Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Baldurs Gate 3: Porady na start Baldurs Gate 3 poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika znajdziesz zestaw porad na start do gry Baldurs Gate 3. Przygotowaliśmy różnorakie podpowiedzi i wskazówki m.in. na temat staczania walk i eksploracji świata gry. Są to rzeczy, o których warto wiedzieć już od pierwszych godzin spędzonych z BG3.

Jak najczęściej zapisuj swoje postępy

W Baldurs Gate 3 możesz sejwować bez ograniczeń i zdecydowanie powinieneś korzystać z tego ułatwienia - Baldurs Gate 3: Porady na start - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

W Baldur's Gate 3 możesz sejwować bez ograniczeń i zdecydowanie powinieneś korzystać z tego ułatwienia. Możesz polegać na ręcznych, szybkich oraz automatycznych sejwach. Na zapisanie stanu gry warto decydować się przede wszystkim:

 1. Przed zbadaniem nieznanego urządzenia lub odbyciem rozmowy z ważnym NPC-em. Zawsze jest możliwość pojawienia się jakichś ważnych wyborów czy unikalnych opcji zachowania.
 2. Przed podjęciem próby zaliczania testu umiejętności. Jeśli próba zakończy się niepowodzeniem, to nie będziesz mógł jej powtórzyć.
 3. Przed rozpoczęciem walki. Pozwoli ci to przetestować różne warianty przygotowania się do starcia oraz zakradnięcia się do wrogów. Możesz też używać zapisów do podejmowania prób omijania walk.
 4. W trakcie rozgrywania walki. Możesz śmiało zapisywać grę w każdej turze i po każdym wykonanym ruchu. Pozwoli ci to np. anulować błędną akcję czy powtórzyć spudłowany atak.

Po więcej informacji o zapisywaniu swoich postępów przejdź na stronę Zapisywanie gry - kiedy możliwe? z rozdziału FAQ.

Badaj przeciwników wyświetlając karty z informacjami o nich

Baldurs Gate 3 pozwala za darmo wyświetlać informacje o napotykanych przeciwnikach oraz wszystkich innych postaciach - Baldurs Gate 3: Porady na start - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Baldur's Gate 3 pozwala za darmo wyświetlać informacje o napotykanych przeciwnikach oraz wszystkich innych postaciach. Musisz w tym celu najechać kursorem na daną postać, wcisnąć prawy przycisk myszy i wybrać opcję wyświetlenia karty postaci.

Z karty możesz odczytać informacje m.in. na temat liczby punktów zdrowia przeciwnika, klasy pancerza, odporności na różne rodzaje ataków i zaklęć, szybkości przemieszczania się, biegłości czy inicjatywy. Cała ta wiedza pozwoli ci określić czy będziesz w stanie łatwego pokonać tę postać, jak również lepiej przygotować się do jej zaatakowania (np. wybierając ataki bronią i zaklęcia powiązane z jej słabościami).

Staraj się tak rozstawiać drużynę, by zyskać przewagę nad przeciwnikami

Do wielu walk możesz i powinieneś przygotować się poprzez rozstawienie swoich podwładnych w pobliżu przeciwników zanim dojdzie do starcia - Baldurs Gate 3: Porady na start - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Do wielu walk możesz i powinieneś przygotować się poprzez rozstawienie swoich podwładnych w pobliżu przeciwników zanim dojdzie do starcia. Zdecydowanie warto w tym przypadku polegać na trybie skradania po to żeby nie zostać przedwcześnie wykrytym. Rozstawienie członków drużyny możesz też oczywiście zmieniać już po rozpoczęciu walk, choć wtedy wrogowie będą na to na bieżąco reagowali. Warto tu pamiętać o następujących rzeczach:

 1. Rozstawiaj członków drużyny walczących na dystans (z użyciem magii lub broni dystansowych) na wyższych półkach. Chodzi o to żeby dysponowali przewagą wysokości, dzięki której zwiększą się szanse udanych ataków.
 2. Staraj się ustawiać postacie walczące lekkimi broniami w zwarciu za plecami przeciwników. Wbicie ostrza w plecy wroga pozwala na zadanie większych obrażeń. Jest to szczególnie istotne sterując postacią z klasy Łowca.

