Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Baldur's Gate 3: Jak pokonać Matkę Rodu Pająków Fazowych w BG3? Baldurs Gate 3 poradnik, solucja

Szukacie łatwego sposobu na pokonanie Matki Rodu Pająków Fazowych (Phase Spider Matriarch) BG3? Nasz poradnik opisuje jak zdobyć Buty Pajęczych Nóg (Spiderstep Boots) i jak dostać się do Szepczącej Głębi.

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca 2023

Matka Rodu Pająków Fazowych (Phase Spider Matriarch) to jeden z bossów w BG3. Na tej stronie dokładnie opisujemy walkę oraz nagrodę za pokonanie dużego pająka. Wyjaśniamy jak przygotować się do walki i jakich zaklęć używać, żeby szybko obezwładnić przeciwnika.

Jak dostać się do Szepczącej Głębi?

Do lokacji Szepcząca Głębia dostaniecie się z Opuszczonej Wioski. Gdy już oczyścicie teren z wrogów podejdź do studni, którą znajdziecie na centralnym placu wioski i przejdziecie pomyślnie test percepcji. Gdy tak się stanie będziecie mogli użyć liny na której zawieszono wiadro, by zejść pod ziemię.

Cała podziemna pieczara Szepczącej Głębi połączona jest lepkimi pajęczynami, po których drużyna może przemieszczać się pomiędzy wyższymi kondygnacjami tej lokacji - Baldurs Gate 3: Jak pokonać Matkę Rodu Pająków Fazowych w BG3? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Cała podziemna pieczara Szepczącej Głębi połączona jest lepkimi pajęczynami, po których drużyna może przemieszczać się pomiędzy wyższymi kondygnacjami tej lokacji. Problem tkwi jednak w tym, że gdy postać stanie na pajęczynie musi wykonać rzut obronny, by nie zostać Omotanym - w znacznym stopniu utrudnia to eksplorację, a także walkę. Gdy rzut obronny postaci zakończy się niepowodzeniem, zostanie ona złapana w sieć i unieruchomiona (Enwebbed), nie będzie zdolna wykonywać żadnych akcji, a do tego zaalarmuje pobliskie stworzenia o swojej obecności. Z tego względu warto zadbać o to, by chociaż jedna z Waszych postaci posiadała na swoim wyposażeniu przedmiot Buty Pajęczych Nóg.

Jak zdobyć Buty Pajęczych Nóg (Spiderstep Boots)?

Po wejściu do Szepczącej Głębi skręćcie w lewo i idźcie cały czas przed siebie, aż dotrzecie do obszernej komnaty, w której przebywał jeden z wyznawców mrocznego bóstwa Lolth. Buty Pajęczych Nóg (Spiderstep Boots) możecie odebrać szkieletowi leżącemu pod ścianą z prawej strony, zaraz przy wejściu.

Buty Pajęczych Nóg (Spiderstep Boots) uodparniają jednego z Waszych towarzyszy na efekt Omotania, a tym samym umożliwiają mu swobodne przemieszczanie się po Szepczącej Głębi bez alarmowania pobliskich stworzeń - Baldurs Gate 3: Jak pokonać Matkę Rodu Pająków Fazowych w BG3? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Buty Pajęczych Nóg (Spiderstep Boots) uodparniają jednego z Waszych towarzyszy na efekt Omotania, a tym samym umożliwiają mu swobodne przemieszczanie się po Szepczącej Głębi bez alarmowania pobliskich stworzeń.

Zniszcz jaja Pająków Fazowych (Phase Spiders)

Przed rozpoczęciem walki w pierwszej kolejności należy zniszczyć wszystkie jaja Pająków Fazowych (Phase Spiders). Jeśli tego nie zrobicie, Matka Rodu natychmiast się do nich przeteleportuje i użyje zdolności, która wykluje z nich małe pająki. Pomimo tego, że posiadają zaledwie kilka punktów zdrowia to potrafią mocno uprzykrzyć życie i dotkliwie kąsać - zwłaszcza jeśli w grupie zaatakują tego samego bohatera.

Do tego zadania wybierzcie postać, która potrafi posługiwać się łukiem lub posiada na swoim wyposażeniu co najmniej kilkanaście przedmiotów, którymi będzie mogła rzucić. Pamiętajcie również, by wyposażyć ją w Buty Pajęczych Nóg, ponieważ będzie musiała przejść po pajęczynie.

