Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Baldurs Gate 3: Dungeons & Dragons i Forgotten Realms - co to? Uniwersum Baldurs Gate 3 poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika, solucji do Baldurs Gate 3 przeczytasz o systemie papierowego Dungeons & Dragons oraz o świecie Forgotten Realms (znanym też jako Faerun), w którym rozgrywa się akcja serii Baldur's Gate. Wytłumaczymy, czym jest system Dungeons & Dragons, o który opiera się mechanika Baldur's Gate 3 oraz Baldur's Gate i Baldur's Gate 2 Shadows of Amn.

Dungeons & Dragons

W parze ze wspominkami o Baldur's Gate idą też nostalgiczne westchnienia do papierowych systemów RPG, które gra Bioware i Black Isle miała odzwierciedlać.

RPG (ang. role playing game) - to swego rodzaju narracyjne gry polegające na wcielaniu się w role. Rozgrywkę prowadzi Mistrz Gry - narrator sterujący światem, wydarzeniami i postaciami, które wyrastają na drodze bohaterów prowadzonych przez graczy. Czasem gramy do reguł utworzonych przez Mistrza, kiedy indziej podczas takiej sesji korzysta się z gotowego systemu.

Do najpopularniejszych RPG należą Warhammer, Wampir Maskarada (i w ogóle uniwersum wykreowane przez wydawnictwo White Wolf) - oraz jeden z "dziadków RPG", czyli właśnie Dungeons & Dragons. Takie systemy regulują, w jaki sposób i z jakich komponentów tworzymy postać (rasa, zawód, cechy itp.), jak wchodzimy w interakcję z otoczeniem wykreowanym przez narrację Mistrza Gry - oraz jak walczymy - czy o wyniku starcia decyduje użycie umiejętności, opis gracza, rzut kością, a może wszystkie te rzeczy? Systemy takie jak DnD starały się pokryć jak najwięcej z tych tematów, by wykreować organiczne środowisko, po którym porusza się wyobraźnia uczestników.

Brzmi znajomo - Baldurs Gate 3: Dungeons & Dragons i Forgotten Realms - co to? Uniwersum - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Brzmi znajomo? Oczywiście, RPG to gra stara jak społeczeństwo, gra w przeżywanie wspólnej historii, jak dziecięce zabawy z podziałem na role, gdzie spotkać się mógł trener Pokemonów, Wojownicza Księżniczka, Goku oraz Garfield (swoją drogą, to byłaby ciekawa drużyna...) odgrywany przez Twojego kolegę. RPG wzięło ten naturalny instynkt wspólnego uczestnictwa w przygodzie, nadało mu ramy i kształt, dzięki którym historie mogą trwać, zapewniają poczucie progresu i system nagród. Bohaterowie rosną w siłę poprzez coraz mocniejszy sprzęt, punkty i poziomy doświadczenia umożliwiające rozwój, często nawet do boskiego pułapu.

Pierwszą edycję Dungeons & Dragons wydało w 1974 TSR (Tactical Studies Rules), a zaprojektowali Dave Arneson i Gary Gygax - ten drugi to zresztą współautor jednej z klasycznych przygód, Świątyni Pierwotnego Zła, która posłużyła potem za kanwę komputerowego RPG o tym samym tytule. Gra wyewoluowała z systemu bitewnego Chainmail, gdzie gracze posyłali do boju oddziały walczące na heksagonalnych planszach. Dungeons & Dragons nie odżegnuje się całkiem od tej tradycji, bo wydawca i podręczniki sugerują możliwość toczenia walk z pomocą planszy i figurek, a nie tylko w wyobraźni, z kilkoma rzutami kością.