Więcej szczegółów możesz znaleźć na stronach naszego przewodnika dotyczących walk i skradania się.

Zagrożenia środowiskowe mogą być utrudnieniem lub ułatwieniem

Pola bitwy w Baldurs Gate 3 są interaktywne i musisz brać to pod uwagę podczas planowania ataków oraz tras przemarszów członków drużyny - Baldurs Gate 3: Porady na start - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Pola bitwy w Baldur's Gate 3 są interaktywne i musisz brać to pod uwagę podczas planowania ataków oraz tras przemarszów członków drużyny. W zależności od okoliczności napotykane zagrożenia środowiskowe mogą ci pomagać w eliminowaniu wrogów lub stwarzać dodatkowe zagrożenia dla drużyny. Oto kilka najważniejszych porad na ten temat:

 1. Postaraj się obejrzeć pole bitwy przed jej rozpoczęciem lub w pierwszej turze. Najeżdżając kursorem na interaktywne obiekty czy elementy podłoża możesz uzyskiwać informacje o ich cechach.
 2. Szukaj okazji do osłabiania wrogów z użyciem zagrożeń środowiskowych, np. poprzez podpalanie czy detonowanie wybuchowych obiektów, albo zrzucanie ciężkich ładunków na przeciwników.
 3. Unikaj kontaktu z potencjalnymi zagrożeniami, np. ogniem czy śliskimi powierzchniami, które mogą spowolnić lub osłabić członków twojej drużyny.

Nie wszystkie walki są obowiązkowe

Baldurs Gate 3 jest typem gry, w której wiele questów i pojedynczych konfrontacji można zaliczyć na różnorakie sposoby - Baldurs Gate 3: Porady na start - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Baldur's Gate 3 jest typem gry, w której wiele questów i pojedynczych konfrontacji można zaliczyć na różnorakie sposoby. Są wśród nich warianty zakładające unikania staczania walk i może to być szczególnie pomocne gdyby w przypadku bezpośredniej konfrontacji do pokonania był silny przeciwnik lub ich grupa. Pamiętaj przede wszystkim o następujących rzeczach:

 1. Rozpoczęcie bitwy może być efektem źle poprowadzonej rozmowy, np. wybrania opcji dialogowej powiązanej z zainicjowaniem walk czy zawalenia jakiegoś testu umiejętności. Warto zabezpieczać się i zapisywać grę przed każdym spotkaniem.
 2. Niektórych walk możesz uniknąć nie zbliżając się do widocznych w oddali przeciwników. Możesz np. spróbować przekraść się obok nich lub poszukać zupełnie innej drogi do celu podróży.

Wybieraj testy umiejętności, w których masz największe szanse powodzenia

Większa szansa powodzenia testu umiejętności to inaczej premia punktowa do wartości wylosowanej przez kości (w przykładzie z powyższego obrazka premia ta wynosi 3) - Baldurs Gate 3: Porady na start - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Większa szansa powodzenia testu umiejętności to inaczej premia punktowa do wartości wylosowanej przez kości (w przykładzie z powyższego obrazka premia ta wynosi 3). Szansa na otrzymanie premii pojawia się jeśli test powiązany jest z umiejętnością, w której dany bohater osiągnął biegłość, bądź też z cechą, którą ma dostatecznie wysoko rozwiniętą. Staraj się szukać tego typu okazji, szczególnie jeśli w trakcie pojedynczej sceny czy rozmowy do wyboru jest kilka różnych testów. Warto tu pamiętać o dwóch ważnych rzeczach:

 1. Test dotyczy zawsze bohatera, który go zainicjował. Jeśli możesz wybrać osobę do wykonania danej czynności, to zdecyduj się na bohatera, który zagwarantuje najwyższą premię.
 2. W powodzeniu testu nawet pomimo ewentualnej premii dużo zależy od szczęścia. Zdecydowanie radzimy wykonać szybki zapis stanu gry przed przystąpieniem do każdej próby, gdyż zawalonego testu w większości przypadków nie można powtórzyć.