Zajmijcie pozycje na twardym gruncie dokładnie naprzeciwko pozycji Matki Rodu - Baldurs Gate 3: Jak pokonać Matkę Rodu Pająków Fazowych w BG3? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Zajmijcie pozycje na twardym gruncie dokładnie naprzeciwko pozycji Matki Rodu. Pierwsze jaja Pająków Fazowych (Phase Spiders) znajdziecie na dole z lewej strony pieczary. Wymuście atak na jaju i zniszczcie je jedno po drugim. Zanim przejdziesz do kolejnego etapu upewnijcie się, że wszystkie jaja zostały zlikwidowane.

Kolejne jaja Pająków Fazowych (Phase Spiders) znajdziecie na platformie z prawej strony Matki Rodu, do której dostaniecie się po pajęczynie - Baldurs Gate 3: Jak pokonać Matkę Rodu Pająków Fazowych w BG3? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Kolejne jaja Pająków Fazowych (Phase Spiders) znajdziecie na platformie z prawej strony Matki Rodu, do której dostaniecie się po pajęczynie. Te możecie zniszczyć przy pomocy broni białej lub dystansowej. Upewnijcie się jednak, że wszystkie zostaną rozbite.

Ostatnie jaja znajdują się tuż przy Matce Rodu Pająków Fazowych (Phase Spiders), więc będziecie musieli szczególnie uważać w trakcie próby ich zniszczenia - Baldurs Gate 3: Jak pokonać Matkę Rodu Pająków Fazowych w BG3? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Ostatnie jaja znajdują się tuż przy Matce Rodu Pająków Fazowych (Phase Spiders), więc będziecie musieli szczególnie uważać w trakcie próby ich zniszczenia. Schowajcie się w cieniu i poczekajcie, aż przeciwnik się odwróci i zacznie iść w drugą stronę. W tym momencie strzelcie do jaja z łuku lub wybierzcie jeden z przedmiotów z ekwipunku i rzućcie w cel, a następnie natychmiast wróćcie pod osłonę cieni. Proces powtarzajcie aż do momentu, w którym wszystkie jaja zostaną zniszczone.

Przygotowania do walki z Matką Rodu Pająków Fazowych (Phase Spider Matriarch)

Po zniszczeniu wszystkich jaj Pająków Fazowych (Phase Spider) pora przygotować się do poważnego starcia. Upewnijcie się, że każdy z członków Waszej drużyny posiada dostęp do któregoś z Ognistych czarów.

Pamiętajcie, że bohaterowie nie władający magią mogą skorzystać ze specjalistycznych Zwojów, które wykorzystuje się jak zwykłą Akcję, czyli zamiast zwykłego ataku - Baldurs Gate 3: Jak pokonać Matkę Rodu Pająków Fazowych w BG3? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Pamiętajcie, że bohaterowie nie władający magią mogą skorzystać ze specjalistycznych Zwojów, które wykorzystuje się jak zwykłą Akcję, czyli zamiast zwykłego ataku. Do walki będą Wam potrzebne co najmniej dwa takie zaklęcia, więc dobrze przeszukajcie swój plecak.

Warto także skorzystać z czarów pomocniczych, jak Błogosławieństwo (Bless), które zapewni bohaterom premię do rzutów ataku i rzutów obronnych - Baldurs Gate 3: Jak pokonać Matkę Rodu Pająków Fazowych w BG3? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Warto także skorzystać z czarów pomocniczych, jak Błogosławieństwo (Bless), które zapewni bohaterom premię do rzutów ataku i rzutów obronnych. To również najlepszy moment na skorzystanie z zaklęcia Zbroja Maga, by zwiększyć Klasę Pancerza członków drużyny, którzy są bardziej podatni na obrażenia (Magowie).

Walka z Matką Rodu Pająków Fazowych (Phase Spider Matriarch)

Po tym, jak wszystkie jaja Pająków Fazowych (Phase Spiders) zostaną zniszczone i skorzystacie ze wszystkich potrzebnych zaklęć ochronnych możecie zacząć walkę z Bossem. Pamiętajcie, by trzymać się wyznaczonego terenu i nie przechodzić na inne platformy. Gdy tylko rozpoczniecie walkę, Pająk Fazowy Matka Rodu automatycznie przeteleportuje się na jedną z pajęczyn.

