Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Baldurs Gate 3: Walka - tury, inicjatywa postaci Baldurs Gate 3 poradnik, solucja

W dalszym ciągu nie wiecie jak działa system walki w BG3? Przygotowaliśmy dla Was poradnik, w którym tłumaczymy rzuty ataku i rzuty obronne kostką, szanse na trafienie w cel oraz zasady systemu turowego.

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2023

Na tej stronie poradnika do gry Baldur's Gate 3 znajdziesz najistotniejsze informacje związane z mechaniką walki - w tym z turami i inicjatywą postaci.

W trakcie walki w grze Baldurs Gate 3 trzeba zwracać uwagę na bardzo dużo rzeczy: ukształtowanie terenu, to z jakim przeciwnikiem walczysz i jakie są jego mocne i słabe strony, czy atakujesz z przewagą, jakiego typu obrażenia wyrządzasz, a także liczyć na nieco szczęścia w rzucie kostką dwudziestościenną (d20). Starcia w Baldur's Gate 3 mają zbliżoną mechanikę do tej zastosowanej w Divinity Original Sin 2. Jeśli więc grałeś w poprzednią produkcję od Larian Studios, to posiadasz już część wiedzy na temat walk.

Kostka dwudziestościenna (20-Sided Die) - rzuty ataku i rzuty obronne

W grze Baldurs Gate 3 zaimplementowano system znany z D&D, który polega na rzutach dwudziestostronną kostką (d20), która służy do obliczania wartości obrażeń ale również do rozstrzygania innych ważnych scenariuszy gry jak szansa na udany rzut obronny czy przejście testu umiejętności.

Warto tutaj zaznaczyć fakt, że w grze Baldurs Gate 3 rzut kością w trakcie walki odbywa się w tle bez ingerencji Gracza, ale wynik rzutu zawsze można zobaczyć w okienku czatu, które znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu - Baldurs Gate 3: Walka - tury, inicjatywa postaci - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Warto tutaj zaznaczyć fakt, że w grze Baldurs Gate 3 rzut kością w trakcie walki odbywa się w tle bez ingerencji Gracza, ale wynik rzutu zawsze można zobaczyć w okienku czatu, które znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu. Do wyniku rzutu automatycznie dodawane są wszelkie modyfikatory cech i biegłości.

Rzuty ataku (Attack Roll) - jak są liczone?

Rzuty ataku w grze Baldurs Gate 3 wykonywane są za każdym razem, gdy któraś z postaci chce zaatakować inną istotę. Rzut ten jak już wcześniej wspomniano wykonywany jest dwudziestostronną kostką (d20), a jeśli jego wynik będzie równy lub wyższy od Klasy Pancerza (Armour Class) atakowanego celu, atakujący zdoła wyrządzić obrażenia.

Na powyższym obrazku można zauważyć sytuację w której bohater zaatakował cel z Klasą Pancerza równej 12 punktów - Baldurs Gate 3: Walka - tury, inicjatywa postaci - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Na powyższym obrazku można zauważyć sytuację w której bohater zaatakował cel z Klasą Pancerza równej 12 punktów. Do rzutu kością (16 punktów) został również dodany modyfikator biegłości, ale również modyfikator z cechy Zręczności co dało łączny wynik 26 punktów. Postać na pewno trafi w cel więc w drugiej kolejności został wykonany rzut na obrażenia (Damage Roll), a w nim dodano również modyfikator z wykonanej akcji, czyli Ataku ukradkowego co dało łącznie wynik 6 obrażeń Kłutych.

Modyfikator cech - jak obliczyć?

Modyfikator cech doliczany do rzutu ataku może być dodatni lub ujemny, w zależności od tego, jaką wartością cechy dysponuje dana postać. Aby obliczyć bonus modyfikatora cechy można użyć następującego wzoru.