Więcej informacji na temat prób możesz znaleźć m.in. na stronie Test umiejętności - czy można powtarzać? z rozdziału FAQ.

Dokładnie przeszukuj wszystkie lokacje

W Baldurs Gate 3 w każdej z odwiedzanych lokacji na odkrycie czeka mnóstwo lootu - Baldurs Gate 3: Porady na start - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

W Baldur's Gate 3 w każdej z odwiedzanych lokacji na odkrycie czeka mnóstwo lootu. Możesz go odnajdywać na dwa główne sposoby:

 1. Przytrzymując w każdej nowej lokacji klawisz ALT. Doprowadzi to do podświetlenia niektórych interaktywnych rzeczy z okolicy, np. zwłok czy skrzyń. Możesz następnie badać wszystkie tego typu miejsca w poszukiwaniu skarbów.
 2. Najeżdżając kursorem na wszystkie unikalne elementy otoczenia. Ma to na celu "wyłapanie" tych obiektów czy skrzyń, które nie zostały zaznaczone po wciśnięciu klawisza ALT. One również mogą skrywać jakieś skarby.

Po więcej informacji zajrzyj na osobną stronę Obiekty z otoczenia - jak podświetlać? z rozdziału FAQ poradnika.

Rozglądaj się za opcjonalnymi lokacjami i ścieżkami

Każda większa lokacja w BG3 zawiera opcjonalne przejścia i drobne lokacje, których badanie może wiążać się z odnajdywaniem unikalnych skarbów czy alternatywnych przejść do obszarów powiązanych z questami - Baldurs Gate 3: Porady na start - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Każda większa lokacja w BG3 zawiera opcjonalne przejścia i drobne lokacje, których badanie może wiążać się z odnajdywaniem unikalnych skarbów czy alternatywnych przejść do obszarów powiązanych z questami. Oto kilka najważniejszych podpowiedzi na ten temat:

 1. Do niektórych miejsc można doskoczyć. Rozglądaj się za oddalonymi półkami i platformami, które pozornie są niedostępne. Zawsze możesz sprawdzić, czy znajdują się w zasięgu skoku.
 2. Możesz układać przedmioty na stos z zamiarem wspinania się na nie. To kolejna metoda docierania do lokacji, które na pierwszy rzut oka są niedostępne.
 3. Narzędzia złodzieja dają szanse otwierania zamkniętych drzwi. Pamiętaj w tym przypadku o wybieraniu bohatera z biegłością w umiejętności Zwinne dłonie.

Więcej porad i podpowiedzi znajdziesz na stronie Eksploracja świata gry z naszego przewodnika po Baldurs Gate 3.

Jak najszybciej zrekrutuj towarzyszy po zaliczeniu prologu

Po ukończeniu prologu na pokładzie latającego statku Nautiloid twoja postać obudzi się sama na plaży - Baldurs Gate 3: Porady na start - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Po ukończeniu prologu na pokładzie latającego statku Nautiloid twoja postać obudzi się sama na plaży. Na szczęście stan ten nie musi długo potrwać, bo dzięki zbadaniu okolicy możesz szybko zrekrutować pierwszych towarzyszy. Przykładowo tuż obok plaży natrafisz na zamknięte wejście do ruin, przy których stoi kleryczka Posępne Serce (Shadowheart). Zrekrutowanie jej zagwarantuje ci dostęp do wielu przydatnych czarów.