Na przestrzeni lat powstawały kolejne, bardziej rozbudowane wersje systemu DnD. Baldur's Gate 1 i 2 działało na modyfikacji drugiej odsłony, Advanced Dungeons & Dragons. Baldur's Gate 3 budowane jest wokół nowszej, bardziej elastycznej edycji Dungeons & Dragons 5.0, która pozwala na więcej kombinacji przy doborze kilku profesji naraz oraz oferuje bardziej zbalansowaną pod względem trudności rozgrywkę. Już pierwsza część próbowała zaadaptować tę formę zabawy i pozwalać na jak najswobodniejsze odgrywanie roli w w zaistniałych sytuacjach - a przy tym oferowała unikatową jak na tamte czasy graficzną reprezentację świata Forgotten Realms.

Forgotten Realms (Faerun)

Forgotten Realms to jeden z najpopularniejszych światów (settingów) przygotowanych na potrzeby rozgrywek Dungeons & Dragons. Osiągnął taką popularność i rozpoznawalność, że większość adaptacji systemu rozgrywała się właśnie w nim - m.in. serie Baldur's Gate, Neverwinter Nights (oraz Neverwinter Online), Icewind Dale.

Faerun utrzymano w konwencjach high i heroic fantasy. To znaczy, że gracze przeżywają przygody w quasi-średniowiecznej krainie, gdzie magia to coś dosyć powszechnego, po niebie latają smoki, wiwerny, w przydrożnej karczmie elf z krasnoludem i paroma ludzkimi zakapiorami raczą się ale, polewa im barman pół-ork, a z kąta łypie tajemniczy, zakapturzony typ, który najpewniej ma dla nas jakąś robotę.

Świat skonstruowano tak, byśmy nawet przy kontakcie z naprawdę mrocznymi sprawami (jakie pokazano choćby w Baldur's Gate 2 - handel żywym towarem, bieda, porachunki gangów, skorumpowany rząd) mogli coś zmienić, uczynić otoczenie odrobinę lepszymi. Albo gorszym, w końcu odgrywamy rolę i nie zawsze musimy się wcielać w Rycerza Niepokalanej.

Tę krainę zaludniają najróżniejsze magiczne i humanoidalne rasy - oprócz wymienionych żyją tu choćby niziołki czy gnomy, a także owoce związków mieszanych, także z takimi istotami jak anioły czy demony - Baldurs Gate 3: Dungeons & Dragons i Forgotten Realms - co to? Uniwersum - Baldurs Gate 3 - poradnik do gry

Tę krainę zaludniają najróżniejsze magiczne i humanoidalne rasy - oprócz wymienionych żyją tu choćby niziołki czy gnomy, a także owoce związków mieszanych, także z takimi istotami jak anioły czy demony. W podziemiach czekają gobliny, nieumarli, a wampiry mogą kroczyć pośród śmiertelników (czasem). Niektóre lochy wiodą do tajemniczych, skrytych przed słońcem krain, jak choćby rozległy Podmrok, gdzie mieszkają mroczne elfy (drowy) czy duegarzy, splugawieni kuzyni krasnoludów.

Generalnie, w Forgotten Realms dominują akcenty europejskie wymieszane z plejadą istot rodem z baśni i legend skandynawskich, słowiańskich, germańskich czy greckich. Faerunowi nieobca jest także egzotyka naszego Bliskiego czy nawet Dalekiego Wschodu. Krasnolud może przewozić dżina w butelce, a na tego przemycanego geniusza poluje tajemniczy wojownik z pustyni.

Bardzo ważną rolę w filozofii tego świata, jego mitach i wierzeniach odgrywają rozmaici bogowie - dobrzy, źli, neutralni. Forgotten Realms działa trochę jak Multiversum Marvela. Oznacza to, że istnieją rozmaite wymiary oraz podobne wersje tej samej rzeczywistości. Ta, którą zastaniemy w Baldur's Gate 3 może się różnić od historii, którą znamy z Baldur's Gate 1 i 2 (aczkolwiek odnosi się do kanonicznego zakończenia Baldur's Gate 2 Throne of Bhaal, wybranego przez Wizards of the Coast).