(X (Wartość cechy) - 10) / 2

Powyższy przykład Rzutu ataku można więc obliczyć w następujący sposób:

(18 (wartość cechy Zręczności) - 10) / 2 = 4.

UWAGA! Modyfikator cechy może również działać na niekorzyść Gracza. Jeśli przykładowo któraś z postaci posiada zaledwie 7 punktów Inteligencji, a to właśnie na tej podstawie będzie obliczany atak może dojść do następującej sytuacji:

(7 (wartość cechy Inteligencji) - 10) / 2 = -1 (zaokrąglając w dół)

Postać otrzyma negatywny modyfikator do ataku -1.

Modyfikator biegłości - jak obliczyć?

W grze Baldurs Gate 3 postacie korzystające z broni, którą potrafią biegle się posługiwać otrzymują dodatkowy modyfikator w trakcie ataku. Co ważne, korzystając z broni bez biegłości szansa na trafienie w cel znacznie się zmniejsza (modyfikator +0), ale nie będzie minusowa.

Modyfikator biegłości zaczyna się od +2 (na 1 levelu postaci) i wzrasta o +1 co 4 levele.

Omawiając powyższą sytuację (obrazek z Rzutu ataku) można zauważyć modyfikator biegłości (Proficiency) +2 dodany do rzutu ze względu na to, że postać wykonująca atak posiada biegłość w krótkich łukach i to właśnie z tego typu broni wystrzelono strzałę.

Rzuty obronne (Saving Throw) - jak są liczone?

Rzuty obronne oznaczają szansę Twojej postaci na uniknięcie otrzymania negatywnego efektu nie tylko w trakcie walki, ale także w trakcie eksploracji terenu. Należy tutaj zaznaczyć fakt, że odkrywając nowe fragmenty mapy w grze Baldurs Gate 3 mogą czyhać na Ciebie neutralne zagrożenia, jak np. dzikie pnącze, które postara się usidlić Twojego bohatera i wyrządzić mu obrażenia jeśli nie wykona rzutu obronnego.

Na powyższym obrazku można zauważyć sytuację w której postać Gracza otrzymała obrażenia (8+7 = 15 punktów) jednak udało się wykonać rzut obronny przeciwko akcji, która powaliłaby go na ziemię (Prone) - Baldurs Gate 3: Walka - tury, inicjatywa postaci - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Na powyższym obrazku można zauważyć sytuację w której postać Gracza otrzymała obrażenia (8+7 = 15 punktów) jednak udało się wykonać rzut obronny przeciwko akcji, która powaliłaby go na ziemię (Prone). Rzuty obronne również wykonywane są kością d20 i dodawane są do nich modyfikatory cech postaci.

Szansa na trafienie w cel

Zanim rozpoczniesz jakąkolwiek walkę w grze Baldurs Gate 3 powinieneś sprawdzić szansę Twojego bohatera na trafienie w cel. Po najechaniu kursorem na przeciwnika gra sama podpowiada Ci jaką będziesz mieć szansę na udany atak. Biała liczba procentowa wskazuje zwykłą wartość ataku, ale niekiedy na okrągłym wskaźniku celności może pojawić się czerwony i zielony fragment koła, które oznaczają kolejno atak ze stratą i atak z przewagą.

Atak ze stratą (Disadvantage on attack)

Jeśli na wskaźniku celności po lewej stronie ekranu pojawi się czerwony fragment koła oznacza to, że Twoja postać próbuje wykonać atak ze stratą (Disadvantage on attack). Należy unikać tego za wszelką cenę i jeśli tylko to możliwe trzeba zrobić wszystko, by wybrnąć z tej niekorzystnej sytuacji. Dzieje się tak w następujących sytuacjach.

