Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Fallout 4 - poradnik do gry

Fallout 4 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Jak zdobyć osiągnięcie Serce Ludu? | Osiągnięcia / Trofea w Fallout 4 poradnik Fallout 4

Jak zdobyć osiągnięcie Serce Ludu?

Osiągnięcie Serce Ludu w grze Fallout 4 przyznawane jest graczom, którzy potrafili zorganizować swoją osadę w taki sposób, by zapewnić jej 100% zadowolenia.

Porady ogólne

  1. ULEPSZAJ ODPOWIEDNIĄ OSADĘ - osiągnięcie można zdobyć tylko w osadach dużych, czyli takich, które mogą przyjąć maksymalnie 20 rezydentów. Do takich zalicza się startowe Sanktuarium, kino samochodowe Starlight oraz Słoneczna Wspólnota. Wszystkie te lokacje znajdują się w lewym górnym rogu mapy.
  2. INWESTUJ W CHARYZMĘ - każdy dodatkowy punkt charyzmy oznacza dodatkowego osadnika. Ponadto wyłącznie dostateczne rozwinięcie charyzmy umożliwia inwestowanie kolejnych punktów umiejętności w perki Burmistrz (poz. 2) i Zbieracz kapsli (poz. 2), które okazują się niezbędne podczas budowania zwiększających wskaźnik zadowolenia sklepów. UWAGA: Dla przejrzystości tej sekcji zakładamy, że posiadasz 20 osadników (choć nie jest to wymóg).
  3. ZBUDUJ NADAJNIK REKRUTACYJNY - osadnicy nie pojawią się w Twoim miasteczku, jeśli nie będą wiedzieli, gdzie mogą je znaleźć. Wybudowanie radiowego nadajnika rekrutacyjnego zapewni regularny napływ nowych osadników, przyspieszając wzrost poziomu zadowolenia. Pamiętaj, że nadajnik musi zostać podłączony do generatora prądu, inaczej nie będzie działać prawidłowo.
  4. PAMIĘTAJ O ROZKŁADANIU - tryb warsztatu zapewnia możliwość rozkładania elementów otoczenia celem pozyskania surowców. Korzystanie z surowców (czyli konstruowanie z nich odpowiednich przedmiotów i struktur) to nieodłączny element rozwoju osady, stąd warto pamiętać, że jeśli zabraknie Ci stali, drewna lub ceramiki, łatwo pozyskasz je z wraku samochodu, z drzewa czy z umywalki. Aby wiedzieć, jakie elementy świata gry zawierają inne surowce, w poradniku zajrzyj do rozdziału Tworzenie osad, sekcja Crafting - tabela surowców. Warto tworzyć linie zaopatrzeniowe (z poziomu warsztatu należy wybrać osadnika, a następnie wcisnąć przycisk odpowiedzialny za stworzenie linii i wybrać inną miejscówkę), które zapewniają dostęp do tych surowców zgromadzonych w innym warsztacie.
  5. UZBIERAJ SPORO KAPSLI - mowa tu o ok. 30 tysiącach (przy 20 osadnikach). Zainwestujesz je w budowę sklepów. Kapsle można pozyskać w dość łatwy sposób, sprzedając zgromadzoną w ekwipunku amunicję, o ile tej nie wykorzystujemy. Często zdarza się, że przyzwyczailiśmy się do jednego, dwóch rodzajów broni i kompletnie ignorujemy pozostałe środki zagłady, np. średnio sprawdzające się na pustkowiach karabiny snajperskie. Sprzedawać można również wszystkie magazyny, które raz podniesione, na stałe zwiększają statystyki bohatera.
  6. ZAMIAST SPAĆ, CZEKAJ - zadowolenie wzrasta zauważalnie szybciej, kiedy - zamiast przesypiać kolejne dni - czekasz, siedząc na kanapie lub na krześle. Druga metoda zakłada, że kładziesz bohatera do łóżka na 24 godziny, a następnie pozostawiasz go "na chodzie" przez kilka minut i znów udajesz się spać.
  7. ZWOŁUJ OSADNIKÓW - mieszkańcy lubią podziwiać swojego lidera. Zbuduj dzwonek wzywający osadników i dzwoń nim za każdym razem, kiedy skończysz czekać. Pokazywanie się w tłumie zwiększa tempo przyrostu zadowolenia.
Regularne zwoływanie zebrań buduje zdrowe relacje międzyludzkie - i zadowala każdego. - Jak zdobyć osiągnięcie Serce Ludu? | Osiągnięcia / Trofea w Fallout 4 - Fallout 4 - poradnik do gry
Regularne zwoływanie zebrań buduje zdrowe relacje międzyludzkie - i zadowala każdego.
  1. BĄDŹ CIERPLIWY - oczekiwanie na wypełnienie paska zadowolenia może wydawać się nużące, ale tak długo, jak obok niego widnieje zielona strzałka skierowana w górę, masz pewność, że wskaźnik urośnie (choć im bliżej "setki", tym postęp powolniejszy).

Rozmiar

Rozmiar decyduje o liczbie złożonych przedmiotów, które możesz umieścić w obrębie swojej osady. Aby zdobyć osiągnięcie Serce Ludu, pasek rozmiaru powinien zostać wypełniony w ok. 90% - wówczas zmieni swój kolor na żółty (patrz - obrazek poniżej).