W zależności od tego, która z Waszych postaci rozpocznie swoją turę, upewnijcie się, że stoi na twardym podłożu, a następnie użyjcie zaklęcia Ognistego Pocisku lub skorzystajcie z odpowiedniego Zwoju i wycelujcie w pajęczynę - nie w przeciwnika - Baldurs Gate 3: Jak pokonać Matkę Rodu Pająków Fazowych w BG3? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

W zależności od tego, która z Waszych postaci rozpocznie swoją turę, upewnijcie się, że stoi na twardym podłożu, a następnie użyjcie zaklęcia Ognistego Pocisku lub skorzystajcie z odpowiedniego Zwoju i wycelujcie w pajęczynę - nie w przeciwnika.

Pajęczyna jest podatna na ogień przez co szybko się spali, a przeciwnik spadnie na dno jamy i zostanie Powalony (Prone) i otrzyma dużą ilość obrażeń od upadku - Baldurs Gate 3: Jak pokonać Matkę Rodu Pająków Fazowych w BG3? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Pajęczyna jest podatna na ogień przez co szybko się spali, a przeciwnik spadnie na dno jamy i zostanie Powalony (Prone) i otrzyma dużą ilość obrażeń od upadku.

Teraz pozostaje poczekać, aż Matka Rodu ponownie stanie na swoich odnóżach i wskoczy na drugą pajęczynę, by ponownie zrzucić ją na ziemię - Baldurs Gate 3: Jak pokonać Matkę Rodu Pająków Fazowych w BG3? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Teraz pozostaje poczekać, aż Matka Rodu ponownie stanie na swoich odnóżach i wskoczy na drugą pajęczynę, by ponownie zrzucić ją na ziemię. Pamiętajcie, by celować w pajęczynę, a nie bezpośrednio w przeciwnika.

Po tym jak pajęczyca ponownie pojawi się na górze, będziecie mogli wykończyć ją na dwa sposoby - Baldurs Gate 3: Jak pokonać Matkę Rodu Pająków Fazowych w BG3? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Po tym jak pajęczyca ponownie pojawi się na górze, będziecie mogli wykończyć ją na dwa sposoby. Ze względu na to, że przeciwnikowi zostało już mało punktów zdrowia, możecie wykorzystać zwykłe ataki i zaklęcia, by go wykończyć lub zdecydować się na inną taktykę.

Jeśli macie w drużynie Maga, możecie użyć zaklęcia Grom (Thunderwave), by ponownie zepchnąć wroga ze skarpy - Baldurs Gate 3: Jak pokonać Matkę Rodu Pająków Fazowych w BG3? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Jeśli macie w drużynie Maga, możecie użyć zaklęcia Grom (Thunderwave), by ponownie zepchnąć wroga ze skarpy. Ten upadek okaże się śmiertelny, a walka zakończy się Waszym szybkim zwycięstwem. Zwróćcie uwagę na to, że celując w przeciwnika zaklęciem Grom możecie wyznaczyć miejsce, w którym przeciwnik znajdzie się po uderzeniu, więc upewnijcie się, że biała linia wskazuje na niższy poziom jaskini.

Pająk Fazowy Matka Rodu (Phase Spider Matriarch) jest zbyt dużym przeciwnikiem, by zadziałała na niego zwykła dodatkowa akcja Pchnięcia. Do ruszenia większego ciężaru niezbędne będą zaklęcia, jak Grom (Thunderwave).

Nagroda za pokonanie Matki Rodu Pająków Fazowych (Phase Spider Matriarch)

W brzuchu pokonanego stwora odnajdziecie rzadki zielony przedmiot, szatę Poisoners Robe - Baldurs Gate 3: Jak pokonać Matkę Rodu Pająków Fazowych w BG3? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

W brzuchu pokonanego stwora odnajdziecie rzadki zielony przedmiot, szatę Poisoner's Robe. Szata posiada 10 Klasy Pancerza, bonus +3 do Zręczności, a także bardzo ciekawą właściwość, która wyrządza dodatkowe 1d4 obrażeń od Trucizny za każdym razem, gdy noszący ją bohater korzysta z zaklęć wyrządzających obrażenia od Trucizny.