  1. Cel poza zasięgiem: kiedy postać próbuje wykonać atak, a cel znajduje się poza zasięgiem, celność takiego ataku zostaje znacznie obniżona. Postaraj się zbliżyć do celu, by pozbyć się negatywnego modyfikatora;
  2. Cel zajął wyższą pozycję od Twojego bohatera: postaraj się, by bohater wykonujący atak zrównał się wysokością z celem lub zajął wyższą pozycję od niego;
  3. Cel znajduje się w ciemnym pomieszczeniu: bohaterowie nie posiadający zdolności Widzenia w ciemności otrzymują negatywny modyfikator do celności w momencie ataku w ciemnym pomieszczeniu. Można to zneutralizować poprzez użycie jakiegoś zaklęcia rozświetlającego ciemność jak np. Tańczące Światła (Dancing Lights);
  4. Zastraszenie (Threatened): gdy bohater próbuje wykonać atak bronią dystansową lub zaklęciem, a znajduje się zbyt blisko celu otrzymuje negatywny modyfikator do celności.
Na powyższym obrazku można zauważyć sytuację w której bohater stojąc tuż obok celu próbuje wyprowadzić atak dystansowy przy użyciu łuku - Baldurs Gate 3: Walka - tury, inicjatywa postaci - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Na powyższym obrazku można zauważyć sytuację w której bohater stojąc tuż obok celu próbuje wyprowadzić atak dystansowy przy użyciu łuku. Niestety, negatywny efekt Zastraszenia (Threatened) drastycznie obniża jego celność. W takiej sytuacji należy odsunąć się od celu, a najlepiej zając wyższą pozycję od przeciwnika i dopiero zaatakować.

Atak z przewagą (Advantage on attack)

Jeśli na okrągłym wskaźniku celności po lewej stronie ekranu pojawi się zielony fragment koła oznacza to, że Twoja postać wykona atak ze przewagą (Advantage on attack). Bohater wykona atak z przewagą w następujących sytuacjach.

  1. Atakując cel z ukrycia: wystarczy użyć akcji dodatkowej Krycia się (Hide) lub użyć domyślnego skrótu klawiszowego C;
  2. Atakując cel po zajęciu wyższej pozycji: wykonując atak po zajęciu wyższej pozycji od przeciwnika np. na skarpie, balkonie, klifie itd. gra przydziela postaci modyfikator Przewagi wysokości (High Ground);
  3. Po przewróceniu przeciwnika (Prone): bohater otrzymuje przewagę w ataku przeciwko temu celowi;
  4. Zaklęcia: niektóre czary jak np. Pocisk Wiodący (Guiding Bolt) Kleryka wywołują efekt ataku z przewagą. W tym konkretnym przypadku efekt Pocisku Wiodącego utrzyma się do momentu wykonania kolejnego celnego ataku.
Na powyższym obrazku można zauważyć sytuację w której bohater (Łowca) przyczaił się w ukryciu na schodach (przewaga wysokości) i celuje w przeciwnika, który znajduje się niżej od aktualnej pozycji postaci dzięki czemu szansa na udany atak wzrosła do maksymalnego poziomu 100% - Baldurs Gate 3: Walka - tury, inicjatywa postaci - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Na powyższym obrazku można zauważyć sytuację w której bohater (Łowca) przyczaił się w ukryciu na schodach (przewaga wysokości) i celuje w przeciwnika, który znajduje się niżej od aktualnej pozycji postaci dzięki czemu szansa na udany atak wzrosła do maksymalnego poziomu 100%.

Obrażenia - rodzaje, podatność, odporności

W grze Baldurs Gate 3 można wyrządzać obrażenia różnego typu, a uzależnione jest to od broni z której dana postać korzysta, a także od określonego typu zaklęcia lub akcji.

