zadanie z uporania się z grupą goblinów oraz zatrzymania pracy wiatraka.
 8. Uwięziona Goblinka - Z opisu przejścia dowiecie czy warto i jak uratować goblinkę Sazzę więzioną w Gaju Druidów.
 9. Goblinia kapłanka - To quest ze spotkania z kapłanką w obozie goblinów i doradzamy czy warto wypić miksturę, którą przygotuje dla bohatera.
 10. Herbaciarnia - Misja ta dotyczy uratowania Mayriny. Podpowiadamy jak dotrzeć do warsztatu wiedźmy i poprawnie go przeszukać.
 11. Zaginiona przesyłka - Z naszego opisu przejścia dowiecie się gdzie znaleźć ocalałych powiązanych z tym questem i jak spotkać się ze współpracownikami Rugana.
 12. Uciekający diabeł - Nasz opis wyjaśnia gdzie znaleźć diabła oraz jak zachować się w sprawie ważnego wyboru dotyczącego zabicia Karlacha lub Andersa.
 13. Uwięziony półelf - Podpowiadamy gdzie przebywa tytułowy elf Benryn, a także jak znaleźć Miri i posąg.
 14. Piwnica aptekarza - To misja powiązane z odnalezieniem i kradzieżą księgi nekromancji. Opisaliśmy też wybór z otwarcia lub zniszczenia księgi.
 15. Ocal Pierwszego Druida - Na tej stronie wyjaśniamy jak uwolnić zamienionego w niedźwiedzia Hasina i jak pokonać przywódców goblinów.
 16. Podmrok - Ta strona zawiera opis lokacji, do której dostaniecie się w pierwszym akcie.
 17. Kuźnia Gryma - Z tej strony poradnika dowiecie się, jak dotrzeć do kuźni Adamantyny (Adamantine Forge).
 18. Górska przełęcz - jeśli zrezygnowaliście z Podmroku, przyda się Wam przewodnik po tej niebezpiecznej lokacji.
 19. Odszukaj szkółkę githyanki - Z tej strony dowiecie się, jak wyleczyć Waszych bohaterów i czy możecie usunąć pasożyta.

Akt 2

 1. Dotrzyj do Wież Wschodzącego Księżyca - Na tej stronie wyjaśniamy gdzie znaleźć księżycową latarnię i jak uratować Isobel.
 2. Rękawica Shar - Przeczytajcie tę stronę, aby dowiedzieć się jak znaleźć relikt Ketherica Thorma.
 3. Atak na Wieże Wschodzącego Księżyca - Z tej strony dowiecie się jak pokonać Ketherica Thorma z pomocą sojuszników.
 4. Obudź Arta Cullagha - Mężczyzna w Last Light Inn potrzebuje Waszej pomocy. Przeczytajcie jak mu jej udzielić.
 5. Zdejmij klątwę cienia - Dowiedzcie się jak przekonać do siebie Halsina i uratować Thaniela.
 6. Uratuj rodziców Arabelli - Z tej strony dowiecie się jak pomóc bohaterce w House of Healing.
 7. Ukarz niegodziwców - Na tej stronie poradnika podpowiadamy jak znaleźć notatnik potrzebny do ukończenia zadania.

Akt 3

 1. Rivington - z tej strony dowiecie się jak pokonać jedną z większych lokacji w grze i jakie zadania poboczne czekają na Was w tym regionie.
 2. Zmierz się z mózgiem nestorem - Z tej strony dowiecie się jak znaleźć Netheryjski Mózg i jak pomóc Orfeuszowi.
 3. Rozważ ofertę Gortasha - To krótkie zadanie polega na rozmowie z bohaterem. Przeczytajcie jak poprawnie ją poprowadzić.
 4. Zniszcz mózg nestora - Czeka Was ciężka przeprawa przez Baldur's Gate i walka z Netheryjskim Mózgiem.
 5. Znajdź zaginione listy - To krótkie zadanie polega głównie na przekonaniu do swoich racji małej towarzyszki Gale'a.
 6. Znajdź surową bibliotekarkę Ffion - Waszym zadaniem jest znalezienie pewnej kobiety. Sprawdźcie gdzie jej szukać.
 7. Zbadaj sprawę morderstw - Na tej stronie opisujemy rozbudowane zadanie, którego częścią jest między innymi walka z Sarevokiem Anchevem.
 8. Zdobądź kamień pustki Orin - Z tej strony poradnika dowiecie się jak znaleźć i jak walczyć z Orin.
 9. Pomóż dziwnemu wołu - To bardzo krótkie zadanie odblokuje Wam możliwość przywołania niespotykanego sojusznika.
 10. Rozwiąż sprawę morderstwa w Świątyni - Na tej stronie podpowiadamy jak porozmawiać ze zmarłym i jak znaleźć listę celów potrzebną do ukończenia zadania.

Baldurs Gate 3: Wymagania sprzętowe PC

Poniżej znajdziecie minimalne wymagania pełnej wersji Baldur's Gate 3:

 1. Procesor: Intel i5 4690 / AMD FX 8350
 2. Pamięć RAM: 8 GB
 3. Karta graficzna: Nvidia GTX 970 / RX 480 4 GB VRAM
 4. System operacyjny: Windows 10 / 11
 5. Miejsce na dysku: 150 GB
 6. DirectX: 11

Więcej informacji o działaniu gry znajdziecie na osobnej stronie: Wymagania sprzętowe.

Baldurs Gate 3: Długość gry

Typowe przejście całej kampanii w grze Baldur's Gate 3 powinno zająć od 75 do 100 godzin, a więc jest to wyjątkowo długa produkcja.

