Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Baldurs Gate 3: Astarion, obrażenia w wodzie - dlaczego je odnosi? Baldurs Gate 3 poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika do gry Baldurs Gate 3 odpowiadamy na pytanie dlaczego elf Astarion odnosi obrażenia i traci punkty zdrowia w momencie kontaktu z wodą. Może to sprawiać kłopoty podczas eksploracji świata gry. Podpowiadamy jak radzić sobie z tym problemem.

Poniższy opis z wyjaśnieniem problemu zawiera niewielkie spojlery na temat Astariona. Nie jest to wiedza, którą zdobywa się od razu, aczkolwiek powód można odkryć również samemu zanim zostanie on przez grę wyjaśniony.

Dla przypomnienia Astarion to jeden z potencjalnych członków drużyny - Baldurs Gate 3: Astarion, obrażenia w wodzie - dlaczego je odnosi? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Dla przypomnienia Astarion to jeden z potencjalnych członków drużyny. Możesz go zrekrutować niedługo po rozpoczęciu pierwszego aktu przygody. Okoliczności odnalezienia i przyłączenia do drużyny Astariona opisaliśmy m.in. na stronie Lista grywalnych postaci z rozdziału Drużyna.

Podczas wspólnego podróżowania z elfem możesz zauważyć, że Astarion odnosi obrażenia od kwasu w momencie kontaktu z wodą - Baldurs Gate 3: Astarion, obrażenia w wodzie - dlaczego je odnosi? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Podczas wspólnego podróżowania z elfem możesz zauważyć, że Astarion odnosi obrażenia od kwasu w momencie kontaktu z wodą. Krótki kontakt oznacza zazwyczaj utratę 1 punktu zdrowia, ale dłuższe przebywanie w wodzie może zwiększyć tempo utraty punktów wytrzymałości i docelowo doprowadzić do dość szybkiej śmierci Astariona.

Wytłumaczeniem tego stanu rzeczy jest to, że Astarion jest wampirem. Zgodnie z oficjalnym podręcznikiem D&D, którego reguły zostały odwzorowane w grze Baldur's Gate 3, wampiry odnoszą obrażenia od kwasu w momencie kontaktu z płynącą wodą. Dotyczy to przede wszystkim różnego rodzaju rzek i stawów. Utrudnienie to nie dotyczy np. opadów deszczu i nie musisz się nigdzie chować jeśli pogorszą się warunki pogodowe. Astarion nie musi się też obawiać np. podróżowania po bagnach. Kontakt z błotnistym podłożem nie będzie wiązał się z utratą HP.

Ze słabością Astariona możesz radzić sobie na kilka sposobów - Baldurs Gate 3: Astarion, obrażenia w wodzie - dlaczego je odnosi? - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Ze "słabością" Astariona możesz radzić sobie na kilka sposobów:

  1. Staraj się osobiście kontrolować Astariona podczas podróżowania po lokacjach z dużą ilością wody. Sztuczna inteligencja może próbować szukać innych ścieżek, które nie zakładają wejścia do wody, ale lepiej jest zawsze samemu o to zadbać.
  2. Korzystaj z opcji skoku żeby omijać mniejsze strumyki, przy czym pilnuj się żeby w trakcie przygotowań do oddania skoku nie wejść do wody.
  3. Rozglądaj się za alternatywnymi ścieżkami do celu podróży, czyli takimi, które nie zakładają kontaktu z wodą.
  4. Podmieniaj skład aktywnej drużyny na czas eksploracji obszarów, w których znajdują się rzeki i zbiorniki wodne.
  5. Często zapisuj stan gry. Jeśli Astarion wejdzie przez przypadek do wody i straci zbyt dużo punktów wytrzymałości, zdecyduj się na wczytanie poprzedniego stanu.
  6. W lokacjach z przeciwnikami możesz próbować prowokować ich do tego żeby zbliżyli się do drużyny. Może ci to pozwolić uniknąć konieczności przebiegnięcia po wodzie.