  1. Obrażenia Kłute (Piercing);
  2. Obrażenia Cięte (Slashing);
  3. Obrażenia Obuchowe (Bludgeoning);
  4. Obrażenia Magiczne (np. od Ognia, od Zimna, od Kwasu, od Światła itd.).
Warto tutaj zaznaczyć fakt, że przeciwnicy, których napotkasz na swojej drodze w grze Baldurs Gate 3 dysponują swoimi własnymi cechami [1], a także Odpornościami (Resistances) [2] - Baldurs Gate 3: Walka - tury, inicjatywa postaci - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Warto tutaj zaznaczyć fakt, że przeciwnicy, których napotkasz na swojej drodze w grze Baldurs Gate 3 dysponują swoimi własnymi cechami [1], a także Odpornościami (Resistances) [2]. Przykładowo, widoczny na powyższym obrazku Urzet (Woo Woad) może pochwalić się wysoką wartością Siły, Kondycji, a także kilkoma odpornościami.

  1. Odporność na obrażenia Kłute (Piercing): oznacza to, że będzie on otrzymywał połowę obrażeń od ataków wyprowadzonych np. łukiem, sztyletem, krótkim mieczem;
  2. Odporność na obrażenia Obuchowe (Bludgeoning): oznacza to, że będzie on otrzymywał połowę obrażeń od ataków wyprowadzanych np. buławą, młotem;
  3. Odporność na Ogień: pomimo tego, że Urzet jest Rośliną i powinien być podatny na Ogień posiada on taką odporność więc będzie otrzymywał połowę obrażeń z tego źródła.
Atakując wcześniej wspomnianego Urzeta ciosem wyrządzającym obrażenia Kłute (Piercing) uzyskano wynik rzutu ataku na poziomie 18 punktów (remis = atak dojdzie do skutku), a następnie wykonano rzut obrażeń z którego wynika, że przeciwnik powinien otrzymać 12 punktów obrażeń, ale po uwzględnieniu odpo - Baldurs Gate 3: Walka - tury, inicjatywa postaci - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Atakując wcześniej wspomnianego Urzeta ciosem wyrządzającym obrażenia Kłute (Piercing) uzyskano wynik rzutu ataku na poziomie 18 punktów (remis = atak dojdzie do skutku), a następnie wykonano rzut obrażeń z którego wynika, że przeciwnik powinien otrzymać 12 punktów obrażeń, ale po uwzględnieniu odporności ostatecznie otrzyma zaledwie 6 punktów obrażeń. Znacznie lepiej byłoby zaatakować tego przeciwnika bronią wyrządzającą obrażenia cięte lub wykorzystać któreś z zaklęć ofensywnych na które istota ta nie jest odporna.

Klasa pancerza (Armour Class)

Klasa Pancerza chroni Twoich bohaterów przed wszelkimi atakami korzystającymi z rzutu ataku, a także przed niektórymi zaklęciami. Warto tutaj zaznaczyć fakt, że niektóre zaklęcia w grze Baldurs Gate 3 nie mogą chybić, jak np. Magiczny Pocisk Maga przy którym Klasa Pancerza nie jest brana pod uwagę. W zależności od tego, jaki pancerz nosi Twoja postać będzie ona posiadać określoną wartość pancerza - im ta wartość będzie wyższa tym przeciwnikowi trudniej będzie wykonać celny atak.

Na powyższym obrazku można zauważyć sytuację w której przeciwnik chybił swoim atakiem - Baldurs Gate 3: Walka - tury, inicjatywa postaci - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Na powyższym obrazku można zauważyć sytuację w której przeciwnik chybił swoim atakiem. Stało się tak dlatego, że postać Gracza posiada łącznie 15 Klasy Pancerza (13 ze średniej zbroi +2 punkty z biegłości), a rzut ataku przeciwnika wyniósł zaledwie 8 punktów.

Pole walki

Pole walki w grze Baldurs Gate 3 zazwyczaj zawiera wiele elementów, które można wykorzystać, by uzyskać przewagę nad przeciwnikiem. Zanim wykonasz swój ruch rozejrzyj się po polu bitwy i zwróć uwagę na kilka istotnych rzeczy: ukształtowanie terenu, elementy interaktywne i rozmieszczenie przeciwników.

