Baldur's Gate 3: Znajdź zaginioną przesyłkę
Znajdź zaginioną przesyłkę to zadanie w pierwszym akcie Baldur’s Gate 3. Na tej stronie poradnika dowiecie się jak uratować Rugana oraz co zrobić z przesyłką dla Zhentarimów.
Aktualizacja:
Znajdź zaginioną przesyłkę to zadanie w pierwszym akcie gry Baldur's Gate 3. Najprawdopodobniej zetkniecie się z nim na trakcie przebudzonych, spotykając przemytników broniących się przed gnollami. Na tej stronie poradnika dowiecie się jak uratować Rugana oraz co zrobić z przesyłką dla Zhentarimów.
Jak uratować Rugana?
Rugan i Olly są przemytnikami pracującymi dla gildii Zhentarimów. Natkniecie się na nich na północy mapy, na trakcie przebudzonych, gdzie zaatakowała ich horda gnoili. Przemytnicy zabarykadowali się w jaskini, do której wejść możecie od przodu albo od tyłu. Podchodząc do gnoili od przodu natychmiast rozpoczniecie bitwę na mniej dogodnym dla was terenie. Bitwa z gnollami jest jednym z trudniejszych starć w akcie pierwszym i powinniście być przynajmniej na poziomie czwartym, zanim się jej podejmiecie.
Tylna ścieżka prowadzi przez wąski korytarz pełen prowizorycznych barykad. Bądźcie bardzo ostrożni - w środku korytarza znajduje się pułapka w postaci ogromnego głazu. Jeśli dotkniecie jednego z dwóch sznurków rozpiętych pod głazem, spadnie on na was, co może natychmiast zabić całą waszą drużynę. Ustawcie swoich bohaterów w bezpiecznym miejscu z boku korytarza i atakiem dystansowym zniszczcie belkę podtrzymującą głaz, by przedwcześnie uruchomić pułapkę i pozwolić skale przeturlać się obok was. Idąc tylną ścieżką rozpoczniecie bitwę z gnollami na ufortyfikowanej, bardziej dogodnej pozycji tuż przy Ruganie i Ollym.
Podczas swojej pierwszej tury przywódczyni gnoili powinna z wami porozmawiać. Podczas tej rozmowy możecie użyć opcji dialogowej illithida by obrócić ją przeciw reszcie stada, co drastycznie ułatwi walkę. Niestety na skutek błędu do rozmowy nie zawsze dochodzi. Z naszego doświadczenia rozpoczęcie walki z tylnego korytarza przy Rugenie i Ollym często blokuje rozmowę.
Przywódczyni gnoili jest zdecydowanie najgroźniejszym przeciwnikiem na polu bitwy. Jej obecność pozwala innym gnollom na wykonywanie dodatkowych ataków. Sama przywódczyni ma trzy unikatowe ataki wręcz, które zadają gigantyczne obrażenia, nakładają szaleństwo lub paraliż. Może też wpaść w szał, który pozwala jej na użycie wszystkich tych ataków naraz w jednej turze. Nie pozwólcie jej do was podejść i starajcie się trzymać ją na odległość takimi zaklęciami jak tłuszcz lub unieruchomienie osoby.
Jeśli rozpoczęliście bitwę przechodząc przez tylny korytarz, gnolle będą musiały przecisnąć się przez wąskie przejście, by do was dotrzeć. Skupcie się na fortyfikacji tego przejścia. Korzystajcie z zaklęć obszarowych (np. chmura sztyletów) oraz przedmiotów zadających obrażenia obszarowe (np. strzały nasączone żywiołami, ogień alchemiczny lub proch runiczny). Ocalenie Olly'ego to kwestia szczęścia, jest bardzo delikatny i zginie od jednego celnego strzału. Skupcie się na chronieniu wytrzymalszego i groźniejszego Rugana.
Co zrobić z przesyłką?
Jeśli Rugan przeżyje, zacznie przygotowywać się do dostarczenia swojej przesyłki do kryjówki Zhentarimów przy Popasie Waukeen. Możecie pozwolić mu odejść lub zastraszyć go (ST 15) by oddał wam przesyłkę. Pozwólcie mu odejść, a zdradzi wam hasło do kryjówki, gdzie będziecie mogli odebrać nagrodę za pomoc. Jeśli Rugan zginął, możecie zabrać przesyłkę dla siebie. Jej otwarcie wymaga wytrycha i testu na zwinne ręce (ST 20), a w środku znajdziecie żelazną flaszkę. Jeśli otworzycie flaszkę lub nią rzucicie, wypuścicie z niej Spektatora, czyli bardzo potężnego przeciwnika atakującego wszystko wokół, zarówno was jak i wrogów. Możecie wykorzystać go podczas dowolnej trudnej bitwy rzucając go we wrogą hordę. Musicie zdecydować, czy wolicie zabrać flaszkę, czy dostarczyć przesyłkę w zamian za inną nagrodę.