Chęć dokładnego badania map, zaliczanie wszystkich questów i zdobywanie wszystkich skarbów mogą podwoić całkowity czas rozgrywki.

Baldurs Gate 3: Spolszczenie, polska wersja językowa

W BG3 możecie wybrać kinową polską wersję językową. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich odsłon serii nie jest dostępny pełny polski dubbing i domyślnie gra uruchamia się z angielskim dubbingiem.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: Polska wersja językowa.

Baldurs Gate 3: Data premiery

BG3 przez kilka lat znajdowało się we wczesnym dotępie na komputerach osobistych, ale w pełną wersję mogą też zagrać gracze konsolowi.

 1. Premiera wersji PC to 3 sierpnia 2023 roku.
 2. Premiera wersji PlayStation 5 to 6 września 2023 roku.

Nie przewidziano niestety wersji na konsole Xbox Series S/X, ani na sprzęt wcześniejszej generacji. Więcej informacji jest na stronie Wersje na konsole.

Autorzy Poradnika

Agnieszka Adamus

Agnieszka Adamus

Z GRYOnline.pl związana od 2017 roku. Zaczynała od poradników, a teraz tworzy głównie dla newsroomu, encyklopedii i promocji. Samozwańcza specjalistka od darmówek. Uwielbia strategie, symulatory, RPG-i i horrory. Ma też słabość do tytułów sieciowych. Spędziła nieprzyzwoicie dużo godzin w Dead by Daylight i Rainbow Six: Siege. Oprócz tego lubi oglądać filmy grozy (im gorsze, tym lepiej) i słuchać muzyki. Największą pasją darzy jednak pociągi. Na papierze fizyk medyczny. W rzeczywistości jednak humanista, który od dzieciństwa uwielbia gry.

więcej

Jacek Hałas

Jacek Hałas

Z GRYOnline.pl współpracuje od czasów „prehistorycznych”, skupiając się na opracowywaniu poradników do gier dużych i gigantycznych, choć okazjonalnie zdarzają się i te mniejsze. Oprócz ponad 200 poradników, w swoim dorobku autorskim ma między innymi recenzje, zapowiedzi oraz teksty publicystyczne. Prywatnie jest graczem niemal wyłącznie konsolowym, najchętniej grywającym w przygodowe gry akcji (najlepiej z dużym naciskiem na ciekawą fabułę), wyścigi i horrory. Ceni również skradanki i taktyczne turówki w stylu XCOM. Gra dużo, nie tylko w pracy, ale także poza nią, polując – w granicach rozsądku i wolnego czasu – na trofea i platyny. Poza grami lubi wycieczki rowerowe, a także dobrą książkę (szczególnie autorstwa Stephena Kinga) oraz seriale (z klasyki najbardziej Gwiezdne Wrota, Rodzinę Soprano i Supernatural).

więcej

Łukasz Telesiński

Łukasz Telesiński

Przed dołączeniem do zespołu poradników GRYOnline.pl (2015 r.), studiował na AWF-ie w Poznaniu, skąd wyszedł z tytułem magistra. Ma 8-letnie doświadczenie w pisaniu poradników do różnych produkcji, a obecnie pracuje także w branży IT, gdzie jest rekruterem technicznym. Pomimo że gra w prawie każdy gatunek, szczególną uwagę skupia na grach MMORPG, RPG, FPS oraz grach sportowych (seria FIFA, Football Manager, wyścigi). Poza graniem lubi gotować (jest fanem kuchni włoskiej), czytać książki (szczególnie fantasy i kryminały), a także aktywnie spędzać czas poza domem, robić zdjęcia i kręcić filmy z podróży.

więcej

Adam Celarek

Adam Celarek

Grami interesuje się od najmłodszych lat. Absolwent filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie obronił pracę z zakresu ludologii. Pracę w GRY-Online.pl rozpoczął na początku 2023 roku. W redakcji pełni rolę autora poradników. Entuzjasta RPG-ów, nietuzinkowych gier indie oraz kompetytywnych tytułów e-sportowych (głównie bijatyk oraz gier MOBA). Poza grami interesuje się także papierowymi grami fabularnymi oraz karciankami kolekcjonerskimi. Miłośnik oldskulowej technologii i stylu retro.

więcej

Olga Fiszer

Olga Fiszer

Do działu poradników w GRYOnline.pl dołączyła w 2019 roku. Niemniej na łamach serwisu można natknąć się również na jej wpisy o klockach LEGO, które to z zamiłowaniem kolekcjonuje od wielu lat. Była pracownica korpo, która postanowiła wyjechać do Wielkiej Brytanii, gdzie poświęciła się zbieraniu dóbr popkulturowych. Do jej ulubionych gatunków gier należą przede wszystkich RPG-i i jRPG-i, klasyczne RTS-y, jak również dziwaczne indyczki. Gdy, pomimo pokaźnego zbioru gier, stwierdza, że nie ma w co grać, odpala po raz setny Harvest Moona, Stardew Valley, któregoś z KOTOR-ów lub Baldur’s Gate’a 2 (Cienie Amn, nie Tron Bhaala). Po godzinach lubi malować figurki lub podziwiać nagromadzone kolekcjonerki i retro konsole.

więcej

Mikołaj Ciesiński


Informacje o Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Poradnik zawiera : strony: 9, ilustracje: 9 .

Poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 9 listopada 2020, odwiedź Poradnik do gry

Opis przejścia

Ostatnia aktualizacja : 21 września 2023, odwiedź Opis przejścia

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.