Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Baldurs Gate 3: Jak i po co pozbawiać przytomności? Baldurs Gate 3 poradnik, solucja

W BG3 możecie pozbawiać przytomności dzięki atakom, które nie zabijają. W poradniku wyjaśniamy jak używać ataków non-lethal oraz akcji Ogłuszenie (Knock Unconscious), a także jakie są powody dla unikania zabijania innych postaci.

Ostatnia aktualizacja: 20 lipca 2023

Na tej stronie poradnika do gry Baldurs Gate 3 wyjaśniamy jak korzystać z opcji pozbawiania postaci przytomności. Dowiecie się też jakie zastosowanie ma akcja Ogłuszenie (Knock Unconscious), jakie są jej najważniejsze ograniczenia i w jakich okolicznościach najlepiej jest z niej korzystać.

Dostępność i ograniczenia akcji Ogłuszenie (Knock Unconscious)

1 - Baldurs Gate 3: Jak i po co pozbawiać przytomności? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry
  1. Pozbawianie przytomności jest wśród akcji pasywnych i Ogłuszenie znajdziecie na pasku specjalnych czynności.
  2. Ogłuszaniem dysponują wszyscy członkowie drużyny. Nie musicie go odblokować dzięki awansowaniu bohaterów. Jest ono dostępne od samego początku kampanii.
  3. Pozbawianie przytomności dotyczy ataków pięściami oraz ataków bronią białą. Polega ono na tym, że ostatni atak, który domyślnie zabiłby daną postać doprowadza do jej ogłuszenia i powalenia na ziemię, dzięki czemu nie zginie.
  4. Niektóre potwory są odporne na próby ogłuszania i zaliczają się do nich m.in. wszystkie odmiany nieumarłych. Tego typu wrogów musicie eliminować w klasyczny sposób.

Kiedy najlepiej ogłuszać inne postacie?

Ogłuszenie sojusznika siłowym atakiem powinno być ostatecznością - Baldurs Gate 3: Jak i po co pozbawiać przytomności? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry
  1. Z ogłuszania powinniście korzystać jeśli nie chcecie pozbywać się danego NPC-a lub potwora, a jedynie wyeliminować go z danej konfrontacji. Śmierć jakiejś osoby może utrudniać dalszą grę, blokując np. dostęp do niektórych zadań czy wariantów zaliczenia questów.
  2. Ogłuszoną postać można bezproblemowo okraść. Gra pozwala wyjąć wszystkie przedmioty z jej inwentarza. Nie musicie polegać na kradzieży kieszonkowej, ani zaliczać testów umiejętności związanych z kradzieżą.
  3. Pozbawianie przytomności przydaje się też wtedy, gdy któryś z członków drużyny jest pod działaniem kontroli umysłu lub innego stanu / zaklęcia mogącego sprowokować go do zaatakowania towarzyszy. Ogłuszenie może tymczasowo "wyłączyć" danego bohatera z walk, bez konieczności pozbywania się go na zawsze.

Ogłuszenie sojusznika siłowym atakiem powinno być ostatecznością. Postarajcie się najpierw znaleźć inny sposób, by "odzyskać" danego członka drużyny (np. użycie odpowiedniego eliksiru lub czaru) lub odizolujcie go od pozostałych bohaterów na czas bitwy (np. skorzystanie z zaklęcia snu).