Wejście do kryjówki Zhentarimów znajduje się obok stodoły w Popasie Waukeen. Gdy wejdziecie do środka, napotkacie na jednego z Zhentarimów. Musicie podać mu hasło lub zaliczyć test na Perswazję (ST 15) by wpuścił was do środka i dał wam klucz. W przeciwnym razie wysadzi pomieszczenie, zadając wam bardzo wysokie obrażenia od ognia. Po rozmowie wejdźcie do piwnicy przez właz w podłodze i użyjcie klucza na szafie by odblokować dostęp do kryjówki.
By wejść do środka, musicie przekonać przywódczynię Zhentarimów, Zarys, do przepuszczenia was dalej (Zastraszanie lub Perswazja, ST 10). Jeśli puściliście Rugana wolno, poręczy za was i będziecie mogli wejść do środka bez problemów. Rozmowa wewnątrz kryjówki może potoczyć się na kilka sposobów w zależności od waszych decyzji:
- Jeśli uratowaliście Rugana i puściliście go wolno lub jeśli Rugan zginął, a wy macie ze sobą przesyłkę i jej nie otworzyliście, możecie ją oddać. W nagrodę otrzymacie Harolda, czyli ciężką kuszę +1 nakładającą na wrogów efekt czaru Zguba. Ponadto otrzymacie dostęp do poszerzonego asortymentu handlarza Zhentarimów, w którego skład wchodzi sporo potężnego ekwipunku.
- Jeśli Rugan zginął, a wy zataicie, że macie przy sobie przesyłkę, możecie powiadomić Zhentarimów o jego śmierci. Otrzymacie dostęp do poszerzonego asortymentu, lecz nie otrzymacie Harolda. Możecie zatrzymać żelazną flaszkę.
- Jeśli zmusiliście Rugana do oddania wam przesyłki, zostanie on pojmany przez Zhentarimów. Możecie zabić go jako gest dobrej woli. Otrzymacie dostęp do poszerzonego asortymentu lecz nie otrzymacie Harolda. Przemytnicy zlecą wam także dostarczenie przesyłki do wrót Baldura, co możecie zrobić w akcie trzecim w zamian za pokaźną nagrodę pieniężną.
- Jeśli odmówicie zabicia Rugana lub oddacie przesyłkę po jej otwarciu (nie po zabraniu flaszki - samo otwarcie przesyłki wytrychem wystarczy), Zhentarimowie zaatakują was. Nie otrzymacie żadnych nagród.
W kryjówce znajduje się także kilka innych rzeczy wartych waszej uwagi. Lokacja jest pełna pułapek, lecz jeśli Zhentarimowie są wam przychylni, pułapki będą nieaktywne. Rozmawiając z kupcem możecie uwolnić z niewoli malarza Oskara, wykupując go za 1,000 złota lub przekonując go do jego uwolnienia (Perswazja lub Zastraszanie, ST 20). Odblokuje to zadanie poboczne w akcie trzecim. Ponadto za drewnianym mostem znajduje się iluzoryczna ściana. Kryje ona windę prowadzącą do Podmroku, gdzie powinniście udać się po wykonaniu wszystkich zadań w Dziczy.
- Baldurs Gate 3 - poradnik do gry
- Baldurs Gate 3: Opis przejścia
- Baldurs Gate 3: Akt 1
- Baldurs Gate 3: Usunięcie pasożyta - solucja, opis przejścia
- Baldurs Gate 3: Zbadaj ruiny - solucja, opis przejścia
- Baldurs Gate 3: Lae'zel w klatce - solucja, opis przejścia
- Baldurs Gate 3: Uratuj Arabellę - solucja, opis przejścia
- Baldurs Gate 3: Uzyskaj pomoc uzdrowicielki Nettie
- Baldurs Gate 3: Zbadaj plażę
- Baldur's Gate 3: Zbadaj postępowanie Kaghi
- Baldur's Gate 3: Uratuj goblinkę Sazzę
- Baldurs Gate 3: Wiekowa zielarka - solucja, opis przejścia, mapa
- Baldurs Gate 3: Uratuj Mayrinę (Save Mayrina) BG3
- Baldur's Gate 3: Zapoluj na diablicę
- Baldur's Gate 3: Uratuj uwięzionego mężczyznę
- Baldur's Gate 3: Uratuj gnoma
- Baldur's Gate 3: Przeszukaj piwnicę
- Baldurs Gate 3: Goblinia kapłanka - solucja, opis przejścia, mapa
- Baldur's Gate 3: Znajdź zaginioną przesyłkę
- Baldurs Gate 3: Ocal Pierwszego Druida - solucja, opis przejścia
- Baldurs Gate 3: Podmrok (Underdark) w BG3 - opis przejścia
- Baldurs Gate 3: Kuźnia Gryma (Grymforge) w BG3 - opis przejścia
- Baldurs Gate 3: Górska przełęcz
- Baldurs Gate 3: Odszukaj szkółkę githyanki - solucja, opis przejścia
- Baldurs Gate 3: Akt 1
- Baldurs Gate 3: Opis przejścia
Komentarze czytelników
Gdzie jest możliwość pobrania poradnika/solucji a nie przewodnika po grze?