Aby tego dokonać (w przypadku, kiedy rozbudowa pozostałych części osady nie zapełniła dostatecznie paska rozmiaru), najprościej ustawić wiele bram znajdujących się w sekcji Struktury-Płoty-Płot ze złomu (do ich budowy wymagane są tylko stal i drewno) - Jak zdobyć osiągnięcie Serce Ludu? | Osiągnięcia / Trofea w Fallout 4 - Fallout 4 - poradnik do gry

Aby tego dokonać (w przypadku, kiedy rozbudowa pozostałych części osady nie zapełniła dostatecznie paska rozmiaru), najprościej ustawić wiele bram znajdujących się w sekcji Struktury-Płoty-Płot ze złomu (do ich budowy wymagane są tylko stal i drewno). Pamiętaj, by nie pozyskiwać zbyt wielu surowców, rozkładając na części przedmioty znajdujące się w rozwijanej osadzie (jak samochody czy domy) - zmniejsza to bowiem pasek rozmiaru.

Ludzie

Stawianie wspomnianych we wstępie nadajników rekrutacyjnych nie jest jedynym sposobem na pozyskiwanie ludności. Zasadniczo metodę najefektywniejszą stanowi przenoszenie mieszkańców innych osad do osady, która ma być najszczęśliwsza. Aby dowiedzieć się, jak tego dokonać, zajrzyj do rozdziału Tworzenie osad, sekcja Zarządzanie osadą, podsekcja Zarządzanie mieszkańcami osad.

Woda i racje

Liczba źródeł wody i racji powinna odpowiadać liczbie osadników (20 osadników = 20 jednostek wody i 20 jednostek żywności). Nie musimy budować zbiorników oczyszczających wodę, wystarczą najzwyklejsze i najtańsze pompy. Dobrze skorzystać tu z zasady 4 + reszta, w myśl której do pracy nad uprawami oddelegowuje się 4 osadników (wówczas liczba racji przekracza 20), pozostałą szesnastkę zaś - do pracy w sklepach.

Liczba upraw musi taka sama lub wyższa niż liczba osadników. - Jak zdobyć osiągnięcie Serce Ludu? | Osiągnięcia / Trofea w Fallout 4 - Fallout 4 - poradnik do gry
Liczba upraw musi taka sama lub wyższa niż liczba osadników.

Moc i obrona

Wskaźniki mocy nie wpływa bezpośrednio na zadowolenie. Znacząco oddziałuje na niego natomiast wskaźnik obrony, którego wartość powinna być większa niż 100 - wówczas osadę przestają nękać ataki bandytów, zaś jej mieszkańcy czują się bezpieczniej i przez to będą bardziej zadowoleni. Do zapewnienia takiej obrony wystarczą standardowe wieżyczki, nie ma potrzeby budowania lepszych.

Łóżka

W szczęśliwej osadzie każdy mieszkaniec ma swoje łóżko. Poszczególnych osadników nie musisz jednak przypisywać do pojedynczych prycz - zrobią to sami. Pamiętaj jednak, by każde posłanie znajdowało się w budynku - skazywanie swoich rezydentów na spanie pod gołym niebem nie zwiększy wskaźnika zadowolenia.

Osadnicy całe szczęście nie są estetami, dlatego wystarczy im żołnierskie urządzenie wnętrza - ważne, żeby dach nie przeciekał. - Jak zdobyć osiągnięcie Serce Ludu? | Osiągnięcia / Trofea w Fallout 4 - Fallout 4 - poradnik do gry
Osadnicy całe szczęście nie są estetami, dlatego wystarczy im żołnierskie urządzenie wnętrza - ważne, żeby dach nie przeciekał.

Sklepy

Sklepy - oprócz możliwości wymiany towarowej - generują zadowolenie. Aby zdobyć osiągnięcie (mając 20 osadników), zbuduj 16 sklepów 3. poziomu (najlepiej sprawdzają się kliniki) . Wskaźnik zadowolenia (w odpowiednio niższym tempie) wypełniać będą też jednak pozostałe sklepy.

Posiadanie wielu klinik znacznie usprawnia przebieg zdobywania osiągnięcia. - Jak zdobyć osiągnięcie Serce Ludu? | Osiągnięcia / Trofea w Fallout 4 - Fallout 4 - poradnik do gry
Posiadanie wielu klinik znacznie usprawnia przebieg zdobywania osiągnięcia.

Dekoracje

Dekoracje stanowią ostatnią deskę ratunku (jeśli, przykładowo, pasek zadowolenia w Twojej osadzie z niewiadomych przyczyn zatrzyma się na 99 punktach). W sytuacji kryzysowej powinieneś skonstruować ich w osadzie tyle, by przy wskaźniku zadowolenia znów pojawiła się zielona strzałka. Na szczęście większość z dekoracji to przedmioty niezużywające wielu surowców. Dodatkowo dzięki niedociągnięciom silnika gry możesz nakładać na siebie wiele znaków (również będących dekoracjami), co znacznie przyspiesza proces "upiększania" osady.

Zdobycie osiągnięcia

Wcielenie w życie wszystkich powyższych porad gwarantuje zdobycie osiągnięcia Serce Ludu.

1 - Jak zdobyć osiągnięcie Serce Ludu? | Osiągnięcia / Trofea w Fallout 4 - Fallout 4 - poradnik do gry