Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Fallout 4 - poradnik do gry

Fallout 4 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Interakcje z innymi postaciami | Eksploracja świata w Fallout 4 poradnik Fallout 4

Interakcje z innymi postaciami

Opcje zachowania dla postaci z wysoką charyzmą oznaczane są innymi kolorami - Interakcje z innymi postaciami | Eksploracja świata w Fallout 4 - Fallout 4 - poradnik do gry
Opcje zachowania dla postaci z wysoką charyzmą oznaczane są innymi kolorami

Interakcje z napotykanymi postaciami niezależnymi są w grze Fallout 4 bardziej ograniczone niż w poprzednich odsłonach tego cyklu. Po tym jak podejdziesz do danego NPC-a i rozpoczniesz rozmowę nie możesz wybierać pełnych opcji dialogowych z listy. Za każdym razem na ekranie pojawiają się cztery różne opcje reakcji przyporządkowane różnym przyciskom na padzie lub różnym klawiszom na klawiaturze. Oznacza to, że w niektórych sytuacjach musisz na podstawie skróconego opisu w pewnym zakresie przewidywać jakiej odpowiedzi udzieli sterowana postać. Opcje reakcji bardzo często mają podobne zastosowanie w różnych rozmowach. Dolna opcja zazwyczaj używana jest wtedy gdy chcesz wyrazić podobne zdanie do rozmówcy lub zgodzić się na jego prośbę. Prawa opcja jest przeważnie wykorzystywana do zbywania rozmówcy lub do udzielania odpowiedzi odmowych. Górna opcja służy głównie zadawaniu rozmówcy dodatkowych pytań. Ostatnia lewa opcja jest najbardziej uniwersalna, przy czym przeważnie używa się jej do udzielania sarkastycznych odpowiedzi.

Uproszczenia w Falloucie 4 dotknęły również temat wykorzystywania umiejętności głównego bohatera w trakcie rozmów. W przeciwieństwie np. do gry Fallout: New Vegas konkretne perki nie odblokowują nowych opcji zachowania w rozmowach. Jedynym współczynnikiem postaci bezpośrednio powiązanym z rozmowami jest Charyzma. Umożliwia ona mianowicie wybieranie specjalnych opcji zachowania oznaczanych żółtym, pomarańczowym i czerwonym kolorem. Opcje te pozwalają na przykład na zniechęcenie NPC-a do walki, na otrzymanie dodatkowej zapłaty czy na wydobycie dodatkowych informacji od rozmówcy. Stanie się jednak tylko wtedy gdy próba perswazji zakończy się sukcesem i tylko jeśli dopisze ci szczęście, bo gra każdorazowo losuje czy dana akcja będzie miała pomyślny finał. Warto jest w rezultacie zapisywać swoje postępy przed każdą ważną rozmową, nawet jeśli współczynnik Charyzmy Twojego bohatera jest bardzo wysoki (8-10 punktów).

Uwaga - Pomyślna próba perswazji jest każdorazowo nagradzane punktami doświadczenia. To dodatkowa zachęta do tego żeby używać wysokiej Charyzmy w rozmowach.

Uwaga - Z rozmowami w niewielkim stopniu powiązane są również wybrane profity (perki) oraz odnajdywane czasopisma. Jeśli chodzi o profity to zainteresuj się przede wszystkim Kobieciarzem, który zwiększa szanse na przekonanie kobiet do swoich racji. W przypadku czasopism najbardziej powinny Cię zainteresować te z kategorii Żyj i Kochaj. Wybrane magazyny z tej grupy pozwalają na przykład na otrzymywanie dodatkowego doświadczenia dzięki perswazji.

Przykładowe okno handlu - Interakcje z innymi postaciami | Eksploracja świata w Fallout 4 - Fallout 4 - poradnik do gry
Przykładowe okno handlu

Oddzielną kategorią interakcji z NPC-ami są spotkania z handlarzami mające na celu pozbycie się niepotrzebnego sprzętu lub zakupienie oferowanych przez nich dóbr. W trakcie rozmów z handlarzami nie możesz bezpośrednio polegać na Charyźmie, ale jej aktualna wartość wpływa na ceny kupowanych i sprzedawanych towarów. Jeśli masz zamiar często handlować to zainteresuj się ponadto profitami (perkami) z grupy Zbieracz Kapsli. Dwa pierwsze poziomy tego profitu zwiększają atrakcyjność cen kupna i sprzedaży. Ostatni trzeci poziom doprowadza ponadto do "wyposażenia" handlarzy w większą liczbę kapsli. To bardzo ważny aspekt, bo każdy handlarz dysponuje ograniczonymi zapasami kapsli i wymusza to "żonglowanie" pomiędzy handlarzami lub poleganie na bezpośredniej wymianie dóbr (np. towary A w zamian za towary B zamiast towary A w zamian za kapsle).

Oprócz odblokowania profitu Zbieracz Kapsli postaraj się też pozyskać czasopisma powiązane z tematem handlu. Mowa tu o magazynach z grupy "Opowieści handlarza mięsem z Junktown". Dobrze jest zebrać ich jak najwięcej i to już na wczesnym stadium gry.

Uwaga - Jeśli nie chcesz przepłacać za towary u handlarzy lub pozbywać się własnych dóbr za śmieszne pieniądze to wstrzymaj się ze złożeniem im pierwszej "poważnej" wizyty do momentu odblokowania przynajmniej części z wymienionych wcześniej profitów i czasopism.

Uwaga - Każdą napotkaną postać w świecie gry możesz spróbować okraść. Ten unikalny rodzaj interakcji dokładniej omówiony został w odrębnym rozdziale naszego przewodnika (strona Skradanie i kradzież kieszonkowa).