Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Baldurs Gate 3: Rasa Gnom poradnik Baldurs Gate 3 poradnik, solucja

Czy w grach RPG lubicie grać bohaterami stawiającymi na inteligencję? Jeżeli tak, to być może zainteresuje Was rasa gnomów w BG3.

Ostatnia aktualizacja: 25 września 2023

Gnomy to rasa drobnych humanoidów o dużym zamiłowaniu do zdobywania wiedzy. Pomimo swojej niepozornej postury, przedstawiciele tego gatunku odznaczają się niezwykłym sprytem oraz nierzadko imponującą inteligencją.

Z tej strony poradnika dowiecie się wszystkich podstawowych informacji o tych fascynujących mieszkańcach Faerunu. Pomogą Wam one zdecydować, czy gnomi bohater jest właściwym wyborem dla Was.

Po wyjściu z wczesnego dostępu, BG3 porzuciło motyw bonusów do umiejętności charakterystycznych dla każdej z ras - Baldurs Gate 3: Rasa Gnom poradnik - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Podstawowe cechy oraz zdolności rasowe

Po wyjściu z wczesnego dostępu, BG3 porzuciło motyw bonusów do umiejętności charakterystycznych dla każdej z ras. Od teraz, każdy gracz może się zdecydować na bonus +1 oraz +2 do dowolnej statystyki, niezależnie od rasy. Oznacza to, że wybór rasy sprowadzać się będzie głównie do upodobań kosmetycznych oraz obecności wybranych, rasowych zdolności.

Podstawowa szybkość rasowa: odległość, którą możecie przebyć w każdej turze wynosi 7,5 metra.

Gnomi spryt

Naturalna ostrość gnomich umysłów sprawia, że przedstawiciele tej rasy otrzymują ułatwienie w rzutach obronnych na Inteligencję, Mądrość oraz Charyzmę.

Cecha ta sprawia, że bohaterowie-Gnomy znacznie łatwiej opierać będą się efektom wrogich zaklęć, uroków czy innych negatywnych efektów.

Podrasy

Gnom sklany

Znani w całym Faerunie ze swoich znakomitych umiejętności przy obróbce i pracy z metalem. Ich techniczne zdolności manifestują się poprzez rasową zdolność Mądrości wynalazcy. Zapewnia ona skalnym Gnomom podwójną premię biegłości podczas testów opartych na Historii. Jest to umiejętność pasywna, która aktywuje się automatycznie podczas właściwych rzutów.

Dodatkowo, podrasa ta jest w stanie widzieć w ciemności na odległość do 12 metrów.

Gnom leśny

Gnomy, które upodobały sobie życie w głębi leśnych ostępów, z dala od wścibskich oczu i problemów innych ras. Ich bliska relacja z naturą sprawia, że naturalnie znają one pierwszopoziomowy czar Rozmawianie ze zwierzętami. Najnowsza gra studia Larian oferuje liczne sytuacje, w których umiejętność odbycia dialogu ze zwierzęciem może okazać się przydatna lub przynajmniej interesująca/zabawna.

Podobnie jak ich skalni kuzyni, Gnomy leśne widzą w ciemności do 12 metrów.

Gnom głębinowy

Sprytni mieszkańcy Podmroku. Dziesiątki lat w nieprzyjaznych podziemiach sprawiły, że przedstawiciele tej grupy opanowali zdolność Skalnego kamuflażu, która zapewnia im ułatwienie w testach na skradanie się.

Ich przywykłe do mroku oczy pozwalają im także widzieć w ciemnościach, aż do 24 metów.

Najlepsza klasa dla Gnoma

Duży potencjał intelektualny Gnomów sprawia, że przedstawiciele tej rasy jawią się jako fantastyczny materiał na Magów. Wysoki współczynnik inteligencji tożsamy dla tej klasy świetnie zgra się chociażby z odpornością gwarantowaną przez Gnomi spryt, czy bonusem do historii skalnej podgrupy tego gatunku.

Ułatwienie do testów na Skradanie się sprawia również, że głębinowe Gnomy sprawdzą się również w roli bezgłośnych Łotrzyków.