Gdzie jest pik poradnika Baldurs Gate 3 w pdf ?
Ale może będzie tak: "czego się pies nie naliże tego się nie naje." ?
AZ
Można pokonać grubaskę. Trzeba zabić najpierw czaszki, przy stracie każdej czaszki, traci 100hp. Po zabiciu wszystkich czaszek, ma jakieś 2hp XD
Pod akapitem wszystkie atuty brakuje chyba połowy. Niestety jak widać tylko przy angielskich stronach można tworzyć buildy bo artykuły tak wybrakowane jak ten to tylko zaśmiecanie wyników w google.
Cyberpunk 2077 jest dużo większy, bardziej skomplikowany i jest (za friko) dostępny w 11 językach z dubbingiem pełną mimiką twarzy (20 z napisami)!
Poradnik to jakieś oszustwo... Pobiera się przewodnik po grze ,a nie poradnik i nie ma możliwości wyboru... Klikam pobierz poradnik a pobiera przewodnik. Słabe zagranie z waszej strony...
Witam! Po uporaniu się z Oliwierem (pokonaniu taty i matki) i zaakceptowanie przez niego połączenia się z tym drugim przenosi mnie znów w tryb walki, a jedynym przeciwnikiem jest świat. Mam debuff „klątwa cienia”, który zabija mnie przy próbie dojścia do bezpiecznej strefy. Szybka podróż też nie działa, wiecie może jak się z tym uporać? Dzięki z góry
Jesteś na obszarze, który powinno się eksplorować po pchnięciu do przodu wątku głównego.
Ewentualnie aby się wydostać możesz rzucić światło lub wziąc do ręki zwykłą pochodnię, ale nie ustrzeże cię to przed obrażeniami. Tryb turowy włącza się automatycznie, bo co turę dostajesz obrażenia od klątwy.
Zapraszam na kanał, na którym sukcesywnie będę dodawał ciekawostki dot. BG3. Aktualnie chociażby film, w którym można się dowiedzieć jak dołączyć do drużyny Bulettę.
[link]
Dlaczego nie ma opcji pobrania tego poradnika?
Błąd w poradniku do mnicha:
Do klasy pancerza dokładana jest mądrość, nie kondycja.
"Jak zrekrutować Minsca jako towarzysza w BG3?" Nie wiadomo, jest w traler. Świetny opis gry, rewelacja!
W 3 akcie musisz zrobić zadanie dla Jaheiry albo jeśli Jaheira nie żyje, to wtedy dla Keene 9 palców (przywódczyni gildii złodziei w dolnym mieście).
Czy ktoś jeszcze miał problem z rzuceniem przymusu karsusa? Wyczyściłem pole z przeciwników, został tylko nautuloid i korona. I za każdym razem mam info " nie można teraz tego użyć" . Co zrobić?
Dla pełnej werjsi AKTUALIZACJA by wejść do ORIN musicie iść przez tawerne schodami w doł na kanały potem kierować się na północ aż spotkacie tego zakpiora bo nigdzie nie jest to napsiane oczywiecie po pokonaniu i zdobyciu medialionu od ojca ORIN
chyba zjebałem, nie pomogłem karlach na czas bo poszedłem wcześniej zabić gobliny i diabelstwa wyprowadziły się już z gaju, będzie jeszcze szansa ją uratować?
Zabrania się kopiowanie jakichkolwiek obrazków, tekstów lub informacji zawartych na tej stronie. Strona nie jest powiązana i/lub wspierana przez twórców ani wydawców. Wszystkie loga i obrazki są objęte prawami autorskimi należącymi do ich twórców.
Copyright © 2000 - 2025 Webedia Polska SA wszelkie prawa zastrzeżone.






