Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Baldur's Gate 3: Najlepszy build dla Barbarzyńcy Baldurs Gate 3 poradnik, solucja

Barbarzyńca to jedna z klas walczących w BG3. Na tej stronie poradnika dowiecie się jak zbudować klasę barbarzyńcy, aby uzyskać najlepsze efekty.

Ostatnia aktualizacja: 17 listopada 2023

Barbarzyńca to klasa, której głównym przeznaczeniem jest walka wręcz. Potrafi on zadawać wysokie obrażenia, a niektóre jego podklasy posiadają narzędzia, dzięki którym potrafi on znieść o wiele więcej obrażeń niż reszta drużyny. W tym poradniku poznacie najlepszy build dla barbarzyńcy.

Więcej podstawowych informacji na temat klasy i tworzenia postaci znajdziecie na stronie Barbarzyńca - poradnik BG3. Polecamy zajrzeć na nią, jeżeli to Wasze pierwsze zetknięcie z klasą lub ogólnie systemem D&D.

Kreator postaci

Najlepszą rasą dla barbarzyńcy jest Pół-ork - Baldurs Gate 3: Najlepszy build dla Barbarzyńcy - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Najlepszą rasą dla barbarzyńcy jest Pół-ork. Wynika to z jego umiejętności rasowych. Jedna z nich pozwala uzyskiwać trafienia krytyczne na rzutach 19-20, a druga z kolei sprawia, że jeśli raz na długi odpoczynek spadniecie poniżej 0 PZ, to nie umieracie i zostajecie na 1 PZ.

Alternatywnie, warto również rozpatrzeć Leśnego elfa, który otrzymuje premię do prędkości ruchu, Złotego krasnoluda, który posiada więcej punktów życia co poziom lub Githyanki, który pomoże w testach wielu umiejętności.

Jeśli chodzi o pochodzenie, to najlepszym wyborem będzie Żołnierz ze względu na biegłość w Atletyki i Zastraszania, bądź też Outlander, który otrzymuje Atletykę i Sztukę Przetrwania.

Progresja klasowa

 1. Na pierwszym poziomie otrzymujecie możliwość wpadania w Szał. Jest to wyjątkowa zdolność, na której przez większość czasu będziecie opierać zadawanie obrażeń, a także przetrwanie w walce. Trwa dziesięć tur, aktywowany jest w akcji bonusowej i zwiększa obrażenia zadawane bronią o dwa punkty. Zapewnia również redukcję obrażeń fizycznych i ułatwienie na testy oraz rzuty obronne siły.
Nie bójcie się brać każdej z nich - szczególnie skupcie się na Wybiciu Słabych, Repulsorze oraz Czarnej Dziurze - Baldurs Gate 3: Najlepszy build dla Barbarzyńcy - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry
 1. Drugi poziom to kolejna zdolność, która będzie bardzo często wykorzystywana - Reckless Attack to rodzaj ataku, który zapewnia Wam ułatwienie na następne trafienie, ale w zamian wszystkie ataki skierowane przeciw Wam będą wykonywane z ułatwieniem. Dodatkowo, otrzymujecie Danger Sense, które zapewnia ułatwienie na rzuty obronne Zręczności przeciwko pułapkom, zaklęciom oraz statusom podłoża.
 2. Trzeci poziom dodaje nam kolejny ładunek Szału i pozwala wybrać podklasę. Ze wszystkich dostępnych polecamy klasę Berserkera jeśli chcecie skupić się na zadawaniu obrażeń. Po wybraniu Bererkera wasz Szał zamienia się na Frenzy i zapewnia dostęp do dwóch unikatowych akcji bonusowych - Frenzied Strike to po prostu atak, ale wykonywany w akcji bonusowej. Z kolei Enraged Throw pozwala na rzucanie przedmiotami w przeciwników i powalanie ich.
 3. Czwarty poziom to atut - poleca się wybranie premii +2 do Siły. Żadna inna opcja na tym etapie nie daje takich samych korzyści.
 4. Piąty poziom zwiększa waszą premię z biegłości do +3, zapewnia dodatkowy atak oraz zwiększa waszą prędkość o 1.5 metra.
 5. Na szóstym poziomie otrzymujecie kolejny ładunek Szału, jak i modyfikację Waszego Szału, która zapewnia niewrażliwość na efekty psychologiczne takie jak Oczarowanie, Przerażenie lub Uspokojenie Emocji.
 6. Siódmy poziom to zdolność Feral Instinct - nie można was zaskoczyć oraz otrzymujecie +3 do Inicjatywy.
 7. Na ósmym poziomie otrzymujecie kolejny atut - w tym miejscu warto jest wybrać Great Weapon Fighter, który za karę -5 do trafienia zapewni wam +10 do obrażeń.
 8. Na dziewiątym poziomie wasza premia z biegłości zwiększa się do +4. Również wasze ataki krytyczne zadają dodatkową kość obrażeń.
 9. Dziesiąty poziom to zdolność Intimidating Presence, dzięki której w ramach akcji możecie próbować zastraszyć przeciwnika. Jest to zdolność, której będziecie raczej używać sporadycznie.
 10. Jedenasty poziom to zdolność Relentless Rage, dzięki której, gdy spadniecie na 0HP, to zamiast tracić przytomność wracacie na 1HP raz na krótki odpoczynek.
 11. Ostatni poziom to kolejny atut - możecie wybrać zwiększenie atrybutu lub Savage Attacker, który zwiększy Wasze ogólne obrażenia.