Ukształtowanie terenu

Ukształtowanie terenu może zapewnić Twojemu bohaterowi przewagę w ataku (Advantage on attack), ale również utrudnić mu trafienie w cel (Disadvantage on attack). Zawsze staraj się zająć pozycję wyższą od przeciwnika i jeśli to możliwe nigdy nie atakuj z obniżenia terenu.

Na powyższym obrazku można zauważyć postać wykonującą atak po zajęciu wyższej pozycji od przeciwnika - Baldurs Gate 3: Walka - tury, inicjatywa postaci - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Na powyższym obrazku można zauważyć postać wykonującą atak po zajęciu wyższej pozycji od przeciwnika. Dzięki temu otrzymała ona dodatkowy modyfikator przewagi wysokości (High Ground) i znacznie zwiększyła szansę na trafienie w cel z około 80% do aż 98%.

Warto także pamiętać, że przeciwnika stojącego na podwyższeniu terenu można zrzucić dzięki odpowiedniemu zaklęciu (np - Baldurs Gate 3: Walka - tury, inicjatywa postaci - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Warto także pamiętać, że przeciwnika stojącego na podwyższeniu terenu można zrzucić dzięki odpowiedniemu zaklęciu (np. Thunderwave) lub akcji dodatkowej Pchnięcie. Zrzucony cel zostanie Powalony (Prone) i otrzyma obrażenia od upadku, a do tego testy ataku przeciwko takiemu celowi zostaną ułatwione.

Elementy interaktywne

Wiele elementów znajdujących się na polu walki możesz wykorzystać do własnych celów, np. beczki wypełnione ropą mogą zostać zdetonowane, obciążniki powieszone na linach mogą zostać zrzucone na głowę niczego niepodejrzewających przeciwników, a rośliny lub pajęczyny podpalone.

Na powyższym obrazku można zauważyć płonący obszar, który można wykorzystać do wykonania dodatkowej akcji Zanurzania - Baldurs Gate 3: Walka - tury, inicjatywa postaci - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Na powyższym obrazku można zauważyć płonący obszar, który można wykorzystać do wykonania dodatkowej akcji Zanurzania. Postać podejdzie do źródła ognia i Zanurzy w niej broń dzięki czemu przez pewien czas będzie w stanie wyrządzić dodatkowo 1d4 obrażeń od Ognia przy zwykłym ataku.

Kolejnym dobrym przykładem wykorzystania elementów otoczenia w trakcie walki jest dzika winorośl, która jest podatna na ogień - Baldurs Gate 3: Walka - tury, inicjatywa postaci - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Kolejnym dobrym przykładem wykorzystania elementów otoczenia w trakcie walki jest dzika winorośl, która jest podatna na ogień. Używając na tym obszarze któregoś z zaklęć wyrządzających obrażenia od Ognia można stworzyć płonący obszar. Gdy tylko przeciwnik wejdzie na ten obszar otrzyma dodatkowe obrażenia od Ognia.

System Turowy - jak działa?

W grze Baldurs Gate 3 walki toczą się w systemie Turowym co oznacza, że każda postać i/lub istota będzie wykonywać swoje akcje w określonym czasie. Wyjątkiem są tutaj automatyczne akcje, jak np. Atak okazyjny, który aktywuje się samoistnie w momencie, gdy zostanie spełniony określony warunek . W trakcie każdej tury postacie i istoty uczestniczące w walce mogą wykonywać określone akcje i manewry, a następnie kończą swoją turę i muszą poczekać na swoją kolej zanim podejmą kolejne działania.