Dodawanie kolejnych członków drużyny ułatwi ci staczanie początkowych walk, jak również zapewni ci większą wszechstronność, zarówno na polu bitwy, jak i w scenach zakładających np. wykorzystywanie umiejętności bohaterów do zwiększania szans zaliczania testów umiejętności.

Na stronie Lista grywalnych postaci znajdziesz informacje o miejscach rekrutowania nowych towarzyszy.

Analizuj kolejkę ruchów w trakcie walk

Podczas rozgrywania walk w lewym górnym rogu ekranu wyświetla się zawsze kolejność wykonywania ruchów, w której uwzględniani są członkowie drużyny i sojusznicy (zielona obwódka) oraz przeciwnicy (czerwona obwódka) - Baldurs Gate 3: Porady na start - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Podczas rozgrywania walk w lewym górnym rogu ekranu wyświetla się zawsze kolejność wykonywania ruchów, w której uwzględniani są członkowie drużyny i sojusznicy (zielona obwódka) oraz przeciwnicy (czerwona obwódka). Możesz wykorzystywać tę wiedzę i starać się eliminować, osłabiać czy paraliżować silniejszych przeciwników zanim nadejdzie ich kolej. Analogicznie możesz też leczyć, wzmacniać lub nakładać błogosławieństwa na tych sojuszników, którzy wkrótce wykonają swoje ruchy.

Dodatkowa uwaga - W kolejce uwzględniani są tylko ci członkowie drużyny, którzy przystąpili do danej walki.

Koniecznie rozbrajaj pułapki

Pułapki w Baldurs Gate 3 mogą błyskawicznie zabić jednego lub nawet wszystkich członków drużyny - Baldurs Gate 3: Porady na start - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Pułapki w Baldur's Gate 3 mogą błyskawicznie zabić jednego lub nawet wszystkich członków drużyny. Musisz w rezultacie pilnować się podczas eksploracji różnego rodzaju lochów, krypt i innych lokacji z wartościowymi skarbami. Pułapki możesz rozpoznawać dzięki udanym próbom percepcji.

Po zlokalizowaniu jakiejś pułapki zdecydowanie postaraj się ją zneutralizować wykorzystując postać z biegłością Zwinne dłonie i zestawem do rozbrajania pułapek. Przed każdą tego typu akcją zapisz stan gry, bo nieudana próba może nie tylko doprowadzić do utraty narzędzi, ale także do aktywowania pułapki. Jeżeli nie jesteś w stanie rozbroić pułapki, to najlepiej zostawić sobie tę czynność na później i powrócić do lokacji z pułapką bardziej doświadczoną postacią.

Więcej o pułapkach możesz dowiedzieć się zaglądając na stronę Pułapki - jak rozbrajać? w rozdziale FAQ poradnika.

Używaj popychania do zrzucania wrogów z dużych wysokości

Popychanie to nazwa jednej z bonusowych akcji i jest ona dostępna dla wszystkich bohaterów niezależnie od reprezentowanej klasy - Baldurs Gate 3: Porady na start - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Popychanie to nazwa jednej z bonusowych akcji i jest ona dostępna dla wszystkich bohaterów niezależnie od reprezentowanej klasy. Akcję tę możesz wybierać z niebieskiego paska na lewo od miniaturki bohatera u dołu ekranu.

Dzięki korzystaniu z popychania możesz w łatwy sposób poważnie osłabiać lub zabijać przeciwników. Szukaj okazji do aktywowania tej akcji na wrogach stojących na wysoko położonych skalnych półkach lub blisko przepaści. Przy planowaniu aktywacji popychania wyświetli się prognozowana "trajektoria lotu" przeciwnika (przykład na dołączonym obrazku). Z im większej wysokości dany wróg spadnie, tym większe obrażenia otrzyma w momencie kontaktu z podłożem. W skrajnych przypadkach popchnięty przeciwnik może zginąć.