Umiejętności Ilithida

Nie bójcie się brać każdej z nich - szczególnie skupcie się na Wybiciu Słabych, Repulsorze oraz Czarnej Dziurze. Wzięcie maksymalnej ilości tych umiejętności nie wpływa negatywnie na waszą postać, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby zagarniać wszystkie pasożyty dla siebie.

Towarzysze, ich umiejętności i zaklęcia

Jako Barbarzyńca jesteście podatni na magię, więc zadbajcie o posiadanie towarzyszy, którzy uzupełnią te braki. Dodatkowo Łotr albo Bard będzie nieoceniony w drużynie ze względu na umiejętność Zręczna Dłoń w przypadku obydwu klas i wyjątkowe zaklęcia w przypadku Barda.

Jeśli szukacie solidnego wsparcia, to weźcie kleryka do drużyny lub maga z zaklęciem Przyspieszenia.

Itemizacja oraz inne premie

Grając Barbarzyńcą macie unikalną możliwość wyjścia z prologu na całkiem silnej itemizacji - Baldurs Gate 3: Najlepszy build dla Barbarzyńcy - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Grając Barbarzyńcą macie unikalną możliwość wyjścia z prologu na całkiem silnej itemizacji. Jeśli macie Lae'zel w drużynie, to zabierzcie jej pancerz. Jest on tymczasowo lepszy niż wasze premie do Klasy pancerza. Poza tym, pod koniec ucieczki ze statku, jeśli zabijecie diabła, z którym walczy Ilithid, to po przeszukaniu go otrzymacie wyjątkowy miecz dwuręczny, który zadaje +1d4 obrażeń od ognia.

Dodatkowo, w akcie pierwszym znajdziecie Reason's Grasp - rękawice, które sprawią, że jeśli zakończycie Szał ręcznie, to otrzymacie 15 tymczasowych PZ - cenna umiejętność defensywna.

W akcie pierwszy możecie otrzymać +1 do atrybutu jeśli puścicie Ciotkę Ethel wolno po stoczeniu walki z nią - skorzystajcie z tej opcji, a będziecie mogli cieszyć się premią +5 do Siły już na czwartym poziomie.

Z kolei w ostatnim akcie zadbajcie o to, by zdobyć Hełm Baldurana. Zapewnia on wyjątkowe premie defensywne, z którymi Wasz Barbarzyńca będzie o wiele trudniejszy do zabicia.

Dodatkowo, niezbędnym orężem dla Barbarzyńcy może być Balduran's Giantslayer - potężny miecz dwuręczny sprawiający, że podwajacie modyfikator do obrażeń z siły, a także dający ułatwienie przeciwko celom dużym, ogromnym i gargantuicznym.

Przedmioty zużywalne

Poniżej znajdziecie listę zużywalnych przedmiotów, które uczynią waszego wojownika jeszcze silniejszym.

 1. Olej Celności - zapewnia premię +2 do trafienia.
 2. Eliksir Heroizmu - daje 10 tymczasowych HP i zapewnia status "Błogosławiony"
 3. Mikstura Latania - niezwykła mobilność jest czymś, czego zawsze potrzeba.
 4. Eliksir Siły Giganta - idealny jeśli jeszcze nie macie 20 Siły.
 5. Eliksir Czujności - zapewnia premię +5 do Inicjatywy, wykorzystujcie go przed większymi walkami.