Inicjatywa (Initiative) - kolejność ruchu

O tym, kto rozpocznie swoją turę jako pierwszy decyduje Inicjatywa, która liczona jest na podstawie rzutu kością dwudziestościenną (d20) + modyfikator z cechy Zręczności (Dexterity). W trakcie obliczania Inicjatywy nie są brane pod uwagę pozostałe cechy postaci. Przykładowo, w raz z innym członkiem drużyny zaczęliście walkę z kilkoma przeciwnikami, więc każdy wykonuje rzut na Inicjatywę, by określić swoje miejsce w kolejce. Załóżmy, że zdecydowana większość postaci i istot biorących udział w walce nie uzyskała wyniku wyższego niż 14 punktów. Tylko jedna z Twoich postaci wyrzuciła 11 punktów kostką, ale otrzymała modyfikator z cechy Zręczności [(18 - 10) / 2 = 4] i uzyskała łącznie wynik 15 punktów więc zacznie walkę. Dopiero po tym jak wykona ona swój ruch kolejna postać lub istota będzie mogła wykonać swój.

Portret postaci, która rozpoczyna walkę zawsze znajduje się na samej górze najbliżej lewej krawędzi ekranu - Baldurs Gate 3: Walka - tury, inicjatywa postaci - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Portret postaci, która rozpoczyna walkę zawsze znajduje się na samej górze najbliżej lewej krawędzi ekranu. Gdy wykorzysta limit swoich ruchów lub po prostu zrezygnuje z wykonania jakiejkolwiek akcji będzie mogła zakończyć swoją turę i poczekać na ruch innych postaci lub istot zaangażowanych w walkę. Gdy któraś z wrogich postaci lub istot zostanie wyeliminowana jej portret znika z ekranu.

Prędkość ruchu

Prędkość ruchu oznacza ile metrów Twoja postać może przebyć w danej turze. Należy tutaj zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie rasy postaci dostępne w grze Baldurs Gate 3 będą posiadać taką samą prędkość bazową. Przykładowo, Elfy w trakcie jednej tury będą mogły przebyć 9 metrów, a Niziołki zaledwie 7.5 metra.

Pasek ruchu Twojej postaci znajduje się zaraz nad belką szybkiego dostępu do akcji i zaklęć i oznaczony został kolorem pomarańczowym - Baldurs Gate 3: Walka - tury, inicjatywa postaci - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Pasek ruchu Twojej postaci znajduje się zaraz nad belką szybkiego dostępu do akcji i zaklęć i oznaczony został kolorem pomarańczowym. Odległość, którą Twoja postać może przebyć na ekranie oznaczona jest białą linią. Gdy zabraknie jej punktów ruchu, by dotrzeć do wyznaczonego miejsca, na ekranie pojawi się komunikat o za małej ilości punktów ruchu.

Postacie poruszające się po trudnym terenie (bagno, woda itd.) otrzymają negatywny modyfikator, który zmniejszy ich prędkość ruchu aż o połowę. Gdy postać porusza się w takim terenie jej linia ruchu zostaje oznaczona żółtym kolorem. Zawsze bierz to pod uwagę w trakcie planowania swojego ruchu.

Akcje

W trakcie każdej tury postacie i istoty biorące udział w walce mogą wykonać jedną główną akcję, a najpowszechniejszą z nich jest po prostu wykonanie ataku bronią lub użycie zaklęcia. Istnieją pewne odstępstwa od tej reguły, gdy któreś zaklęcie lub akcja umożliwia danej postaci wykonanie dwóch głównych akcji w trakcie jednej tury, a dobrym przykładem jest tutaj klasowa zdolność Wojownika - Przypływ Sił (Surge Action), której można użyć raz dziennie.

Na powyższym screenie zaprezentowano jedną z Akcji Łowcy (Ranger), która umożliwia zaatakowanie dwóch celów w trakcie jednej tury jeśli znajdują się w bliskiej odległości od siebie - Baldurs Gate 3: Walka - tury, inicjatywa postaci - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Na powyższym screenie zaprezentowano jedną z Akcji Łowcy (Ranger), która umożliwia zaatakowanie dwóch celów w trakcie jednej tury jeśli znajdują się w bliskiej odległości od siebie. Oznacza to, że po wykonaniu tej Akcji Łowca nie będzie mógł użyć zwykłego ataku bronią, ale za to może skorzystać z jakiejś akcji dodatkowej i np. Odskoczyć nieco od przeciwników lub Odepchnąć któregoś z nich.

Akcje dodatkowe

W trakcie każdej tury postacie i istoty biorące udział w walce mogą również wykonać jedną Akcję dodatkową do których zaliczane są nie tylko ruchy postaci jak np. Skok lub Zanurzenie, ale również niektóre ataki lub zaklęcia. Istnieją pewne odstępstwa od tej reguły, a najlepszym przykładem jest tutaj specjalna zdolność Łotrzyka (Rogue) z podklasą Złodziej - Szybkie Dłonie (Fast Hands) dzięki której będzie on w stanie wykonywać dwie Akcje dodatkowe w trakcie trwania każdej tury.

Jednym z przykładów ofensywnych Akcji dodatkowych jest Atak bez namysłu (Offhand Attack) do którego postać otrzyma dostęp po wyposażeniu jej w dwie bronie jednoręczne (np - Baldurs Gate 3: Walka - tury, inicjatywa postaci - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Jednym z przykładów ofensywnych Akcji dodatkowych jest Atak bez namysłu (Offhand Attack) do którego postać otrzyma dostęp po wyposażeniu jej w dwie bronie jednoręczne (np. krótkie miecze lub sztylety). Dzięki temu w trakcie jednej tury Twoja postać będzie mogła wyprowadzić główny atak, a następnie skorzystać z Ataku bez namysłu, by dobić wroga. W przypadku Łotrzyka sprawa ma się jeszcze lepiej bo będzie on w stanie wykonać główny Atak ukradkowy, a następnie wyprowadzić aż dwa Ataki bez namysłu.

Reakcje

Reakcje to automatyczne akcje, które mogą wykonywać określone postacie lub istoty w trakcie swojej tury lub poza nią, gdy zostanie spełniony określony warunek. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj Atak okazyjny (Opportunity Attack).

Atak okazyjny ma miejsce w momencie, gdy wroga istota wychodzi poza zasięg postaci nie używając do tego celu dodatkowej akcji Odstąpienia (Disengage) - Baldurs Gate 3: Walka - tury, inicjatywa postaci - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Atak okazyjny ma miejsce w momencie, gdy wroga istota wychodzi poza zasięg postaci nie używając do tego celu dodatkowej akcji Odstąpienia (Disengage). Oczywiście wykonanie tego ruchu będzie kosztować postać punkty ruchu, ale przynajmniej nie otrzyma dodatkowych obrażeń.

Atak z zaskoczenia

Specjalnym sposobem na rozpoczęcie walki w grze Baldurs Gate 3 jest zaatakowanie przeciwnika w momencie, gdy najmniej się tego spodziewa (z ukrycia), by wywołać efekt Zaskoczenia (Surprised). Dzięki takiemu rozpoczęciu walki, Twój bohater będzie w stanie zaatakować podwójnie zanim przeciwnik będzie mógł wykonać swój ruch.

Na powyższym obrazku można zauważyć sytuację w której postać Gracza wykonała atak z ukrycia i zainicjowała walkę, ale ze względu na to, że wszyscy przeciwnicy zostali Zaskoczeni (Surprised) pominęli swoją pierwszą turę i bohater będzie mógł zaatakować ponownie, a tym samym wyeliminować pierwszy cel - Baldurs Gate 3: Walka - tury, inicjatywa postaci - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Na powyższym obrazku można zauważyć sytuację w której postać Gracza wykonała atak z ukrycia i zainicjowała walkę, ale ze względu na to, że wszyscy przeciwnicy zostali Zaskoczeni (Surprised) pominęli swoją pierwszą turę i bohater będzie mógł zaatakować ponownie, a tym samym wyeliminować pierwszy cel zanim walka tak naprawdę rozpocznie się na dobre.